Matura ustna z języka angielskiego: wstęp
Matura ustna z angielskiego to oczywiście egzamin sprawdzający umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Należy pamiętać, że matura ustna weryfikuje zarówno zdolność mówienia i układania logicznych wypowiedzi, ale też rozumienia komunikatów w języku angielskim. W końcu musimy zrozumieć co do nas mówi egzaminator! Maturalny egzamin ustny polega na rozmowie z egzaminatorem, odgrywaniu scenki i opisie ilustracji. Sam egzamin jest przeprowadzany przez zespół egzaminacyjny, ale pytania zadaje tylko jedna osoba. Losujemy zestaw trzech pytań, na podstawie których będziemy odpytywani. Pamiętajmy, że matura ustna z języka angielskiego nie ma podziału na poziom podstawowy i rozszerzony, a cały egzamin trwa około 15 minut. TYLKO 15 minut!
Gdy podchodzimy do ustnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego jesteśmy oceniani na podstawie sprawności komunikacyjnej czyli tego, w jakim stopniu jesteśmy w stanie zrealizować podane w zadaniu wytyczne na które mamy zwrócić uwagę oraz adekwatność swojej wypowiedzi. Ponadto oceniania jest wymowa oraz płynności z jaką się wypowiadamy, a także znajomość słownictwa i gramatyki oraz umiejętności poprawnego wykorzystanie tej wiedzy.
Matura pisemna z języka angielskiego
Zapoznaj się też z zakresem materiału wymaganym na maturze pisemnej na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym z języka angielskiego.
Jak przebiega matura ustna z języka angielskiego?
Gdy wchodzimy do sali, w której ma się odbyć matura ustna, w pierwszej kolejności losujemy swój zestaw pytań. Następnie bez wcześniejszego zapoznania się z treścią pytań rozpoczyna się egzamin.
wypowiedź na podstawie materiału
Uwaga!
Największym problemem na maturze ustnej z języka angielskiego jest zwykle przełamanie opór przed mówieniem po angielsku. Nie daj się na tym złapać i zapoznaj się z 10 poradami jak zacząć mówić po angielsku.
Matura ustna z języka angielskiego: tematyka
Zakres tematów obowiązujący na maturze jest taki sam, jak ten który przerabiamy na lekcjach angielskiego. Oto poszczególne dziedziny, z którymi możemy spotkać się na maturze ustnej z angielskiego.
elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym, z uwzględnieniem kontekstu międzykulturowego oraz tematyki integracji europejskiej (święta w USA, stany w USA)
Matura ustna z języka angielskiego: rozmowa wstępna
Matura ustna z języka angielskiego rozpoczyna się od rozmowy wstępnej. Tutaj możemy spodziewać się kilku pytań na temat naszego życia i zainteresowań. Taka rozmowa na codzienne tematy ma pomóc nam w redukcji stresu i zapoznać nas z sytuacją jaką jest egzamin. Pytania zadawane przez egzaminatorów są przypadkowe i inne dla każdego ucznia. Ta część matury ustnej nie jest punktowana. Oto przykładowe pytania, które mogą paść na rozmowie wstępnej.
Matura ustna z języka angielskiego: odgrywanie ról
Pierwszym zadaniem jakiego możemy się spodziewać na maturze ustnej z języka angielskiego jest odgrywanie ról. Na zapoznanie się z ćwiczeniem jest przeznaczone 30 sekund. W czasie tego zadania my i egzaminujący wcielamy się w role, które są podane w wylosowanym zadaniu. Dodatkowo polecenie zawiera cztery elementy, o których będziemy musieli wspomnieć. Ważne jest też abyśmy adekwatnie odpowiadali na pytania egzaminatora.
Zadanie polegające na odgrywaniu ról przyjmuje formę rozmowy. Egzaminujący będzie sprawdzał nasze zdolności formułowania propozycji, a także ich odrzucania oraz zgadzania się na nie. Oto przydatne wyrażenia, które mogą być przydatne podczas takiej rozmowy.
Sounds good. – Brzmi nieźle.
Poprawność językowa wypowiedzi jest ważna ale jeszcze ważniejsze jest to, aby przekazać treść wypowiedzi. Jeśli nie znamy jakiegoś słowa lepiej żebyśmy opisali to, co chcemy przekazać innymi słowami niż gdybyśmy mieli zablokować się próbując przypomnieć sobie ten wyraz. Bardzo ważne jest też, byśmy rozwinęli podane w poleceniu elementy nawet o kilka słów. Na przykład jeśli mamy poruszyć kwestię posiłku nie ograniczajmy się do stwierdzenia: I want to eat a hamburger for lunch. Powiedzmy raczej: I’m not sure what I want for lunch. I like hamburgers but lately I’m worried about my diet. Maybe we should eat something healthy?
Matura ustna z języka angielskiego: pytania egzaminatora do ilustracji
Drugie oficjalne zadanie na maturze ustnej z angielskiego to opis obrazka zawartego w zestawie pytań. Taką ilustrację należy opisać uwzględniając miejsce, które przedstawia obrazek, osoby, które się na nim znajdują oraz czynności przez nie wykonywane. Ważne jest, aby nasza wypowiedź była spójna. Najlepiej jest więc zacząć od ogólnego opisu obrazka, a potem dopiero przejść do szczegółów. Przy opisywaniu powinniśmy używać czasów Present Simple oraz Present Continuous. Oto przydatne wyrażenia podczas opisywania obrazka.
On the left there are… – Po lewej są…
Dokładne informacje jak należy opisywać obrazek oraz przykłady opisów ilustracji możemy znaleźć w artykule opis obrazka po angielsku.
In the picture!
Nie używaj wyrażenia on the picture – „na obrazku”, bo to kalka z języka polskiego. To sformułowanie nie jest używane w języku angielskim i jest niepoprawne. Właściwa fraza, którą powinniśmy się posłużyć do opisu obrazka to in the picture. Taki drobny błąd na maturze ustnej z angielskiego może nas kosztować nawet cały punkt! Przeczytaj o tym więcej we wpisie in the picture czy on the picture.
Opis ilustracji: pytania egzaminatora
Po opisaniu ilustracji egzaminator zada nam trzy pytania związane z tematyką obrazka. Są one wcześniej ustalone, ale nie są zawarte w zestawie pytań, które losujemy na początku egzaminu maturalnego.
Pytanie pierwsze zwykle dotyczy bezpośrednio tego co widać na ilustracji. Następne wiąże się z tematem obrazka, ale odpowiedź na nie nie znajduje się na nim. Zwykle dotyczy naszych preferencji lub upodobań. Na pierwsze dwa pytania najczęściej odpowiadamy używając Present Simple. Trzecie pytanie odnosi się do czegoś co przydarzyło się nam w przeszłości. Dlatego trzeba odpowiadać na nie używając Past Simple. Jednak należy pamiętać, że powiedzenie, że coś nam się nigdy nie przytrafiło nie jest dobrą odpowiedzieć. Egzamin ma sprawdzać nas z umiejętności posługiwania się językiem angielskim – egzaminatora nie interesuje historia naszego życia. Jeśli nie mieliśmy styczności z sytuacją przedstawioną na obrazku to należy ją wymyślić.
Uwaga!
Jeśli nie zrozumieliśmy albo nie dosłyszeliśmy zadanego pytania poprośmy egzaminatora o powtórzenie go. Na egzaminie ważne jest abyśmy adekwatnie odpowiadali na pytania więc nie próbujmy zgadywać o co chodziło. Warto jest nauczyć się kilku angielskich zwrotów, które przydadzą nam się w takiej sytuacji. Jednak pamiętajmy, że egzaminator powtórzy dokładnie to samo pytanie – nie będzie go inaczej formułował czy tłumaczył, chyba że go oto poprosimy.
I’m sorry, I don’t understand. – Przepraszam, ale nie rozumiem.
Matura ustna z języka angielskiego: wypowiedź na podstawie materiału stymulującego
Ostatnie zadanie na maturze ustnej z języka angielskiego polega na wyborze jednego z elementów zawartych w materiale stymulującym, który według nas spełnia warunki zawarte w poleceniu. Ten wybór trzeba uzasadnić oraz wyjaśnić dlaczego te odrzucone nie spełniają tych założeń. Na decyzje i ułożenie odpowiedzi przeznaczona jest minuta. Po tym czasie należy zaprezentować swój wybór. Ważne jest, aby podać powody wyboru jednej z opcji, a nie opisanie tego, co przedstawia ten element. Tak samo z odrzuconymi propozycjami – trzeba powiedzieć dlaczego nie zostały wybrane. Powodów powinno być kilka – jedno zdanie to za mało, żeby zostać dobrze ocenionym. Ponadto trzeba pamiętać, że zarówno wyjaśnienie powodów wybrania jednego elementu, a odrzucenie innych jest częścią wymaganej odpowiedzi. Nie należy czekać na sugestie egzaminatora. Po zakończeniu naszej wypowiedzi egzaminator zada nam dwa pytania związane z materiałem stymulującym. Oto przydatne wyrażenia rozpoczynające wypowiedź.
Picture one seems to be the best option because… – Pierwsze zdjęcie wydaje się być najlepsza opcją, bo…
Uwaga!
Pamiętajmy, że wszelkie odpowiedzi na pytania egzaminatora nie powinny być jednozadaniowe. Zawsze należy starać się zawrzeć w swojej wypowiedzi choćby kilka zdań. Ponadto lepiej jest unikać zbyt długich zdań, bo wtedy łatwiej jest popełnić błąd.
Matura ustna z angielskiego: przykładowe pytania wg. tematyki
Część egzaminu ustnego z rozmową wstępną nie jest oceniana, ale to nie znaczy że można ją zignorować. Jeśli już na początku będziemy mieć problemy z odpowiadaniem na pytania egzaminatora to niepotrzebnie się zestresujemy. Dlatego warto jest poświęcić trochę naszego czasu na zapoznanie się z przykładowymi pytaniami z jakimi możemy się spotkać na rozmowie wstępnej.
CZŁOWIEK
Would you like to be famous? – Czy chciał(a)byś być sławny/a?
DOM
Would you prefer to live in the city or the countryside? – Gdzie wolisz mieszkać w mieście czy na wsi?
Pisownia favorite
Czy słowo ulubiony zapiszemy jako “favorite” czy jako “favourite”? Otóż to zależy od tego czy używamy amerykańskiego angielskiego czy brytyjskiego angielskiego. Brytyjski angielski faworyzuje pisownię ou jak w słowie “favourite”. Natomiast amerykański angielski stosuje pisownię “favorite”. Dowiedz się więcej na ten temat z wpisu favorite czy favourite.
SZKOŁA
What language would you like to learn the most? – Jakiego języka najbardziej chciał(a)byś się nauczyć?
PRACA
Would you like to work abroad? – Czy chciał(a)byś pracować zagranicą?
ŻYCIE RODZINNE I TOWARZYSKIE
What do you do in the evenings? – Co robisz wieczorami?
Matura ustna z języka angielskiego: odpowiedzi
Nie można przewidzieć jakie pytania padną podczas rozmowy wstępnej na maturze ustnej z angielskiego ale można spróbować się do nich przygotować. Warto jest zapoznać się ze słownictwem z tematów obowiązujących na maturze oraz przygotować sobie wzorcowe odpowiedzi. Tutaj znajdziemy proponowane odpowiedzi na przykładowe pytania.
ŻYWIENIE
What’s your favorite food? – Jakie jest twoje ulubione jedzenie?
ZAKUPY I USŁUGI
Where do you usually go shopping? – Gdzie zwykle robisz zakupy?
PODRÓŻOWANIE I TURYSTYKA
Would you like to go on a Safari? – Czy chciał(a)byś pojechać na Safari?
KULTURA
Which famous person would you like to meet and why? – Którą sławną osobę chciał(a)byś spotkać i dlaczego?
SPORT
What sports don’t you like doing? – Jakiego sportu nie lubisz uprawiać?
Matura ustna z języka angielskiego z platformą językową
Potrzebujesz powtórzyć słownictwo i gramatykę przed maturą? Sięgnij po ELLA i zdaj maturę na piątkę!
ZDROWIE
What is your diet like? – Jaką masz dietę?
TECHNIKA
Which website do you visit most often? Why? – Na którą stronę internetową wchodzić najczęściej? Dlaczego?
ŚWIAT PRZYRODY
Would you like to have an exotic pet? Why? – Czy chciał(a)byś mieć egzotyczne zwierzątko domowe?
ELEMENTY WIEDZY O KULTURZE ANGLOSASKIEJ
Matura ustna z języka angielskiego: punktacja
Na maturze ustnej z języka angielskiego wyniki dostajemy od razu. Na bieżąco oceniają nas członkowie zespołu egzaminującego zgodnie ze skalą przyznawania punktów. Ile punktów możemy zdobyć na maturze ustnej?
płynność wypowiedzi – 0-2 punkty, ogólnie za całość wypowiedzi
Oto dokładne kryteria, na podstawie których jesteśmy oceniani na maturze ustnej z języka angielskiego.
Sprawność komunikacyjna
To kryterium naszej wypowiedzi to ocena naszej zdolności zrealizowania zawartych w każdym zadaniu czterech punktów, na które mamy zwrócić uwagę. W przypadku pierwszego zadania wszystkie cztery elementy są zawarte w poleceniu. Dostaniemy po jednym punkcie za omówienie każdego z nich. W drugim zadaniu jeden punkt zostanie przyznany za opis ilustracji, a pozostałe trzy za odpowiedzi na pytania egzaminatora. Trzecie zadanie przyznaje punktację za wybór elementu spełniającego warunki wyznaczone w poleceniu wraz z jego uzasadnieniem, następny za wyjaśnienie powodów odrzucenia pozostałych elementów oraz dwa ostatnie za odpowiedzi na pytania egzaminatora.
Zakres środków leksykalno-gramatycznych
To jest ocena naszej swobody wypowiedzi, zdolności w formułowaniu złożonych wypowiedzi oraz stosowania niepospolitego słownictwa.
Poprawność środków leksykalno-gramatycznych
Matura ustna z języka angielskiego ma kryterium oceny za błędy gramatyczne i leksykalne.
Wymowa
To kryterium weryfikuje naszą zdolność wymowy dźwięków, ich akcentowania i intonacji oraz wpływ wszelkich błędów w wymowie na komunikatywność naszej wypowiedzi.
Płynność wypowiedzi
Ten punkt to ocena za brak nienaturalnych pauz w naszej wypowiedzi, które zakłócałyby zrozumienie naszej wypowiedzi.
Znajomość środków leksykalno-gramatycznych
Przed maturą warto przećwiczyć słowotwórstwo, czyli tworzenie innego wyrazu od wyrazu podstawowego. Przeczytaj o tym temacie w artykule słowotwórstwo angielskie.
Bardzo dobry tutorial kocham autora i dziękuje.
Very good😀😀😀