Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: wstęp

Nasza dieta składa się z przeróżnych składników. By organizm funkcjonował prawidłowo, musimy mu dostarczyć odpowiednich proporcji białek, węglowodanów i tłuszczy. Należy również zwrócić uwagę na dzienne zapotrzebowanie na te składniki, a to już zależy od czynników takich jak nasz tryb życia czy nasz wiek. Warto zadbać o zbilansowaną dietę. W tym wpisie przedstawimy różne produkty, obecne w naszej diecie. Oto rodzaje jedzenia po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: pieczywo

Pieczywo (baked goods) znajdują się w naszej codziennej diecie (everyday diet). Podobno chleb zaczęto wytwarzać ponad 20 000 lat p.n.e., jednak użycie chleba zaczęło się rozpowszechniać dopiero około 10 000 lat p.n.e. wraz z rozwojem rolnictwa. Używano kamieni, by zmielić ziarno na mąkę, z której następnie wyrabiano chleb. W średniowieczu chleb był już podstawą powszechnego jadłospisu. Kolejne wynalazki (inventions) takie jak młyny napędzane silnikami parowymi czy elektrycznymi usprawniły tylko produkcję chleba. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wytwarzali chleb z kukurydzy (corn), gdzie wypiekany był w glinianych piecach (clay ovens) lub w gorącym popiele (hot ashes). Wraz z przybyciem Europejczyków na kontynent, zaczęto dodawać do chleba cukru czy też tłuszczu. Chleb wytwarzano również z przeróżnych rodzajów fasoli (beans) czy też żołędzi (acorns).

Rodzaje chleba

banana bread – chleb bananowy
bread – chleb
buckwheat bread – chleb gryczany
cornbread – chleb kukurydziany
rye bread – chleb żytni
sourdough rye bread – chleb żytni na zakwasie
wheat bread – chleb pszenny
white bread – biały chleb
whole wheat bread – chleb pełnoziarnisty

wholemeal bread – chleb pełnoziarnisty

Inne wypieki

a bagel – bajgiel
a baguette – bagietka
breadcrumbs – bułka tarta
a cookie – ciasteczko
a crescent roll – rogalik
a croissant – rogalik
flatbread – podpłomyk
a kaiser roll – kajzerka
an onion roll – cebulak
a roll – bułka

toast – toast

flour – mąka
pasta – makaron

pastry – ciasto

a bread basket – koszyk na chleb
a loaf of bread – bochenek chleba
a slice of bread – kromka chleba
sliced bread – chleb krojony

stale bread – czerstwy chleb


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: zboża

Zboża (cereals) możemy podzielić na bezglutenowe (gluten-free) oraz z glutenem. O dziwo tych z glutenem jest o wiele mniej, to zboża takie jak pszenica, jęczmień, żyto, przenżyto. Ludzie jedzą zboża od ponad 17 tysięcy lat. O tym jak ważne było (i nadal jest) zboże w naszym życiu świadczy chociażby to, że na podstawie ziaren jęczmienia ustanowiono niegdyś ile powinien mierzyć cal. Według króla Edwarda, jeden cal to odpowiednik trzech suchych ziaren jęczmienia (grains of barley) ustawionych wzdłuż najdłuższej krawędzi. Obecnie, najpopularniejszym zbożem na świecie jest pszenica, która stanowi ponad 17% upraw.

barley – jęczmień
brown rice – ryż brązowy
buckwheat – gryka
corn – kukurydza
millet – proso, jagła
oat – owies
quinoa – komosa ryżowa
rice – ryż
rye – żyto
sorghum – sorgo
triticale – przenżyto

wheat – pszenica


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: nabiał

Sporą częścią naszego jadłospisu jest nabiał (dairy). Nabiał jest obecny w diecie człowieka od wielu wieków. Tak naprawdę, zwierzęta hodowano tysiące lat przed pojawieniem się rolnictwa. Mleko uznawane było przez wiele kultur za napój bogów. Przecież Droga Mleczna (The Milky Way) powstała z kropli mleka, a królowa Kleopatra regularnie kąpała się w mleku, by zachować młody wygląd. Mleko dostarcza nam wielu witamin i minerałów. Podobno, ludzie którzy piją sporo mleka w młodości są wyżsi. Oto słownictwo związane z nabiałem.

blue cheese – ser pleśniowy
butter – masło
cheese – ser żółty
egg white – białko
egg yolk – żółtko
milk – mleko
powdered milk – mleko w proszku
whipped cream – bita śmietana

yoghurt – jogurt

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do wpisu nabiał po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: ryby i owoce morza

Rybołówstwo to jeden znany od wieków sposób na zdobywanie pożywienia wraz z zbieractwem i łowiectwem. Ryby od wieków były ważnym źródłem pożywienia (source of food). Początkowo łowiono ryby za pomocą włóczni (a spear) oraz prostych harpunów z rogów i kości. Te metody sprawdzały się jednak tylko na płytkich wodach (shallow water). W okresie neolitu zaczęły się pojawiać pierwsze narzędzia do łowienia ryb (fishing), jak i również wyplatane sieci. Ryby to doskonałe źródło białka (protein), kwasów omega-3, jodu (iodine) i innych witamin (vitamins) i minerałów (minerals). Im tłustsza ryba, tym zdrowsza ze względu na zawartość witaminy D i kwasów omega. Podobno jedzenie ryb co najmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko zawału serca (heart attack) oraz opóźnia demencję. Spójrzmy na nazwy najpopularniejszych ryb (fish) i owoców morza (seafood) po angielsku.

anchovy – sardela
carp – karp
crab – krab
cod – dorsz
crayfish – rak
caviar – kawior
eel – węgorz
halibut – halibut
herring – śledź
lobster – homar
mackerel – makrela
mussels – małże
octopus – ośmiornica
oyster – ostryga
salmon – łosoś
sardine – sardynka
scallops – przegrzebki
shrimp – krewetka
squid – kalmar
trout – pstrąg

tuna – tuńczyk

Więcej ryb poznasz w artykule ryby po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: mięso i drób

Mięso i drób (meat and poultry) znajdują się w diecie większości z nas, oprócz wegetarian (vegetarians) i wegan (vegans). Ludzie od wieków spożywają mięso, dopiero kilka tysięcy lat temu zaczęto uprawiać zboże (grains) i rośliny strączkowe (legumes), i wtedy właśnie dieta człowieka bardzo się zmieniła. Debata czy ludzie powinni spożywać mięso czy nie, nadal trwa. W końcu białko jest konieczne dla rozwoju mięśni, ale nie tylko mięso zawiera białko. Warzywa takie jak szpinak (spinach), jarmuż (kale), brokuły (broccoli) czy szparagi (asparagus) również zawierają białko.

bacon – boczek
beef – wołowina
chicken – kurczak
duck – kaczka
goose – gęsina
ham – szynka
lamb – jagnięcina
mutton – baranina
paté – pasztet
pork – wieprzowina
poultry – drób
rabbit – królik
ribs – żeberka
sausage – kiełbasa
tripe – flaki
turkey – indyk
veal – cielęcina

venison – sarnina

Więcej słownictwa znajdziesz we wpisie rodzaje mięsa po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: warzywa

Warzywa (vegetables) to ważny element naszej diety. Dostarczają nam witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, warzywa są niskokaloryczne, więc jedząc więcej warzyw możemy obniżyć ilość przyjmowanych kalorii (to lower calorie intake)! Zawarty w warzywach błonnik (fiber) może pomóc w obniżeniu ciśnienia (to lower blood cholesterol levels), ale nie tylko. Błonnik powoduje uczucie sytości (the feeling of fullness) i może pomóc nam schudnąć. Warzywa zabierają także fitochemikalia (phytochemicals), które mogą nas uchronić przed chorobami.

asparagus – szparagi
a beet – burak
a carrot – marchewka
a cauliflower – kalafior
celery – seler
corn – kukurydza
a cucumber – ogórek
garlic – czosnek
a leek – por
a mushroom – grzyb
an onion – cebula
a radish – rzodkiewka
spinach – szpinak

a tomato – pomidor

Więcej słownictwa znajdziesz we wpisie warzywa po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: owoce

Podobnie jak warzywa, owoce (fruits) zawierają wiele witamin i minerałów. Świeże owoce mogą nam zastąpić słodycze, gdyż również zawierają cukier. Antyoksydanty zawarte w owocach zwalczają wolne rodniki (free radicals) i chronią nas przed chorobami. Podobnie jak warzywa, owoce również zawierają wiele błonnika (fiber).

an apple – jabłko
a banana – banan
cherries – wiśnie
cranberries – żurawina
a lemon – cytryna
a lime – limonka
a melon – melon
an orange – pomarańcza
a peach – brzoskwinia
a plum – śliwka
a raspberry – malina

a watermelon – arbuz

Więcej nazw owoców znajdziesz we wpisie owoce po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: zioła i przyprawy

By nadać jedzeniu smaku, dodajemy ziół (herbs) i przypraw (spices). Kuchnie Etiopii, Indii i Indonezji używają wyjątkowo dużo przypraw takich jak kardamon, cynamon, kminek czy imbir. Ziół i przypraw zaczęto używać przez przypadek (by accident), gdy zawinięto kawałek mięsa w liść i zauważono, że zmieniło to smak mięsa. Z czasem zaczęto używać ziół i przypraw w celach leczniczych (for medicinal purposes) oraz by przechowywać żywność (to store food). W średniowiecznej Europie, azjatyckie zioła i przyprawy były dość kosztowne i używane tylko przez osoby zamożne.

cinnamon – cynamon
dill – koper
ketchup – keczup
mint – mięta
mustard – musztarda
nutmeg – gałka muszkatołowa
parsley – pietruszka
pepper – pieprz
rosemary – rozmaryn
salt – sól
thyme – tymianek

turmeric – kurkuma

Jeśli chcesz poznać więcej słownictwa zajrzyj do wpisu zioła i przyprawy po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: ciasta

Niemal każdy z nas lubi słodycze – nic dziwnego, są pyszne! Ciasta, które obecnie wypiekamy bardzo się różnią od tego, czym były ciasta w średniowieczu. Początkowo, ciastem nazywano płaski, okrągły kawałek chleba. Podobno już Egipcjanie wykazywali się sporymi umiejętnościami przy pieczeniu chleba (to bake bread) słodzonego miodem (honey). Grecy piekli ciasta podobne do dzisiejszego sernika (cheesecake) a Rzymianie ciasta z rodzynkami (raisins) i orzechami (nuts). Ciasta w takiej postaci jakie znamy je dzisiaj zyskały na popularności wraz z wynalezieniem proszku do pieczenia (baking powder) i sody oczyszczonej (baking soda) podczas Rewolucji Industrialnej (Industrial Revolution). W tym czasie, intensywny rozwój kolei spowodował również spadek cen składników. To wszystko spowodowało, że ciasta stały się dostępne dla mas. Czy znasz nazwy ciast (cakes) po angielsku? Oto podstawowe z nich.

apple pie – szarlotka
carrot cake – ciasto marchewkowe
cheesecake – sernik
donut – pączek
meringue – beza
pizza dough – ciasto do pizzy
pound cake – piaskowiec

puff pastry – ciast francuskie

Więcej słownictwa znajdziesz we wpisie ciasta i desery po angielsku.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: słodycze

Każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść coś słodkiego, ale cukier nie jest wcale taki zdrowy. Co gorsza, znajduje się niemal we wszystkich przetworzonych produktach, gdyż smakują nam po prostu lepiej. Cukier (sugar) zawarty w słodyczach (sweets) może spowodować że przytyjemy (to gain weight), wzrastają szanse zachorowania na cukrzycę (to increase the risk of getting diabetes), przyspiesza starzenie się skóry (to accelerate the skin aging process). Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanego cukru (to reduce sugar intake). Zamiast napojów energetycznych (energy drinks) i soków, możemy napić się wody (water). Uważajmy także na cukier, który znajduje się z najmniej spodziewanych miejscach – takich jak keczup (ketchup) czy płatki śniadaniowe (breakfast cereal). Oto słodycze po angielsku.

candy – słodycze
caramel – karmel
chocolate – czekolada
cotton candy – wata cukrowa
dark chocolate – gorzka czekolada
gummy bears – żelkowe misie
honey – miód
ice cream – lody
jam – dżem
lollipop – lizak
marmalade – marmolada

sugar – cukier

Czy wiesz, że?

Od słowa ice cream NIE tworzymy liczby mnogiej ice creams.


jedzenie po angielsku

Jedzenie po angielsku: napoje

Napoje (beverages) mogą być ciepłe (hot beverages) lub zimne (cold beverages). Często dodajemy również lodu (ice), by schłodzić dany napój. Gdy na zewnątrz jest gorąco, miło jest się napić czegoś zimnego (something cold), by się ochłodzić, na przykład mrożonej herbaty (iced tea) czy też mrożonej kaw (iced coffee). Idąc do baru (a bar) pewnie zamówimy piwo (beer), drinka (a drink) czy też koktajl (a cocktail). Koktajle mogą być bez alkoholu (a virgin cocktail) lub z alkoholem.

Ciepłe napoje

coffee – kawa
hot chocolate – gorąca czekolada
mulled wine – wino grzane

tea – herbata

Zimne napoje

beer – piwo
champagne – szampan
dry wine – wytrawne wino
energy drink – napój energetyzujący
lemonade – lemoniada
milk – mleko
milkshake – koktajl mleczny
mineral water – woda mineralna
red wine – czerwone wino
soft drink – napój bezalkoholowy
water – woda

white wine – białe wino

Soki

black currant juice – sok z czarnej porzeczki
carrot juice – sok marchewkowy
grapefruit juice – sok grejpfrutowy
juice – sok
orange juice – sok pomarańczowy

tomato juice – sok pomidorowy

Czy wiesz, że mamy kanał na Youtubie?
Sprawdź nasze filmy!

ZASUBSKRYBUJ TERAZ