Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
mówic po angielsku

10 porad jak zacząć mówić po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: wstęp

Jak zacząć mówić po angielsku? To wcale nie takie trudne jak nam się wydaje! Nauka angielskiego to nauka zarówno czytania, pisania, gramatyki, słownictwa jak i mówienia po angielsku. Jednak czasem, mimo że opanowaliśmy niemal wszystkie aspekty języka, nadal nie możemy się przełamać i zacząć mówić po angielsku. Dlaczego właśnie mówienie po angielsku sprawia nam tak ogromny problem?

Po pierwsze, nauczyciele rzadko kiedy kładą nacisk na ten aspekt języka podczas lekcji. Zauważmy, że zajęcia językowe koncentrują się głównie wokół podręcznika. I o ile są tam ćwiczenia związane z mówieniem, to raczej na mówieniu się nie koncentrujemy. To z kolei sprawia, że nie czujemy się pewnie mówiąc po angielsku. A im mniej pewnie się czujemy, tym mniej mamy ochotę ćwiczyć mówienie – i tak w kółko.

Po drugie, rolę odgrywa nasza osobowość. Introwertycy będą zazwyczaj mieli większy problem, by zacząć mówić po angielsku niż ekstrawertycy. Introwertycy z natury są raczej nieśmiali i unikają kontaktów ze światem zewnętrznym. Nic dziwnego więc, że mówienie po angielsku będzie im sprawiało kłopot. Jednak introwertycy mają pewną przewagę nad ekstrawertykami. To właśnie introwertycy zazwyczaj są lepiej przygotowani merytorycznie z danej dziedziny oraz wykazują się większą empatią. Z kolei mimo że ekstrawertykom łatwiej zacząć mówić po angielsku, to często nie wykorzystują w pełni poznanego słownictwa i konstrukcji gramatycznych. Ekstrawertycy zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym w jaki sposób formułują wypowiedzi, gdyż zależy im na jak najszybszym przekazie, a nie na jego poprawności.

O ile osobowości nie zmienimy, istnieje kilka technik które pomogą nam zacząć mówić po angielsku. Przedstawiamy 10 porad jak zacząć mówić po angielsku.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: ćwicząc

Bez pracy nie ma kołaczy – tak brzmi znane powiedzenie. I to absolutnie prawda. Nie myślmy, że sama sucha znajomość słownictwa i konstrukcji gramatycznych sprawi, że z łatwością będziemy się wypowiadać po angielsku. Trzeba to wszystko jeszcze przećwiczyć. Pamiętajmy, że większość rzeczy, które wypowiadamy to utarte frazy, zarówno w naszym języku ojczystym jak i języku obcym. Jeśli dobrze się przyjrzymy to zauważymy, że w naszych wypowiedziach jest bardzo mało prawdziwej kreatywności. Co więcej, ta kreatywność rzadko kiedy się przydaje – chyba że pracujemy jako copywriter czy specjalista od marketingu. Głównym celem porozumiewania się jest jak najszybsze przekazanie drugiej osobie tego, co mamy na myśli. Jeśli każda wypowiedź byłaby kreatywna, to po pierwsze tracilibyśmy sporo czasu na jej sformułowanie, a po drugie nasz odbiorca musiałby włożyć więcej czasu i wysiłku na rozszyfrowanie tejże wypowiedzi.

Tak samo jest w języku angielskim. Kreatywność w mowie powinna zostać ograniczona do minimum. Dopiero, gdy opanujemy podstawowe zwroty, wyrażenia i konstrukcje możemy sobie pozwolić na bardziej wymyślne wypowiedzi. Jednak pamiętajmy, że im bardziej rozbudowana i kreatywna wypowiedź, tym więcej czasu zajmie rozmówcy jej rozszyfrowanie. Krótko mówiąc, aby zacząć mówić po angielsku musimy najpierw przećwiczyć te zwroty, których chcemy użyć.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: pokonując zahamowania

Wielu z nas ma trudności z rozpoczęciem mówienia po angielsku ze względu na przeróżne zahamowania. Introwertycy z natury stronią od kontaktów międzyludzkich, więc nie będą mieli ochoty się wypowiadać. Jednak pojawić się mogą także inne problemy.

Wielu z nas wstydzi się mówić po angielsku, bo myślimy, że się skompromitujemy. Nasza samoocena ma bardzo duży wpływ na chęć mówienia po angielsku. Im wyższa samoocena, tym mniej zahamowań do mówienia po angielsku. Spójrzmy też na to w inny sposób. Czy jeśli podszedłby do nas obcokrajowiec i zapytał o najbliższy przystanek autobusowy łamaną polszczyzną, wyśmialibyśmy go? Pewnie, że nie! Wręcz bylibyśmy dumni, że postanowił się nauczyć języka polskiego.

Nie możemy się bać popełniania błędów. To oczywiste, że na początku naszej przygody z mówieniem po angielsku będziemy popełniać błędy. Pamiętacie czasy, gdy uczyliście się tabliczki mnożenia? Przecież każdy z nas pomylił się nie raz mnożąc dwie cyfry, a jednak nie wstydziliśmy się tego robić. Dlaczego? Bo wiedzieliśmy, że każdy popełnia błędy. Tak samo jest w przypadku nauki mówienia po angielsku. Musimy przełamać barierę strachu i zacząć traktować mówienie po angielsku jak tabliczkę mnożenia.

A jak to jest na wakacjach za granicą, kiedy jestesmy na imprezie? Nagle okazuje się, że doskonale sobie radzimy z porozumiewaniem się w języku angielskim. Dlaczego? Ze względu na alkohol. Badania wykazały, że już nawet jeden kieliszek alkoholu znacząco zmniejsza zahamowania w przypadku mówienia po angielsku. Oczywiście nie jest to najlepsza metoda na zaczęcie mówienia po angielsku, niemniej jednak musimy być świadomi dlaczego tak się dzieje.

Motywacja kluczem do sukcesu

Najważniejsza jest, jak zawsze, motywacja. Jeśli nie mamy odpowiedniej motywacji, by zacząć mówić po angielsku, będzie nam trudno się przełamać. Zadbajmy o to, by mieć odpowiednią motywację, by zacząć mówić po angielsku!


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: osłuchując się z językiem

Pamiętajmy, że mówienie po angielsku jest bezpośrednio powiązane nie tylko ze znajomością słownictwa, konstrukcji gramatycznych i idiomów. Podstawą jest również osłuchanie się z językiem. Im więcej mamy kontaktu z językiem angielskim, tym lepiej będziemy mówić. Nawet oglądając filmy w języku angielskim utrwalamy sobie pewne informacje i dowiadujemy się nowych. Każdy z nas zna choć kilka słów ulubionej anglojęzycznej piosenki, nawet jeśli nie wiemy, co te słowa oznaczają – a te słowa znamy i umiemy je wymówić dzięki temu, że osłuchaliśmy się z daną piosenką.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: rozmawiając z samym sobą

Wiemy, jak to brzmi 😉 Jednak mówienie do siebie wbrew pozorom przynosi niesamowite efekty. Mówiąc do siebie samych oswoimy się z mówieniem w języku angielskim i przyzwyczaimy nasz aparat gębowy do wymawiania nowego słownictwa. Dzięki pamięci mięśniowej (muscle memory) wykonujemy pewne czynności automatycznie, bez zastanawiania się nad nimi. Zarówno mięśnie twarzy, krtani jak i przepona uczestniczą w procesie wytwarzania dźwięków. Dlatego też, warto nasze mięśnie zacząć przyzwyczajać do wymawiania nowych dźwięków.
Dodatkowo, możemy (ale nie musimy) stanąć przed lustrem i obserwować ruchy naszych warg. Jeśli chcemy iść krok dalej i pilnować czy głoski są odpowiednio wymawiane, przyłóżmy sobie rękę do krtani. W przypadków dźwięków dźwięcznych, takich jak b, d, g poczujemy na krtani wibracje. Jeśli natomiast wymawiamy dźwięki bezdźwięczne takie jak p, t, k tych wibracji już nie ma. Zwracajmy szczególną uwagę na to na końcówkach słów. Czy słowo dog wymawiamy jako [dog] czy jako [dok]?


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: nagrywając się

Jeśli chcesz popracować nad swoją wymową, która często jest jedyną barierą przed mówieniem po angielsku, zacznij się nagrywać. Teraz każdy smartfon ma wbudowany mikrofon i aplikację do nagrywania dźwięku. Zanim się nagramy, przećwiczmy kilka razy to, co chcemy powiedzieć. Stękanie na taśmie nie zachęci nas do mówienia po angielsku. Możemy również powtarzać frazy czy wyrażenia po kimś, nagrywać się, odtwarzać je i porównywać do oryginału. To dobry sposób, by się oswoić z tym jak brzmimy po angielsku.

Nie musimy się ograniczać jedynie do nagrań audio. Możemy również stworzyć nagranie wideo, gdzie będziemy dokładnie widzieli jak zachowują się mięśnie naszej twarzy wymawiając poszczególne słowa i frazy.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: czytając na głos

W mówieniu może nam też pomóc czytanie na głos po angielsku. Czytając, eliminujemy konieczność zastanawiania się nad tym, co powiedzieć. Możemy się skupić na prawidłowej wymowie – jeśli oczywiście tekst jest na odpowiednim dla nas poziomie. Nie porywajmy się na zbyt trudne teksty, gdyż naszym głównym celem jest poprawa wymowy i zachęcenie samych siebie do mówienia. Przy zbyt trudnych tekstach, osiągniemy dokładnie odwrotny efekt. Do czytania na głos wybierajmy też teksty, które są już nam znane – dzięki temu nie trafimy na nieznane słówka i będziemy mogli się skupić tylko na naszej wymowie.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: wyjeżdżając za granicę

By zacząć mówić po angielsku najlepiej wyjechać za granicę i zanurzyć się w języku angielskim. By taki wyjazd miał sens musimy całkowicie odciąć się od języka polskiego. To oznacza, że nawet jeśli moglibyśmy dogadać się w języku polskim (na przykład z Czechem), używamy języka angielskiego. Na taki wyjazd powinniśmy jechać sami lub z obcokrajowcem, który nie mówi po polsku.

To najszybszy sposób, by zacząć mówić po angielsku gdy znamy już podstawy angielskiego. Jeśli dopiero zaczynamy się uczyć danego języka, jego nadmiar może przynieść dokładnie odwrotny efekt – możemy szybko się zniechęcić do mówienia po angielsku. Dlaczego zanurzenie się w języku angielskim przynosi tak spektakularne efekty? Z prostego powodu. Ilości kontaktu z językiem. Przede wszystkim, jeśli musimy sobie poradzić w danej sytuacji w języku angielskim, sami wypracujemy sobie techniki, które nam to ułatwią.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: popełniając błędy

Często, na zajęciach języka angielkiego jestesmy zniechęcani do mówienia po angielsku. Dlaczego? Ze względu na strach przed nauczycielem, strach przed skompromitowaniem się przed grupą. Te elementy mają znaczący wpływ na naszą barierę językową. Nauczyciele z wykształceniem metodycznym powinni wiedzieć, że ilość poprawek należy ograniczyć i dostosować do danego ucznia. Jeśli wiemy, że uczeń ma problem z wypowiedzeniem choćby jednego zdania w języku angielskim, nie powinniśmy go poprawiać. Jeśli takiemu uczniowi ciągle będziemy wytykać błędy, straci on resztki pewności siebie i nie będzie chciał mówić po angielsku. Co więcej, może się całkowicie zniechęcić do nauki języka angielskiego.

Popełnianie błędów powinno być dla nas chlebem powszednim. Nie powinniśmy się ich bać. Wręcz przeciwnie, powinniśmy się z nich uczyć i czerpać inspirację. Jeśli chcemy namacalnie zobaczyć, jakie poczyniliśmy postępy jeśli chodzi o wymowę i inne aspekty języka, możemy się nagrać. Nagrajmy swobodny monolog 10-minutowy. Możemy go odtworzyć za pół roku i sami ocenimy, jakie poczyniliśmy postępy.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: korzystając z różnych źródeł

Podręczniki języka angielskiego rzadko kiedy są aktualizowane. Dodatkowo, materiały edukacyjne są zawsze dostosowywane do poziomu. To oznacza, że na niższych poziomach język angielski z podręczników będzie brzmieć nieco nienaturalnie. Nic dziwnego, w końcu nie możemy osobom początkującym przedstawiać zaawansowanego słownictwa i konstrukcji gramatycznych. Z tego też powodu, warto uzupełniać swoją wiedzę dodatkowymi materiałami. W internecie możemy znaleźć setki książek, nagrań na YouTubie, filmików, podcastów i audiobooków, które mogą nam w tym pomóc. Dla ułatwienia, sporządziliśmy listę 10 najlepszych stron do nauki języka angielskiego.


mówic po angielsku

Jak zacząć mówić po angielsku: ucząc się słownictwa

Jeśli chcesz szybko zacząć mówić po angielsku, zacznij od opanowania najpopularniejszych słówek. Jeśli zaczniemy naukę od najpopularniejszych słów używanych w języku angielskim szybciej będziemy mogli się porozumiewać z innymi. By to nieco ułatwić, przygotowaliśmy zestawienie 50 najpopularniejszych rzeczowników w języku angielskim, 50 najpopularniejszych czasowników w języku angielskim oraz 50 najpopularniejszych przymiotników w języku angielskim. W tych artykułach znajdziesz najczęściej używane słowa w języku angielskim, wraz z ich znaczeniem, wymową i przykładami użycia.

Pamiętajmy jednak, by nigdy nie uczyć się pojedynczych słówek. Słownictwa zawsze powinniśmy się uczyć w kontekście. O wiele łatwiej też jest zapamiętać całe zdanie i jego znaczenie niż pojedyncze słowo. Jeśli nauczymy się całego wyrażenia, łatwiej też będzie je przywołać z pamięci. Znacznie też przyspieszy to rozpoczęcie mówienia po angielsku.

Jak samodzielnie uczyć się mówić po angielsku?
  1. Wybierz filmik, podcast czy audiobook który mówi o interesującym Cię temacie.
  2. Następnie, wybierz fragment takiego nagrania. Jeśli jest to film, gdzie mniej się mówi, możemy przygotować więcej materiału, na przykład 5 minut. Jeśli jest to podcast, minuta z pewnością wystarczy.
  3. Przesłuchaj cały wybrany fragment nagrania.
  4. Zacznij powtarzać fragmenty nagrania na głos. Możesz zatrzymywać nagranie co sekundę, dwie, dziesięć. Tak często, jak tego potrzebujesz. Ważne, aby dokładnie powtórzyć wypowiedź.
  5. Po powtórzeniu wypowiedzi na głos, spróbuj ją zapisać. Jeśli nie znasz znaczenia danego słowa, sprawdź w słowniku co ono oznacza. Na kartce zaznacz również, w której minucie i sekundzie nagrania, dane zdanie jest wypowiadane. Przyda się to na później!
  6. Po przesłuchaniu całego fragmentu, przeczytaj jeszcze raz stworzony tekst. Sprawdź czy nie ma w nim błędów, sprawdź czy wszystko rozumiesz.
  7. Teraz, z gotowym tekstem, możesz zacząć odsłuchiwać nagranie ponownie, powtarzając. Jeśli czujesz się już na tyle komfortowo, możesz już teraz nagrać swoje wypowiedzi. Jeśli nie, zrób to w następnym kroku.
  8. Jeszcze raz przesłuchaj nagranie, powtarzając fragmenty nagrania na głos, jednocześnie nagrywając całe ćwiczenie. Takie nagranie będzie zawierało zarówno głos lektora jak i nasz, więc łatwo będzie porównać wypowiedzi.
  9. Odtwórz nagranie zwracając uwagę na szczegóły. Na kartce papieru ze spisanym tekstem zaznacz, które słowa źle wymawiasz oraz gdzie masz problemy z intonacją.
  10. Następnie, dzięki temu że zapisaliśmy w której minucie i sekundzie jest wypowiadana dana wypowiedź, łatwo możemy ją znaleźć na nagraniu. Powtórzymy ją kilkakrotnie, by ją sobie utrwalić.

Najważniejszym elementem tego ćwiczenia jest systematyczność. Jeśli będziemy dane ćwiczenie wykonywać przez co najmniej 30 dni, gwarantujemy, że zaczniecie płynniej mówić po angielsku!

Czy wiesz, że mamy kanał na Youtubie?
Sprawdź nasze filmy!

ZASUBSKRYBUJ TERAZ