Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: wstęp

Wielkanoc po angielsku czyli Easter, jest świętowana nieco inaczej niż w Polsce. Tak samo jak ze świętem Bożego Narodzenia (Christmas) sposoby obchodzenia Wielkanocy dość znacząco się od siebie różnią w poszczególnych krajach. Czym różni się tradycyjna Wielkanoc w USA, Wielkiej Brytanii od świętowania w Polsce? Jedzeniem, obrządkami mszalnymi, a nawet zabawami. Oto słownictwo i zwyczaje wielkanocne po angielsku.

Dlaczego Wielkanoc jest ruchomym świętem?

To dlatego, że Niedziela Wielkanocna to pierwsza niedziela po pierwszej pełni księżyca (full moon), która występuje po pierwszym dniu wiosny czyli po 21 marca. Dlatego Wielkanoc może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

a movable holiday – święto ruchome

Angielski bez problemu kurs językowy ELLA


Wielkanoc po angielsku: polskie tradycje wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie (Christian holiday). Co roku, miliony celebrują zmartwychwstanie (resurrection) Jezusa Chrystusa, które według Nowego Testamentu nastąpiło trzy dni po ukrzyżowaniu Chrystusa. Celebrowanie Wielkanocy rozpoczyna się od Wielkiego Czwartku (Holy Thursday), który rozpoczyna Triduum Paschalne. Następnie jest Wielki Piątek (Good Friday) podczas którego obowiązuje ścisły post (fast) i odprawia się drogę krzyżową (Way of the Cross). W Wielką Sobotę (Good Saturday) tradycyjnie następuje święcenie potraw wielkanocnych – święconek. Niedziela Wielkanocna zaczyna się poranną mszą zwaną rezurekcją. W Wielkanoc rodziny spotykają się przy wspólnym śniadaniu, gdzie po wspólnej modlitwie dzielą się poświęconym jedzeniem z święconki.

Jak powiedzieć Śmigus Dyngus po angielsku?

Lany poniedziałek (Wet Monday) czyli Śmigus Dyngus to typowo słowiańskie święto – obchodzi się je tylko w kilku innych krajach takich jak Czechy, Słowacja czy Węgry. Jest ono obchodzone w świąteczny poniedziałek po Wielkanocy. W Lany Poniedziałek, jak można domyślić się z nazwy ludzie oblewają się wodą (to throw water on someone). Kiedyś w Śmigus Dyngus chłopcy oblewali wodą niezamężne dziewczyny jako znak zainteresowania. Wierzono, że dziewczyna która zostało oblana najczęściej następna wyjdzie za mąż. Zdarzało się, że chłopcy zakradali się do domów dziewczyn i oblewali je kiedy jeszcze spały lub razem z łóżkiem wrzucali do rzeki czy jeziora. Po zmoczeniu chłopcy uderzali dziewczyny gałązkami wierzby (pussy willows). Aby nie zostać oblanym, dziewczyny rozdawały pisanki jako amulety mające przynieść dobre plony (good harvest). Tradycyjnie dziewczyny mogły zrewanżować się chłopcom następnego dnia czyli we wtorek.

Teraz w Lany Poniedziałek wszyscy oblewają się nawzajem – jest to szczególnie popularne święto wśród dzieci i młodzieży. Producenci zabawek sprzedają specjalne sikawki i pistolety na wodę (water guns), które mają urozmaicić zabawę na Śmigus Dyngus, ale często popularne jest po prostu oblanie kogoś kubłem wody.


wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: tradycje wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Podobnie jak w innych krajach, w Wielkiej Brytanii wysyła się kartki Wielkanocne (Easter cards) i maluje pisanki (to dye eggs). Popularną potrawą kojarzoną z Wielkanocą są drożdżowe bułeczki ze znakiem krzyża (hot cross buns), które zwykle są spożywane w Wielki Piątek. Zostały one wymyślone w czasach starożytnego Rzymu jako potrawa na Wielkanoc. Na bułeczkach jest znak krzyża jako symbol, który reprezentuje ukrzyżowanie Jezusa. W Wielki Czwartek w kościele anglikańskim odbywa się msza nazywana Royal Maundy z udziałem angielskiej królowej. Tradycyjnie podczas tej ceremonii monarcha rozdaje biednym pieniądze jako symboliczne mycie nóg starcom (maundy) – jest to nawiązanie do umycia przez Chrystusa nóg swoim apostołom. W dzisiejszych czasach “biednych” zastąpili ludzie, którzy wyróżnili się za swoje usługi dla swojego kościoła lub społeczności.

W Wielkiej Brytanii w Niedzielę Wielkanocną (Easter Sunday) rodziny i przyjaciele spotykają się na obiedzie, gdzie głównym daniem jest pieczona jagnięcina (roast lamb). Na deser tradycyjnie podawane jest ciasto z bakaliami i marcepanem (simnel cake). Wielkanoc nie jest świętem, podczas którego ludzie dają sobie wielkie prezenty, ale za to często wymieniają się upominkami w postaci czekoladowych jajek i króliczków. Inną popularną tradycją w Wielkiej Brytanii, bardziej skierowaną do dzieci jest szukanie jajek wielkanocnych (an egg hunt), które schował Zajączek Wielkanocny (Easter bunny).

Easter bunny – Zajączek Wielkanocny
Easter card – kartka wielkanocna
an egg hunt – szukanie jajek wielkanocnych
hot cross bun – drożdżowa bułeczka ze znakiem krzyża
roast lamb – pieczona jagnięcina
simnel cake – ciasto z bakaliami i marcepanem

wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: tradycje wielkanocne w USA

Zabawa polegająca na szukaniu jajek wielkanocnych jest popularna również w USA. W Wielkanocny poranek (Easter morning) Zajączek Wielkanocny przychodzi podarować dzieciom koszyki ze słodyczami, a następnie chowa po domu jajka. Mogą to być prawdziwe gotowane jajka, czekoladowe jajka, a nawet plastikowe, które często mają w środku jakąś zabawkę. Zwyczaj szukania jaj wywodzi się od tego, że dzieci wierzyły, że zające znosiły jajka w trawie.

Inna popularną zabawą wielkanocną jest toczenie jajka (egg rolling). Pierwszy raz to wydarzenie zostało zorganizowane przez żonę prezydenta USA Dolly Madisona w dziewiętnastym wieku. Usłyszała ona, że kiedyś egipskie dzieci toczyły jajka z piramid więc zachęciła dzieci do toczenia jajek na trawniku koło Kapitolu. Ale z powodu narzekań na stan trawnika, zaprosiła ona dzieci do Białego Domu. Ta tradycja utrzymuje się do dzisiaj i tak w Wielki Poniedziałek dzieci poniżej 12 roku życia są zapraszane do Białego Domu na organizowaną przez żonę prezydenta zabawę w toczenie jajek.

Amerykanie lubią organizować parady, aby hucznie celebrować święta na przykład na dzień Świętego Patryka czy Thanksgiving – a Wielkanoc nie jest wyjątkiem. Osoby biorące udział w takiej paradzie mają na sobie specjalne kostiumy i kolorowe nakrycia głowy. A osoba prowadząca paradę trzyma świecę lub krzyż.

a chocolate Easter bunny – czekoladowy zajączek wielkanocny
Easter morning – poranek wielkanocny
egg rolling – toczenie jajka
parade – parada

wielkanoc po angielsku

Życzenia Wielkanocne po angielsku

Najprostsze życzenia Wielkanocne po angielsku to oczywiście po prostu “Happy Easter”. Jeśli chcemy poznać bardziej złożone i rozbudowane życzenia wielkanocne po angielsku, przedstawiamy kilka pomysłów. Największy zbiór życzeń wielkanocnych w języku angielskim znajdziemy wpisując w Google’a “Easter wishes” – wyskoczy nam wiele propozycji życzeń wielkanocnych w języku angielskim.

Happy Easter!

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Have a very happy Easter!

Miłej Wielkanocy!

Wishing you a very Happy Easter that is filled with plenty of love and happiness.

Życzę Ci wesołych świąt Wielkanocnych wypełnionych miłością i szczęściem.

Happy Easter to you and your family.

Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Ciebie i Twojej rodziny.

The Sun is shining, the nature is awaking,
Easter is approaching,
Let it bring you lots of happiness, a bag of money and love.
Happy Easter everyone!

Słońce świeci, przyroda się budzi,
Wielkanoc się zbliża.
Niech przyniesie Ci wiele szczęścia, torbę pieniędzy i miłość.
Wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich!


wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: przydatne słownictwo

confession – spowiedź
crucifix – krucyfiks
Easter palm – palma wielkanocna
lamb – owieczka

świeca – candle

to fast – pościć
to go to church – iść do kościoła
to pray – modlić się

to sacrifice – złożyć w ofierze

Sprawdź jak brzmią popularne modlitwy w języku angielskim.


wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: jajka

Tradycyjnie na Wielkanoc dekoruje się jajka. Skorupka jajka (egg shell) reprezentuje grób Jezusa, w którym został pochowany po ukrzyżowaniu (crucifixion). A pękanie jajka reprezentuje zmartwychwstanie. Kiedyś jajka farbowało się na czerwono jako symbol krwi Chrystusa, ale obecnie jajka są dekorowane na wszystkie kolory. Im bardziej kolorowe jajko tym lepiej.

crucifixion – ukrzyżowanie
an Easter egg – pisanka
hardboiled eggs – jajka na twardo
resurrection – zmartwychwstanie

tomb – grób

to decorate eggs – dekorować jajka

to dye eggs – farbować jajka

Czy wiesz, że?

Do dzisiaj w wielu krajach farbuje się jajka tylko na czerwono – na przykład w Grecji.


Wielkanoc po angielsku: kwiaty

Wielkanocne stoły są dekorowane wiosennymi kwiatami (spring flowers). Oto kwiaty po angielsku.

crocus – krokus
daffodil – żonkil
hyacinth – hiacynt
iris – irys
lily – lilia

tulip – tulipan

Poznaj więcej kwiatów po angielsku.


wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: jedzenie

Tradycyjne jedzenie wielkanocne to jajka (eggs). Zostały one wybrane jako główne danie wielkanocne, gdyż symbolizują początek życia i odrodzenie. Jajka to symbol zmartwychwstanie Jezusa. Dlatego na Wielkanoc dzielimy się jajkami z święconki tak, jak na Wigilii łamiemy się opłatkiem.

chives – szczypiorek
chocolate – czekolada
chocolate bunnies – czekoladowe króliczki
chocolate eggs – czekoladowe jajka
deviled eggs – jajka faszerowane
a dinner centerpiece – główne danie (zazwyczaj mięsne) obiadu
hollow chocolate bunnies – puste w środku czekoladowe króliczki
jellybeans – żelki
marshmallows – pianki cukrowev
mayo – majonez
poppy-see cake – makowiec
pound cake – babka piaskowa
roasted lamb – pieczeń jagnięca
tree cake – sękacz

white sausage – biała kiełbasa

Czy wiesz, że?

Pierwsze czekoladowe jajko zostało stworzone w 1842 roku przez Johna Cadbury, ale nie weszło do produkcji aż do 1875 roku, kiedy to wymyślone specjalne foremki (molds). Wcześniej stworzenie czekoladowego jajka zajmowała zbyt dużo czasu (time-consuming).


wielkanoc po angielsku

Wielkanoc po angielsku: najważniejsze święta

Wielkanoc łączy się z innymi świętami, ale nie wszystkie kraje uznają je i obchodzą. Na przykład Tłusty Czwartek nie jest świętowany we wszystkich krajach. Zamiast tego w krajach anglojęzycznych obchodzi się “tłusty wtorek” (Fat Tuesday). Pancake Day, bo tak jest nazywane to święto to dzień naleśników. Wypada on na dzień przed Wielką Środą, a więc jest to ostatnia możliwość na obżarstwo przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Tak jak w Polsce Tłusty Czwartek świętuje się jedzeniem pączków, tak w krajach anglojęzycznych w Fat Tuesday zjada się duże ilości naleśników.

Ash Wednesday – Środa Popielcowa
Carnival – karnawał
Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna
Fat Tuesday (AmE) – Ostatki
Good Friday – Wielki Piątek
Good Saturday – Wielka Sobota
Holy Thursday – Wielki Czwartek
Holy Week – Wielki Tydzień
Lent – Wielki Post
Maundy Thursday – Wielki Czwartek
Palm Sunday – Niedziela Palmowa
Pancake Day – Ostatki
Shrove Tuesday (BrE) – Ostatki
the Last Supper – ostatnia wieczerza

the Passion – Męka Pańska

Wielkanoc po angielsku: Mardi Gras

Tłusty wtorek po francusku to Mardi Gras. Jest to święto kojarzone z Nowym Orleanem. Tam Mardi Gras jest świętowany muzyką, hucznymi paradami, piknikami i balami. Ludzie zakładają kolorowe kostiumy i ubierają się w trzy barwy charakterystyczne dla Mardi Gras. Pierwszy kolor to purpura symbolizująca sprawiedliwość (justice), drugi to zielony dla wiary (faith), a trzeci – złoty jako symbol mocy (power). Te barwy mają reprezentować Trzech Króli, którzy przyszli odwiedzić Dzieciątko Jezus.

Popularnym deserem serwowanym w czasie obchodów Mardi Gras jest królewskie ciasto (King Cake). Jest to owalny wypiek udekorowany w kolory purpury, zielony i złoty. W każdym cieście schowane jest małe plastikowe dziecko, a osoba która znajdzie je w swoim kawałku zostaje na ten dzień nazwana królem. Według zwyczaju ma ona zorganizować następne przyjęcie z królewskim ciastem.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment