Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego:
od czego zacząć?

Nauka języka angielskiego: wstęp

Zaczynasz naukę języka angielskiego? Doskonale! To oznacza jedną z dwóch rzeczy. Albo jesteś początkującym uczniem (dzieckiem, osobą młodą czy seniorem), który wcześniej nigdy nie miał kontaktu z językiem angielskim, albo jest to Twoje kolejne podejście do nauki języka angielskiego. W obu przypadkach, warto wiedzieć od czego zacząć naukę języka angielskiego. Czy wybrać kurs dla początkujących? Z jakich stron uczyć się języka angielskiego? Czy warto korzystać z darmowych materiałów? Czy konieczna będzie pomoc lektora? Już wszystko wyjaśniamy!


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: od czego zacząć?

Każdy woli uczyć się inaczej. Niektórzy lubią i umieją uczyć się sami, a inni koniecznie potrzebują pomocy lektora. Dotyczy to wszelkich dziedzin. Zastanówmy się, jak najlepiej się uczymy. W grupie? Samodzielnie? Prywatnie z lektorem? Jesteśmy słuchowcami? Czy wzrokowcami? Przypomnijmy kiedy ostatni raz uczyliśmy się nowej umiejętności i zrobiliśmy to efektywnie. W jaki sposób tego dokonaliśmy? Spróbujmy odtworzyć te warunki, gdyż może nam to tylko pomóc. Jeśli natomiast nie mamy pojęcia, jak najlepiej się uczymy, dowiemy się tego metodą prób i błędów.

Zacznijmy od najmniej kosztownych metod nauki. Nie zapisujmy się od razu na drogi kurs językowy – być może nie będzie to dla nas najlepszy wybór. Spróbujmy najpierw zacząć uczyć się samodzielnie w domu, wyszukując darmowe materiały językowe online. Jeśli stwierdzimy, że potrzebujemy pomocy, spróbujmy zacząć się uczyć na platformie do nauki języka angielskiego online. Odpowiednio dobrana platforma językowa poprowadzi naszą naukę angielskiego.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: przejrzenie zasobów

Jeśli uczyliście się wcześniej języka angielskiego, z pewnością posiadacie materiały z tego okresu. Niektóre materiały pozostają niezmienne od lat, gdyż treści są dość uniwersalne – tak jak w przypadku książek gramatycznych. Natomiast podręczniki często zawierają materiały, które są już nieaktualne. Z pewnością przydadzą nam się wszelkie słowniki i książki z ćwiczeniami gramatycznymi. Jednak pamiętajmy, że niekoniecznie jesteśmy na tym samym poziomie znajomości języka, co byliśmy kilka lat temu. Może się okazać, że książki, które posiadamy są dla nas zbyt trudne. Nie korzystajmy z materiałów na nieodpowiednim poziomie – może to nas zniechęcić do nauki. W pierwszej kolejności więc, dokonajmy selekcji materiałów i dowiedzmy się, na jakim jesteśmy poziomie. Jeśli chcesz sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego zajrzyj do wpisu test po angielsku.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: wyznaczenie motywacji

Najważniejszym elementem przy nauce języka angielskiego jest motywacja. Jeśli nie mamy odpowiedniej motywacji do nauki, nigdy nie nauczymy się języka angielskiego. Możemy mieć dwa rodzaje motywacji: wewnetrzną i zewnętrzną. Wypiszmy sobie powody dlaczego chcemy uczyć się języka angielskiego. Chcemy wyjechać za granicę? Dla samych siebie? Chcemy komuś zaimponować? Jeśli mamy motywację wewnętrzną, oznacza to, że robimy coś dla własnej satysfakcji. Zewnętrzna motywacja natomiast najczęściej daje nam nagrody materialne. Przykład zewnętrznej motywacji do nauki angielskiego? Chęć zdobycia podwyżki w pracy, chęć zdobycia lepszej pracy, przymus uczenia się w szkole, przymus uczenia się języka angielskiego w pracy. Motywacja zewnętrzna może być również chęcią uniknięcia kary i konsekwencji w przypadku niedopełnienia swoich obowiązków.

Z czasem, zewnętrzna motywacja może przerodzić się w wewnętrzną motywację. Przykładowo, możemy zacząć uczyć się języka angielskiego bo chcemy zdobyć lepszą pracę. Natomiast z czasem, sama nauka angielskiego zacznie nam sprawiać przyjemność i będziemy ją kontynuować już na podstawie tylko motywacji wewnętrznej. By zachęcić ucznia do nauki angielskiego, platformy takie jak ELLA wprowadzają elementy grywalizacji, która dostarcza zewnętrznej motywacji do nauki. To niezmiernie ważne. A sama grywalizacja nie polega tylko na zdobywaniu punktów – to bardzo rozbudowany mechanizmem dostosowany do każdego typu gracza (wg. klasyfikacji Bartle’a).


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: plan nauki

Warto określić, co chcemy osiągnąć i w jakim czasie. Jeśli za dwa tygodnie wyjeżdżamy na wakacje i chcemy móc się porozumieć w prostych sytuacjach: w restauracji, w hotelu czy na plaży skupmy się na tym słownictwie. Uczmy się całych fraz zamiast pojedynczych słówek, w ten sposób nie tylko łatwiej będzie nam zapamiętać słownictwo, ale będziemy go także umieli użyć. Realnie również określmy ile minut czy też godzin dziennie jesteśmy w stanie poświęcić na naukę języka angielskiego. Wtedy będziemy realistycznie mogli ocenić na jakim poziomie językowym będziemy za miesiąc czy za pół roku. Rozpisując taki plan nauki, zawsze pamiętajmy o powtórkach! Nie należy też sobie narzucać zbyt rygorystycznego tempa. Jeśli porwiesz się na księżyc, niczego się nie nauczysz. Podejdź do planu nauki zdroworozsądkowo.

Rozpisując plan nauki, warto również wiedzieć czego dokładnie chcemy się uczyć. Wybierzmy najpierw zakres materiału, a następnie podzielmy go na sensowne bloki. Przykładowo, przygotowując się do matury możemy określić, że co dwa tygodnie zmieniamy tematykę słownictwa.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: dobranie poziomu

Podchodząc do nauki języka angielskiego, musimy sprecyzować na jakim jesteśmy poziomie. Czy mieliśmy wcześniej kontakt z językiem? Jeśli nie, wybór poziomu jest prosty, zaczynamy od podstaw. Jeśli natomiast uczyliśmy się już kiedyś języka angielskiego, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Dobranie odpowiedniego poziomu może okazać się trudne zwłaszcza, jeśli jedna umiejętność językowa jest na znacznie wyższym poziomie niż inna. Przykładowo, mogliśmy uczyć się języka angielskiego ze słuchu, przebywając na wakacjach w Australii. Jednak mimo że umiemy się dość płynnie porozumiewać językiem angielskim, bo zapamiętaliśmy całe frazy i wyrażenia, możemy w ogóle nie umieć pisać w tym języku. Co w takiej sytuacji? Warto podszkolić tą umiejętność językową, która kuleje.

Ucząc się na platformie językowej ELLA nie musimy się martwić o źle dobrany poziom. W dobraniu odpowiedniego poziomu pomoże nam test poziomujący dostępny na platformie. Jednak nie powinniśmy się bezwzględnie kierować testem. Jeśli rozpoczniemy kurs i okaże się, że słownictwo jest dla nas zbyt trudne, na platformie ELLA w każdej chwili możemy przenieść się na niższy poziom. Lub, jeśli okaże się, że kurs jest dla nas zbyt prosty, możemy zacząć naukę na wyższym poziomie. Takiej możliwości nie mamy w przypadku kursów stacjonarnych.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: mówienie

Jak możemy nauczyć się mówić po angielsku? Zajęcia z native speakerem z pewnością nie zaszkodzą, ale mamy na to jeszcze lepszą metodę. Wizualizacja, a jeszcze prościej – użycie siły wyobraźni. To technika od dawna używana przez sportowców, chociażby takich jak Phelps. Podobno mózg nie potrafi odróżnić realnych wydarzeń od tych, które sobie ze szczegółami wyobrazimy. Phelps przed pójściem spać wyobraża sobie kolejny wyścig, skupiając się na każdym ruchu ciała.

My możemy zrobić to samo ucząc się języka angielskiego. W tramwaju, autobusie, podczas lunchu czy też przed pójściem spać, zacznijmy sobie wyobrażać rozmowy, które planujemy przeprowadzić w języku angielskim. Warto mieć pod ręką coś do pisania. Przykładowo, wyobrażamy sobie że leżymy na plaży, relaksując się przy szumie fal. Jest gorąco i chce nam się pić, machamy więc do obsługi, chcąc zamówić coś na ochłodę. Jak poprosić o menu? Jak zapytać ile dany napój kosztuje? Jak podziękować kelnerowi za przyniesienie zamówienia? Spróbujmy sami sformułować dane wypowiedzi, a jeśli okaże się, że nie wiemy jak coś powiedzieć, zapiszmy to lub najlepiej od razu sprawdźmy i wykorzystajmy w naszej wizualizacji. Gwarantujemy, że tak prosta technika sprawi, że na jawie będziemy mogli się płynniej porozumiewać. Przećwiczone dialogi, które nasz mózg już zakodował, łatwiej odtworzyć.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: dodatkowe materiały

Autentyczne materiały mogą być zbyt trudne dla nas, jeśli dopiero zaczynamy uczyć się języka angielskiego. Ale nie wszystkie! Zajrzyjmy przede wszystkim na YouTube’a, gdzie znajdziemy ciekawe materiały do nauki języka angielskiego dla początkujących. Gdy dojdziemy już do odpowiedniego poziomu, warto na stałe włączyć autentyczne materiały do nauki języka angielskiego w nasz plan nauki.

Polecamy skorzystanie z 10 najlepszych stron do nauki angielskiego. Znajdziemy tam mnóstwo autentycznych materiałów na przeróżnych poziomach, które z pewnością pomogą nam nauczyć się języka angielskiego. Platforma ELLA na wyższych poziomach również wykorzystuje autentyczne materiały do nauczania języka angielskiego.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: rezygnacja z podręcznika

Do nauki języka angielskiego nie będą nam potrzebne klasyczne podręczniki. Po pierwsze, cena w stosunku do jakości materiałów jest często nieadekwatna. Po drugie, musimy wybrać konkretny poziom – co jak już wspominaliśmy może nie być takie łatwe. Po trzecie, podręczniki są pisane pod zajęcia z lektorem. Podręczniki do nauki języka angielskiego są jedynie przewodnikiem, dodatkową pomocą. By w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebny jest nauczyciel, który korzysta z dodatkowych materiałów i wskazówek zawartych w książce nauczycielskiej. Poza tym, kto z nas ma czas skorzystać z płyty CD dołączonej do podręcznika i odtwarzać czytanki i inne ćwiczenia. Nie chce nam się, płyta zawsze się gdzieś zawieruszy, nie pamiętamy o tym, nie mamy pod ręką odtwarzacza CD. O wiele lepiej skorzystać z programów do nauki języka angielskiego dostępnych online. Po pierwsze, oferują możliwość dobrania odpowiedniego poziomu. Po drugie, wszelkie materiały audio są dostępne za jednym kliknięciem. A po trzecie, materiały będą na czasie.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: platforma online

Jak już wspomnieliśmy, podręczniki do nauki języka angielskiego niekoniecznie są dobrym wyborem. W XXI wieku mamy możliwość skorzystania z o wiele bardziej zaawansowanych metod nauki języka angielskiego. Wykorzystajmy interaktywne narzędzia do nauki języka angielskiego takie, jak platforma językowa ELLA.

Platforma językowa ELLA zapewnia wszelkie materiały konieczne do skutecznej nauki języka angielskiego. Po pierwsze, możemy wypełnić test poziomujący, by dowiedzieć się na jakim jesteśmy poziomie. Jak już wspominaliśmy, często niektóre z naszych umiejętności językowych mogą być lepiej rozwinięte niż inne. Decydując się na platformę językową ELLA, mamy dostęp do wszystkich poziomów języka angielskiego. To oznacza, że jeśli w trakcie nauki stwierdzimy, że jednak dalibyśmy sobie radę na wyższym poziomie lub wolimy jednak zejść o poziom niżej, możemy to w każdej chwili zrobić. Po drugie, platforma do nauki języka angielskiego ELLA wykorzystuje również autentyczne materiały w lekcjach języka angielskiego. Po trzecie, dzięki platformie ELLA nauczymy się myśleć po angielsku, ucząc się angielskiego po angielsku. Obecnie nawet w przedszkolach język angielski jest uczony tylko za pomocą angielskiego.


nauka języka angielskiego

Nauka języka angielskiego: nie wierz w cuda

Z pewnością natknęliście się na reklamy w stylu “Naucz się języka angielskiego w 14 dni”. Nie jest to możliwe. Według badań Foreign Service Institute, do nauczenia się języka angielskiego na poziomie B2, potrzeba minimum około 480 godzin. Przeliczmy w takim razie, ile możemy się nauczyć w 14 dni. Przy agresywnym tempie nauki, około 3 godzin dziennie potrzebujemy 160 dni, by nauczyć się języka angielskiego. Pamiętajmy również, że materiał należy powtarzać, by został zapamiętany. Jeśli będziemy ciągle uczyć się nowego słownictwa czy też nowych konstrukcji gramatycznych i nie powtarzać tego, co już zapamiętaliśmy, nasza nauka doprowadzi do nikąd. Z tego też powodu, nauczenie się języka angielskiego w 14 dni, miesiąc czy też dwa miesiące jest po prostu niemożliwe.

Czego możemy się nauczyć w tak krótkim czasie? Możemy opanować podstawy nauki języka angielskiego, przejść przez poziom A1 czy nawet A2 przy agresywnym tempie nauki. Nie wierzmy natomiast w bzdury, że dzięki specjalnym kursom czy też technikom nauczymy się angielskiego w 14 dni. Jest to niewykonalne.


Nauka języka angielskiego: podsumowanie

Wielu z nas miewa poważne problemy z nauczeniem się języka obcego. Jednak, możemy sobie nieco ułatwić życie, stosując metody, które opisaliśmy w tym artykule. Najważniejsza jednak jest motywacja. Znajdźmy w sobie wewnętrzną motywację, by się nauczyć języka, a z pewnością osiągniemy sukces!

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube