Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
certyfikat z angielskiego - zdawanie egzaminu

Certyfikat z angielskiego

Certyfikat z angielskiego a poziom znajomości języka

Certyfikat z angielskiego to potwierdzenie poziomu znajomości języka. Poziomem znajomości języka jest nazwa certyfikatu – a to oznacza, że nie ma jednego systemu oceniania stopnia zaawansowania umiejętności językowych. W Polsce najbardziej znanym sposobem oceniania poziomu zaawansowania języka jest prawdopodobnie skala oceny znajomości języka według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR).

Oto poziomy znajomości języka według CEFR:

Poziom początkujący

język angielski poziom A1 (Beginner)

język angielski poziom A2 (Pre-Intermediate)

Poziom średniozaawansowany

język angielski poziom B1 (Intermediate)

język angielski poziom B2 (Upper-Intermediate)

Poziom zaawansowany

język angielski poziom C1 (Advanced)

język angielski poziom C2 (Proficiency)

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


Rodzaje certyfikatów

Jest wiele rodzajów certyfikatów na różnych poziomach zaawansowania. Dlatego bez problemu możemy dobrać egzamin odpowiedni dla naszych potrzeb. Oto najpopularniejsze certyfikaty z angielskiego.

IELTS (International English Language Testing System)

Certyfikat z angielskiego Cambridge

Cambridge organizuje pięć popularnych egzaminów:

CPE (Certificate of Proficiency in English)

Biznesowy certyfikat z angielskiego:

Gdy potrzebny jest certyfikat potwierdzający zdolności językowe potrzebne typowo w środowisku zawodowym warto wybrać biznesowy certyfikat językowy.

certyfikaty London Chamber of Commerce and Industry (LCCI)
certyfikaty biznesowe Cambridge

certyfikaty Educational Testing Service (ETS)

Certyfikat z angielskiego dla dzieci

Cambridge oferuje egzaminy dla młodszych użytkowników języka.

Pre A1 Starters (YLE Starters)
A1 Movers (YLE Movers)

A2 Flyers (YLE Flyers)

Certyfikat z angielskiego Akademii Wojsk Lądowych

Certyfikaty STANAG to certyfikaty określające poziom zaawansowania języka według wymagań NATO. Jest to egzamin językowy przydatny dla pracowników resortu Obrony Narodowej. Na egzaminie testuje się cztery umiejętności władania językiem: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie.

STANAG poziom 1 – odpowiada poziomowi A1/A2 w skali CEFR
STANAG poziom 2 – odpowiada poziomowi A2/B1 w skali CEFR
STANAG poziom 3 – odpowiada poziomowi B2/C1 w skali CEFR
STANAG poziom 4 – odpowiada poziomowi C1/C2 w skali CEFR

STANAG poziom 5 – odpowiada poziomowi C2 w skali CEFR

Jeśli jesteś zainteresowany egzaminem STANAG przeczytaj o nim więcej w artykule egzaminy STANAG.

Jaki certyfikat z angielskiego wybrać?

Gdy myślimy o certyfikatach z języka angielskiego zazwyczaj pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl to Certyfikaty Cambridge czy też TOEFL. I słusznie, gdyż są to certyfikaty uznawane na całym świecie. Wybierając odpowiedni dla nas certyfikat powinniśmy zastanowić się nad kilkoma aspektami:

  1. Czy potrzebuję certyfikat potwierdzający znajomość ogólnego angielskiego czy też specjalistycznego?
  2. Gdzie będę wykorzystywać dany certyfikat?
  3. Ile będzie ważny certyfikat, który uzyskam?

Certyfikaty Cambridge potwierdzą naszą ogólną znajomość angielskiego, natomiast certyfikaty BEC czy LCCI mówią o naszej znajomości biznesowego angielskiego. Jeżeli certyfikat będziemy wykorzystywać głównie w pracy, warto zastanowić się właśnie nad takim egzaminem. Natomiast jeżeli potrzebujemy certyfikatu do szkoły, który przykładowo zwolni nas z matury z angielskiego, rozważmy FCE, CAE czy nawet CPE jeżeli język znamy perfekcyjnie.

Jeżeli chcemy studiować za granicą, sprawdźmy jakie certyfikaty są uznawane przez wybraną przez nas instytucję. Przykładowo, ubiegając się o przyjęcie na amerykańską uczelnię, prawdopodobnie będziemy potrzebowali podejść do egzaminu TOEFL. Pamiętajmy, że TOEFL jest ważny dwa lata od momentu jego uzyskania. Z kolei egzaminy Cambridge (FCE, CAE, CPE, BEC) są ważne bezterminowo, ale często nie są uznawane przez amerykańskie uczelnie.

Z jakich części składają się egzaminy certyfikacyjne?

reading (czytanie)
use of English (test leksykalno-gramatyczny)
writing (pisanie)
listening (czytanie)

speaking (mówienie)

Po co nam certyfikat z angielskiego?

Certyfikat jest sposobem na udowodnienie posiadania jakiejś umiejętności – w tym przypadku poziomu znajomości języka. Posiadanie takiego “dowodu” naszych umiejętności wpływa na nasz rozwój zawodowy jak i osobisty. Najbardziej praktyczne zalety posiadania takiego certyfikatu to oczywiście pomoc w rozwoju kariery. Coraz więcej pracodawców wymaga znajomości języka angielskiego, a taki certyfikat jest świetnym sposobem na udowodnienie naszych umiejętności językowych. W przypadku kontynuacji nauki, certyfikat językowy może nam pomóc w czasie rekrutacji na wymarzone studia – niektóre certyfikaty (np. CAE) umożliwią zwolnienie z egzaminu językowego na studia (zarówno w Polsce, jak i za granicą).

Jeśli chodzi o rozwój osobisty to certyfikat z angielskiego może pomóc nam w zdobyciu pewności siebie. Często nawet gdy dobrze znamy język to nie możemy się przełamać żeby go używać. Zdanie wymagającego egzaminu zdecydowanie poprawi nasze poczucie własnej wartości – da nam coś z czego możemy być dumni. Będzie wynikiem czy też dowodem naszej ciężkiej pracy i umiejętności.

Jakie są koszty uzyskania certyfikatu z angielskiego?

Koszty egzaminów językowych są dość wysokie. Nawet egzamin na najniższym poziomie zaawansowania kosztuje około 350 złotych (jest to egzamin KET Cambridge). Natomiast egzaminy na najwyższym stopniu zaawansowania to ponad 700 zł! Dlatego przed podjęciem decyzji o podejściu do egzaminu warto przemyśleć wszelkie plusy i minusy posiadania takiego certyfikatu. A następnie warto poświęcić trochę czasu, aby odpowiednio się do niego przygotować. Certyfikat z angielskiego nie jest koniecznością, ale to inwestycja w przyszłość.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube