Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: wstęp

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się języka angielskiego! Potwierdzają to badania na temat nauki języka angielskiego przeprowadzone na zarówno młodzieży jak i osobach starszych. Języka angielskiego możemy nauczyć się niezależnie od wieku! Potrzebny jest tylko czas i chęci – czyli motywacja, najważniejszy element przy nauce języka angielskiego. Obalamy mit, że angielskiego mogą nauczyć się tylko młodzi!


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: nauka

Wciąż niestety panuje powszechne przekonanie, że łatwiej jest nauczyć się języka angielskiego w młodości. Jest to nieprawdą. Istnieją pewne zalety uczenia się języka angielskiego w młodym wieku, ale tu też musimy odróżnić naukę od przyswajania języka. Przyswajanie języka obcego, to samoistny proces, który nie wymaga uczenia się. A nauka języka angielskiego to proces świadomego uczenia się. Jako dzieci, przyswajamy swój język ojczysty bez większego wysiłku – z dwóch powodów. Po pierwsze, jesteśmy otoczeni językiem polskim, słyszymy go wszędzie, w telewizji, radiu, rozmowach rodziców. Po drugie, mamy ogromną motywację, by porozumiewać się ze światem.

Dlaczego nie możemy odtworzyć procesu przyswajania u dorosłych? Ponieważ kończy się on wraz z wiekiem dojrzewania, prawdopodobnie ze względu na zakończenie procesu lateralizacji mózgu – procesu kształtowania się dominacji stronnej mózgu. To nie oznacza jednak, że po okresie dojrzewania nie możemy nauczyć się języka obcego! Jak najbardziej możemy, tylko wówczas jest to proces świadomego uczenia się, a nie samoistnego przyswajania. W przypadku akcentu jest to regulowane zmianami fizjologicznymi. Wytwarzania nowych dźwięków uczymy się gdy nasz aparat mowy jest jeszcze plastyczny, mniej więcej do piątego roku życia. To oznacza, że ucząc się języka obcego po piątym roku życia będzie u nas słychać polski akcent w języku angielskim.

Podsumowując, zarówno dorośli jak i seniorzy uczący się języka angielskiego muszą być świadomi dwóch trudności. Po pierwsze, niemożliwe jest już samoistne przyswojenie języka angielskiego, należy się go po prostu świadomie uczyć; a po drugie polski akcent zawsze będzie choć trochę słyszalny w języku angielskim. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy pracować nad akcentem, wręcz przeciwnie. Im więcej będziemy ćwiczyć wymowę, tym lepiej będziemy mówić, z coraz mniejszymi nalotami z języka polskiego. Ćwiczmy zarówno całe frazy jak i pojedyncze dźwięki, zwłaszcza takie, które Polakom sprawiają najwięcej trudności (th dźwięczne, th bezdźwięczne).

Nie dajmy się nabrać!

Uważajmy na szkoły językowe i platformy do nauki języka angielskiego online, które gwarantują szybkie przyswojenie języka angielskiego w przypadku seniorów czy też dorosłych. Oznacza to, że nie wiedzą, czym tak naprawdę jest przyswajanie języka angielskiego, a czym jest jego nauka. To dwa różne procesy. Przyswajanie języka angielskiego może nastąpić tylko przed wiekiem dojrzewania, a jako dorośli języka angielskiego się po prostu świadomie uczymy. Jeśli chcesz wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając szkołę językową zajrzyj do artykułu Szkoła językowa: na co zwracać uwagę.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: plastyczność mózgu

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że mózg traci plastyczność wraz z wejściem w dorosłość, a wraz z czasem jest tylko gorzej. Najnowsze badania udowadniają, że to nie do końca prawda. W książce “Jak naprawić uszkodzony mózg” Doidge’a znajdziemy wyraźne dowody na to, że mózg może się dostosować, jest plastyczny i zdolny do regeneracji jeśli zapewnimy mu odpowiednie bodźce. Doidge wspomina również o nauce języków mówiąc, że im więcej używamy naszego natywnego języka, tym bardziej dominuje on przestrzeń w mózgu. Dlatego nauka języka angielskiego może czasem iść nam dość opornie, ale gdy już zaczniemy się uczyć nowego języka, im więcej czasu temu poświęcimy, tym więcej miejsca w naszym mózgu zostanie przeznaczone właśnie na ten język.

A co z zaburzeniami funkcji poznawczych w starszym wieku? Nie da się ukryć, że ze względu na choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie następuje spadek funkcji poznawczych z wiekiem. Głównym problemem wydaje się pogorszenie pamięci operacyjnej oraz spowolnienie przetwarzania informacji. Jednak to nie powinno nas zniechęcać do nauki w starszym wieku. Oznacza to tylko tyle, że będziemy pewne rzeczy wykonywać nieco wolniej i czasem będziemy musieli poświęcić więcej czasu na powtórki. Wielu seniorów wierzy, że zaburzenia funkcji poznawczych utrudniają naukę języka angielskiego – to nieprawda! Jeśli od początku spodziewamy się marnych rezultatów, stracimy motywację do nauki. A nie powinniśmy się zniechęcać, gdyż badania jasno pokazują, że można nauczyć się języka angielskiego w każdym wieku, a osoby starsze wcale nie muszą poświęcać więcej czasu na naukę niż osoby dorosłe.


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: zalety bycia seniorem

Jeszcze 30 lat temu, nie mówiło się zbyt wiele o nauczaniu seniorów. Teraz, to konieczność, gdyż za kolejne 30 lat, około 20% ludności na świecie będzie właśnie seniorami. Zamiast skupiać się na tym czego seniorzy nie mogą, skupmy się na tym w czym seniorzy są lepsi i jak nauka języka angielskiego może pozytywnie wpłynąć na życie seniora.

Nauka języka angielskiego pozwala odbudować poczucie własnej wartości, obrać nowy cel w życiu, zdobyć nową chęć do życia. To zalety nauki języka obcego będąc seniorem. A jakie są zalety bycia seniorem ucząc się języka angielskiego? Nasza motywacja do nauki języka angielskiego. Zazwyczaj, podejmując decyzję o nauce w starszym wieku, mamy jasno określony cel nauki. Wnuczka wyszła za obcokrajowca i miło byłoby móc z nim porozmawiać? Chcemy wyjechać na podróż dookoła świata albo po prostu na wakacje do Grecji? Chcemy pomóc wnukowi odrabiać lekcje z języka angielskiego, bo rodzice nie mają czasu?

Nasze doświadczenie życiowe również ma ogromne znaczenie. Wiemy, jak lubimy się uczyć, jakie metody będą najskuteczniejsze. Nie stawiamy sobie również nierealistycznych założeń, takich jak nauczenie się całego materiału do matury w 3 tygodnie. Wykorzystując nasze doświadczenie życiowe dajemy sobie lepszą szansę do tego, by skutecznie nauczyć się języka angielskiego. Seniorzy są lepiej zorganizowani i mają lepszą motywację do nauki języka angielskiego niż młodzież, dla których nauka angielskiego to często tylko przykry obowiązek. Dodatkowo, seniorzy mogą skupić się na jednej rzeczy o wiele dłużej niż młodzież. Nowe technologie, które na dobre zagościły w naszych domach spowodowały u nas spadek koncentracji. Czas skupienia się na jednym komunikacie wynosi obecnie zaledwie 8 sekund, a jeszcze 20 lat temu wynosił 12 sekund. Co gorsze, nawet złote rybki mogą się skupić przez 9 sekund. To świetna wiadomość dla seniorów, gdyż to właśnie seniorzy mają dłuższy czas koncentracji.


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: motywacja

Jak już wspomnieliśmy, seniorzy uczący się języka angielskiego często mają o wiele lepszą motywację do nauki języka angielskiego niż młodzież. Obecnie, język angielski jest przedmiotem obowiązkowym w niemal wszystkich szkołach i przedszkolach. Więc nie sposób się go nie uczyć jeśli chcemy zdać z klasy do klasy, ale wszyscy wiemy, że przymus nigdy nie daje dobrych rezultatów. Obowiązek nauki języka angielskiego daje nam zewnętrzną motywację do nauki, która z czasem rzeczywiście może się przekształcić w wewnętrzną motywację, jeśli na przykład spodoba nam się język angielski. Jednak rzadko się to zdarza. A szkoda, bo to dzięki wewnętrznej motywacji osiągniemy najlepsze efekty ucząc się języka angielskiego.

Zdefiniujmy też, czym dokładnie jest wewnętrzna i zewnętrzna motywacja. Wewnętrzna motywacja to taka, która powoduje że mamy wewnętrzną chęć i energię do robienia czegoś. To robienie czegoś dla własnej satysfakcji. Natomiast motywacja zewnętrzna to taka, która pojawia się u nas, gdy z powodu jakiejś czynności otrzymujemy korzyści materialne, bądź chcemy uniknąć kary. Jeśli uczymy się angielskiego bo taki jest wymóg w pracy i jeśli się nie nauczymy języka to tę pracę stracimy – to motywacja zewnętrzna. Jeśli natomiast chcemy nauczyć się języka by porozumiewać się z wnuczkiem, który nie zna polskiego, to motywacja wewnętrzna.


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: opóźnia starzenie

Nasz mózg to mięsień, który wymaga ciągłych bodźców. Wszyscy przecież wiemy, co się dzieje z mięśniami, jeśli ich nie ćwiczymy, powoli zanikają. Badania wykazały, że znajomość języka obcego opóźnia demencję o około 5 lat. Co więcej, uczenie się języka angielskiego pozytywnie oddziaływuje na nasze funkcje poznawcze. Jeśli chcemy opóźnić demencję, lub zacząć z nią walczyć (o ile zmiany w strukturze naszego mózgu nie są na tyle zaawansowane), poświęćmy się nauce języka angielskiego.

Pomóc nam mogą również witamy D, E i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli już zabieramy się za naukę języka angielskiego, warto do tego też dorzucić ćwiczenia fizyczne. Dotleniając odpowiednio mózg, łatwiej będzie nam uczyć się języka angielskiego, a przy tym też polepszymy przepływ krwi i tlenu do mózgu, co pozytywnie wpłynie na nasze szare komórki. Ćwiczony mózg wytwarza nowe połączenia i produkuje więcej istoty białej. Biorąc pod uwagę zalety, jakie ma nauka języka angielskiego na nasz mózg język angielski dla seniorów powinien być obowiązkowy! Chyba każdy z nas chce być sprawny umysłowo jak najdłużej.


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: otwiera drzwi

Mając sporo czasu na emeryturze, świat stoi przed nami otworem. W końcu możemy wyruszyć na wymarzoną podróż po Europie, czy przeprowadzić się do Wietnamu na kilka miesięcy. To prawda, że nasze finanse na emeryturze są ograniczone, ale przy odpowiedniej organizacji, wszystko jest możliwe! Co więc pozostaje? Nauczenie się języka angielskiego, by móc się porozumiewać w danym kraju. Znając język angielski możemy zdobyć kolejne doświadczenia, na które wcześniej nie mieliśmy czasu chociażby ze względu na pracę zawodową.

60 is the new 40

Znając język angielski, będzie nam również łatwiej znaleźć pracę dorywczą na emeryturze. Zdecydowana większość pracodawców wymaga znajomości języka angielskiego. Praca umysłowa, podobnie jak sama nauka języka angielskiego, opóźnia demencję. Jak to mówią po angielsku, “60 is the new 40” czyli sześćdziesiątka to nowa czterdziestka. Wiele w tym prawdy. Żyjemy coraz dłużej, a wiek emerytalny nie zmienił się od prawie 30 lat. W tym czasie, ciągle podnosi się średnia długość życia. Pamiętajmy również, że wiek emerytalny w Polsce, zwłaszcza dla kobiet jest jednym z najniższych na świecie. W Stanach Zjednoczonych kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat, a mężczyźni w wieku 68 lat. To oznacza, że mamy o wiele więcej czasu dla siebie. Wykorzystajmy ten czas aktywnie, ucząc się języka, podróżując, zdobywając nowe doświadczenia. Wiek to tylko liczba, mamy tyle lat na ile się czujemy, a nauka języka angielskiego spowoduje, że będziemy się czuć o wiele młodziej!


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: główne problemy

Jaki jest największy problem z jakim borykają się seniorzy uczący się języka angielskiego? Brak wiary w siebie. To jedyna przeszkoda w nauczeniu się języka angielskiego. A jak już jasno zaznaczyliśmy, angielskiego możemy nauczyć się w każdym wieku! Jeśli obawiamy się, że to nie dla nas, po prostu spróbujmy. Zróbmy ten pierwszy krok i zacznijmy się po prostu uczyć, dopiero wtedy będziemy mogli realnie ocenić nasze możliwości.

Uwaga!

Posiadanie solidnych podstaw przy nauce czegokolwiek jest bardzo ważne – ich znajomość wpłynie na naszą pewność siebie. a wszystkie braki będą sprawiały, że będziemy wątpić w swoje możliwości. Dlatego upewnijmy się, że wybraliśmy odpowiedni kurs dla początkujących.

Kolejnym problemem często wymienianym przez seniorów jest brak pieniędzy. W obecnych czasach, to już nie problem, gdyż nie musimy od razu wykupywać drogiego kursu językowego. Można skorzystać z platform językowych online, takich jak ELLA, gdzie miesiąc kursu (przy zakupie pakietu na 6 miesięcy) kosztuje niecałe 34 złote miesięcznie. To znacznie niższy koszt niż kurs językowy z lektorem czy też prywatne zajęcia z nauczycielem. Co najlepsze, korzystając z platform do nauki języka angielskiego nie musimy nawet wychodzić z domu, by uczyć się języka angielskiego. Tym samym, wyeliminowaliśmy kolejne dwie przeszkody: brak dostępności kursów i nauczycieli języka angielskiego oraz utrudnione poruszanie się po mieście. Kurs języka angielskiego online pozwala nam uczyć się we własnym tempie i powtarzać materiał dowolną liczbę razy. Dzięki temu, nie musimy się przejmować tym, że czasem nieco wolniej wykonujemy pewne czynności czy też musimy coś powtarzać wielokrotnie ze względu na pogorszenie się pamięci operacyjnej.

Nauka angielskiego online

Jakie są zalety nauki języka angielskiego przez internet? Dowiedz się tego z artykułu nauka przez internet.


język angielski dla seniorów

Język angielski dla seniorów: podsumowanie

Musimy koniecznie, po raz kolejny zaznaczyć, że NIE ISTNIEJĄ realne bariery uniemożliwiające seniorom nauczenie się języka angielskiego. Koniec z wymówkami, wystarczy tylko podjąć ten pierwszy krok i zacząć się uczyć. Jeśli nie chcemy inwestować w stacjonarne kursy językowe (gdzie czasem trudno znaleźć grupę dla seniorów) zainwestujmy w platformę do nauki języka angielskiego online taką, jak ELLA. Proponujemy również zajrzeć do wpisu 10 najlepszych stron do nauki języka angielskiego, gdzie przedstawiamy dziesięć darmowych stron do nauki.

Uczenie się angielskiego może również być pretekstem do częstszego kontaktu ze znajomymi. Możemy zorganizować całą grupę seniorów, którzy będą wspólnie uczyć się języka angielskiego. W ramach lekcji angielskiego, można oglądać filmy po angielsku, bądź inne materiały wideo. Język angielski dla seniorów wpłynie pozytywnie na nasze życie społeczne, na nasz mózg, na nasze samopoczucie i do tego opóźni starzenie się! To niesamowite, jak jedna czynność może zupełnie odmienić nam życie. Seniorzy, zacznijcie uczyć się angielskiego już dziś, a na pewno nie będziecie tego żałować!

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube