Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
słówka angielskie

Słówka angielskie

Słówka angielskie – skuteczne metody nauki

Szeroki zasób słownictwa to ważny element nauki języka obcego. Niestety jest to również ten aspekt nauki języka, który wielu osobom sprawia najwięcej kłopotów. Wynika to z tego, że osoby te stosują ciągle te same metody nauki słówek, które nie przynoszą efektów. Jednym z nas zapamiętywanie nowych słówek przychodzi z łatwością, innym idzie to o wiele bardziej opornie. Czy istnieją jakieś metody aby szybko przyswoić słówka angielskie?


słówka angielskie

Słówka angielskie w kontekście

Stara metoda nauki słówek z listy powoli staje się coraz mniej popularna. Dlaczego? Okazuje się, że jest mało efektywna i często zniechęca do dalszej nauki. Nie każdy z nas ma pamięć fotograficzną i każdy człowiek potrzebuje innych bodźców, które pozwolą mu zapamiętać nowe słówka. Najlepiej jest uczyć się nowych słówek i wyrażeń w kontekście. W ten sposób nie wydają się nam one czymś abstrakcyjnym – wiemy w jakich sytuacjach możemy się danych wyrażeń spodziewać i w jaki sposób ich używać. Słówka angielskie z reguły nie występują pojedynczo, o wiele lepiej jest uczyć się całych fraz niż pojedynczych słów. Jeśli znamy znaczenie tylko pojedynczego słowa, prawdopodobieństwo, że konstruując wypowiedź użyjemy go w niewłaściwy sposób jest znaczne. Znając całą frazę mamy większą pewność, że mówimy poprawnie.


słówka angielskie

Nazwy rzeczy

Istnieją oczywiście słowa, na przykład nazwy rzeczy, zjawisk itp., których możemy się uczyć bez kontekstu. Szczególnie pomocne są w tym gry po angielsku np. Spelling Bee. Dzięki takiej grze możemy uczyć się pojedynczych słów w bardzo przyjemny sposób. Nie potrzebujemy również tłumaczenia danego słowa na język polski – znaczenia domyślamy się patrząc na obrazek. Nauka przy wykorzystaniu obrazków oddziaływuje na nas o wiele bardziej niż nauka listy słówek na pamięć. Tym, którzy wolą tradycyjne metody, z pewnością spodobają się tradycyjne fiszki – wymagają trochę więcej pracy, ale przy zapisywaniu słów na karteczkach, zapamiętujemy część z nich bez większego wysiłku. Dodatkowo, widzimy na bieżąco ile jeszcze pozostało nam do nauczenia, a co już umiemy.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


słówka angielskie

Czytanie tekstów, blogów, książek

Najważniejsze jest utrzymanie kontaktu z językiem. Wiadomo, że na początku nauki języka nie będziemy w stanie zrozumieć dłuższych tekstów, zwłaszcza tych które można znaleźć w internecie, zawierających często idiomy czy wyrażenia slangowe. Im wyższy poziom angielskiego, tym więcej jesteśmy w stanie zrozumieć – czytajmy więc wtedy jak najwięcej. Jak czytać po angielsku? Czytajmy coś co nas interesuje, na przykład możemy czytać blogi podróżnicze, jeśli się tym interesujemy. Nie warto zrażać się, jeśli nie zrozumiemy wszystkiego. Na początku czeka nas zapewne sprawdzanie słówek w słowniku, co może zająć trochę czasu. O wiele szybciej jednak przyswoimy wyrażenia z tekstu, który nas zainteresował i dotyczył czegoś, co lubimy. Czujemy bowiem, że słówka angielskie, na które natknęliśmy się w tekście rzeczywiście przydadzą nam się w prawdziwym życiu. Jeśli chodzi o początkujących, mogą oni również czytać specjalne teksty przygotowane przez nauczycieli angielskiego dostosowane do osób uczących się języka od podstaw.


słówka angielskie

Post-it notes na rzeczach w domu

Post-it notes, czyli samoprzylepne karteczki to również świetny sposób na naukę angielskiego. Zapisz sobie słówka, których chcesz się nauczyć i przyklej w różnych miejscach w domu. W ten sposób można powtarzać słownictwo, na przykład wykonując obowiązki domowe. Być może ta metoda wyda się niektórym dziwna, jednak jest z pewnością skuteczna. „Otaczając się” słówkami, których musimy się nauczyć, nie czujemy nawet kiedy wiedza wchodzi nam do głowy. Gdy jesteśmy już pewni, że zapamiętaliśmy dane wyrażenie, możemy odkleić karteczkę. Daje to nam obraz naszych postępów – im mniej kartek w naszym domu, tym więcej już umiemy. Używając tej metody możemy uczyć się wraz z członkami rodziny lub współlokatorami, co dodatkowo nas motywuje.


słówka angielskie

Wyznaczaj realistyczne cele

„Chcę nauczyć się języka angielskiego” – co to właściwie oznacza? Chcesz znać angielski na poziomie A2, tak żeby mniej więcej zrozumieć, co ktoś do Ciebie mówi czy może celujesz w poziom C1, który przyda Ci się w kontaktach biznesowych? Istotne jest, żeby jasno określić swój cel, a dopiero potem przygotować plan działania. Trzeba też wziąć pod uwagę, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę języka dziennie czy też tygodniowo. Jeśli masz napięty grafik i jesteś w stanie uczyć się godzinę w weekend, nie oczekuj osiągnięcia wysokiego poziomu w kilka miesięcy.

Jeśli twój cel to nauczyć się angielskiego, co będziesz robił? Musisz ustalić plan działania, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces. Nie warto porywać się na osiągnięcie wielkiego celu od razu. „Większy” cel warto też podzielić na kilka mniejszych celów. Twój ogólny cel to na przykład osiągnięcie poziomu B1 w rok, wobec tego twoim mniejszym celem może być nauka 5h tygodniowo albo poświęcanie nauce chociaż pół godziny dziennie każdego dnia. W ten sposób co tydzień możesz zrobić podsumowanie tygodnia, sprawdzić czy Twój tygodniowy cel został osiągnięty i wyciągnąć odpowiednie wnioski.


słówka angielskie

Posegreguj słówka angielskie tematycznie

Każdy powinien wypracować własną metodę nauki słówek. Gdy już znajdziesz metodę dla siebie, przekonasz się, że nauka stała się łatwiejsza. Jedną z takich metod może być tworzenie tzw. map myśli, czyli mind maps. Polegają one na ułożeniu słówek czy wyrażeń tematycznie. Można używać kolorów, kształtów i strzałek, łącząc słówka angielskie które są ze sobą związane. Prawdę mówiąc, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i tworzenie takiej mapy może być dobrą zabawą. Samo rozrysowywanie mapy pozwoli Ci zapamiętać część znajdujących się na niej zwrotów bez większego wysiłku i uporządkować wszystko w logiczną całość. Czasami dopiero po narysowaniu mapy jesteśmy w stanie ocenić co już opanowaliśmy, a co sprawia nam największą trudność. Na mapie myśli wyraźnie widać, które zagadnienia są najważniejsze i kluczowe do zrozumienia tematu, a które są jedynie dodatkowe czy poboczne. W ten sposób możemy rozpocząć naukę od najważniejszych rzeczy, a następnie skupić się na poszerzaniu wiedzy.


słówka angielskie

Słowotwórstwo

Słowotwórstwo, czyli word formation, to tworzenie od słowa podstawowego innych słów. Ucząc się rzeczowników, warto od razu sprawdzić jak wyglądają utworzone od nich przymiotniki – w języku angielskim nie jest to zawsze oczywiste. Dodatkowo, antonimy przymiotników tworzymy przy użyciu odpowiednich prefiksów. Prefiksów nie jesteśmy w stanie się domyślić, więc ucząc się przymiotnika, dobrze byłoby sprawdzić z jakim prefiksem się łączy. W ten sposób, na przykład od czasownika to calculate (liczyć, obliczyć) możemy utworzyć:

rzeczownik:

calculation  –  obliczenie, kalkulacja

miscalculation  –  niewłaściwe obliczenie

przymiotnik:

calculated  –  obliczony

miscalculated  –  źle obliczony

Jak widzimy, przy nauce jednego czasownika to calculate, możemy przy okazji nauczyć się kilku nowych słów spokrewnionych z danym czasownikiem.


słówka angielskie

Zwizualizuj słowo

Nauka słówek poprzez tłumaczenie ich na język polski to często stosowana metoda, jednak istnieje ryzyko, że w końcu nam się znudzi. Do tego nie wszystko da się przetłumaczyć na język polski. O wiele bardziej stymulująca dla naszego mózgu będzie wizualizacja danego słowa czy też nauka przy użyciu zdjęć czy obrazków. Ta metoda sprawdzi się szczególnie dla wzrokowców, którzy z łatwością zapamiętają zdjęcia i połączą je bezpośrednio ze słowami do nauki. Obrazy zapadają nam w pamięć o wiele szybciej niż tekst. Tych, którzy lubią się uczyć przy pomocy najnowszych technologii z pewnością zainteresują gry językowe, takie jak Spelling Bee. W grach tego typu nie tłumaczymy danego słowa na język polski, znaczenia domyślamy się widząc obrazek, co pozwala na bardziej naturalne przyswajanie słów.


słówka angielskie

Zmień język telefonu na angielski

Może wydaje się to mało pomocne, jednak zmieniając język telefonu na angielski możemy „przy okazji” nauczyć się wielu słów i zwrotów. Dodatkowo, znamy już opcje i okienka z komunikatami wyświetlające się na ekranie naszego telefonu w języku polskim. Nietrudno więc będzie domyślić się znaczenia komunikatów po angielsku. Owszem, czasem będziemy musieli sprawdzić wyrażenia, których nie rozumiemy i może się to wydawać frustrujące. Takie wyrażenia z pewnością zapadną nam jednak w pamięć. Dlaczego? To nasz telefon i chcemy najzwyczajniej w świecie zrozumieć, co próbuje nam przekazać, więc nie mamy innego wyjścia. Stawiając się w takiej „podbramkowej sytuacji”, wpływamy na własne zdolności zapamiętywania.

Angielski bez problemu kurs językowy ELLA


słówka angielskie

Graj w gry po angielsku

Naukę najlepiej jest połączyć z czymś pożytecznym. Jeśli lubisz grać w gry wideo i masz możliwość zmiany języka na angielski, zrób to. Podobnie jak z językiem telefonu, mniej więcej znasz już komunikaty pojawiające się w grze, więc łatwo możesz domyślić się ich znaczenia. Jeśli nie, dane wyrażenie możesz szybko sprawdzić w słowniku. Jest to kolejna z metod, dzięki której uczymy się, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Mamy też poczucie, że wyrażenia, których się uczymy są rzeczywiście przydatne. Na własne oczy widzimy, że znajomość angielskiego przydaje się w codziennych sytuacjach. Istnieją też specjalne gry nastawione konkretnie na naukę języka. Przyjemna dla oka szata graficzna, zdobywanie punktów i rywalizacja z innymi sprawia, że nauka przestaje być przykrym obowiązkiem. Warto sprawdzić ofertę platform oferujących kursy języka angielskiego, gdzie można znaleźć takie gry edukacyjne.


Częste powtórki

Słówka angielskie mają to do siebie, że nie pozostają w naszej pamięci przez cały czas. Jeśli jakiegoś słowa nie używamy, bardzo prawdopodobne, że szybko go zapomnimy. Dlatego właśnie kluczem do sukcesu jest regularne powtarzanie materiału. Lepiej dokładnie nauczyć się 100 słówek, które zapamiętamy na długi czas, niż nauczyć się 1000 słówek z których większość zapomnimy już po tygodniu. Planując naukę musimy również zaplanować czas na regularne powtórki – można na przykład robić notatki podsumowujące dany dział, zawierające najważniejsze zwroty i słówka angielskie do zapamiętania. Takie notatki możemy przeglądać nawet co tydzień, kilkanaście minut tygodniowo w zupełności wystarczy. Możemy też poprosić kogoś, żeby nas przepytał. Ważne jest też, żeby rzeczywiście korzystać ze słownictwa, które przyswoiliśmy – w rozmowie czy też w wypowiedzi pisemnej. Wtedy słówka na pewno utrwalą się w naszej pamięci i używanie ich będzie nam przychodziło z łatwością.

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

Sprawdź co jest ważne przy nauce języka angielskiego w artykule szlifuj swój angielski.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube