Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
kurs angielskiego dla początkujących

Kurs angielskiego dla początkujących

Kurs angielskiego dla początkujących – na co zwrócić uwagę

Kurs angielskiego dla początkujących jest kluczowym elementem nauki – podstawy języka są bardzo ważne. Od tego jak dobrze nauczymy się podstaw, zależeć będą nasze dalsze postępy. Jeśli wypracujemy sobie solidne podstawy języka, później nie będzie już potrzeby wracania do najprostszych zagadnień i nie będziemy mieć problemu ze zrozumieniem tych trudniejszych. To właśnie kurs angielskiego dla początkujących determinuje, czy polubimy ten język, czy będziemy traktować jego naukę tylko jako obowiązek. Dlatego właśnie nasz pierwszy kurs angielskiego dla początkujących jest tak ważny. Na kursie dla początkujących możemy łatwo się zniechęcić, ale również uwierzyć w swoje siły i odkryć drzemiące w nas pokłady motywacji. Na czym powinien opierać się dobry kurs angielskiego dla początkujących?

Poznaj wyjątkowy kurs angielskiego dla początkujących na platformie ELLA


kurs angielskiego dla początkujących

Zdjęcia jako podstawa

Nauka angielskiego – od czego zacząć? O czym należy pamiętać? Pracując z osobami, które nie miały wcześniej styczności z angielskim, tłumaczy się nowe zagadnienia używając języka ojczystego albo posługując się symbolami i obrazkami. Mówienie do początkujących wyłącznie po angielsku przez cały czas to skok na głęboka wodę – większość osób po prostu przestraszy się i zniechęci. Tłumaczenie wszystkiego po polsku wydaje się być dobrym pomysłem, jednak pozbawia ciągłego kontaktu z żywym językiem. Dlatego też w początkowych etapach nauki ważne jest posługiwanie się zdjęciami i obrazkami. Badania dowodzą, że większość ludzi to wzrokowcy i dlatego jest to idealny sposób na zapamiętanie nowych słówek i reguł gramatycznych. Nie ma wtedy konieczności tłumaczenia wszystkiego na język ojczysty, bo znaczenie słowa czy wyrażenia jest widoczne na obrazku. Ważne, żeby zdjęcia i obrazki jednoznacznie przedstawiały dane zagadnienie – w ten sposób uczniowie nie będą mieli wątpliwości co do znaczenia słowa czy wyrażenia.

Idealnym rozwiązaniem dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z językiem będzie kurs angielskiego dla początkujących online na platformie e-learningowej. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje kursów internetowych, oparte na znanych od dawna metodach nauczania języków obcych. Najbardziej efektywne jest oswajanie ucznia z językiem od samego początku. W kursie internetowym tego typu nie ma nauczyciela, który wytłumaczy wszystko po polsku – kursy dla początkujących bazują głównie właśnie na zdjęciach. Polecenia są w języku angielskim, jednak dostosowuje się je do poziomu ucznia. W ten sposób osoba początkująca „zanurza się” w języku obcym już na etapie poznawania jego podstaw. Ucząc się przy pomocy zdjęć, początkujący lepiej zapamiętują dane słownictwo. Użycie zdjęć czy obrazków na kursie stacjonarnym bywa czasem utrudnione i niemożliwy jest już powrót do tych zdjęć po zajęciach w celu powtórzenia materiału.


kurs angielskiego dla początkujących

Słuchanie

Już na początkowych etapach nauki ważne jest osłuchiwanie się z językiem. Każdy dobry kurs angielskiego dla początkujących powinien zawierać elementy dźwiękowe. Na tym etapie należy używać specjalnie przygotowanych materiałów do nauki początkujących. Nie ma sensu wymagać od początkujących wyłapywania słów z autentycznych materiałów, na przykład z radia czy telewizji. Na tym etapie jest to zwyczajnie za trudne. Podstawowe ćwiczenia na słuchanie dla początkujących to przede wszystkim ćwiczenia na rozpoznawanie słów. Uczeń musi nie tylko umieć napisać dane słowo i znać jego znaczenie, ale również potrafić poprawnie je wymówić i zrozumieć ze słuchu. Te umiejętności należy kształtować już od początku procesu nauczania. Na dalszych etapach uczeń powinien umieć już zrozumieć proste dialogi, na przykład dotyczące przedstawiania się, uzyskiwania informacji o drugiej osobie czy zamawiania jedzenia w restauracji.

Ćwiczenia sprawdzające umiejętności rozumienia ze słuchu to kolejny typ ćwiczeń, które możemy znaleźć w kursach angielskiego online. Słowo można odsłuchać kilka razy, tak aby upewnić się czy usłyszeliśmy właściwie. Do ćwiczeń audio, tak jak zresztą do wszystkich innych, możemy wracać wielokrotnie, po to żeby poprawić na przykład swoją wymowę. Na kursach stacjonarnych słuchamy zazwyczaj dwa lub trzy razy i zwłaszcza osobom początkującym trudno jest się przyznać przed grupą, że czegoś nie usłyszały. Ucząc się w domu, początkujący nie stresują się i mogą lepiej nauczyć się rozumienia ze słuchu.


kurs angielskiego dla początkujących

Tempo kursu

Kurs angielskiego dla początkujących powinien cechować się odpowiednim tempem. Osoby początkujące nie miały wcześniej styczności z językiem angielskim i jest to dla nich coś zupełnie nowego. Muszą oswoić się z tą sytuacją. Dlatego kurs nie powinien iść do przodu za szybko. Osoby, które nie uczyły się wcześniej języka angielskiego potrzebują dużo powtórek. Możliwe, że za pierwszym razem nie zrozumieją jakiegoś zagadnienia i będą potrzebować więcej czasu. Na tym etapie warto wprowadzić więcej powtórek, aby zbudować solidne podstawy języka, które przydadzą się w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w kursach dla dorosłych, które nigdy nie uczyły się języka i często czują się niepewnie. Z drugiej strony jednak, tempo kursu nie może być też za wolne, bo prowadzi to do znudzenia uczniów.

Warto dać uczniom wybór ile czasu chcą poświęcić na kurs. Kurs który trwa krócej wymaga od ucznia więcej pracy, dlatego jest polecany osobom zmotywowanym, mającym czas na pracę w domu. Dłuższy kurs angielskiego dla początkujących zakłada przerobienie tej samej ilości materiału przez dłuższy czas. Powinny go wybrać osoby, które wolą mieć pewność, że zrozumieją każde zagadnienie i dokładnie je przećwiczą i mają problem ze zmuszeniem się do pracy w domu. Postawa nauczyciela jest równie ważna – musi mieć dużo cierpliwości i być gotowym na powtarzanie niektórych zagadnień kilka razy. Niestety, bardzo często nie ma na to czasu, gdyż liczba godzin kursu jest ograniczona.

Kurs angielskiego dla początkujących online daje możliwość samodzielnego zarządzania tempem kursu. Jeśli uczeń potrzebuje poświęcić czemuś więcej czasu, nikt go nie pospiesza i jest w stanie dokładnie przerobić daną partię materiału. Na kurs może przeznaczyć, tyle czasu ile jest mu potrzebne, i w zależności od własnych preferencji, uczyć się częściej a krócej, lub dłużej i rzadziej. Możliwe jest też powtarzanie ćwiczeń, które sprawiają uczniowi trudność. W ten sposób uczeń ma pewność, że wypracowuje sobie solidne podstawy angielskiego.


kurs angielskiego dla początkujących

Proste wyjaśnienia gramatyki

Gramatyka języka angielskiego jest słabym punktem wielu osób. Wielu ludzi posługuje się językiem angielskim w życiu codziennym lub w pracy, jednak bez zachowania odpowiednich zasad gramatycznych. Skutkuje to tym, że native speakerzy nie zawsze potrafią ich zrozumieć. Czy rzeczywiście gramatyka jest tak trudna i straszna? Kluczem do zrozumienia gramatyki jest jej odpowiednie wytłumaczenie. Wielu nauczycieli niestety nie potrafi wytłumaczyć gramatyki w jasny i klarowny sposób. Osobie po studiach filologicznych trudno jest postawić się na miejscu osoby początkującej, która gramatyki jeszcze nie rozumie. Ważne jest, żeby zagadnienia gramatyczne wprowadzać po kolei i stopniowo. Powinny być one połączone ze słownictwem i przeplatane również ćwiczeniami na rozumienie ze słuchu. W ten sposób uczeń nie czuje się zanadto przytłoczony gramatyką. Jeśli wprowadzany jest nowy czas gramatyczny, na początku nie warto tłumaczyć wszystkich jego zastosowań na raz – uczeń nie zapamięta tylu informacji i łatwo się zniechęci.

Kurs angielskiego dla początkujących online jest pod tym względem lepszy niż kurs tradycyjny. Zagadnienia gramatyczne są tłumaczone na bieżąco przy użyciu obrazków i zdjęć. Do ćwiczeń można powracać wielokrotnie i przypominać sobie daną zasadę. Oprócz tego, przy ćwiczeniu danej zasady gramatycznej dodatkowo powtarzane jest słownictwo z konkretnej lekcji. Uczeń nie ma wrażenia przesytu informacji i gramatyka nie wydaje się mu już tak straszna. Nie musi też polegać na umiejętnościach przekazywania wiedzy przez nauczyciela – ćwiczenia gramatyczne na platformie są dokładnie wytłumaczone i dostosowane do poziomu wiedzy ucznia. Zamiast uczyć się nowego czasu czy konstrukcji gramatycznej na każdej lekcji, uczeń ma czas, żeby oswoić się z poznanym już materiałem z gramatyki. Przez kolejne lekcje, mimo iż uczy się na przykład słownictwa, jednocześnie powtarza poznane konstrukcje, bo występują one w lekcji.


kurs angielskiego dla początkujących

Nauka słownictwa potrzebnego w codziennych sytuacjach

Kurs angielskiego dla początkujących powinien zakładać naukę słownictwa, które rzeczywiście początkującym się przyda. Nawet jeśli są to osoby dorosłe i chciałyby używać angielskiego w pracy, muszą najpierw opanować podstawy. Porywając się od razu na Business English, szybko zniechęcą się do jakiejkolwiek nauki. Zaczynając uczyć się angielskiego, powinniśmy najpierw opanować słownictwo dotyczące sytuacji takich jak rozmowa ze sprzedawcą w sklepie, zwroty których możemy użyć przy poznawaniu nowej osoby, czy w restauracji. Mając już taką podstawę, będzie nam łatwiej poszerzać swój zasób słownictwa i odnajdywać się w coraz to nowych sytuacjach. Dobrą wiadomością dla osób początkujących jest to, że według tzw. Zasady Pareta, 20% słownictwa wykorzystujemy przez 80% czasu. Oznacza to, że znając już jakieś podstawy języka angielskiego będziemy mogli poradzić sobie prawie w każdej sytuacji.

Zaletą kursu angielskiego online jest stopniowe poznawanie słownictwa dotyczącego życia codziennego. Lekcje i działy są zaplanowane w taki sposób, by sukcesywnie budować bazę słów i wyrażeń potrzebnych nam na co dzień. Wszystkie słowa i wyrażenia, które można znaleźć w lekcjach na poziomie podstawowym są dobrane w taki sposób, że osoba początkująca nie uczy się niepotrzebnych rzeczy. Wszystko czego się nauczy, ma swoje zastosowanie w prawdziwym życiu. Po opanowaniu lekcji z poziomu podstawowego można zająć się już bardziej zaawansowanymi zagadnieniami, takimi jak na przykład kurs Business English. Kursy Business English dla średniozaawansowanych są przygotowywane przez ekspertów i dotyczą sytuacji, z którymi osoba ucząca może rzeczywiście spotkać się na co dzień w pracy.


kurs angielskiego dla początkujących

Gry po angielsku

Nauka angielskiego nie musi być nudna. Im bardziej zróżnicowane metody nauczania, tym lepsze przyswajanie słownictwa. Ważne, żeby naukę traktować jako przyjemność, a użycie ciekawych metod sprawi, że będziemy mieć ciągły zapał do nauki. Gry po angielsku online dają właśnie taką możliwość – nauka angielskiego połączona jest z zabawą. Są szczególnie polecane dla uczniów początkujących. Takie gry to świetny dodatek do kursów stacjonarnych, gdzie metody nauczania nie są aż tak zróżnicowane, a często zależą też od nauczyciela. Jeśli trafimy na osobę, która kieruje się jedynie podręcznikiem i nie przeprowadza żadnych dodatkowych zabaw, dzięki którym możemy przyswoić lub powtórzyć słownictwo, lekcje nie będą aż tak efektywne. Kurs angielskiego dla początkujących online łączy naukę i zabawę, przez co uczniowie chętnie uczą się języka i nie kojarzą nauki angielskiego z przykrym obowiązkiem.

Nauczanie dzieci: zabawa

Im mniejsze dziecko, tym mniej czasu jest w stanie się skupić na jednej czynności. Dlatego też zajęcia językowe w przedszkolu zazwyczaj nie trwają więcej niż 30 minut.

Nauka przez zabawę jest nam znana od dzieciństwa. Zabawa to sposób, w jaki dzieci poznają otaczający je świat. We wczesnym wieku nie należy uczyć dzieci zbyt wiele gramatyki, gdyż wtedy język obcy będzie im się kojarzył z czymś trudnym i niezrozumiałym. O wiele lepiej jest pokazać dziecku, że nauka języka obcego to coś przyjemnego i ciekawego. Wbrew pozorom, to jakie nastawienie mają do języka kilkuletnie dzieci ma duży wpływ na ich dalszą edukację w tym kierunku, dlatego bardzo ważne jest żeby nie zniechęcić ich na samym początku i skupić się na tym, by dziecko osłuchało się z językiem. Poprzez wspólne śpiewanie piosenek czy zabawy w grupie, podczas których nauczyciele zwracają się do dzieci w języku angielskim można wprowadzać nowe słówka, takie jak na przykład nazwy kolorów czy zwierząt.

Tak jak na każdym etapie edukacji niezmiernie ważne jest powtarzanie. W przypadku dzieci trzeba jeszcze pamiętać, aby zabawy były zróżnicowane – te same słówka można powtarzać na różne sposoby. Zajęcia z dziećmi, nawet te opierające się na zabawie, nie powinny trwać więcej niż 20 minut. Mniej więcej przez tyle czasu najmłodsze dzieci są w stanie maksymalnie skupić się na nauce. Dłuższe zabawy będa po prostu nieefektywne.


kurs angielskiego dla początkujących

Odpowiednia motywacja

Zawsze gdy stawiamy sobie jakiś cel, naszym sprzymierzeńcem w osiągnięciu go jest wewnętrzna motywacja. Bywa że bardzo trudno jest nam znaleźć ją w sobie, a jeszcze trudniejsze okazuje się utrzymanie jej na wysokim poziomie. Przy nauce języka również potrzebujemy dużo samozaparcia aby systematycznie uczyć się nowych zagadnień i powtarzać przerobiony już materiał. Psychologowie wyróżniają dwa typy motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną.

Wewnętrzna motywacja

Wewnętrzna motywacja pochodzi od nas samych – powinniśmy się zastanowić dlaczego chcemy nauczyć się języka i wyobrazić sobie korzyści jakie będziemy mieli z osiągnięcia tego celu. Utrzymując motywację wewnętrzną na wysokim poziomie nauka angielskiego sama w sobie będzie dla nas nagrodą i przyjemnością. Czasami niełatwo jest jednak wzbudzić u siebie motywację wewnętrzną. Osoba zaciekawiona nauką angielskiego będzie bardziej zmotywowana niż ta, która ma świadomość, że rozpoczęła naukę tylko ze względu na to, że na przykład znajomość języka jest wymagana w jej miejscu pracy. Wewnętrzną motywację można również wzmagać poprzez rywalizację oraz stawianie sobie nowych wyzwań.

Zewnętrzna motywacja

Jeśli chodzi o motywację zewnętrzną, są to nagrody oraz korzyści z zewnątrz, które popychają nas do dalszego działania. I odwrotnie – czasem robimy coś tylko dlatego, że chcemy uniknąć przykrych konsekwencji. Zdecydowanie łatwiej jest zmotywować się zewnętrznie – kto z nas nie lubi pochwał czy nagród? Motywacja zewnętrzna w nauce języka jest kluczowa. Mówi się, że najtrudniej jest zacząć. Na początku nauki języka warto motywować się zewnętrznie, aż w końcu odkryjemy, że wzrosła nasza motywacja wewnętrzna. Należy stosować różnorodne metody nauki języka, tak aby był to proces ciekawy. Z czasem, przy zastosowaniu odpowiednich strategii motywacyjnych, zdamy sobie sprawę, że to do czego na początku musieliśmy się poniekąd zmuszać, jest interesujące i chcemy dalej rozwijać się w tym kierunku. Kurs angielskiego dla początkujących oprócz tego, że powinien być odpowiednio przygotowany, musi jeszcze motywować ucznia, bo każdy z nas potrzebuje zarówno motywacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Na szczęście, z pomocą osobom początkującym przychodzą narzędzia dostępne w internecie. Kurs angielskiego dla początkujących online oferuje dostęp do różnorodnych ćwiczeń i zachęca do nieustannej pracy nad szlifowaniem języka. W kursach tego typu występują elementy grywalizacji, czyli technik znanych nam z gier, takie jak zdobywanie punktów czy odznak. Dostarczają one dodatkowej motywacji zewnętrznej. Jako że każdy z nas jest inny, każdego z nas motywują inne rzeczy.

Grywalizacja: typy graczy

odkrywca

zdobywca

zabójca

społecznik

Brytyjski profesor Richard Bartle wyróżnił cztery rodzaje graczy – odkrywca, zdobywca, zabójca i społecznik. Odkrywca niekoniecznie chce być najlepszy – jego głównym celem jest odkrywanie możliwości gry i ciekawych informacji. Zdobywca uwielbia rywalizować z innymi i skupia się na byciu najlepszym. Ten typ gracza może się niestety zniechęcić, kiedy widzi, że osiąga słabe wyniki na tle innych. Do zdobywcy bardzo podobny jest zabójca – poza byciem najlepszym chce też pozbyć się za wszelką cenę konkurencji. Jak się jednak okazuje, zdecydowana większość ludzi to społecznicy – lubią rywalizować z innymi, wolą działać w grupie niż w pojedynkę i zwracają dużą uwagę na to, jak najlepiej mogą zaprezentować się światu w mediach społecznościowych. Dzięki grywalizacji mogą zdobywać punkty lub odznaki i sprawdzać jak wypadają na tle innych. Taka metoda będzie więc skuteczna dla większości. Z kolei ci, którzy nie lubią rywalizować, nie muszą zwracać uwagi na punkty i mogą porównywać się jedynie do samych siebie. Dowiedz się więcej we wpisie grywalizacja a kurs języka angielskiego online.

Angielski bez problemu kurs językowy ELLA


kurs angielskiego dla początkujących

Odpowiednia metoda

Kluczowe dla motywacji jest również wybranie odpowiedniej dla siebie metody nauki. Bardzo często osoby początkujące nie mają pojęcia o istnieniu innych metod nauczania i wydaje im się, że jedyną metodą nauki jest metoda tłumaczeniowa. Metoda tłumaczeniowa jest bardzo często stosowana, nie oznacza to jednak, że jest najlepsza i że to na niej powinniśmy opierać naszą naukę. Skuteczna metoda łączy elementy różnych metod nauczania – w ten sposób możemy skupić się na rozwijaniu wszystkich umiejętności językowych w równym stopniu. Przyjrzyjmy się niektórym metodom nauczania języków obcych używanym na przestrzeni lat.

Grammar-Translation method (metoda gramatyczno-tłumaczeniowa)

Ta metoda pozwala na nauczenie się słów czy zwrotów, które mają swoje odpowiedniki w języku polskim. Niestety, wiele zwrotów jest po prostu nieprzetłumaczalnych i wtedy robi się już o wiele trudniej. Ucząc się w ten sposób tak naprawdę bazujemy przez cały czas na języku ojczystym, przez co znacznie mniej płynnie wypowiadamy się w języku angielskim. Na początku musimy pomyśleć co chcemy powiedzieć po polsku, a dopiero potem tłumaczymy to na angielski. Zajmuje to dużo czasu i sprawia, że bardzo często tłumaczymy zwroty dosłownie i tworzymy kalki językowe.

Kalki językowe

Kalka językowa to bezpośrednie przetłumaczenie wyrazu lub zwrotu z języka obcego na język ojczysty, jeden do jednego.

Bywają one często dosyć zabawne – na przykład gdy przetłumaczymy dosłownie polskie zdanie „Dziękuję z góry” po angielsku wyjdzie nam „Thank you from the mountain„, co ma zupełnie inne znaczenie, niż to które mieliśmy na myśli. Do tego niektóre struktury gramatyczne nie istnieją w języku angielskim – na przykład polskie zdania bezpodmiotowe (Wczoraj padało.) nie mają dokładnego odpowiednika w angielskim. Polskim uczniom wiele kłopotów przysparzają czasy, takie jak Present Perfect, które są trudne do zrozumienia właśnie ze względu na to, że po polsku mamy mniej czasów gramatycznych.

Metoda tłumaczeniowa często kojarzy się również z uczeniem się słówek z listy na pamięć. Taki sposób uczenia słownictwa jest nudny oraz mało efektywny i często staje się powodem zniechęcenia ucznia do dalszej nauki języka. Oprócz tego metoda gramatyczno- tłumaczeniowa kładzie nacisk na naukę gramatyki, co nie zawsze podoba się uczniom i może spowodować spadek ich motywacji. Ciągła nauka gramatyki staje się nużąca, a gdy dodatkowo zagadnienia gramatyczne nie są jasno wytłumaczone mogą przysporzyć wiele trudności, zwłaszcza na początkowych etapach. Kolejną wadą tej metody jest nieskupianie się na komunikacyjnym aspekcie języka – nauka umiejętności mówienia i słuchania schodzi na drugi plan. Wiele osób, które uczyły się języka angielskiego w szkole nie potrafi użyć go w codziennych sytuacjach oraz ma problem ze zrozumieniem native speakerów. Wynika to z metod nauczania w szkole – nauczyciele bazują głównie na podręczniku i skupiają się na gramatyce i słownictwie z listy słówek.

Direct Method (metoda naturalna)

Metoda ta została opracowana na podstawie obserwacji dzieci i ich przyswajania języka. Jej podstawowym założeniem jest możliwość nauki języka obcego bez tłumaczenia na język ojczysty. Nacisk kładzie się również na poprawną wymowę oraz umiejętność słuchania. Najważniejsze w metodzie naturalnej jest to, aby uczeń zaczął myśleć w języku obcym. W ten sposób osoba ucząca się nie przenosi bezpośrednio struktur z języka ojczystego do języka obcego. Nowe słowa i zwroty tłumaczy się poprzez wykorzystanie znanych już słów. Metoda ta nie skupia się na gramatyce – zakłada się że uczeń naturalnie przyswoi gramatykę poprzez słuchanie języka, tzw. metodą indukcyjną.

Zagadnienia gramatyczne są wprowadzane dopiero na późniejszych etapach nauki. Zaletą metody jest niewątpliwie przełamanie bariery językowej już na samym początku. Osoby stosujące metodę gramatyczno-tłumaczeniową znacznie częściej wstydzą się mówić, nawet jeśli ich umiejętności gramatyczne są na wysokim poziomie. Metoda naturalna wymaga więcej zaangażowania zarówno od uczniów, jak i nauczycieli. Wytłumaczenie zagadnień bez użycia języka ojczystego może okazać się wyzwaniem i potrzebne są do tego różnego rodzaju materiały dydaktyczne.

Wadą tej metody jest przede wszystkim to, że po osiągnięciu tzw. okresu krytycznego ludzie tracą naturalną umiejętność przyswajania języka. Później języka można się tylko uczyć, więc nie jest to najlepsza metoda nauki dla dorosłych. Jest za to dobrą metodą na początkowych etapach nauczania, na przykład w przedszkolach, gdzie głównym celem nauki języka jest osłuchanie się z nim. Nie sprawdzi się za to w większych grupach – jeśli grupa jest liczna, możliwe że nie każda osoba będzie miała okazję wypowiedzieć się na zajęciach. Oprócz tego, zakres słownictwa nauczanego tą metodą jest ograniczony – nie wszystko da się wytłumaczyć bez użycia języka ojczystego.

Audiolingual method (Metoda audiolingwalna)

Metoda ta powstała pod koniec lat 50. XX wieku i bazuje na behawioryzmie. Zakłada, że nauka języka to tworzenie nawyków. Podobnie jak metoda naturalna, skupia się na nauczaniu języka bez tłumaczenia na język ojczysty. Zwolennicy metody audiolingwalnej uważają, że umiejętności językowych można nauczyć się znacznie efektywniej przy użyciu bodźców mówionych niż pisanych. Przy tej metodzie niezmiernie ważna jest również poprawna wymowa. Tak samo jak metoda naturalna, metoda audiolingwalna pozwala na szybkie pozbycie się bariery językowej. Główne techniki wykorzystywane przy tej metodzie to powtarzanie za nauczycielem, odmienianie słów czy zwrotów wcześniej już poznanych, zastępowanie oraz parafraza. Wadą tej metody jest jednak jej mechaniczność – dla niektórych ciągłe powtarzanie zwrotów za nauczycielem będzie po prostu nudne. Wymaga też uczenia się na pamięć. Uważa się, że metoda ta nie sprzyja późniejszemu poprawnemu wykorzystaniu języka w codziennym życiu. Aby wykorzystywać metodę audiolingwalną potrzebni są wykwalifikowani nauczyciele, którzy potrafią w ciekawy sposób zachęcić uczniów do pracy.

Podsumowując, każda z powyższych metod ma swoje wady i zalety. Wiele zależy też od osobowości i preferencji ucznia. Żadna z metod nie jest idealna i najlepszym pomysłem jest połączenie ich dla najbardziej efektywnych wyników. Ważne jest rozwijanie wszystkich umiejętności językowych równocześnie i dlatego też powinniśmy robić różnorodne ćwiczenia – na rozumienie ze słuchu, czytanie czy gramatyczne. Oprócz tego powinniśmy wykorzystywać nasze umiejętności w praktyce kiedy tylko mamy taką możliwość. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że nasz angielski poprawia się w każdym aspekcie.


kurs angielskiego dla początkujących

Kurs angielskiego dla początkujących: ELLA

Platforma do nauki angielskiego online ELLA łączy w sobie najważniejsze elementy najbardziej efektywnych metod nauczania. Jest dopasowana również do potrzeb osób początkujących (również seniorów!) – na niższych poziomach nauka opiera się głównie na materiałach dźwiękowych oraz obrazkach. Kurs angielskiego dla początkujących ELLA to staranie dobrane ćwiczenia, które prowadzą użytkownika po kolejnych zagadnieniach, wprowadzając stopniowo nowe słownictwo oraz zagadnienia gramatyczne. Zagadnienia gramatyczne przedstawiane na platformie ELLA są przedstawiane graficznie, aby ułatwić ich przyswojenie. Dzięki temu z platformy może korzystać każdy. Kurs angielskiego dla początkujących zawiera również ćwiczenia rozwijające umiejętność czytania.

Co najważniejsze, dzięki elementom grywalizacji, uczniowie są stale zmotywowani do dalszego działania i nauka staje się dla nich zabawą. Mogą rywalizować ze znajomymi, zdobywać punkty i odznaki. Postęp ucznia jest stale monitorowany i ma on natychmiastową informację zwrotną o tym, jak sobie radzi i co musi jeszcze poprawić. Częstym problemem u osób uczących się języka jest niewystarczająca ilość powtórek przerobionego już materiału. Sprawia to, że zapominają tego, czego już się nauczyli. Na platformie ELLA użytkownicy mogą wracać do wcześniejszych tematów kiedy i jak często tylko chcą. Dzięki temu nauka jest bardziej efektywna. Kurs angielskiego dla początkujących na platformie oszczędza czas i pieniądze oraz gwarantuje szybkie efekty.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube