Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
grywalizacja, gamifikacja, kurs jezyka angielskiego online

Grywalizacja a kurs języka angielskiego online

Grywalizacja: wstęp

Czym tak naprawdę jest grywalizacja (czy też gamifikacja) i jak wygląda zgrywalizowany kurs języka angielskiego online? Czy taki kurs pozwala szybko nauczyć się angielskiego? Zacznijmy od tego, czym jest sama grywalizacja. Grywalizacja to wykorzystanie technik z gier w systemach, które z założenia grami nie są. To wprowadzenie elementów takich jak zdobywanie punktów czy odznak, co ma wzmocnić motywację do działania.

Grywalizacja jest sposobem na modyfikowanie ludzkich zachowań, zazwyczaj w celu dostarczenia motywacji do podjęcia jakiegoś działania. Grywalizacja ma na celu budować zaangażowanie użytkownika i sprawić, by rzeczy czy systemy z pozoru nudne, stały się o wiele ciekawsze.

Angielski bez problemu kurs językowy ELLA


Grywalizacja: historia

Historia grywalizacji sięga XIX wieku, kiedy wprowadzono pierwsze systemy lojalnościowe dla klientów. Były to proste rozwiązania, polegające na oferowaniu klientowi dodatkowych zniżek czy kuponów, zachęcających go do ponownego zakupu czy skorzystania z danej usługi. Nieco bardziej rozbudowane systemy zaczęły powstawać pod koniec XX wieku, kiedy linie lotnicze American Airlines w 1981 roku wprowadziły program Frequent Flyer. Za korzystanie z usług tej linii lotniczej, klienci zdobywali punkty, które potem mogli wykorzystać na kolejne loty. Teraz to nic nowego. Niemal każda firma posiada w swojej ofercie jakiś rodzaj karty lojalnościowej, specjalnych zniżek dla klientów zapisanych do serwisu czy newslettera. Niemniej jednak, karty lojalnościowe stworzyły podwaliny pod dzisiejsze, bardziej już rozbudowane systemy inkorporujące grywalizację.


grywalizacja, grywalizacja, kurs języka angielskiego online

Klasyfikacja typów graczy wg. Bartle’a

Jak wiadomo, każdy z nas jest inny, każdego motywuje coś innego. Stąd też, Bartle zidentyfikował cztery rodzaje graczy:

Społecznik

Większość osób zalicza się do tej kategorii. Są to osoby, które nie lubią działać w pojedynkę, wolą budować relacje i zawierać nowe znajomości. Dla tego typu gracza, strona towarzyska każdej gry, wymienianie się informacjami i dzielenie się doświadczeniami jest najważniejsze. Dla takiego użytkownika profil i wygląd tego profilu będzie niezmiernie ważny, gdyż to jest sposób w jaki prezentują się światu.

Podobno około 80% osób zalicza się do kategorii społeczników. Nic więc dziwnego, że portale takie jak Facebook czy Twitter cieszą się taką popularnością. W końcu tworzymy tam własny profil, pokazujemy się światu od takiej strony jakiej chcemy, wymieniamy się informacjami i doświadczeniami, a społecznikom w zupełności to wystarcza. Nie obchodzi ich zdobywanie punktów czy też rankingi. Dzisiejsze portale społecznościowe idealnie wpasowują się w potrzeby gracza-społecznika.

Odkrywca

Jak sama nazwa wskazuje, jest to typ gracza, który lubi odkrywać nowe funkcjonalności, nowe światy i nowe możliwości danej gry. Ten gracz nie jest zainteresowany byciem najlepszym, gdyż bardziej interesuje go zdobywanie informacji, szukanie wskazówek i wychwytywanie ciekawostek.

Zdobywca

To gracz, który kocha rywalizować z innymi. Musi być najlepszy, na pierwszym miejscu, musi osiągnąć więcej niż inni. Dzielnie stawia czoło kolejnym wyzwaniom, starając się wykonywać zadania jak najszybciej i jak najefektywniej, tak aby pozytywnie odbiło się to na jego ogólnym wyniku w grze. Natomiast jest to też typ gracza, który szybko się zniechęca, jeśli okazuje się, że nie osiągnął zadowalających wyników.

Zabójca

Podchodzi do gry bardzo podobnie jak Zdobywca. Również pragnie być najlepszy, najważniejsze jest zwycięstwo, nic innego się nie liczy. Jego motto to „po trupach do celu”. Za wszelką cenę będzie próbował pozbyć się konkurencji, tak aby samemu błyszczeć na podium i jest zdolny do podjęcia decyzji, które mogą zaszkodzić innym graczom.

CIEKAWOSTKA

Nikt nie jest stricte jednym typem gracza, typy mogą się łączyć i przeplatać. To oznacza, że dany gracz może być na przykład w 80% społecznikiem, a w 20% Odkrywcą.


grywalizacja, grywalizacja, kurs języka angielskiego online

Grywalizacja a kurs języka angielskiego

Jak nauka języka angielskiego może stać się łatwiejsza dzięki grywalizacji? Od czego zacząć naukę języka? Jak szybko nauczyć się angielskiego? Kurs angielskiego musi przede wszystkim motywować ucznia do dalszej nauki — a przecież taki cel ma właśnie grywalizacja. Kluczowym elementem każdej nauki języka jest zawsze motywacja. Zastanawialiście się, dlaczego małe dzieci tak szybko przyswajają języki — zwłaszcza język ojczysty? To przez to, że rodzice do nich mówią w danym języku, a dziecko ma silną, naturalną potrzebę (motywację) by porozumiewać się ze swoim otoczeniem i swoimi bliskimi.

Na tradycyjnych kursach stacjonarnych lektorzy rzadko motywują uczniów do nauki, a jeśli nawet tak się dzieje, to jest to ograniczone tylko i wyłącznie do czasu trwania zajęć. W końcu lektor nie będzie przypominał uczniowi, aby odrobił pracę domową czy zajął się nauką słówek. To leży już w gestii samego ucznia, bo to przecież uczniowi powinno zależeć na tym, aby się tego języka nauczyć. A często uczniom brakuje zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej motywacji i dlatego nauka języka angielskiego kończy się porażką.. To samo dotyczy kursów internetowych. Tradycyjny kurs angielskiego online wymaga samodyscypliny i zaangażowania, szczególnie jeżeli jest to samodzielna nauka angielskiego w domu. Oprócz tego, nie każdy kurs angielskiego online jest na tyle atrakcyjny i ciekawy żeby uczeń rzeczywiście się czegoś nauczył i utrzymał odpowiedni poziom wewnętrznej motywacji.


Grywalizacja a kurs języka angielskiego online

Tu też wkracza grywalizacja. Kreowanie zewnętrznej motywacji pozytywnie wpływa na proces nauki języka. Co więcej, zewnętrzna motywacja może bezpośrednio wpłynąć na wewnętrzną motywację ucznia. Ważne jest, aby kurs języka angielskiego online zapewniał uczniowi odpowiednie dla jego typu bodźce.

Platformy językowe, stosujące grywalizację w bardzo podstawowej formie, zazwyczaj ograniczają się do zdobywania punktów. Jednak to zdecydowanie za mało. Samo zdobywanie punktów niewiele wniesie dla przeciętnego użytkownika, zwłaszcza jeśli, jak już ustaliliśmy, większość uczniów będzie społecznikami. Należy zaoferować o wiele bardziej rozbudowane rozwiązania, które będą wpływać na motywację różnych typów graczy. Tylko wtedy mamy szansę stworzyć prawdziwie zgrywalizowaną platformę językową, która będzie motywowała wszystkie typy graczy do nauki języka angielskiego. Sprawdź jak wygląda grywalizacja na platformie ELLA.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Ewa Andrukiewicz

English language expert 🚀Nauczanie języka angielskiego to moja pasja. Pomogę bezproblemowo wdrożyć platformę elearningową do nauki angielskiego ELLA do każdej organizacji. 🔥

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube