Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku?

Jak czytać książki po angielsku: wstęp

Nauka języka angielskiego może przybierać różne formy. Jedni wolą regularnie spotykać się z lektorem, który wyjaśni wszystkie zagadnienia, przygotuje dodatkowe materiały i będzie nas również motywował do nauki. Inni z kolei wolą uczyć się w większej grupie, a jeszcze inni nie lubią wychodzić do ludzi i wolą się uczyć sami w domu. Do tego dochodzą ograniczenia finansowe, nauka języka angielskiego potrafi być kosztowna, zwłaszcza z native speakerem! Z pomocą przyjdą nam literatura w języku angielskim. Jednak nie każdy wie, jak podejść do nauki języka angielskiego z książek anglojęzycznych. Jak czytać książki po angielsku? Już wyjaśniamy!


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: na spokojnie

Przede wszystkim, nie denerwujmy się jeśli natkniemy się na słówka, lub czasem wiele słówek, których nie rozumiemy. Zawsze znajdzie się wyraz, czy wyrażenie, które będziemy musieli sprawdzić w słowniku. Nie przejmujmy się tym. Także w języku polskim nie znamy absolutnie wszystkich słów, a przecież przyswoiliśmy nasz język ojczysty za dziecka, codziennie się nim posługujemy i uczymy się go całe życie. Pamiętajmy również, że w języku angielskim będziemy prawdopodobnie czytać nieco wolniej niż w języku polskim. Nie narzucajmy sobie zbyt szybkiego tempa, to nie wyścig! Znajdźmy takie tempo czytania, które pozwala nam złapać sens wypowiedzi.

Znajdźmy też spokojne miejsce do czytania, gdzie możemy się skupić. Wyłączmy brzęczący w tle telewizor, idźmy w spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie nam co chwilę przeszkadzać. Wyłączmy czy też wyciszmy telefon, abyśmy co chwila nie sięgali po niego. Instagram, Facebook, LinkedIn, smsy i telefony mogą poczekać godzinkę czy dwie. Znajdźmy też wygodne miejsce do czytania. Przygotujmy sobie coś do picia, zaparzmy filiżankę kawy czy herbaty, postawmy butelkę wody w pobliżu. Im mniej rzeczy będzie nas rozpraszać, tym lepiej. Pamiętajmy również o robieniu przerw! Czytanie w obcym języku jest bardziej wymagające niż czytanie w naszym języku ojczystym, dlatego też warto co jakiś czas zrobić sobie krótką przerwę, przejść się po pomieszczeniu, wyjść na zewnątrz, by zaczerpnąć świeżego powietrza.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: omijając słowa

Nie każde słowo jest kluczowe. Jeśli będziemy sprawdzać absolutnie każde słówko w słowniku i analizować każdą strukturę gramatyczną, nie będziemy mieli przyjemności z czytania książki po angielsku. Dlatego warto czasem ominąć fragment, który jest dla nas na dany moment zbyt trudny. Przykładem mogą być rozległe opisy z wykorzystaniem wielu trudnych przymiotników. Nie wszystkie musimy znać, nie wszystkie nam się przydadzą i nie wszystkie są konieczne, by zrozumieć sens tekstu. Przede wszystkim starajmy się wywnioskować co oznacza dane słowo po kontekście. Taka nauka pozwoli nam szybciej przyswoić pewne słowa i wyrażenia.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: wybierając odpowiednie książki

Nie rzucajmy się na książkę o tematyce medycznej jeśli nie jesteśmy zainteresowani medycyną. Może to nas tylko zniechęcić do dalszej nauki języka angielskiego. Nie wybierajmy również mało ciekawych książek, które na przykład na Goodreads mają ocenę dwóch gwiazdek. Taka książka nas nie wciągnie i spowoduje u nas tylko frustrację. To z kolei bezpośrednio przełoży się na naszą motywację i na skuteczność nauki języka angielskiego. Bez odpowiedniej motywacji do nauki, z pewnością niczego się nie nauczymy. Dobrym przykładem są „znienawidzone” przedmioty w szkole. Czy naprawdę ich nie lubiliśmy, czy może bardziej nie przepadaliśmy za nauczycielem? Za sposobem prowadzenia lekcji? Czynniki zewnętrzne mają ogromny wpływ na nasze podejście do nauki danego przedmiotu. Nie dajmy się zniechęcić i sięgajmy tylko po takie książki, które nas zainteresują.

Nieco łatwiej będzie nam przeczytać po angielsku książkę, którą już czytaliśmy w języku polskim. Znamy już osoby, miejsca, wydarzenia, więc z pewnością niczego nie przeoczymy. Czytanie musi nam sprawiać przyjemność, a ciągłe sprawdzanie każdego słowa w słowniku to uniemożliwi. Jeśli musimy sprawdzać co drugie słowo w słowniku, oznacza to tylko, że porwaliśmy się na zbyt trudną książkę, zawierającą słownictwo, którego jeszcze nie poznaliśmy.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: zakładając zeszyt

Zeszyt słówek do danej książki to świetny pomysł. Jeśli dobrze go zorganizujemy, może nam służyć jako podręczny słownik. Pamiętajmy jednak, by nie tworzyć suchej listy słówek z tłumaczeniem. Zamiast tego, wypisujmy całe zdania czy też frazy, aby również dowiedzieć się, jak dane słówko używać. Możemy zamiast zeszytu, sporządzić listę w Excelu, którą łatwo będzie potem posortować alfabetycznie.

Takie zeszyty możemy prowadzić na kilka sposobów. Pierwszy to jeden zeszyt, jedna książka. Dla danej książki zakładamy zeszyt, w którym wypisujemy najważniejsze słowa i wyrażenia wraz z przykładami. Po drugie, możemy wypisywać słówka tematycznie. Jeśli lubimy czytać książki historyczne, załóżmy zeszyt terminów typowo historycznych. Jeśli pasjonujemy się samochodami, prowadźmy zeszyt terminów motoryzacyjnych. Trzeci sposób zorganizowania takie zeszytu to sortowanie po częściach mowy. Przykładowo, może to być podział na przymiotniki, rzeczowniki, czasowniki i inne.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: kupując specjalne książki

Istnieją książki literackie przygotowane z myślą o uczniach języka angielskiego. Są one dostosowane do poziomu czytającego. Dobrane jest odpowiednie słownictwo i konstrukcje gramatyczne tak, by czytający mógł z łatwością wszystko zrozumieć. Pamiętajmy, by zawsze wybierać książki na naszym poziomie. Jeśli ambitnie wybierzemy trudniejszą książkę, szybko stracimy motywację do dalszej nauki, gdyż czytanie danej książki będzie od nas wymagało zbyt wielkiego wysiłku. Jeśli natomiast wybierzemy niższy poziom, książka może okazać się zbyt posta i będziemy czuli jakbyśmy tracili czas na czytanie książki po angielsku, która w niczym nam nie pomoże.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: z audiobooków

Jeśli jesteśmy słuchowcami, czyli lepiej uczymy się ze słuchu, zamiast książki wybierzmy audiobooka. Takiego audiobooka możemy odtwarzać podczas jazdy samochodem czy też rowerem do pracy. Nauczymy się nie tylko nowego słownictwa, ale także jak wymawiać pewne słowa. Audiobooki pomogą nam także przystosować się do tempa mówienia native speakerów. Jeśli mamy nieco więcej czasu, możemy puszczać dany fragment wielokrotnie, powtarzając za lektorem. Możemy również spróbować spisać tekst z audiobooka, a potem porównać do oryginału. Pokaże to jak wiele rzeczywiście rozumiemy ze słuchanego tekstu.

Audiobooki sprawdzą się także u osób, które czytają nieco wolniej. Możemy dzięki nim przerobić więcej materiału w języku angielskim. Słuchanie audiobooków to także świetny sposób, by porównać dwie odmiany języka angielskiego: brytyjskiego i amerykańskiego. Możemy daną książkę przesłuchać raz w brytyjskim angielskim, a drugi raz w amerykańskim angielskim i poznać różnice w wymowie między tymi dwoma odmianami języka angielskiego. Jeśli chcemy, możemy do tego również dorzucić akcent australijski! Różnice między amerykańskim a brytyjskim występują nie tylko w akcencie, ale także w słownictwie! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj do wpisu British English vs. American English.

Dzieci, zwłaszcza młodsze, często wolą słuchać audiobooków niż czytać tekst pisany. Są o wiele bardziej angażujące, gdyż lektorzy przemieniają się w aktorów, którzy modulują głos odpowiednio do sytuacji. Audiobooki mogą również pomóc dzieciom rozwinąć koncentrację, gdyż wymagają skupienia się na czytanym tekście. Zamiast telewizji, włączmy dziecku audiobooka po angielsku!


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: ze słownikiem

Nie musimy natychmiast sprawdzać danego słowa w słowniku, choć możemy. Jeśli jest to jedno słowo czy wyrażenie na stronę, możemy przyjąć taką metodologię pracy. Jeśli natomiast jest to więcej, zaznaczmy sobie dane słowa w tekście i wróćmy do nich po przeczytaniu dłuższego fragmentu. Podzielmy sobie czytanie następująco: 3 strony przeczytanego tekstu, sprawdzenie słówek i wyrażeń, kolejne 3 strony przeczytanego tekstu. I tak w kółko. Jeśli czytamy książkę na Kindle’u, będzie to zdecydowanie prostsze. Za jednym kliknięciem możemy sprawdzić słowo w słowniku angielsko-angielskim nie przerywając czytania. Możemy również zainstalować słownik angielsko-polski na Kindlu, który z pewnością ułatwi nam czytanie. Jeśli nie mamy pod ręką słownika, możemy skorzystać ze słownika online przykładowo bab.la.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: bez założeń

Często bywa tak, że znamy dane słowo, ale zupełnie nie pasuje ono do kontekstu. To może oznaczać jedną z dwóch rzeczy. Dane słowo może mieć też drugie znaczenie, bądź być częścią idiomu, którego nie znamy. Native speakerzy języka angielskiego chętnie i często używają zwrotów idiomatycznych. Jeśli język angielski wydaje nam się czasem trudny i nieintuicyjny, to właśnie z tego powodu. Do tego dochodzą czasowniki frazowe czyli phrasal verbs. To czasowniki składające się z dwóch (lub trzech) elementów. Często, trudno nam je rozpoznać, a jeszcze trudniej sprawdzić w słowniku.

Gdy czytamy w języku angielskim, poznajemy również kulturę i zwyczaje danego regionu. Jeśli są one nam zupełnie nieznane, będziemy mieli problem ze zrozumieniem co się dzieje w fabule. Przykładowo, możemy nie wiedzieć jakim świętem jest Thanksgiving i to, że tradycyjnie podaje się na stół faszerowanego, pieczonego indyka podczas Święta Dziękczynienia. Warto sprawdzić pewne elementy kulturowe, gdyż mogą one znacząco wpłynąć na zrozumienie fabuły.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: czytając dwie książki na raz

By ułatwić sobie sprawę, możemy jednocześnie czytać książkę po polsku i jej tłumaczenie po angielsku. Z jednej strony jest to dobra metoda, gdyż na pewno zawsze będziemy wiedzieć co się dzieje. Z drugiej strony, nigdy nie natkniemy się na tłumaczenie 1:1. Tłumaczenie książek nie polega bowiem na przetłumaczeniu każdego słowa i każdej konstrukcji gramatycznej, jest to wręcz tworzenie nowej książki, własna interpretacja tłumacza. Istnieją też specjalne książki, które na jednej stronie mają wersję polską, a na drugiej wersję angielską.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: powtarzając materiał

Bardzo ważnym elementem nauki języka angielskiego są powtórki. Jeśli znamy krzywą zapominania, zwaną także krzywą Ebbinghausa wiemy, że już następnego dnia zapominamy 50% tego, czego się nauczyliśmy dnia poprzedniego, a po pięciu dniach pamiętamy zaledwie 25% materiału. Dlatego też czytanie możemy podzielić na dwie główne fazy: fazę czytania dla relaksu (faza powtórek) i fazę czytania ze zrozumieniem (faza uczenia się). Jeśli ten sam fragment tekstu będziemy czytać trzy dni z rzędu, zapamiętamy z niego niemal wszystko!

Krzywa Ebbinghausa pokazuje że już następnego dnia zapominamy 50% tego, czego się nauczyliśmy dnia poprzedniego.

Jak zorganizować powtórki? To proste! Zaczynamy od fazy czytania ze zrozumieniem. Najpierw na szybko czytamy dany fragment książki zaznaczając nieznane nam słówka, wyrażenia i konstrukcje gramatyczne. Następnie, staramy się wywnioskować z kontekstu znaczenie podkreślonych przez nas elementów. Te, których znaczenia nie możemy rozszyfrować, sprawdzamy w słowniku. Potem, czytamy tekst ponownie – już powinniśmy rozumieć go w całości. Następnego dnia przechodzimy do fazy relaksu. Dany fragment czytamy na spokojnie, powinniśmy pamiętać większość słówek z dnia poprzedniego. I tak przez kolejne dwa dni. Taki sposób pracy spowoduje, że po 4 dniach pracy, będziemy pamiętać niemal wszystkie wyrażenia, których się nauczyliśmy.


jak czytać książki po angielsku

Jak czytać książki po angielsku: podsumowanie

Dlaczego warto czytać po angielsku? Czytanie książek po angielsku to doskonały sposób na naukę języka angielskiego. To także świetna metoda utrwalania słownictwa i struktur gramatycznych. Książki po angielsku możemy czytać zarówno na głos jak i po cichu. Czytając na głos dowiemy się których słów nie umiemy jeszcze wymawiać oraz które sprawiają nam trudność. Podsumowując, czytanie książek po angielsku sprawi, że szybciej i efektywniej nauczymy się języka angielskiego.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube