Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
błędnie wymawiane słowa w języku angielskim

10 angielskich słów, które źle wymawiasz

Czy wymowa słów w języku angielskim jest trudna?

Wiele osób źle wymawia angielskie słowa, gdyż zapis słów i ich wymowa często są zupełnie inne. Pierwszą barierą jaką spotykamy ucząc się angielskiego jest inna wymowa poszczególnych liter (I = /aɪ/). Następnie, po wyuczeniu się wymowy liter, dowiadujemy się że zapisane słowa niekoniecznie odczytujemy tak jakby to wynikało z alfabetu:

c /si/
a /eɪ/
r /ɑːr/
car /kɑːr/

Nie jest to jednak jedyny problem w nauce wymowy słów. W niektórym słowach w ogóle pomija się niektóre zapisane litery (knife ⇒ /naɪf/) podczas ich wymowy! Tak, fonetyka języka angielskiego jest bardzo trudna dlatego, zwłaszcza na początku nauki języka angielskiego, warto uczyć się równocześnie zapisu (spelling), jak i wymowy danego słowa (pronunciation).

Alfabet fonetyczny

Wymowa poszczególnych wyrazów w słowniku jest zapisana za pomocą alfabetu fonetycznego. Szczegółowy opis poszczególnych dźwięków zapisanych tym alfabetem opisaliśmy w artykule alfabet fonetyczny.


źle wymawiane angielskie słowa

Oto najczęściej źle wymawiane angielskie słowa

Pronunciation
/prəˌnʌnsiˈeɪʃən/
Listę źle wymawianych słów w języku angielskim można zacząć tylko od idealnie pasującego do tego tematu słowa – pronunciation, czyli wymowa. Słowo pronunciation błędnie wymawiane jest jako “Pro-nun-si-ay-shun”.
Meme
/miːm/
Meme jest błędnie wymawiane jako “mee mee”, “mem” lub “may may”. Jednak poprawna wymowa tego słowa to “mim”.
Salmon
/ˈsæmən/
Salmon, czyli łosoś. W słowie salmon nie wymawia się litery l.
Wednesday
/ˈwenzdeɪ/
Wednesday, czyli środa. Ten dzień tygodnia często jest źle wymawiany jako “Wed-nez-day”. Jednak pierwsza litera d w tym słowie jest niema, dlatego nie należy jej wymawiać.
Literature
/ˈlɪtərətʃʊr/
Literature oznacza literatura. Zapis tego słowa jest bardzo podobny w języku polskim i angielskim, ale wymowa jest zupełnie inna. Dlatego nie popełnijmy błędu i nie starajmy się wymawiać literature tak jakbyśmy zrobili to po polsku.
Subtle
/ˈsʌtl/
Subtle to przymiotnik oznaczający subtelny. Słowo subtle często jest źle wymawiane jako “subt-l”. Jednak jest to błędna wymowa, gdyż w słowie subtle nie wymawiamy litery b.
Stomach
/ˈstʌmək/
Stomach, czyli brzuch, żołądek. To słowo jest często błędnie wymawiane jako “stoh-match”.
Comfortable
/ˈkʌmftbəl/
Przymiotnik comfortable oznacza wygodny. Często to słowo jest błędnie wymawiane, gdyż mówca wymawia wszystkie sylaby tego słowa – “com-for-ta-ble”. Jednak jeśli chcemy poprawnie wymówić ten przymiotnik to powinniśmy pominąć litery or, gdyż są one nieme, a końcówkę table nie wymawiać jako słowo table, czyli stół.
Colonel
/kɜːr-nl/
Colonel to stopień wojskowy odpowiadający stopniu pułkownika. Słowo to pochodzi z języka francuskiego. Problemy z poprawną wymową tego słowa wynikają z zupełnie mylącego sposobu odczytu tego słowa. L w słowie colonel jest odczytywane jako r.
Psychology
/saɪˈkɑːlədʒi/
Słowo psychology oznacza psychologię. Zapis tego słowa jest podobny w języku polskim, jednak jego wymowa jest zupełnie inna. Litera p jest niema.

Które najczęściej źle wymawiane angielskie słowa sprawiają Ci największy problem?

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

angielski online

Subskrybuj | YouTube