Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
immersja językowa

Czy immersja językowa działa?

Co to jest immersja językowa?

Immersja językowa to po prostu zanurzenie się w języku. Jednak definicja tego zagadnienia nie jest aż tak prosta, gdyż tutaj musimy rozróżnić immersję językową jako metodę nauczania w szkołach (znaną również pod innymi nazwami takimi jak CLIL – Content and Language Integrated Learning czy też FLIP – Foreign Language Immersion Program), a immersję językową jako otaczanie się językiem obcym.

Metoda immersji językowej znana jest pod wieloma nazwami:
Bilingual Integration of Languages and Disciplines (BILD)
Content and Language Integrated Learning (CLIL)
Content and Language Integration in Primary (CLIP)
Content-based Instruction (CBI)
Content-based Language Instruction (CBLI)
Content-based Language Teaching (CBLT)
Dual Language Program
English Across the Curriculum (EAC)
English as an Academic Language (EAL)
English as a Medium of Instruction (EMI)
Foreign Language Immersion Program (FLIP)
Foreign Languages as a Medium of Education (FLAME)
Languages Across the Curriculum (LAC)
Teaching Content Through English

Teaching English Through Content

Metodę immersji językowej, gdzie język docelowy użyto jako narzędzie do nauczania wybranych przedmiotów po raz pierwszy zastosowano w latach 1960-tych w Kanadzie. W anglojęzycznej części Kanady zaczęto nauczać wybranych przedmiotów po francusku. Możemy rozróżnić trzy rodzaje immersji językowej w zależności od wieku uczniów: wczesna immersja (5-6 lat), średnia immersja (9-10 lat), późna immersja (11-14 lat). Immersję możemy również podzielić ze względu na ilość ekspozycji na język: całkowita immersja, częściowa immersja, immersja dwukierunkowa.


Immersja językowa czyli otoczenie się językiem przy nauce języka obcego

Całkowita immersja językowa to oczywiście wyjazd za granicę, gdzie jesteśmy stymulowani cały czas. Tylko wtedy jesteśmy całkowicie otoczeni językiem obcym – słyszymy go w radiu, w telewizji, mówią nim w sklepach i w pracy. Jednak rzadko kiedy jesteśmy w stanie sobie pozwolić na spontaniczny wyjazd za granicę na rok czy dwa, aby podszkolić sobie język. Poza tym, dzięki rozwojowi telefonów komórkowych i Internetu jesteśmy w ciągłym kontakcie z naszymi bliskimi, rozmawiając z nimi najczęściej w naszym ojczystym języku. Gdy mówimy o metodzie immersji językowej, rzadko kiedy już mamy na myśli wyjazd za granicę. Raczej mamy na myśli po prostu zmaksymalizowanie ekspozycji na język, którego się uczymy, nie używając przy tym pierwszego języka.


immersja językowa

Jak zanurzyć się w języku bez wyjeżdżania za granicę?

Jednak wcale nie musimy wyjeżdżać za granicę, aby otoczyć się językiem, którego się uczymy. Jest na to kilka sposobów:

zapisz się na kurs językowy metodą zanurzenia
czytaj artykuły i czasopisma po angielsku
oglądaj seriale po angielsku (na przykład na Netflixie)
ogłądaj flmiki na YouTubie w języku angielskim
włącz anglojęzyczne napisy
słuchaj anglojęzycznych podcastów
zmień język w komputerze i telefonie
słuchaj muzyki po angielsku
sprawdzaj słowa ulubionych piosenek
graj w anglojęzyczne gry

szukaj przepisów kuchennych po angielsku

Zapisując się na kurs językowy online, pamiętajmy jaki mamy cel – otoczenie się językiem. Lepiej wybrać kurs, który jest specjalnie stworzony, aby wspierać metodę zanurzenia niż taki, który tłumaczy wyrażenia na język polski. Jeżeli chcemy uczyć się metodą immersji, zapisanie się na kurs gdzie każde wyrażenie, zdanie i konstrukcja gramatyczna będą tłumaczone na język polski będzie się mijało z celem.

Wybierając materiały, które chcemy czytać czy też oglądać pamiętajmy, żeby wybrać coś, co nas interesuje. To spowoduje, że będziemy bardziej skupieni i będziemy chętniej wchłaniać wiedzę.

Immersja językowa a elearning

Czytanie książek i oglądanie seriali po angielsku z pewnością przyniesie korzyści, ale będziemy potrzebowali wsparcia merytorycznego. Możemy rozpocząć zajęcia z lektorem lub wybrać nieco mniej kosztowną metodę i zapisać się na kurs elearningowy. Dzięki samouczkom online możemy szlifować zagadnienia gramatyczne i leksykalne wtedy, kiedy tylko chcemy. To doskonałe uzupełnienie naszych innych działań w zakresie immersji językowej.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube