Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
szkoła językowa

Szkoła językowa: na co zwracać uwagę

Szkoła językowa: na co zwracać uwagę

Szkoła językowa to jeden ze sposobów na efektywną naukę języka angielskiego. W ofercie szkół językowych możemy znaleźć kursy na poziomie dostosowanym do naszych umiejętności, a także przyspieszone kursy wakacyjne, czy kursy dla firm. Wybór jest naprawdę ogromny i czasami może się to wydać przytłaczające. Na co więc zwrócić uwagę wybierając lekcje angielskiego w szkole językowej?


Szkoła językowa: nauczyciel

Nauczyciel może nas skutecznie zniechęcić do nauki, lub odkryć nasz potencjał i rozwinąć pasję do języka angielskiego. Dobry nauczyciel może być kluczem do sukcesu. Idąc na lekcje angielskiego w grupie nigdy nie mamy pewności, że nauczyciel, na którego trafimy, nam podpasuje. Jest to kwestia indywidualna i nie chodzi tylko o przekazywanie wiedzy, a bardziej o podejście nauczyciela do ucznia czy sposób bycia drugiej osoby. Pamiętajmy, że w większości przypadków zawsze mamy możliwość zmiany grupy i powinniśmy z tego skorzystać, jeśli mamy taką potrzebę.

Skąd jednak mamy wiedzieć, czy nauczyciel, którego wybraliśmy, jest dobrym nauczycielem? Niestety, tego jaka jest dana osoba, nie można przewidzieć, zanim nie poznamy jej osobiście, ale możemy spojrzeć na jej kwalifikacje. Po pierwsze, dobry nauczyciel powinien mieć uprawnienia metodyczne, czyli takie, które pozwalają na uczenie w szkołach publicznych. Czy osoba z tytułem magistra filologii angielskiej będzie dobrym nauczycielem? Nie jest to regułą, jednak studia wyższe na pewno pomagają w lepszym zrozumieniu języka. W programie studiów filologicznych znajdują się przedmioty teoretyczne takie jak gramatyka opisowa czy kontrastywna języka angielskiego, które pozwalają zrozumieć budowę danego języka. Osoba, która po prostu dobrze zna angielski, niekoniecznie będzie wiedziała z czego wynikają niektóre rzeczy, a więc nie będzie potrafiła wytłumaczyć tego uczniom. Z drugiej strony, sam tytuł magistra niczego nie gwarantuje – w parze z dyplomem powinny iść odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do zawodu nauczyciela.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


szkoła językowa

Szkoła językowa: native speaker

W ostatnich latach bardzo popularne, zwłaszcza w szkołach językowych stały się lekcje angielskiego z native speakerami, czyli rodzimymi użytkownikami języka. Najczęściej w ogóle nie mówią oni po polsku, więc chcąc nie chcąc, w trakcie zajęć musimy posługiwać się językiem angielskim. Zwolennicy tej metody uważają, że jest ona najlepszą z metod, ponieważ zmusza ucznia do posługiwania się tylko językiem angielskim i jest najbardziej naturalna. Metoda pozwala na całkowite „zanurzenie się” w języku. Wielu osobom pomaga to w pokonaniu bariery językowej. Z drugiej strony jednak, nie każdy rodzimy użytkownik języka potrafi uczyć innych. Zastanówmy się, czy my potrafilibyśmy wytłumaczyć obcokrajowcowi gramatykę języka polskiego? Mówimy w tym języku całe swoje życie, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, dlaczego mówimy coś tak, a nie inaczej. Wiele zagadnień gramatycznych w naszym języku bierzemy za pewnik i nie zastanawiamy się z czego one wynikają.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie native speakera do nauczania innych. Powinien on mieć uprawnienia pedagogiczne, a także znać gramatykę języka angielskiego od strony teoretycznej. Native speaker powinien posiadać certyfikat CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) lub Delta (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages).

Lekcje angielskiego z native speakerem mają sens przede wszystkim, kiedy jesteśmy już na wyższym poziomie języka angielskiego. Z drugiej strony jednak, z takich lekcji, odpowiednio dopasowanych do poziomu ucznia, mogą skorzystać również początkujący – jest to świetna metoda na przełamanie bariery językowej i naturalne przyswajanie języka. Najważniejszą zaletą native speakerów jest możliwość swobodnej konwersacji i takie właśnie lekcje przynoszą najwięcej korzyści dla ucznia.


szkoła językowa

Szkoła językowa: podręczniki

Każda szkoła językowa sama decyduje o tym, jakie materiały i podręczniki będą używane w trakcie lekcji. Podręcznik powinien być przede wszystkim dostosowany do poziomu uczniów. Ważne jest również, aby łączył w sobie różne zagadnienia dotyczące nauki języka – słownictwo, gramatykę, materiały do czytania oraz słuchania. Dodatkową zaletą będzie odpowiedni układ materiału – jeśli zagadnienia są przedstawione w uporządkowany sposób, o wiele łatwiej jest do nich wracać i powtarzać. Należy jednak pamiętać, że podręcznik to nie wszystko i jeśli nauczyciel skupia się jedynie na podręczniku, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Zajęcia z samym podręcznikiem nie należą bowiem do najprzyjemniejszych – niewiele osób potrafi przez całą lekcję skupić się na książce.

Dobry nauczyciel powinien stosować różnorodne metody nauki i materiały. Zwiększa to skuteczność nauki – ludzie dzielą się bowiem na trzy typy – wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Wzrokowcy najszybciej zapamiętują to, co zobaczą i zapiszą, słuchowcy to co usłyszą, a kinestetycy (najrzadszy typ) uczą się poprzez ruch i dotyk. Zróżnicowanie metod nauki sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie i zapamięta nowe wiadomości z lekcji.


szkoła językowa

Szkoła językowa: sale, pomieszczenia

Niemałe znaczenia ma również pomieszczenie, w którym się uczymy. Szkoła językowa powinna zapewniać odpowiednie sale dostosowane do wielkości grupy. Nie mniej ważne jest odpowiednie oświetlenie i temperatura w sali. Jeśli w danym miejscu jest nam wygodnie, na pewno proces przyswajania nowej wiedzy będzie łatwiejszy, natomiast jeśli przez całe zajęcia coś nam przeszkadza, nie będziemy potrafili się skupić. Ponadto, sala do nauki języka powinna być odpowiednio wyposażona. Podstawą są sprawne słuchawki przy każdym stanowisku, które umożliwią odsłuchiwanie materiałów dźwiękowych. Oprócz tego, w sali powinna znajdować się odpowiedniej wielkości tablica, na której nauczyciel będzie mógł zapisywać najważniejsze informacje. Warto, żeby w sali znalazł się rzutnik oraz ekran do rzutnika – pozwoli to na odtwarzanie materiałów wideo podczas lekcji.


szkoła językowa

Szkoła językowa: cena

Dla większości osób ważnym czynnikiem przy wyborze szkoły językowej będzie cena. Kursy językowe niestety nie należą do najtańszych, ale wiele szkół oferuje możliwość rozłożenia płatności na raty. Orientując się w cenach kursów, powinniśmy wybrać taki, który nie jest zbyt tani, ani też zbyt drogi. Zbyt tanie w stosunku do średniej ceny rynkowej kursy prawdopodobnie kosztują tyle z jakiegoś konkretnego powodu. Może to być niska jakość nauczania lub jakiś inny „haczyk”, o którym nie wiemy. Kiedy widzimy kursy droższe od większości, z góry zakładamy, że kurs taki jest lepszy, bo przecież cena musi iść w parze z jakością. Niestety, nie zawsze tak jest. Spróbujmy się dowiedzieć, dlaczego taki kurs jest droższy od innych, być może wynika to z tego, że oferuje więcej niż przeciętne kursy? Jeśli nie, nie warto ryzykować wydawania dużych kwot pieniędzy, by potem się rozczarować. Tym bardziej, że przerywając naukę, często nie mamy możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie na kursie językowym jest pójście na kurs do szkoły językowej, w której uczy się się nasz znajomy – o ile jest z tej szkoły zadowolony. Szkoła językowa często oferuje rabat, kiedy wykupimy kurs z czyjegoś polecenia, zarówno dla osoby polecającej jak i tej, której polecono kurs. Oprócz tego, warto śledzić stronę internetową szkoły językowej, która nas interesuje, lub zapisać się do newslettera. Być może organizowane są sezonowe obniżki cen kursów, z których warto skorzystać.


szkoła językowa

Szkoła językowa: osobiste preferencje

Wybór szkoły językowej zależy przede wszystkim od tego, czego my oczekujemy od nauki. Jeśli w ogóle nie czujemy się dobrze ucząc się w grupie, musimy się zastanowić, czy szkoła językowa jest dla nas. Być może wybierając szkołę językową, otworzymy się na ludzi, ale możliwe też, że zajęcia w ogóle nie będą nam się podobały. Wtedy warto rozważyć wybór zajęć z lektorem. Jedni będą potrzebowali nauki od podstaw z polskim nauczycielem, inni konwersacji z native speakerem, a jeszcze inni nauki języka specjalistycznego, np. biznesowego.

Warto wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak długość semestru w szkole językowej, ile trwa godzina lekcyjna – czasem jest to 45 min, a czasem 60 min, w jak licznych grupach prowadzone są zajęcia. Jeśli grupy są zbyt liczne, znacznie utrudnia to efektywną naukę. Ważna jest też lokalizacja – jeśli dojazdy zajmują nam zbyt długo, bardzo prawdopodobne jest, że zaczniemy opuszczać zajęcia i wymyślać wymówki. Szkoła językowa powinna posiadać odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jej skuteczność. Warto również zainteresować się sposobem płatności za kurs. Jeżeli nie jesteśmy w stanie z góry zapłacić za cały semestr, wybierzmy szkołę, w której będziemy mieli możliwość płacenia rat. Wiele szkół oferuje też bezpłatne lekcje pokazowe, w czasie których możemy sprawdzić, czy warto się zapisać.

Uwaga!

Dowiedz się więcej o efektywnych sposobach nauki języka angielskiego z naszego artykułu 10 wskazówek jak uczyć się angielskiego.


szkoła językowa

Szkoła językowa: metody nauczania

Niektóre szkoły językowe reklamują się hasłami o autorskich metodach nauczania. Dowiedzmy się więc, na czym dana metoda w takiej szkole polega, bo być może jest tylko hasłem reklamowym. Nie każda metoda jest efektywna oraz nie każda będzie pasowała do nas. Przed wyborem szkoły językowej warto poczytać o najpopularniejszych metodach nauczania i zastanowić się, w jaki sposób lubimy się uczyć, a w jaki nie, aby wybrać najlepszą metodę dla siebie. Tradycyjne metody nauczania stosowane już od dawna to między innymi metody: gramatyczno-tłumaczeniowa, bezpośrednia, audiolingwalna i kognitywna.

Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa skupia się właśnie na gramatyce i bezpośrednim tłumaczeniu tekstu. Niestety, jej główną wadą jest to, że nie wszystko da się bezpośrednio przetłumaczyć z angielskiego na polski. Metoda bezpośrednia jest jedną z najstarszych metod i skupia się na rozwoju umiejętności komunikacji. Rozmowa w języku polskim jest ograniczona do minimum – celem jest nauczenie myślenia w języku angielskim. Większość lekcji opiera się na słuchaniu i mówieniu – zaniedbywane są jednak umiejętności pisania i nauka gramatyki w tradycyjnej formie. Metoda audiolingwalna natomiast polega na powtarzaniu tych samych fraz i wyrażeń, aż do ich zapamiętania. Słownictwo jest uczone w kontekście, a gramatyka metodą indukcyjną – nie jest w żaden sposób wyjaśniana. Wadą tej metody jest z pewnością to, że z czasem może wydać się nudna oraz to, że przy trudniejszych zagadnieniach gramatycznych jest już ciężej zrozumieć zasady. Metoda kognitywna opiera się na nauce zasad, język jest przyswajany na zasadzie prób i błędów.

Najlepiej jest, gdy metoda używana w szkole językowej łączy elementy ze wszystkich metod przedstawionych powyżej. Mamy wtedy pewność, że rozwijamy zarówno umiejętności gramatyczne, leksykalne, słuchania, czytania i mówienia jednocześnie.

Czym jest metoda immersji językowej?

Immersja językowa to zanurzenie się w języku. Dowiedz się więcej o tej metodzie nauki z artykułu Czy immersja językowa działa?

Czym jest metoda Callana?

Metoda Callana to jedna z popularnych metod nauczania angielskiego. O tej metodzie możesz przeczytać w artykule Metoda Callana: na czym polega?


szkoła językowa

Szkoła językowa: jak się prezentuje

Może nie jest to najważniejsza kwestia przy wyborze szkoły językowej, jednak warto zwrócić uwagę na to, jak szkoła prezentuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wiadomo, że o wiele przyjemniej uczy się nam w ładnym miejscu, a nie na przykład obskurnym budynku, z którego odpada tynk. Wnętrze szkoły językowej również powinno przyciągać, a nie odstraszać – jeśli wygląda jakby wymagało solidnego remontu, może to być znak, że szkoła nie ma środków na remont wnętrza. Być może wynika to z tego, że nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów?

To samo tyczy się strony internetowej szkoły językowej – poważna firma zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie zaprezentowanie się w sieci i zainwestuje w dobrze zrobioną stronę internetową. Jeśli strona wygląda na robioną przez amatora, nie wygląda to zbyt profesjonalnie. Poza tym, na stronie internetowej powinny zostać umieszczone informacje, których poszukuje osoba zainteresowana kursem – kwalifikacje lektorów, cennik, oferta szkoły, informacje o metodzie, jaka jest stosowana w nauczaniu i tak dalej. Jeżeli na stronie nie ma podstawowych informacji, lub bardzo ciężko je znaleźć ze względu na nieczytelność strony, powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy.


szkoła językowa

Szkoła językowa: dojazdy

Niewątpliwym minusem nauki w szkole językowej są dojazdy. Nieważne czy mieszkamy blisko, czy daleko od szkoły, którą wybraliśmy, musimy do niej dotrzeć, co czasem okazuje się problemem. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, aby dotrzeć do szkoły językowej, muszą wybrać się do większego miasta. Po całym dniu pracy, wizja dojazdu do szkoły językowej nie pomaga zmotywować się do nauki języka. W takim przypadku, możemy zdecydować się na lekcje z lektorem, który będzie dojeżdżał do nas do domu. Jest to opcja wygodna, jednak z pewnością droższa niż tradycyjna nauka w szkole językowej. Lektor oprócz stawki za lekcje angielskiego dolicza również opłatę za dojazd.

Oprócz lektora, mamy do wyboru bardzo wygodną opcję kursu lub szkoły językowej online. W ten sposób nie musimy martwić się ani o dojazdy ani o brak czasu. Platformy do nauki angielskiego online takie jak ELLA umożliwiają naukę w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Jeśli coś nam wypadnie danego dnia lub po prostu jesteśmy zmęczeni, zawsze możemy zaplanować naukę na później, nie tracąc pieniędzy. Nie ryzykujemy też, że nie spodoba nam się osoba, która nas uczy, ponieważ uczymy się sami. Na platformie mamy możliwość powracania do lekcji i powtarzania zagadnień, które sprawiają nam problem tyle razy, ile mamy ochotę.


szkoła językowa

Szkoła językowa: opinie innych

Jeśli szkoła językowa jest dobra, na pewno ma pozytywne opinie osób, które się w niej uczyły. W internecie możemy znaleźć opinie byłych uczniów i dowiedzieć się bezpośrednio jak wygląda kurs w takiej szkole. Należy jednak pamiętać, że opinię może napisać każdy i trzeba mieć to na uwadze. Wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, kto wystawi szkole złą opinię. Jednak jeśli przeważają pozytywne oceny, warto dać takiej szkole szansę. Popytajmy również wśród znajomych – może ktoś z nich poleca którąś ze szkół, albo jakąś zdecydowanie odradza? Opinia od osoby, którą znamy jest o wiele cenniejsza, niż opinia anonimowych osób z internetu.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube