Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
10 najlepszych stron do nauki angielskiego

10 najlepszych stron do nauki angielskiego

10 najlepszych stron do nauki angielskiego

Jak możemy uczyć się angielskiego? Są na to przeróżne sposoby. Możemy zdecydować się na zajęcia w szkole, uczyć się z książek do nauki języka angielskiego czy też podjąć naukę na platformie online. Każdemu uda się dobrać coś pod siebie. Jednak zawsze warto korzystać z dodatkowych materiałów, zwłaszcza autentycznych. To właśnie dzięki materiałom autentycznym możemy mieć kontakt z żywym językiem.

Książki i inne materiały do nauki języka angielskiego są dostosowywane do poziomu ucznia, czyli upraszczane. To konieczność, gdy zaczynamy się uczyć języka angielskiego, ale na wyższym poziomie może to mieć negatywny efekt na nasze postępy. Możemy mieć wrażenie, że mimo tego, że jesteśmy na dość wysokim poziomie nadal nie rozumiemy wszystkiego. Materiały przeznaczone do nauki języków zawsze będą modyfikowane dlatego też, warto znaleźć źródło materiałów autentycznych. Z pomocą przyjdzie nam internet, gdzie na przeróżnych stronach internetowych znajdziemy rozmaite materiały. Na jakie strony powinniśmy zajrzeć? Świetne pytanie! Oto 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.ted.com

TED to organizacja która powstała ponad 20 lat temu i jej celem jest szerzenie wiedzy i pomysłów, które mogą zmienić świat. Początkowo, TED organizował konferencje na których specjaliści z przeróżnych dziedzin dzielili się swoimi przemyśleniami. Z czasem, rozbudowano tę konferencję, a wszelkie materiały wideo umieszczono online. Obecne konferencje naukowe TED są jednym z najbardziej znanych, a baza wystąpień TED jest wyjątkowo rozbudowana.

Dzięki filmikom na stronie TEDa możemy ćwiczyć słownictwo i rozumienie ze słuchu. Wykłady TED prowadzone są zarówno przez native speakerów języka angielskiego jak i przez osoby, dla których język angielski jest drugim językiem. Taka różnorodność powoduje, że możemy osłuchać się nie tylko z poprawną wymową języka angielskiego, ale także z tym, jak pewne wyrażenia i frazy wymawiają osoby, dla których języka angielski to drugi język. To niezmiernie przydatne, gdyż często mamy mieć styczność z akcentami w języku angielskim i warto się z nimi oswoić. Z pewnością również znajdziemy tematykę, która nam odpowiada. Szczególnie polecamy zajrzeć do kompilacji 25 najbardziej popularnych wystąpień TED. Szeroka tematyka w postaci nagrań wideo powodują, że strona TEDa musiała się znaleźć w zestawieniu 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.netflix.com

Któż z nas nie zna Netflixa? Platformy takie jak Netflix, czy też Showmax zyskują coraz większa popularność. A nauka języka angielskiego to nie tylko czytanie artykułów czy też wkuwanie gramatyki, ale przede wszystkim osłuchanie się z językiem. Netflix daje nam dostęp do tysięcy filmów i seriali, dzięki którym możemy uczyć się angielskiego. Jeśli mamy problemy ze zrozumieniem aktorów, bo mówią za szybko, zawsze możemy wesprzeć się anglojęzycznymi napisami. Najlepiej będzie zacząć od naszych ulubionych filmów, gdyż znane nam już filmy będzie o wiele łatwiej zrozumieć.

Jak możemy wykorzystać materiały filmowe dostępne na Netflixie? Po pierwsze, możemy spróbować spisać teksty ze słuchu, a następnie porównać je do napisów anglojęzycznych dostępnych na serwisie. Po drugie, możemy sami spróbować przetłumaczyć niektóre fragmenty filmu i zobaczyć, czy nasz tekst pokrywa się z polskim tłumaczeniem. Najprzyjemniejszą formą nauki będzie po prostu oglądanie filmów w oryginalnej wersji. Jeśli mamy ulubiony film, który możemy oglądać niezliczoną ilość razy, zróbmy to! Z czasem zaczniemy zapamiętywać całe frazy z danego filmu, co zwiększy nasz zasób słownictwa.

Dlaczego warto korzystać z serwisów takich jak Netflix, zamiast po prostu ściągać torrenty? Oprócz tego, że ściąganie torrentów z serialami amerykańskimi jest nielegalne (musieliśmy o tym wspomnieć…), to często również istnieje problem ze znalezieniem tłumaczenia czy też napisów anglojęzycznych. Musimy również wziąć pod uwagę to, że teksty pod torrenty są przygotowywane przez pasjonatów seriali czy też języka angielskiego, a nie przez profesjonalnych tłumaczy. W przypadku profesjonalnych tłumaczeń czy też transkrypcji, są one zawsze weryfikowane i przygotowane przez osoby z doświadczeniem w tłumaczeniach audiowizualnych. Dlatego też polecamy serwisy takie jak Netflix czy Showmax do nauki języka angielskiego i zamieściliśmy Netflixa w zestawieniu 10 najlepszych stron do nauki języka angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.grammarly.com

Jeśli chcemy pomocy w sprawdzeniu poprawności gramatycznej pracy pisemnej, z pomocą przyjdzie Grammarly. Ten darmowy program możemy zainstalować w naszej przeglądarce. Będzie on czuwał nad poprawnością tego, co piszemy. Darmowy program Grammarly na bieżąco zaznacza sugestie co do słownictwa czy nawet konstrukcji zdania co czyni go jednym z najbardziej przydatnych narzędzi dostępnych na rynku. W każdej chwili możemy również odinstalować Grammarly z naszej przeglądarki, jeśli program nam się nie spodoba. Wersja Premium tego programu zawiera jeszcze więcej funkcji. Oprócz korekty pisowni i gramatyki, Grammarly w wersji premium czuwa również nad interpunkcją, podpowiada jakie słowa dobrać, porówna nasz tekst z ponad 16 milionami stron internetowych by uniknąć plagiatu. Grammarly Premium to także bardziej zaawansowany mechanizm sprawdzania gramatyki, kontekstu i struktury zdania. Jednak wersja Premium nie jest nam potrzebna do napisania prostego wypracowania czy listu, w zupełności wystarczy nam podstawowa, darmowa wersja Grammarly.

Dlaczego Grammarly znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych stron do nauki angielskiego? Z łatwością wyłapuje najczęstsze błędy popełniane nie tylko przez native speakerów języka angielskiego, ale także przez uczniów języka angielskiego. Dzięki Grammarly nigdy już nie pomylimy słów your i you’re, gdyż Grammarly od razu zwróci nam uwagę, że popełniliśmy błąd. Podobnie będzie z it’s i its.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.youtube.com/user/TheGrammarGirl

Często mamy pytania na temat gramatyki, na które trudno nam znaleźć odpowiedź w książkach do nauki języka angielskiego. To strona dla tych, którzy zwracają szczególną uwagę na poprawność gramatyczną w swoich wypowiedziach. Przykładowo, z podcastów zamieszczonych na YouTubie możemy się przykładowo dowiedzieć, że wyrażenie “in regards to” które często widujemy w korespondencji biznesowej jest tak naprawdę nieprawidłowe i powinno brzmieć “in regard to” bądź “with regard to”. Dowiemy się również, że istnieją kultury gdzie nie używa się w ogóle liczb! Grammar Girl w prosty sposób wyjaśni nam kiedy używać who a kiedy whom, gdzie stawiać przecinki w języku angielskim.

Materiały prezentowane przez Grammar Girl są nie tylko przydatne, ale przede wszystkim ciekawe. Podcastów możemy słuchać w drodze do szkoły czy też do pracy. Grammar Girl odpowiada na wiele trudnych pytań w prosty i przystępny sposób, dlatego koniecznie warto zajrzeć na ten kanał na YouTubie. Grammar Girl nie mogła zostać pominięta w zestawieniu 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.howstuffworks.com

Strona prezentuje artykuły obejmujące przeróżne tematy takie jak zdrowie, kultura, nauka, technologia, biznes, ekonomia. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możemy natknąć się na artykuły o historii ciasta dyniowego, o różnicy między wronami a krukami, o tym jak zmiana czasu powoduje wzrost prawdopodobieństwa udaru czy o niedawno odkrytym gatunku homara. Podobnie jak w przypadku innych stron internetowych z artykułami, starajmy się wywnioskować, co dane słowo znaczy po kontekście, a dopiero potem sprawdzać jego znaczenie w słowniku. W ten sposób łatwiej je zapamiętamy. Wśród 10 najlepszych stron do nauki angielskiego wymieniamy kilka serwisów zawierających teksty naukowe czy też wiadomości. To dlatego, że kontekst jest niezmiernie ważny przy nauce słownictwa.

Na stronie How Stuff Works możemy również zajrzeć do działu quizów, by sprawdzić swoją wiedzę oraz zweryfikować, czy dane słownictwo jest nam znane. Możemy zapoznać się z kuchnią południowych Stanów Zjednoczonych (tu), czy też sprawdzić czy wiemy z jakiego stanu pochodzili prezydenci USA (tu). Fani sportu również znajdą coś dla siebie, gdyż istnieje cała podstrona quizów dedykowanych tylko wydarzeniom sportowym i sportowcom. Quizy podzielone są tematycznie, więc łatwo wybrać tematykę, która nam odpowiada. How Stuff Works to nie tylko artykuły, ale także nagrania video. Z nich dowiemy się na przykład gdzie lądują pociski, gdy zostają wystrzelone w powietrze czy też gdzie znajduje się największe wysypisko śmieci na świecie. To krótkie filmiki wyjaśniające przeróżne ciekawostki. Zdecydowanie warto zajrzeć do tego serwisu, dlatego też obowiązkowo znalazł się na liście 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.huffingtonpost.com

Jeśli szukamy materiałów do czytania, Huffington Post to fantastyczne źródło. Na stronie HuffPost znajdziemy artykuły dotyczące bieżących wydarzeń na świecie i w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego HuffPost, a nie na przykład strona The New York Times? Język na HuffPost jest bardziej przystępny dla uczniów języka angielskiego. Zamiast czytać wiadomości dotyczące świata w języku polskim, możemy czytać po angielsku. A o bieżących sprawach zawsze się rozmawia, więc słownictwo z którym będziemy mieli styczność z pewnością nam się przyda, jeśli na co dzień porozumiewamy się w języku angielskim. Chyba nie mamy wątpliwości, dlaczego HuffPost znalazł się wśród 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.

Jak możemy się uczyć z artykułów? To bardzo proste. Warto taki artykuł przekopiować do edytora tekstowego (takiego jak Ms Word) i go wydrukować. Najpierw postarajmy się przeczytać cały artykuł, zaznaczając fragmenty czy słowa, które są dla nas niejasne. Następnie, sprawdźmy co oznaczają słowa, które były niejasne. Możemy korzystać ze słownika angielsko-polskiego jeśli jesteśmy na niższym poziomie zaawansowania, natomiast bardziej zaawansowani uczniowie powinni starać się korzystać ze słownika angielsko-angielskiego.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

hbr.org

Jeśli interesujemy się tematyką biznesową to strona Harvard Business Review będzie dla nas idealnym źródłem autentycznych materiałów w języku angielskim. Przykładowe tematy artykułów? Jak pomóc pracownikom uczyć się od siebie, jak sprzedawać nowe produkty, jak przekonać ludzi by się zapisali do naszego newslettera czy też jak pracować z szefem, który co 5 minut ma nowy pomysł. Artykuły napisane są przejrzystym językiem, bez zagmatwanych i skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Z tego też powodu, to doskonałe źródło materiałów, na podstawie których możemy uczyć się słownictwa biznesowego. Warto sprawdzić nieznane nam słowa w słowniku, a następnie wypisać ich znaczenie wraz z przykładem użycia.

Pamiętajmy, że nauka słówek jest mniej skuteczna, gdy uczymy się z listy słówek. O wiele szybciej i z większą skutecznością uczymy się słów, gdy są one w kontekście. Nawet jeśli chcemy uczyć się z fiszek, warto wypisać sobie przykłady użycia, by łatwiej zapamiętać dane słowo. Ze względu na tematykę i jakość treści, Harvard Business Review musiał się znaleźć wśród 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.theselfemployed.com

Podobie do Harvard Business Review, The Self Employed porusza w dużej mierze tematykę biznesową, ale także tematy prawnicze, podatkowe czy marketingowe. Tą stroną będą zainteresowane głównie osoby prowadzące własny biznes, bądź zastanawiające się nad otworzeniem swojej własnej firmy. Na jakie artykuły możemy się tam natknąć? Przykładowo: jak znaleźć idealną lokalizację dla naszego biznesu, jak reklamować się na Instagramie czy jak wytwarzać lepszy kontent. Każdy artykuł jest oznaczony kategorią, do której został przypisany, co znacznie ułatwia nam znalezienie materiałów, które będą nas interesować. A same teksty zawierają sporo idiomów, czasowników frazowych i wyrażeń używanych w codziennej mowie. Oprócz artykułów, znajdziemy na tej stronie materiały wideo oraz podcasty. Strona zawiera bardzo ciekawe materiały, z tego też powodu znalazła się w zestawieniu 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.

Google Chrome

Czy wiesz, że możesz dodać rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome (przykładowo Google Translate), która pozwoli na bieżąco tłumaczyć wyrazy podczas ich czytania?


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

americanenglish.state.gov

Strona zawiera materiały zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli języka angielskiego. Znajdziemy tam materiały o historii i kulturze Stanów Zjednoczonych; gry, które możemy wykorzystać na zajęciach językowych, webinaria dla nauczycieli języka angielskiego dotyczące nauczania gramatyki, słownictwa, wymowy, a także dotyczące metodyki nauczania. Materiałów na tej stronie jest bardzo wiele, ale niestety trzeba się do nich dokopać. Początkującym uczniom języka angielskiego strona może sprawić nieco kłopotów. Nauczyciele języka angielskiego znajdą tam również zakładkę Forum, ze zbiorem artykułów na temat metodyki nauczania języka angielskiego. Niemal wszystkie materiały są dostępne do ściągnięcia w formacie PDF. Ciekawe materiały zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli spowodowały, że nie mogliśmy nie wspomnieć o tej stronie w zestawieniu 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego

www.gutenberg.org

Ta strona internetowa oferuje nam darmowy dostęp do ponad 57 tysięcy książek. Co miesiąc ponad 3 miliony osób ściąga książki dostępne na tym serwisie. Większość książek to takie, wobec których prawa autorskie już nie obowiązują. W Stanach Zjednoczonych prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora. To nieco problematyczne dla osób początkujących czy też średniozaawansowanych, gdyż książki na tej stronie bywają pisane językiem z danego okresu i często trafiamy na konstrukcje gramatyczne i słownictwo, które już nie jest powszechnie używane. Project Gutenberg to źródło, z którego najchętniej będą korzystać studenci anglistyki, gdyż właśnie tam znajdą teksty obowiązkowych lektur. Strona znalazła się w naszym zestawieniu ze względu na ilość dostępnych materiałów. Guttenberg regularnie również aktualizuje bazę, codziennie dodając nowe pozycje. Na stronie znajdziemy również listę najpopularniejszych książek dostępnych na serwisie. Nie istnieje druga tak obszerna baza darmowych książek, dlatego włączyliśmy Project Guttenberg do 10 najlepszych stron do nauki angielskiego.


10 najlepszych stron do nauki angielskiego: podsumowanie

Każda z wymienionych stron internetowych zawiera autentyczne materiały, które pozwolą nam podszkolić nasz angielski. Pamiętajmy, że zawsze warto urozmaicać sobie naukę materiałami o interesującej nas tematyce. Czy wiesz, że większość podręczników nie pokrywa całego programu wymaganego w szkole czy też potrzebnego do danego egzaminu językowego? Często również czujemy niedosyt, bo słownictwo z interesującego nas działu jest bardzo pobieżnie przedstawione w książkach do nauki języka angielskiego. To wszystko świetne powody, by zajrzeć do jednej z polecanych przez nas stron do nauki angielskiego! Jeśli szukasz kompleksowego kursu do nauki języka angielskiego zawierającego autentyczne artykuły (na wyższych poziomach), ćwiczenia rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstu czytanego, ćwiczenia z pisowni, gramatyki i słownictwa koniecznie zajrzyj do platformy ELLA.

Znacie jeszcze jakąś stronę, która powinna się znaleźć wśród 10 najlepszych stron do nauki angielskiego? Koniecznie, dajcie nam znać!

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube