Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
warto czytać po angielsku

10 powodów dlaczego warto czytać po angielsku

Dlaczego warto czytać po angielsku?

Jak zapewne wiemy, czytanie książek ma wiele zalet. A czytanie książek w języku obcym jeszcze więcej! Czytając książki po angielsku otwieramy się na zupełnie inny świat – anglojęzyczny. Tłumaczenia często w pełni nie oddają tego, co autor chciał przekazać, dlatego warto sięgnąć po nasze ulubione dzieła w oryginale. Oprócz tego, że książki pozwalają nam również rozwijać naszą wyobraźnię i pomagają poprawiać koncentrację, przede wszystkim pomagają nam wzbogacić słownictwo, a to przecież podstawa.

Jeśli zależy Ci na tym, by przyspieszyć naukę, zajrzyj do wpisu jak szybko nauczyć się angielskiego, gdzie wyjaśniamy jak się uczyć angielskiego szybko i skutecznie. A jeśli nie wiesz, jak się zabrać za czytanie książek w języku angielskim polecamy wpis jak czytać książki po angielsku.


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo zdobywamy nową perspektywę na świat

Książki to doskonałe źródło informacji. Czytając po angielsku uczymy się nie tylko słownictwa czy konstrukcji gramatycznych, ale także uzyskujemy informacje dotyczące kultury danego regionu. Jeśli nie mamy możliwości podróżowania do Stanów Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii, najlepiej zabrać się za książkę napisaną przez autora zamieszkującego dany kraj. Czytając po angielsku, uczymy się też tolerować odmienność i poszerzamy nasz światopogląd. Z tego powodu powinniśmy czytać po angielsku książki o różnej tematyce, pisane przez różnych autorów. To pomoże nam spojrzeć na świat z innej perspektywy. Tylko z książek możemy się dowiedzieć jak wyglądała kolonizacja w XVII wieku czy też jak rozwijał się handel w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat.

Z książek możemy nauczyć się niemal wszystkiego. W dzisiejszym świecie, książki bywają niedoceniane ze względu na powszechną obecność innych mediów, takich jak telewizja czy internet. Jeśli nie umiemy ugotować rosołu, pierwsze co robimy to Googlujemy “Jak ugotować rosół” zamiast szukać na półce książki kucharskiej. W czasach, kiedy niemal każdy ma dostęp do Internetu, niewiele osób sięga jeszcze po książki. Pamiętajmy jednak, że prawie wszystko co znajduje się we wpisach blogowych, postach Facebookowych czy YouTube’owych nagraniach znajdowało się kiedyś w książce. Dodatkowo, na rynku jest o wiele więcej książek po angielsku niż książek po polsku. Z tego względu warto czytać po angielsku.


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo ćwiczymy wyobraźnię i pamięć

Nie ma chyba lepszego sposobu na pobudzenie wyobraźni niż czytanie książek w języku angielskim. Możemy przenieść się do zupełnie innego świata, co też wymaga od naszego mózgu nieco wysiłku. Czytanie po angielsku stymuluje naszą prawą część mózgu, a im częściej i intensywniej ćwiczymy nasz mózg, tym bardziej opóźniamy jego starzenie się i nieprzyjemne choroby takie jak demencja czy choroba Alzheimera. Mózg to też mięsień, a co się dzieje z mięśniami, gdy ich nie używamy? Zanikają, tak jak i funkcje mózgowe. Podobnie jest z pamięcią. Czytając książki w języku angielskim zapamiętujemy imiona, miejsca, zdarzenia, a to pobudza nasz mózg i rozwija zdolność kojarzenia, zwłaszcza czytając kryminały po angielsku. Ile czasu dziennie powinniśmy czytać dziennie? Wystarczy poświęcić 30 minut dziennie na czytanie, by zacząć ćwiczyć mózg. A im więcej, tym lepiej!


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo poprawiamy koncentrację

Nie tylko wyobraźnia czy pamięć są pobudzane, gdy czytamy po angielsku, ale także zdolność skupienia się. W dzisiejszych czasach ciągle nas coś rozprasza. Przeciętny człowiek sięga po telefon około 80 razy dziennie, czyli jakieś siedem razy na godzinę. To bardzo dużo! Oprócz powiadomień, że przyszedł nam kolejny email, aplikacje typu Twitter, Facebook czy Instagram odwracają naszą uwagę od rzeczywistości. Warto czytać po angielsku bo uczymy się skupić na danym tekście, na fabule, słownictwie i konstrukcjach gramatycznych. Jeśli nauczymy się porządnie skupiać, inne czynności również zaczną nam przychodzić łatwiej.

Szacuje się, że obecnie możemy się skoncentrować na jednej czynności, jednym komunikacie przez około 8 sekund. To fatalny wynik, bo nawet złote rybki mogą się skupić na 9 sekund. A jeszcze 20 lat temu mogliśmy się skupić przez 12 sekund. To wszystko właśnie przez smartfony i inne technologie, które negatywnie wpływają na nasz mózg. Wydaje nam się, że zdobyliśmy umiejętność robienia kilku rzeczy na raz, sprawdzenia poczty jednocześnie oglądając film, czy zajrzeniu na Instagrama podczas rozmowy ze znajomym, ale tak naprawdę po prostu nie możemy się skupić na jednej rzeczy. Jak widać, musimy koniecznie popracować nad koncentracją, a nie ma na to lepszego sposobu niż czytanie po angielsku!


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo rozwijamy myślenie analityczne

Krytyczne myślenie pozwala nam dokonywać codziennych decyzji. Czytając po angielsku, musimy przetwarzać pewne informacje. Tak się nie dzieje, gdy oglądamy telewizję czy słuchamy radia, bo są to pasywne zajęcia, a czytanie jest zajęciem aktywnym, całkowicie absorbującym umysł. Analityczne myślenie to umiejętność uczenia się, podejmowania decyzji, kreatywnego myślenia czy też rozwiązywania problemów. Czytanie książek w języku angielskim pomoże nam znajdować nowe pomysły, które z kolei mogą nam ułatwić rozwiązywanie problemów. Myślenie niestandardowe jest teraz w cenie. Myślenie analityczne to także możliwość myślenia systemowego, czy też globalnego. Musimy być w stanie przewidzieć, jak jedna decyzja, jedna zmiana wpłynie na resztę otoczenia, świata czy organizacji.


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo wzbogacamy słownictwo

Czytając książki po angielsku wzbogacamy nasze słownictwo. Uczenie się pojedynczych słówek wraz z ich tłumaczeniami nie jest najlepszym sposobem na naukę słownictwa. To głównie dlatego, że szybko zapominamy słówko, którego uczymy się bez kontekstu. Kontekst daje nam dwie zalety, po pierwsze szybciej zapamiętamy dane słowo, a po drugie od razu mamy przykład jego użycia w zdaniu.Zapamiętajmy więc, że słówek zawsze należy uczyć się w kontekście.

Słówek zawsze należy się uczyć w kontekście.

Książki do nauki języka angielskiego skupiają się na dość standardowych tematach takich jak: rodzina, hobby, praca, szkoła, sporty czy też wyjście do restauracji. A jeśli interesujemy się wyjątkowo niszową tematyką? Z pomocą przyjdą anglojęzyczne książki na dany temat. Im bogatsze słownictwo, tym lepiej będziemy też pisać w języku angielskim, gdyż nasz zasób słownictwa będzie o wiele szerszy. Ponadto, czytając po angielsku uczymy się słownictwa we własnym tempie. W każdej chwili możemy wrócić do poprzedniego rozdziału, przeczytać go ponownie, czy też skupić się na jednym, konkretnym zdaniu, z którym mamy problemy. Zdecydowanie warto czytać po angielsku, by wzbogacić słownictwo. Dodatkowo, wzbogacając nasze słownictwo, będziemy też umieli się lepiej komunikować z otoczeniem. A to z kolei spowoduje, że staniemy się bardziej pewni siebie. Czyli, czytanie po angielsku pozwoli nam także lepiej mówić po angielsku, z większą pewnością siebie.


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo to świetne hobby

Czytanie książek po angielsku to świetne hobby! Po pierwsze, by czytać po angielsku nie potrzebujemy większych nakładów finansowych. Nie dość, że książki nie wymagają zużycia prądu ani serwisowania, to do tego w dzisiejszych czasach książki po angielsku możemy dostać niemal wszędzie, także w tanich księgarniach internetowych. Gdy rozpoczynają się wyprzedaże w sklepach, warto zajrzeć także do księgarnii – prawdopodobnie tam również będą na nas czekać niezłe okazje. Dodatkowo, czytanie to hobby, które możemy wykonywać niemal wszędzie i o każdej porze. Książkę możemy zabrać ze sobą na plażę czy do parku. Czytać po angielsku możemy w ciepłym pomieszczeniu podczas zimy, ale też na świeżym powietrzu latem czy wiosną. Ludzie, którzy czytają książki zawsze mają co robić w samolocie czy podczas żmudnej podróży pociągiem. To hobby, które nigdy się nie nudzi, gdyż zawsze możemy sięgnąć po inny gatunek literatury czy po prostu kolejną książkę. Jeśli nie masz co robić, zacznij czytać po angielsku!


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo dodajemy sobie motywacji

W dzisiejszych czasach coraz częściej widzi się młode osoby, których dopada wypalenie zawodowe. Czytanie książek o tematyce dotykającej codziennego życia oraz doświadczeń życiowych może pomóc nam znaleźć w sobie motywację do pracy, bądź podpowiedzieć jak możemy zmienić swoje życie na lepsze. Takich książek jest zdecydowanie więcej w języku angielskim. Czerpać inspirację możemy również z książek autobiograficznych osób, które osiągnęły niesamowity sukces. Motywacja nie musi tylko tyczyć się naszego życia zawodowego. Jeśli chcemy schudnąć i od wielu lat mamy z tym problem, może nas do tego zmotywować książka o czyimś sukcesie w odchudzaniu. Czytanie książek po angielsku wpływa także na naszą samoocenę. Im więcej wiemy, tym większej pewności siebie nabieramy. Chcesz się dowartościować? Zacznij czytać po angielsku!


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo zwiększamy inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna to umiejętność zidentyfikowania swoich emocji, zarządzania nimi w pozytywny sposób, komunikowania się z innymi, rozumienia emocji innych osób, radzenia sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnych. Większość naszych emocji jest wrodzona, ale to my musimy nauczyć się nimi odpowiednio zarządzać. Inteligencji emocjonalnej uczymy się przez doświadczenie i obserwowanie otoczenia i jest ona ciągle rozwijana i modyfikowana. Czytając książki reagujemy na tekst emocjonalnie, płaczem, śmiechem i innymi emocjami. Porównując nasze reakcje do reakcji bohaterów książki, modyfikujemy nasze założenia co do reakcji. Inteligencja emocjonalna bazuje na naszym doświadczeniu i znajomości przeróżnych scenariuszy zachowań, więc jeśli zwiększymy tę bazę, możemy zmodyfikować nasze zachowanie. Uczymy się również lepiej rozpoznawać gesty i wyrazy twarzy dzięki książkom. Literacka fikcja może nam pomóc w naszym realnym życiu, zwiększając naszą inteligencję emocjonalną.

Tym samym, jeśli chcemy popracować nad naszą empatią, warto zacząć czytać po angielsku, gdyż może to pozytywnie wpłynąć na nasze pokłady zrozumienia. Istnieją badania, które pokazują, że osoby literatura, w szczególności fikcja powoduje wzrost empatii. Gdy wcielamy się w czyjeś inne życie, wczuwamy się także w emocje tej osoby. Stajemy się bardziej świadomi tego, jak ktoś się może czuć, co z kolei prowadzi do wzrostu empatii.


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo możemy lepiej się wyspać

Coraz więcej osób ma kłopoty ze spaniem. Wynika to nie tylko z coraz intensywniejszego trybu życia, ale także z powodu ciągłego korzystania ze smartfonów, tabletów i komputerów. Także oglądanie telewizji negatywnie wpływa na jakość snu. Niebieskie światło emitowane przez monitory hamuje wydzielanie melatoniny i sygnalizuje również mózgowi, że dzień się właśnie rozpoczyna. Z tego powodu, jeśli chcemy dobrze się wyspać warto sięgnąć po książkę, zamiast oglądać telewizję. Niebieskiego światła powinniśmy unikać już 3 godziny przed snem.

Przeciętny Polak ogląda telewizję przez ponad 4 godziny dziennie. Średnie tempo czytania to około 50 stron na godzinę, czyli w tym czasie moglibyśmy przeczytać około 200 stron. To praktycznie jedna cała książka. W rok, przeczytalibyśmy więc 365 książek. Tymczasem, badania pokazują, że ponad 60% Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego roku, a zaledwie 2% Polaków przeczytało więcej niż 24 książki w ciągu ostatniego roku. A szkoda, bo czytanie książki przed snem pozytywnie wpływa na jakość naszego snu – zdecydowanie lepiej niż przeglądanie Facebooka czy Instagrama tuż przed snem. Tak naprawdę, aby zdrowo się wyspać, powinniśmy odstawić wszelkie urządzenia emitujące niebieskie światło trzy godziny przed snem.


warto czytać po angielsku

Warto czytać po angielsku bo czytanie jest zdrowe

Warto czytać po angielsku, gdyż wpływa to pozytywnie nie tylko na naszą wyobraźnię, pamięć czy umiejętności analityczne, ale przede wszystkim na nasz mózg. Czytanie to bardzo zdrowe hobby, niezależnie od tego, co czytamy. Zagłębiając się w książce, natychmiast się relaksujemy, powodując spadek ciśnienia i obniżenie tętna. Czytanie powoduje, że mózg pracuje nie tylko podczas samej czynności czytania, ale także przez kilka dni po. A pobudzony mózg, to mózg gotowy do nauki i przyswajania, więc łatwiej nam będzie zapamiętywać słownictwo i wyrażenia po angielsku. Dodatkowo, gdy pobudzamy część mózgu odpowiedzialną za język, pozostaje ona pobudzona przez kilka dni. Czytanie może również zmienić tkankę mózgową i przyczynić się do powstania nowych połączeń w mózgu. Te połączenia powodują, że mózg produkuje więcej istoty białej, co ulepsza jego pracę. Czytać po angielsku powinniśmy dla zdrowia!

Dzięki internetowi, nasza krótkotrwała pamięć i umiejętność wykonywania wielu czynności na raz się zwiększyła. Jednak to niekoniecznie dobra wiadomość. Skaczemy od zakładki do zakładki, od obrazka do obrazka, nie przywiązując się zbytnio do treści. Następnego dnia, niewiele z tego będziemy pamiętać. Jeśli zaczniemy czytać po angielsku zachęcimy nasz mózg do skupienia się na jednej rzeczy, do czytania ze zrozumieniem. Przecież czytając, nie skaczemy od rozdziału do rozdziału. Tym samym, czytanie po angielsku poprawia naszą pamięć operacyjną, gdyż mamy czas by zastanowić się nad tym, co czytamy.


warto czytać po angielsku

Czy warto czytać po angielsku? Tak!

Jak widać, zdecydowanie warto czytać po angielsku. Postarajmy się tak zorganizować sobie dzień, aby zawsze móc poświęcić choćby pół godziny dziennie na czytanie. Czytanie po angielsku ma pozytywny wpływ nie tylko na samą naukę języka angielskiego, ale też na nas samych. Odkrycia w dziedzinie medycyny potwierdzają, że nasz mózg pozostaje plastyczny przez całe życie. To oznacza, że pobudzając odpowiednie części mózgu, możemy poprawić ich funkcjonowanie ciągle je pobudzając. Jednak oznacza to również, że jeśli nie używamy danej części mózgu zacznie ona po prostu zanikać. Więc, jeśli nie ćwiczymy naszej wyobraźni, z czasem zaniknie nam umiejętność kreatywnego myślenia, jeśli nie ćwiczymy naszej pamięci, będzie ona zanikać. Idąc dalej, jeśli nie ćwiczymy naszego mózgu, jego starzenie się i choroby z tym związane takie jak demencja czy choroba Alzheimera dopadną nas szybciej. Czy wiesz, że znajomość dwóch języków opóźnia demencję o około 5 lat?

Warto czytać po angielsku również dlatego, że w ten sposób możemy poprawić naszą inteligencję emocjonalną. Obecnie uznaje się, że inteligencja emocjonalna może być jeszcze ważniejsza niż IQ. Przy bardzo wysokim IQ i niskiej inteligencji emocjonalnej, jesteśmy w stanie zdziałać o wiele mniej, gdyż nie umiemy odpowiednio porozumiewać się z otoczeniem. Czytanie po angielsku pozwala nam także podbudować pewność siebie, co przekłada się również na nasze relacje z otaczającym nas światem. Mimo, że czytanie jest zajęciem bardzo indywidualnym, pozytywnie wpływa na naszą świadomość społeczną.

Już wspominaliśmy o statystykach dotyczących czytelnictwa w Polsce, a jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych? Zdecydowanie lepiej niż w Polsce, gdzie około 60% Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego roku. W USA zaledwie 24% osób nie przeczytało w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki. Zdecydowanie, musimy się poprawić!

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube