Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
metoda Callana

Metoda Callana: na czym to polega?

Czym jest metoda Callana?

Metoda Callana to sposób nauczania języka angielskiego skupiający się na mówieniu w języku angielskim. Zajęcia są prowadzone bardzo dynamicznie – jest dużo słuchania, mówienia i powtarzania. Przez większość czasu zajęcia odbywają się w języku angielskim – nie ma tłumaczenia słówek na język rodzimy uczących się.

Jak wyglądają zajęcia prowadzone metodą Callana?

Zajęcia prowadzone metodą Callana polegają na wymianie pytań i odpowiedzi z lektorem z wykorzystaniem nowo poznanego słownictwa. Lektor zapoznaje uczniów z nowym zagadnieniem używając języka angielskiego – nie tłumaczy tego na język polski, aby przyzwyczaić do myślenia w języku angielskim i zapobiec tworzeniu spolszczonych konstrukcji językowych. Następnie lektor angażuje uczniów w ćwiczenie nowo poznanych zagadnień zadając pytania na które uczeń musi odpowiedzieć pełnymi zdaniami. A w przypadku, gdy uczeń popełni jakiś błąd – lektor natychmiast go poprawia. Powtarza błędną odpowiedź, a następnie wymawia poprawną, aby uczeń mógł usłyszeć różnicę.

Wszystko to dzieje się w bardzo szybkim tempie – ma to na celu przyzwyczajenie uczniów do naturalnego tempa wypowiedzi osób anglojęzycznych (rzadko można spotkać osoby, które na co dzień mówią bardzo powoli i wyraźnie, jak robią to zwykle lektorzy na zajęciach językowych). Ważnym aspektem zajęć prowadzonych metodą Callana jest też ciągłe powtarzanie materiału. Nowe zagadnienia są powtarzane na początku kolejnej lekcji, a następnie wykorzystane w innym kontekście. Jest to na tyle ważne, że zgodnie z krzywą zapominania już po godzinie zapominamy aż 50% tego, czego się nauczyliśmy.

Dlaczego warto myśleć w języku angielskim?

Powodem przez który popełniamy wiele błędów językowych jest ułożenie tego, co chcemy powiedzieć w języku polskim a następnie tłumaczenie tego na angielski. Sprawia to, że tłumaczymy dane zdanie dokładnie tak jak je ułożyliśmy po polsku przez co wykorzystujemy do tego polskie konstrukcje językowe. Aby łatwo zaprezentować ten problem spróbujmy powiedzieć „wyjaśnij mi to” po angielsku.

Explain me this.

Jeśli spróbujemy przetłumaczyć to zdanie dokładnie tak jak powiemy je po polsku to popełnimy błąd – w języku angielskim powinniśmy powiedzieć:

Explain this to me.

Jakie jeszcze błędy często popełniamy? Poznaj kolejne dziewięć błędów zaglądając na nasz kanał na youtubie i oglądając 10 najczęstszych błędów językowych w języku angielskim.


metoda Callana

Co wyróżnia metodę Callana?

Zajęcia prowadzone metodą Callana mogą być zaskoczeniem dla osób, które są przyzwyczajone do siedzenia w ławkach i słuchania w ciszy podczas gdy nauczyciel mówi. Na tych zajęciach nie ma ciągłego rozwiązywania ćwiczeń gramatycznych – tutaj ważna jest konwersacja. Dlatego osoby, które pierwszy raz stykają się z tą metodą mogą być trochę sceptyczne. Co daje nauka metodą Callana?

Zalety metody Callana Wady metody Callana
+ przełamanie blokady językowej – mało ćwiczenia pisania
+ ćwiczenie pamięci – mało ćwiczenia gramatyki
+ nauka wymowy – przestarzałe słownictwo
+ osłuchanie się języka – monotonność i brak zróżnicowania
+ nauka słownictwa – tempo nauki nie dla wszystkich
+ ćwiczenie mówienia w języku angielskim – częste odpowiedzi ustne mogą być niekomfortowe dla introwertyków
+ ćwiczenie tworzenia pełnych i wyczerpujących zdań – powtarzanie w sposób mechaniczny i nierefleksyjny
– powtarzanie po lektorze nie oznacza zrozumienia słownictwa i konstrukcji
– ciągłe poprawianie może zniechęcić do nauki
– brak ćwiczenia języka w domu

Czy metoda Callana jest najskuteczniejszą metodą nauki angielskiego?

Nie istnieje, można powiedzieć, magiczna i zawsze skuteczna metoda nauki, która działa w 100%. Nie ważne jak skuteczna jest metoda nauki – nie można oczekiwać, że sprawdzi się u wszystkich. A dlaczego metoda Callana (i wszystkie inne) nie sprawdzą się u każdego? Jest na to kilka powodów:

1. motywacja

Nasza motywacja do nauki ma bardzo duże znaczenie. Jeśli jesteśmy odpowiednio zmotywowani to skuteczność wszystkich metod nauki będzie wyższa.

2. osobowość

Łatwiej przyjdzie nam się uczyć jeśli nasza metoda nauki jest przystosowana do naszej osobowości. Jeśli jesteśmy nieśmiali i nie lubimy mówić publicznie to nauka metodą Callana będzie dla nas wyjątkowo stresująca co sprawi, że trudno będzie nam się skupić.

3. styl nauki

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób najlepiej przyswajamy wiedzę. Możemy lepiej zapamiętywać jeśli coś zapiszemy albo może wystarczy nam tylko jeśli ktoś nam o tym opowie na głos. W zależności od tego może się okazać, że dana metoda nauki jest po prostu z nami niekompatybilna.

Jak uczyć się języka angielskiego?

Dowiedz się więcej o sposobach i stylach uczenia się z artykułu 10 wskazówek jak uczyć się angielskiego.

4. sposób prowadzenia zajęć

Czasami nie tyle metoda nauczania jest ważna, co przebieg zajęć. Na przebieg zajęć językowych może wpływać wiele czynników, które nie mają nic wspólnego z metodą nauczania: zaangażowanie lektora, motywacji grupy do nauki, a nawet godziny w jakich odbywają się zajęcia. Wszystkie te czynniki mogą zakłócić naszą naukę i sprawić, że nawet najlepsza metoda nauki na nas nie podziała.

Jaka jest więc najlepsza metoda nauki? Skoro nie ma uniwersalnej metody działającej na wszystkich to trzeba znaleźć taką, która podziała na nas najlepiej. Jednym rozwiązaniem jest znalezienie kursu językowego, który daje możliwość wybrania sposobu nauki (przeczytaj o spersonalizowanym planie nauki języka angielskiego platformy ELLA). Drugim rozwiązaniem jest wypróbowanie wielu metod nauki aż do znalezienia tego, co się u nas sprawdza.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube