Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski – łatwiej powiedzieć niż zrobić. Osiągnięcie jakiegoś poziomu języka angielskiego nie oznacza, że możemy spocząć na laurach. Powinniśmy stale pracować nad poziomem naszego języka, ponieważ nie używając angielskiego, po prostu go zapominamy. Jak więc uczyć się angielskiego? Czy każdy może dojść do perfekcji i osiągnąć zaawansowany poziom języka?


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: nastawienie

Szlifuj swój angielski poprzez pozytywne nastawienie. Nie traktuj nauki angielskiego jako niesamowitej umiejętności, którą mogą przyswoić tylko wybitnie utalentowane osoby. Wcale tak nie jest. Wszystko jest kwestią czasu i odpowiedniego zaangażowania. Jednym osiągniecie wysokiego poziomu zajmie mniej czasu, drugim więcej, ale to nie powód do tego, żeby się zrażać. Na dobrą sprawę nie istnieje coś takiego jak wrodzone predyspozycje – na to czy łatwo przyswajamy język angielski mogły mieć wpływ nasze doświadczenia. Jeśli na przykład w szkole podstawowej trafiliśmy na nauczyciela, który ciągle nas krytykował i się go baliśmy, mogliśmy wyrobić u siebie negatywne skojarzenia związane z nauką angielskiego.

Najważniejsza w nastawieniu do nauki jest wiara w siebie i nie porównywanie się do innych – każdy ma inną historię związaną z tym, jak uczył się języka angielskiego i porównywanie się do osoby, która na przykład zna język i posługuje się nim od 10 lat stawia nas na przegranej pozycji i wcale nie motywuje do dalszej pracy. Warto skupić się na tym, że zrobiliśmy już pierwszy krok – decyzja o nauce lub szlifowaniu poziomu swojego angielskiego to już dobry początek. Wiele osób zdaje sobie sprawę ze swojej słabej znajomości języka, ale nic z tym nie robi, mimo tego, że biegły angielski mógłby znacznie pomóc im w życiu.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: motywacja

Szlifuj swój angielski przy pomocy odpowiedniej motywacji. Do nauki nowych umiejętności czy języków obcych oraz osiągania wyznaczonych celów zawsze będzie nam potrzebna motywacja. Najważniejsza jest oczywiście motywacja wewnętrzna – powinniśmy wiedzieć dlaczego chcemy poprawić swój angielski i jakie będziemy mieli z tego korzyści, gdy już osiągniemy swój cel. To motywacja wewnętrzna sprawia, że decydujemy się coś zmienić. Potem jednak przychodzi życie codzienne – praca, obowiązki, brak czasu i zmęczenie. Mieliśmy świetne postanowienia i wiemy, co musimy robić, żeby osiągnąć cel, jednak zawsze znajdziemy coś, co w danym momencie będzie ważniejsze niż nauka angielskiego. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko zależy od naszych wyborów, które mają określone konsekwencje. Możemy wybrać chwilową satysfakcję z bezczynnego leżenia przed telewizorem i „nicnierobienia”, lub spędzić chociaż kilkanaście czy kilkadziesiąt minut na nauce angielskiego. Oczywiście, odpoczynek jest równie ważny, co ciężka praca, jednak częściej wybierzemy to, co przyniesie nam „nagrodę” już teraz.

Trudno jest wybiegać w daleką przyszłość, myśląc o satysfakcji którą da nam wysoki poziom języka angielskiego osiągnięty za na przykład 2 lata, wiedząc że poczucie satysfakcji możemy osiągnąć już teraz bezczynne oglądając telewizję czy przeglądając Facebooka. Dlatego warto stawiać sobie małe cele na każdy dzień, które z czasem doprowadzą nas do głównego celu. W ten sposób, każdego dnia możemy być z siebie dumni i rzeczywiście czuć, że robimy coś w kierunku osiągnięcia celu. Łatwiej nam się zmotywować, jeśli założymy sobie naukę na przykład 30 minut dziennie. Pół godziny dziennie w ciągu 24h to prawie tyle, co nic. Jednak jeśli pomyślimy o naszym celu w długoterminowy sposób – w tym miesiącu spędzę 100h na nauce angielskiego, ta liczba może nas już trochę przerazić.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: oglądaj materiały po angielsku

Szlifuj swój angielski oglądając coś po angielsku. Na każdym poziomie angielskiego możemy oglądać treści po angielsku. Wiadomo, że na samym początku nie będziemy w stanie zrozumieć filmów pełnometrażowych, dlatego wystarczy zacząć od krótkich filmików, takich które możemy znaleźć chociażby na Youtube. Mogą to być materiały stricte do nauki angielskiego, ale niekoniecznie. Można zacząć również np. od oglądania bajek. Jeśli decydujemy się na oglądanie filmów czy seriali, włączmy sobie na początku polskie napisy, a później próbujmy zrozumieć treść z angielskimi napisami. Na pewno napotkamy wiele trudności, ale najważniejsze to skupić się na tym, co uda nam się wychwycić z dialogu bohaterów.

Nauka angielskiego w ten sposób jest o wiele przyjemniejsza niż nauka z książki, mamy bowiem do czynienia z prawdziwym materiałem w języku angielskim. Nie dość, że musimy zrozumieć treść wypowiedzi bohaterów to każdy z nich ma też swój własny akcent, który nie zawsze jest prosty. Ten sposób nauki, chociaż na początku może okazać się skokiem na głęboką wodę, przygotowuje nas do używania języka w prawdziwym świecie, z tą zaletą, że film czy serial możemy zatrzymać w dowolnym momencie i sprawdzić słowa, których nie rozumiemy. Uczymy się również języka bardziej potocznego, który dla native speakerów będzie brzmiał bardziej naturalnie.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: czytaj po angielsku

Szlifuj swój angielski czytając. Dlaczego warto czytać po angielsku? Czytanie, zarówno w języku ojczystym, jak i w języku obcym, rozwija nasze kompetencje językowe i poszerza zasób słownictwa. Tak samo jak z oglądaniem materiałów po angielsku, zastosujmy metodę małych kroczków. Zacznijmy od prostych książek, nawet tych dla dzieci. Zaznaczajmy słowa, których nie rozumiemy, możemy nawet pisać tłumaczenia ołówkiem w książce. Warto wracać do tej samej książki co jakiś czas – jest to realny obraz postępów, które zrobiliśmy. Na własnej skórze przekonamy się, że to co sprawiało nam kiedyś trudność, dziś jest już o wiele łatwiejsze. Wybierajmy też książki o tematyce, która nas interesuje – w ten sposób zaciekawieni tematem sami będziemy chętnie sprawdzać słówka i szybko je zapamiętywać.

Nie musimy czytać tylko i wyłącznie książek. Tak naprawdę dobre do czytania jest wszystko – artykuły w internecie, blogi. Nie muszą być nawet zbyt ambitne – nawet artykuły na portalach plotkarskich są przykładem użycia języka w prawdziwym świecie i pod względem językowym można z nich wiele wynieść. Poza tym, są z reguły pisane prostszym i bardziej potocznym językiem niż książki, co na początkowych etapach nauki jest istotne. O wiele lepiej przeczytać coś prostszego i zrozumieć wszystko niż męczyć się przez dłuższy czas nad jedną stroną książki, jeśli widzimy, że to jeszcze nie jest nasz poziom.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: słuchaj po angielsku

Szlifuj swój angielski słuchając. Obecnie w internecie możemy znaleźć wiele materiałów dźwiękowych do nauki angielskiego. Rozumienie ze słuchu to nadal bolączka wielu osób. Dobrym sposobem na „przemycenie” angielskiego do naszego codziennego życia jest słuchanie podcastów, na przykład podczas jazdy samochodem lub autobusem. Tak naprawdę w ciągu dnia spędzamy mnóstwo czasu na czekaniu i jeśli odpowiednio wykorzystamy ten czas, nie będzie on zmarnowany.

Słuchanie piosenek po angielsku to też dobry sposób na naukę – i tak zapewne każdy z nas słucha muzyki w języku angielskim, bo jest ona obecna wszędzie. Ważne jednak, żeby takie słuchanie było świadome – starajmy się wyłapać ogólny sens piosenki i jak najwięcej słów, które znamy. W razie czego, zawsze możemy skorzystać z internetu i znaleźć pełen tekst piosenki. Śledząc za tekstem piosenki podczas jej słuchania jednocześnie zapamiętujemy jak zapisuje się i jak mówi się dane słowo. Próbując przetłumaczyć ulubioną muzykę nawet nie czujemy, że się uczymy, bo nasza naturalna ciekawość sprawia, że sami chcielibyśmy wiedzieć, o czym śpiewa nasz ulubiony wykonawca.

Osłuchanie się z językiem to jedna z najważniejszych rzeczy podczas nauki. Podświadomie zapamiętujemy brzmienie języka, w tym także niektórych słów. Ułatwia to później znacznie komunikację w języku angielskim i sprawia, że czujemy się pewnie. Chociaż wydaje nam się, że słuchając niczego się nie uczymy, często zapamiętujemy nawet całe zwroty bez zdawania sobie z tego sprawy.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: mów po angielsku

Szlifuj swój angielski mówiąc po angielsku. Mówienie sprawia trudność prawie każdemu, zwłaszcza jeśli nasza styczność z angielskim miała miejsce głównie w szkole. Na zajęciach często nie kładzie się odpowiedniego nacisku na mówienie – nauczyciele za bardzo skupiają się na słownictwie i gramatyce lub po prostu nie ma wystarczająco czasu na naukę prawidłowej wymowy. Zdarza się też, że w grupie jest zbyt wiele osób i nie każdy ma możliwość się wypowiedzieć. Mówienie jest trudne ze względu na to, że czasami po prostu nie mamy z kim rozmawiać po angielsku. Ale czy na pewno?

Nie musimy rozmawiać z native speakerem, ani z osobą, która angielski zna w stopniu biegłym. Właściwie, jeśli jesteśmy początkujący, lepiej żebyśmy rozmawiali z kimś, kogo zrozumiemy. Może to być ktoś z naszej rodziny czy znajomych. Rozmawiajmy ze sobą po angielsku w codziennych sytuacjach i wprowadźmy zasadę, że nie mówimy po polsku. Na początku poprawność gramatyczna i językowa nie jest najważniejsza – ważne żeby ta druga osoba nas zrozumiała. W miarę możliwości, kiedy słyszymy, że nasz rozmówca poprawiajmy go i poprośmy o to samo. Taka metoda sprawi, że oswoimy się z samym faktem, że mówimy po angielsku i przełamiemy barierę językową. Pomoże nam również zaakceptować fakt, że popełniamy błędy i nie powinniśmy się tym zanadto przejmować.

Nie czekaj! Opanuj angielski do perfekcji dzięki platformie ELLA.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: zanurz się w języku

Szlifuj swój angielski zanurzając się w języku. Jest to klucz do sukcesu. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest wyjazd za granicę. Wtedy nie będziemy już mieć innego wyboru – jeśli będziemy chcieli się porozumieć z innymi, musimy mówić. Spotykamy się wtedy z prawdziwym językiem, nie takim, jaki możemy znaleźć w książkach do nauki angielskiego. Oczywiście, nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki wyjazd. Wtedy zostaje nam rozwijanie swoich kompetencji językowych na miejscu.

Ważne, żeby w równym stopniu skupić się na osłuchiwaniu się z językiem, pisaniu, czytaniu i mówieniu. Dobra znajomość angielskiego oznacza, że czujemy się pewnie w każdej z wyżej wymienionych sfer. Obecnie mamy naprawdę dużo możliwości zanurzenia się w języku. Angielski otacza nas przecież z każdej strony. W większych miastach organizowane są na przykład różne wydarzenia, które umożliwiają ludziom rozmowę w języku angielskim, często też z native speakerami. Bardzo pomaga też internet – znajdziemy tam wszystko, czego potrzebujemy, żeby uczyć się angielskiego. Do nauki niepotrzebne są wcale podręczniki. Możemy uczyć się na „swoich” zasadach, wykorzystując interesujące nas materiały, oglądając ulubione seriale i czytając książki. Warto rozważyć także skorzystanie z platformy online, na której można uczyć się angielskiego korzystając z materiałów dopasowanych do naszych potrzeb i do poziomu, na którym obecnie jesteśmy.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: szkoła językowa

Szlifuj swój angielski w szkole językowej. Niektórzy wolą samodzielną naukę, inni nie potrafią się do niej wystarczająco zmotywować. Jeśli chcemy podszlifować swój angielski możemy wybrać też opcję kursu w szkole językowej lub lekcji u korepetytora. Są to jednak o wiele droższe sposoby niż samodzielna nauka.

Dla kogo jest kurs w szkole językowej? Przede wszystkim dla osób, które lubią uczyć się w grupie, mają w miarę regularny tryb dnia i mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Niestety, nie w każdej szkole jest możliwość płacenia za kurs w ratach. Mamy za to pewność, że kurs, na który będziemy uczęszczać, będzie bardziej „uporządkowany” niż samodzielna nauka w domu. Przerobione zostaną zagadnienia dopasowane do naszego własnego poziomu, a w razie problemów mamy nauczyciela, który nam wszystko wytłumaczy. Do tego, zajęcia w grupie zachęcają do prowadzenia konwersacji po angielsku. Poznajemy też osoby, które mają taki sam cel jak my i możemy uczyć się wspólnie.

Niestety, nigdy nie mamy gwarancji, że szkoła językowa, nauczyciel oraz grupa będą nam pasować. Może się okazać, że grupa uczy się szybciej od nas i będziemy mieli wrażenie, że nie nadążamy, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie, że bardzo trudno jest nauczyć się języka angielskiego.

Czy wiesz że?

Jedną z metod nauki jest tłumaczenie jakiegoś zagadnienia koledze lub koleżance. Nie możemy przecież wytłumaczyć czegoś, czego nie rozumiemy. Dodatkowo, sami niedawno nauczyliśmy się tego zagadnienia, więc staramy się je przedstawić w taki sposób, żeby druga osoba nie miała problemów z jego zrozumieniem. Tłumacząc, utrwalamy i układamy sobie daną informację w głowie.


szlifuj swój angielski

Szlifuj swój angielski: korepetycje

Szlifuj swój angielski na korepetycjach. Korepetycje to jeden z droższych sposobów nauki angielskiego. W większych miastach, godzina korepetycji kosztuje co najmniej 50 zł. Jakie są zalety tej metody i dla kogo jest polecana?

Korepetycje sprawdzą się u osób, które mają nieregularny tryb życia – mogą się one umówić z korepetytorem o godzinie, jaka im pasuje i nie mają narzuconych z góry terminów. Mogą też liczyć na indywidualne podejście – nauczyciel skupia się tylko na jednej osobie, a nie na grupie. Korzystając z korepetycji, mamy wpływ na to, co będzie przerabiane na zajęciach. Możemy powiedzieć z czym mamy problem i na czym chcemy się skupić na lekcji. Mogą to być na przykład wyłącznie konwersacje lub tłumaczenie gramatyki. Niestety, wadą tej metody jest również to, że nie mamy gwarancji, że trafimy na osobę kompetentną i aby znaleźć idealnego dla siebie korepetytora często musimy przebrnąć przez kilka lekcji, podczas których niczego się nie nauczymy, a będziemy musieli za nie zapłacić. Z drugiej strony jednak, odpowiednia osoba może tak nami pokierować, że pokochamy naukę angielskiego i odkryjemy w sobie prawdziwą pasję do tego języka.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube