Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
jak uczyć się angielskiego

10 wskazówek jak uczyć się angielskiego

Jak uczyć się angielskiego?

Samodzielna nauka języka angielskiego to niełatwe zadanie. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował nauczyć się języka na własną rękę zamiast zapisać się na kurs angielskiego. Jak uczyć się angielskiego, wytrwać w swoim postanowieniu i znaleźć czas na regularne ćwiczenie języka? Co wybrać – angielski online czy kurs językowy szkole? A może próbować samodzielnej nauki angielskiego w domu? Jak szybko nauczyć się języka? Oto 10 tips & tricks (wskazówek) jak nauczyć się języka angielskiego:


jak uczyć się angielskiego

Remember about the context

W każdym języku istnieją słowa, które mają inne znaczenie zależnie od kontekstu. Zaczynając uczyć się od podstaw, niektórzy wpadają na ambitny pomysł nauczenia się słownictwa „po kolei” ze słownika. Mało kto jest w stanie rzeczywiście przyswoić słownictwo w taki sposób, a nawet jeśli plan się powiedzie i taka osoba będzie w stanie wyrecytować listę słówek od A do Z, nie będzie wiedziała kiedy i w jaki sposób użyć słownictwa w życiu codziennym. O wiele lepszym sposobem jest korzystanie z autentycznych materiałów w języku angielskim, lub, na nieco niższych poziomach, z materiałów tekstowych czy audio przygotowanych do nauki. Poznajemy wtedy słowa i wyrażenia w kontekście, wiemy kiedy ich użyć i kształtujemy wrażliwość językową. Jak uczyć się angielskiego? Pamiętając o kontekście!


jak uczyć się angielskiego

Repetition is key

Nauka każdej nowej umiejętności wymaga ćwiczenia. Nieważne czy jest to nauka jazdy na rowerze, gry na gitarze czy nauka języka angielskiego. W naszym mózgu mamy dwa typy pamięci: krótkotrwałą i długotrwałą. Aby utrwalić słownictwo, czyli sprawić by z naszej pamięci krótkotrwałej przeniosło się do długotrwałej, potrzebujemy nawet kilku tygodni! Poświęcając, na przykład, trzy godziny na naukę angielskiego w domu, zapamiętujemy, jak nam się wydaje, bardzo dużo nowego słownictwa. Następnego dnia okazuje się, że nie pamiętamy większości słów, które wczoraj przyswoiliśmy. Nie oznacza to, że zmarnowaliśmy trzy godziny! Zdecydowanie lepiej jest nauczyć się mniejszej porcji słownictwa, które będziemy powtarzać regularnie, niż próbować zapamiętać jak najwięcej słówek na raz. Taka metoda nie jest skuteczna, często przynosi odwrotne skutki i negatywnie wpływa na naszą motywację do nauki. Jak uczyć się angielskiego? Ćwicząc język często.


jak uczyć się angielskiego

Improve your memory

Nauka języka angielskiego jest ściśle związana z pamięcią, zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Pamięć odgrywa znaczącą rolę w procesie nauki języka angielskiego. Pamięć, tak jak mięśnie, możemy ćwiczyć. Ćwiczenie pamięci na niewiele się jednak zda, jeśli jesteśmy chronicznie zmęczeni i nie dbamy o to, co jemy. Przede wszystkim, musimy zadbać o wystarczającą ilość snu. Jeśli nasz sen trwa mniej niż 6 godzin, możemy zacząć mieć problemy ze skupieniem się w ciągu dnia. Po drugie, należy zadbać o dostarczanie swojemu ciału odpowiedniej ilości warzyw i zdrowych tłuszczy. Warto także ograniczyć cukry proste, czyli różnego rodzaju słodycze, oraz fast foody. Jedzenie „na dobrą pamięć” to m.in. orzechy włoskie, tłuste ryby czy brokuły.

Kiedy już zadbamy o sen i właściwe pożywienie, warto wyrobić sobie nowe nawyki. Wiele osób stara się robić kilka rzeczy na raz, przez co nie skupia się w 100% na jednym zadaniu. Multitasking, czyli wielozadaniowość tak naprawdę niczego nie przyspiesza. Robienie wielu rzeczy na raz wpływa negatywnie na nasz mózg, a niektóre badania sugerują, że zmniejszamy swoja produktywność nawet o 40%! Wielozadaniowość to nie tylko robienie wielu rzeczy na raz, ale także przełączanie się między zadaniami. Wszelkie zadania wykonamy o wiele efektywniej i szybciej, robiąc wszystko po kolei i dokładnie. Aby dodatkowo poprawić swoją pamięć, możemy grać w gry dostępne online, które rozwijają nasz mózg. Jak uczyć się angielskiego? Poprawiając swoją pamięć.


jak uczyć się angielskiego

Organize yourself

Nauka języka angielskiego jest o wiele przyjemniejsza, jeśli materiały z których się uczymy są napisane i uporządkowane w jasny i przejrzysty sposób. Zapisywanie nowych informacji pomaga zapamiętać materiał o wiele szybciej. Dobrą metodą jest również używanie kolorowych długopisów, rysowanie różnego rodzaju schematów i tabeli. Ważne, żeby notatki były jak najbardziej różnorodne i ciekawe. Założenie oddzielnego zeszytu do języka angielskiego z pewnością pomoże w efektywnej nauce. Możemy nawet podzielić swoje notatki na dwa zeszyty czy foldery — w jednym lista słownictwa, a w drugim zasady gramatyczne i ćwiczenia z gramatyki. Jak uczyć się angielskiego? W zorganizowany sposób.


jak uczyć się angielskiego

Choose the right level

Częsty błąd, który popełniają ludzie chcący uczyć się języka angielskiego to niewłaściwe określenie swojego poziomu. Jeżeli jesteśmy na etapie kursu angielskiego dla początkujących, nie porywajmy się od razu na np. oglądanie filmów po angielsku w oryginale. Zrozumiemy maksymalnie kilka słów, a nasza motywacja spadnie. Z kolei jeśli jesteśmy już na nieco wyższym poziomie, musimy stawiać sobie coraz to nowe cele, aby nasze umiejętności językowe stale się rozwijały. Warto skorzystać z narzędzi, które są dostępne online. Platformy do nauki angielskiego na samym początku sprawdzają poziom ucznia, aby indywidualnie dostosować metody nauczania. W ten sposób otrzymujemy jasny obraz swoich obecnych umiejętności i wskazówki jak je rozwijać. Jak uczyć się angielskiego? Wybierając odpowiedni poziom.


jak uczyć się angielskiego

Use your imagination

Najszybsza i najefektywniejsza metoda nauki dla dzieci to oczywiście zabawa, wyobrażanie sobie różnych sytuacji, odgrywanie scenek. Może się to wydawać dziecinne, ale działa równie dobrze na dorosłych. Jeśli jesteśmy w coś zaangażowani, musimy przygotować np. jakąś scenkę, o wiele łatwiej zapamiętamy zwroty i słownictwo jakiego użyliśmy, niż gdybyśmy uczyli się z notatek. Warto znaleźć osobę, z którą możemy ćwiczyć nowo poznane zwroty i wyrażenia w konwersacji. Możemy zapisać sobie „scenariusz” scenki czy konwersacji do odgrywania. W ten sposób pozbawiamy się również bariery w mówieniu. Im bardziej zabawna konwersacja, której się uczymy, tym łatwiej nam ją zapamiętać, a co za tym idzie nauczyć się nowego słownictwa. Jak uczyć się angielskiego? Wykorzystując wyobraźnię.


jak uczyć się angielskiego

Know your learning style

Czy wiesz jaki jest twój styl uczenia się? Jeśli nie, warto poświęcić chwilę na jego określenie, ponieważ pomaga to w nauce angielskiego. Według klasyfikacji pedagoga Neila Fleminga, istnieją 3 typy ludzi:

wzrokowcy

Jesteś wzrokowcem jeśli lepiej zapamiętujesz to, co sobie zapiszesz, niż to co usłyszysz. Lubisz naukę poprzez oglądanie czy czytanie. Nie lubisz słuchać wykładów. Zapamiętujesz szczegóły, takie jak kolory. Przy poznawaniu nowych ludzi zapamiętujesz twarze, ale masz problem z zapamiętaniem imion. Szacuje się, że wzrokowcy to ok. 65% populacji.

Metoda nauki:
Najlepszą metodą dla Ciebie będzie robienie starannych notatek, co pozwoli nauczyć się poprawnej pisowni. Łatwo przyswoisz wiedzę używając tabelek, wykresów i rysunków. Możesz też oglądać krótkie filmy po angielsku.

słuchowcy

Jesteś słuchowcem, jeśli najłatwiej jest Ci zapamiętać to, co usłyszysz. Lubisz wypowiadać się publicznie. Ucząc się, czytasz samodzielnie na głos. Być może jesteś również uzdolniony muzycznie. Zapamiętujesz zarówno twarze, jak i imiona. Słuchowcy to ok. 30% populacji.

Metoda nauki:
Podobnie jak wzrokowiec, możesz korzystać z krótkich filmów po angielsku. Oprócz tego, łatwo przyswoisz wiedzę słuchając np. podcastów w języku angielskim. Dobrą metodą aby „osłuchać” się z językiem i przy okazji przyswoić nowe słowa, będzie włączenie radia po angielsku podczas wykonywania np. czynności domowych.

kinestetycy

Kinestetycy to najmniej liczna grupa, bo tylko ok. 5% populacji. Jesteś kinestetykiem jeśli zapamiętujesz tylko to, co samodzielnie wykonasz, a nie to co usłyszysz czy zobaczysz. Masz dużo energii, lubisz sport i jesteś aktywny fizycznie. Trudno Ci usiedzieć w miejscu. Dużo gestykulujesz.

Jak uczyć się angielskiego?
Najlepiej uczysz się, doświadczając. W twoim przypadku z pewnością sprawdzi się odgrywanie scenek. Czytając tekst, możesz wyobrażać sobie to, co robią bohaterowie i dokładne sceny jakie się odgrywają. Powtarzając materiał, możesz np. przechadzać się po pokoju. Nie sprzyja Ci nauka w długich blokach; planując naukę, zaplanuj również regularne przerwy.

jak uczyć się angielskiego

Use flash cards

Fiszki, czyli po angielsku flash cards, to bardzo stara, ale skuteczna metoda. Fiszki można zrobić samemu (co na pewno spodoba się kinestetykom) lub online. Zapamiętujemy słowa już przy samym ich zapisywaniu na fiszkach. Ucząc się, odkładamy słowa które już umiemy na jeden stos, a te których nie umiemy na drugi. Widzimy w ten sposób swoje postępy w nauce i motywuje nas to do dalszego działania. Trzeba jednak pamiętać o umieszczeniu słownictwa w kontekście i zapisaniu przykładów użycia danych słów. Bardziej nowoczesną formą fiszek są gry po angielsku. Pozwalają nauczyć się poprawnej pisowni i nie są czasochłonne, tak jak przygotowywanie fiszek. Tym z Was, którzy nie są wielkimi fanami fiszek, na pewno spodoba się gra na uzupełnianie słówek, czyli tzw. Spelling Bee. Jak uczyć się angielskiego? Wykorzystując fiszki i gry językowe.


jak uczyć się angielskiego

Use mind mapping techniques

Tworzenie tzw. map myśli pozwala na uporządkowanie wiedzy. Ucząc się np. tematu „praca”, możemy podzielić materiał na: słowa oznaczające nazwy zawodów, wyrażenia związane z pracą, słownictwo dotyczące miejsc pracy. Do tego należy dodać osobną kategorię, w której umieścimy czasy i konstrukcje gramatyczne do opanowania. W ten sposób wiemy, czego musimy się nauczyć, ilość materiału nie wydaje się już przytłaczająca i wszystko jest ze sobą logicznie połączone. Jak uczyć się angielskiego? Tworząc mapy myśli.


jak uczyć się angielskiego

Take it step by step

W nauce angielskiego, tak jak we wszystkim, musimy postawić sobie realistyczne cele. Jeśli Twoim głównym celem jest np. osiągnięcie poziomu B1 w rok, stawiaj sobie mniejsze cele na każdy miesiąc. Jeżeli uczysz się od podstaw i założysz sobie osiągniecie takiego poziomu w miesiąc, zapewne spotka Cię rozczarowanie i całkowicie stracisz motywację do nauki. Staraj się też nie narzucać sobie, że nauczysz się np. 1000 słówek w tydzień. Realistycznym celem będzie np. 50 słówek. Pamiętaj też, że wszystko zależy od poziomu, na którym znajdujesz się teraz. Nie porównuj się z ludźmi wokół, bo każdy z nas jest inny, ma inne metody uczenia się i inne predyspozycje. Każdy kiedyś zaczynał i nawet najlepsi nie osiągnęli wysokiego poziomu angielskiego w jeden dzień. Jak uczyć się angielskiego? Krok po kroku.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube