Słownictwo jesienne po angielsku: wstęp
Jesień to pora roku, która rozpoczyna się pod koniec września. To czas znacznego ochłodzenia, opadów deszczu i często dość ponurej pogody (gloomy weather). Wyjątkiem jest krótki okres, zwany babim latem (indian summer), kiedy świeci piękne słońce i jest dość ciepło (it’s quite warm), niemal tak, jak latem. Jesień to także początek roku szkolnego i uniwersyteckiego. Studenci z całego kraju zjeżdżają się na uczelnie i do akademików (dorms). Jesienią możemy się nacieszyć kolorowymi liśćmi (colorful leaves) na drzewach czy też iść do lasu zbierać grzyby (mushrooms). W Stanach Zjednoczonych obchodzimy kilka świąt na jesieni, z czego najważniejsze to Święto Dziękczynienia (Thanksgiving) i Halloween. A z czym Wam kojarzy się jesień?
Czy wiesz, że?
W brytyjskim angielskim na jesień mówimy autumn, a w amerykańskim angielskim fall. Zanim zaczęto używać tych nazw w XVI wieku jesień nazywano harvest.
Słownictwo jesienne po angielsku: pogoda
Wraz z rozpoczęciem jesieni, dni stają się coraz krótsze (the days become shorter) i często pada deszcz (it rains). Jeśli wstajemy bardzo wcześnie nad ranem, w okolicach godziny szóstej będzie jeszcze ciemno na zewnątrz (it will still be dark outside). W nocy, temperatury potrafią spaść (to drop) do okolic zera (round zero) lub nawet poniżej zera (below zero). Często też pojawia się mgła (fog). W Stanach Zjednoczonych, wrzesień (September) to miesiąc, w którym występuje najwięcej huraganów (hurricanes). Oto przydatne frazy do opisywania jesiennej pogody po angielsku.
wind – wiatr
Opisywanie pogody
Wear a raincoat today. – Załóż dzisiaj płaszcz przeciwdeszczowy.
Słownictwo jesienne po angielsku: przyroda
Jesienią, zmienia się kolorystyka liści (foliage). Niektóre stają się czerwone (red), jeszcze inne żółte (yellow) czy pomarańczowe (orange). Liście tracą tylko drzewa liściaste (deciduous trees), a nie drzewa iglaste (conifers; evergreen trees). Liście zmieniają swój kolor ze względu na chłodniejsze temperatury (chilly temperatures) oraz mniej słońca, w wyniku czego przestają produkować chlorofil (chlorophyll). Gdy kolor zielony zaczyna zanikać, wychodzą inne kolory takie jak pomarańczowy czy żółty.
Zwierzęta zaczynają przygotowywać się do zimy. Niektóre ptaki wędrują (migrate) do ciepłych krajów (warmer climates), podobnie dzieje się z niektórymi owadami (insects) i rybami (fish). Najwięcej ptaków wędrownych (migratory birds) odlatuje w sierpniu, wtedy też opuszczają nas bociany (storks) czy wilgi (orioles). Dżdżownice (earthworms) zakopują się jeszcze głębiej, by uniknąć zamarzającej ziemi. Inne zwierzęta muszą się przystosować do zimy (to adapt to the winter). By utrzymać temperaturę ciała (body temperature) potrzebują sporo energii (energy), więc muszą zadbać o jej zapas. Jesień to czas intensywnego poszukiwania i gromadzenia (stockpiling) jedzenia. Część zwierząt zapada w sen zimowy (to hibernate), to zwierzęta takie jak borsuki (badgers), niedźwiedzie (bears), nietoperze (bats), jeże (hedgehogs) czy świstaki (groundhogs). Jesień to także czas zbiorów, rolnicy zbierają jabłka (apples), gruszki (pears), dynie (pumpkins) czy też kukurydzę (corn). Oto kolejne słownictwo związane z jesienną przyrodą:
yellow leaves – żółte liście
The harvest moon – księżyc żniw
Pełnia księżyca występująca po równonocy jesiennej. Dlaczego nazywany jest księżycem żniw czy też plonów? Pojawia się tuż po zachodzie słońca, dając światło ułatwiające zbieranie żniw.
to survive the bitter cold – przetrwać surowe zimno
O słownictwie dotyczącym rolnictwa możesz przeczytać w artykule rolnictwo po angielsku.
Słownictwo jesienne po angielsku: domowe ognisko
Jesienią, ze względu na pogodę mamy mniej ochoty przy przebywać na zewnątrz (to stay outdoors). Jednak przebywanie w domu (staying inside) nie zawsze musi być nudne (boring)! W wolnym czasie możemy zaprosić znajomych na gry planszowe (board games). Jeśli lubimy robótki ręczne (needlework), wystarczy zakupić włóczkę (yarn) i możemy śmiało zacząć robić sweter na drutach (to knit a sweater) czy też na szydełku (to crochet a sweater). Możemy również przygotować karmnik dla ptaków (bird feeder) na zimę. Dzieci będą się świetnie bawić zebranymi kasztanami i żołędziami, z których mogą robić ludziki.
Jesień dostarcza nam również nieco obowiązków przy domu. Spadające liście trzeba regularnie grabić (to rake leaves). Warto też oczyścić rynny (gutters) z liści.
Czy wiesz, że?
Ludzie urodzeni jesienią żyją dłużej (to live longer). Według badań dzieci, które urodziły się w miesiącach jesiennych mają większą szansę dożycia do setki niż te urodzone przez resztę roku.
Słownictwo jesienne po angielsku: na zewnątrz
Mimo, że pogoda jesienna często nie należy do najprzyjemniejszych, zawsze możemy się ciepło ubrać (to dress warm) i wyruszyć na wyprawę po lesie! Jesienią możemy zbierać grzyby (to pick mushrooms), kolorowe liście (colorful leaves), żołędzie (acorns), kasztany (chestnuts). Zwierzęta jesienią są wyjątkowo aktywne, gdyż przygotowują się do zimy (to prepare for the winter) i zbierają pożywienie (to gather food), dlatego też jesień to doskonały czas by je obserwować. Pamiętajmy jednak, by ciepło się ubrać! Jesienne poranki i wieczory bywają bardzo chłodne (chilly). Jeśli spędzamy jesień w mieście, warto wybrać się na spacer do parku (to take a walk in the park).
to dress warm vs. to dress warmly
W potocznym języku angielskim, obie formy są używane i poprawne.
Słownictwo jesienne po angielsku: ubrania
Ze względu na częste opady deszczu jesienią, warto mieć pod ręką parę kaloszy (rain boots). Gdy na zewnątrz robi się naprawdę chłodno (chilly), pamiętajmy o ciepłych skarpetkach (warm socks), wełnianym swetrze (wool sweater), golfie (a turtleneck), czapce (a hat) i rękawiczkach (gloves)! Ocieplane buty (insulated boots) pomogą nam uchronić się od zimna, a nieprzemakalna kurtka (waterproof jacket) czy też płaszcz przeciwdeszczowy (a raincoat) spowodują, że deszcz nie będzie nam już straszny. Warto już jesienią zacząć ubierać się na cebulkę (to dress in layers), wtedy jeśli słońce zaświeci mocniej, możemy zdjąć jedną z warstw (a layer). Jeśli nie ubierzemy się dostatecznie ciepło, możemy się przeziębić (to catch a cold). Przyda nam się również cieplejsza kołdra (a warm comforter), bądź ciepły koc (a warm blanket).
a wool sweater – wełniany sweter
Słownictwo jesienne po angielsku: idiomy
it’s raining cats and dogs – leje jak z cebra
Do you see what’s happening outside? It’s raining cats and dogs!
Widzisz co się dzieje na zewnątrz? Leje jak z cebra!
to be soaking wet – przemoknąć do suchej nitki, być mokrym
I have to change, I’m soaking wet.
Muszę się przebrać. Jestem cały mokry.
to be soaked to the bone – być całkowicie mokrym
He went outside for just a moment and now he’s soaked to the bone!
Wyszedł na zewnątrz tylko na chwilę i teraz jest całkowicie mokry!
to take a rain check – odwołać plany, przekładając na inny termin
I can’t make it to lunch today. Can I take a rain check?
Nie dotrę dzisiaj na lunch. Możemy to przełożyć?
When it rains, it pours. – nieszczęścia chodzą parami (dosł. gdy pada, leje)
We lost two clients last week. When it rains, it pours.
Straciliśmy dwóch klientów w zeszłym tygodniu. Nieszczęścia chodzą parami.
to drive someone nuts – doprowadzać kogoś do szału
I can’t listen to him anymore, he’s driving me nuts.
Nie mogę go już więcej słuchać, doprowadza mnie do szału.
to turn over a new leaf – rozpocząć nowy etap życia
He managed to turn over a new leaf and start a family.
Udało mu się zmienić życie i założyć rodzinę.
to shake like a leaf – trząść się jak osika (dosł. trząść się jak liść)
She was cold, scared and was shaking like a leaf.
Było jej zimno, bała się i trzęsła się jak osika.
Po jesieni przychodzi zima (winter). Zapoznaj się ze słownictwem zimowym po angielsku.
A w szkole uczyli, że sweter to jumper
Jumper to brytyjski angielski. Inne różnice w słownictwie między amerykańskim a brytyjskim angielskim można znaleźć tutaj.