Rodzaje mięsa po angielsku: wstęp
Rodzaje mięsa po angielsku – znasz wszystkie? Mięso jest obecne w diecie ludzi od wieku wieków. Nasi przodkowie aktywnie polowali na zwierzęta, gdyż były one podstawą ich diety. W starożytnym Egipcie czy Grecji hodowano bydło i owce. Pamiętajmy jednak, że teraz hodowla mięsa często wygląda o wiele inaczej niż w starożytności, czy nawet jeszcze pół wieku temu. Bydło często jest faszerowane antybiotykami czy też sterydami, zdrowe mięso to tylko mięso organiczne. Zapoznajmy się ze słownictwem związanym z mięsem.
Rodzaje mięsa po angielsku: mięso
game – dziczyzna
whale meat – mięso z wieloryba
Rodzaje mięsa po angielsku: drób i podroby drobiowe
whole chicken – cały kurczak
Rodzaje chowu drobiu
Rodzaje mięsa po angielsku: wyroby mięsne
Czasem trudno jest przetłumaczyć terminy związane z mięsem, gdyż tusza jest dzielona inaczej w niemal każdym kraju świata. Na ilustracji widać, jak jest dzielona tusza wołowa w Stanach Zjednoczonych. Znacznie różni się to od podziału w Polsce. A poniżej, krótka lista z wyrobami mięsnymi i innymi określeniami.
veal shank – gicz cielęca
Stopnie wysmażenia steków
Rodzaje mięsa po angielsku: opisywanie mięsa
tough meat – twarde mięso
Rodzaje mięsa po angielsku: przydatne czasowniki
to trim away the fat – odciąć tłuszcz
Poznaj także owoce, warzywa, nabiał, zioła i przyprawy, ryby oraz grzyby po angielsku. Zajrzyj do wpisu angielski w kuchni, by poznać najważniejsze słownictwo związane z kuchnią.
Rodzaje mięsa po angielsku: przydatne wyrażenia
How would you like your steak?
Jak ma być wysmażony stek?
I’m sorry but I don’t eat meat.
Przepraszam, ale nie jadam mięsa.
Are you a vegetarian?
Jesteś wegetarianinem/wegetarianką?
Do you eat meat?
Jesz mięso?
Is this meat kosher?
Czy to mięso jest koszerne?
Is this meat halal?
Czy to mięso jest halal?
How long have you been a vegan?
Jak długo jesteś weganką/weganinem?
Rodzaje mięsa po angielsku: diety bezmięsne
Mięso pochodzi od zwierząt, co nie każdemu do końca odpowiada. Przykładowo wegetarianie (vegetarians) nie jadają mięsa, a weganie (vegans) nie jadają w ogóle produktów zwierzęcych, w tym mleka (milk), jajek (eggs), owoców morza (seafood) czy też ryb (fish). Pescowegetarianie (pescetarians) za to nie jadają czerwonego mięsa (red meat), ograniczając się jedynie do białego mięsa (white meat), drobiu (poultry) czy też dzikiego ptactwa (fowl).
Tradycje religijne
Wiele religii dharmicznych (Dharmic religions) zabrania spożywania mięsa. Z kolei Islam zabrania spożywania niektórych rodzajów mięsa, takich jak wieprzowina (pork). Jedzenie w religii islamskiej musi być halal czyli dozwolone przez Koran (w przeciwieństwie do jedzenia haram, zabronionego). Krew zwierzęca (animal blood) również nie jest dozwolona, więc ze zwierząt musi najpierw być upuszczona krew (to drain blood). W religii żydowskiej z kolei nie wolno mieszać produktów mlecznych (dairy products) z mięsnymi – jedzenie musi być koszerne (kosher). Do koszernych mięs (kosher meat) należą mięsa od zwierząt, które przeżuwają pożywienie i mają racice (cloven hoof), czyli mięso z kangura (kangaroo) czy też królika (rabbit) nie będzie koszerne, natomiast wołowina (beef) czy kozina (goat meat) już tak. Według Tory, podobnie jak i Koranu, zabronione jest mięso od ptaków drapieżnych (birds of prey).
W religii katolickiej w piątki obchodzi się post i należy się powstrzymać od jedzenia mięsa. Co ciekawe, ta tradycja nie ma nic wspólnego z mięsem! Gdy ustanawiano postne piątki, mięso było dobrem luksusowym, którego nie jadło się codziennie i kojarzyło się bardziej z ucztą niż ze zwykłym obiadem. Piątkowy post nawiązuje bardziej do jedzenia skromnie, niż do samego mięsa.
Jak widać, istnieje ogromna potrzeba na produkty, które mogą nam zastąpić mięso, czyli zawierają sporo protein. To będą produkty takie jak: tofu (tofu), bakłażan (eggplant) czy też soczewica (lentils).
Rodzaje mięsa po angielsku: kuchnie świata
Różne kuchnie używają przeróżnych mięs. Przykładowo, ślimaki (snails) są popularnym przysmakiem nie tylko we Francji, ale także w krajach śródziemnomorskich. We Francji, nazywane są escargot, i są przyrządzane w dość ciekawy sposób. Najpierw wyjmuje się je ze skorupek, gotuje w winie (wine), bulionie (stock) czy też maśle (butter), a następnie podaje się je już w skorupce (shell) z dodatkiem masła i pietruszki (parsley). Z kolei na greckiej Krecie, ślimaki mają nawet swoją nazwę w dialekcie kreteńskim i są nazywane xοχλιοί. Przyrządza się je, smażąc w całości w oliwie z oliwek (olive oil), ziołach (herbs) i occie (vinegar).
Z kolei w Japonii często jada się mięso wielorybie (whale meat). Polowanie na wieloryby (hunting whales) w Japonii jest znane od wieków, a cieszyło się szczególną popularnością po drugiej wojnie światowej, gdy infrastruktura Japonii utrudniała transport i produkcję mięsa (meat production). Mięso z ogona (tail) wieloryba jest wykorzystywane na sashimi. W Japonii również można spróbować dania z mięsa żółwia morskiego (sea turtle meat). W Kanadzie możemy natknąć się na danie z mięsa fok (seal meat). Polowanie na foki, gdy posiada się odpowiednią licencję, jest jak najbardziej legalne w Kanadzie. Polowanie na foki wśród Inuitów (Inuits) w Kanadzie nie jest niczym nowym. Dieta Inuitów składa się również z wielorybiego mięsa, ale też mięsa z niedźwiedzia polarnego (polar bear meat). Wiele kuchni świata wykorzystuje również w swoich potrawach żabie udka (frog legs), a z kolei w kuchni tajskiej czy też meksykańskiej popularne są również owady (insects).
Kaszanka to Black Pudding w Anglii.
Natomiast przepis nie jest 1 do 1 z polską kaszanką. A na pewno black pudding jest pikantniejszy. I bardziej krwisty.
Super i niezmiernie pomocne tłumaczenia. Bardzo dziękuję za pomoc:-)