Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
Nazwy świąt w języku angielskim

Nazwy świąt w języku angielskim

Jak brzmią nazwy świąt w języku angielskim?

Istnieje wiele świąt (holidays), które są obchodzone na całym świecie, jak Nowy Rok (New Year’s Day) czy Walentynki (Valentine’s Day). Jednak większość świąt obchodzonych w danym kraju to święta wyjątkowe dla danego kraju, na przykład wywodzące się z historii danego państwa. Do tego dochodzą również święta religijne, jak Boże Narodzenie (Christmas Day), które zależą od wiary obowiązującej w danym kraju. Jak więc brzmią nazwy świąt w języku angielskim świętowane w Polsce?

Styczeń (January)

W styczniu w Polsce obchodzimy cztery święta. Pierwsze święto, a także pierwszy dzień roku to Nowy Rok (New Year’s Day) obchodzony oczywiście pierwszego stycznia. W tym dniu ludzie życzą sobie Szczęśliwego Nowego Roku (Happy New Year) i odpoczywają po noworocznym przyjęciu (New Year’s party). Kolejne polskie święto, również wolne od pracy, to Święto Trzech Króli (Epiphany) obchodzone szóstego stycznia. To święto religijne, upamiętniające przybycie Trzech Króli do Jezusa Chrystusa po jego narodzinach. W tym dniu odbywają się uroczyste msze święte (Holy Mass). Ostatnie dwa ważne święta w styczniu to Dzień Babci, świętowany 21 stycznia i Dzień Dziadka, który jest obchodzony 22 stycznia. W tych dniach wnuki (grandsons) i wnuczki (granddaughters) składają swoim dziadkom (grandfathers) i babciom (grandmothers) życzenia. W krajach anglojęzycznych te dwa święta nie są rozdzielone, dlatego odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka jest National Grandparents Day.


walentynki po angielsku

Luty (February)

W lutym mamy ponownie cztery ważne święta obchodzone w Polsce. Tak, jak z Dniami Babci i Dziadka pojawiają się tu kolejne nazwy świąt w języku angielskim, które nie do końca odpowiadają tym w języku polskim. Tłusty Czwartek to święto obchodzone w ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Lent). Chociaż może wypaść w ostatnie dni stycznia, to na naszej liście umieściliśmy je w lutym. W Tłusty Czwartek Polacy spożywają pączki (donuts) i faworki (angel wings). Natomiast w krajach anglojęzycznych to święto obchodzone jest we wtorek, skąd nazwa Shrove Tuesday. Po Tłustym Czwartku nadchodzi czas na Ostatki (Shrovetide), które trwają aż do wtorku przed Środą Popielcową (Ash Wednesday). Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, w którym ksiądz nakłada popiół na czoła wiernych. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się okres 40-dniowego przygotowania do Wielkanocy (Easter). Te trzy święta są świętami ruchomymi, co oznacza że nie mają ustalonej daty.

Ostatnie święto o którym trzeba wspomnieć to Walentynki (Valentine’s Day), czyli święto zakochanych świętowane 14 lutego. W tym dniu pary obdarowują się nawzajem kartkami (cards), kwiatami (flowers) i prezentami (gifts).


święta po angielsku

Marzec (March) i kwiecień (April)

Święta związane z Wielkanocą (Easter) to święta ruchome, a to znaczy że mogą wypaść zarówno w marcu, jak i kwietniu. Pierwsze święto wypadające w niedzielę przed Wielkanocą to Niedziela Palmowa (Palm Sunday). W tym dniu katolicy przynoszą palmy do kościoła, aby je pobłogosławić (bless). Wielki Piątek (Good Friday) jest dniem postu i niejedzenia mięsa (meat). W kościołach są msze i drogi krzyżowe (Stations of the Cross). W Wielką Sobotę (Holy Saturday) katolicy święcą pokarmy, które będą spożywać na śniadanie w Niedzielę Wielkanocną (Easter Day). Niedziela Wielkanocna to dzień zmartwychwstanie Jezusa (the Resurrection of Jesus).

Start learning English with ELLA


Dzień Matki Mother’s Day

Maj (May)

W maju w Polsce jest pięć ważnych świąt. Dwa z nich to święta wywodzące się z historii Polski, ale nazwy świąt w języku angielskim są takie same jak w krajach anglojęzycznych. Zmienia się tylko dzień w którym są one świętowane – na przykład Święto Pracy (Labor Day) w Stanach Zjednoczonych jest świętowane w pierwszy poniedziałek września. W Polsce Święto Pracy rozpoczyna majówkę, czyli jest świętowane pierwszego maja. Kolejnym polskim świętem obchodzonym w maju jest Święto Narodowe Trzeciego Maja, czyli Święto Konstytucji (Constitution Day). To wyjątkowe święto, bo upamiętnia pierwszą w Europie a drugą na świecie konstytucję formalną.

Kolejnym świętem religijnym obchodzonym w Polsce jest Święto Wniebowstąpienia Pańskiego (Ascension Day), które wypada w czwartek, 40 dni po Wielkanocy. W Polsce jest jednak świętowane w siódmą Niedzielę Wielkanocną. W tym dniu katolicy udają się do kościoła na specjalne msze i procesje (processions). Zielone Świątki to święto wywodzące się z obyczajów pogańskich mających na celu przywitanie wiosny (spring). Obecnie jest łączone z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego (Pentecost). Zielone Świątki to święto ruchome obchodzone 50 dni po Wielkanocy. Może wypadać w maju lub w czerwcu, w zależności od tego kiedy wypada Wielkanoc. 26 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Matki (Mother’s Day). W tym dniu dzieci wyrażają swoją miłość (express their love) dla swoich matek życzeniami i prezentami.


Nazwy świąt w języku angielskim

Czerwiec (June)

Czerwiec zaczynamy od świętowania dzieci, czyli Dnia Dziecka (Children’s Day). Dzień Dziecka wypada pierwszego czerwca. W tym dniu organizowane są specjalne gry (games) i występy (performances) dla dzieci, a ich opiekunowie często podarowują im prezenty (give gifts) i zabierają je na fajne wycieczki (take on fun outings). Czerwcowym świętem religijnym w Polsce jest Boże Ciało (Corpus Christi). Jest to święto ruchome, które wypada w czwartek, 60 dni po Wielkanocy i 10 dniach po Zesłaniu Ducha Świętego. 23 czerwca w Polsce świętujemy Dzień Ojca (Father’s Day). W tym dniu upamiętniamy naszego drugiego rodzica (parent) i wyrażamy naszą wdzięczność (express our appreciation).


Nazwy świąt w języku angielskim

Sierpień (August)

W sierpniu świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assumption of the Blessed Virgin Mary). Jest to święto religijne obchodzone 15 sierpnia. Ten dzień jest dniem wolnym od pracy (day off). Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto upamiętniające Maryję, która na koniec swojego życia została wzięta ciałem i duchem do Nieba (was assumed body and soul into heaven).


święta po angielsku

Listopad (November)

Nazwy świąt w języku angielskim, które wypadają w listopadzie to All Saints’ Day i St. Andrew’s Day. All Saints’ Day, czyli Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony pierwszego listopada. W tym dniu ludzie udają się na cmentarze (cemeteries), aby odwiedzić groby (graves) swoich bliskich. Przy grobach odmawiają modlitwy (offer prayers), składają kwiaty (place flowers) i zapalają znicze (light candles). Andrzejki (St. Andrew’s Day) to ostatnia pora na zabawę przed adwentem (Advent). W nocy z 29 na 30 listopada organizowane są imprezy na których odprawiane są wróżby (fortune-telling).


carols

December (grudzień)

Grudzień zaczynamy od Mikołajków (St. Nicholas’ Day), które świętujemy szóstego grudnia. W tym dniu Święty Mikołaj (Santa Claus) przynosi grzecznym dzieciom (well-behaved children) prezenty. Bożonarodzeniowe świętowanie w Polsce zaczynamy od kolacji w Wigilię (Christmas Eve) 24 grudnia. Tradycyjna świąteczna wieczerza (Christmas Eve supper) składa się z ryb (fish), pierogów (dumplings) oraz czerwonego barszczu (borscht). 25 grudnia w Boże Narodzenie (Christmas Day) ludzie spędzają czas ze swoimi rodzinami (spend time with their families), wymieniają się prezentami (exchange gifts) i śpiewają kolędy (sing carols). Drugi dzień świąt (Boxing Day), czyli Święto Św. Szczepana (St Stephen’s Day) jest obchodzone 26 grudnia.

Rok kończymy Sylwestrem (New Year’s Eve) obchodzonym 31 grudnia. Tej nocy organizuje się imprezy sylwestrowe (throw a New Year’s party), odpala się fajerwerki (set off fireworks) i pije szampana (drink champagne). Wiele osób nie śpi aż do północy (stay up until midnight) aby odliczać sekundy do Nowego Roku (count down to the New Year).

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

angielski online

Subskrybuj | YouTube