Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
Matura rozszerzona 2024 z języka angielskiego

Matura rozszerzona 2024 z języka angielskiego

Matura rozszerzona 2024 z języka angielskiego – jakie są wymagania?

Matura rozszerzona z języka angielskiego wymaga od maturzystów umiejętności pisania wypowiedzi pisemnych na poziomie B2+ oraz zdolności rozumienia wypowiedzi na poziomie C1. Do 2024 roku, z powodu utrudnień w prowadzeniu lekcji spowodowanych epidemią, poziom matury rozszerzonej z języka angielskiego został obniżony o jeden poziom, czyli B2 dla wypowiedzi pisemnych i B2+ dla rozumienia wypowiedzi. Wybór poziomu matury między podstawowym a rozszerzonym ma znaczenie tylko na egzaminie pisemnym. Egzamin ustny jest taki sam niezależnie od poziomu. Egzamin pisemny z matury rozszerzonej trwa 150 minut. Matura rozszerzona z języka angielskiego sprawdza umięjętność:

  • rozumienia wypowiedzi w języku angielskim ze słuchu,
  • rozumienia angielskiego tekstu i stosowania struktur leksykalno-gramatycznych,
  • napisania wypowiedzi pisemnej w języku angielskim.
PROGRAM MATURY ROZSZERZONEJ

Dokładny spis wymaganych tematów i zakresu gramatyki zamieściliśmy w artykule czym różni się matura rozszerzona od matury podstawowej z języka angielskiego.

Rodzaje pytań, które pojawiają się na egzaminie pisemny to na przykład zdania prawda/fałsz czy pytania wielokrotnego wyboru. Natomiast jeśli chodzi o wypowiedź pisemną, to maturzysta może zostać poproszony o napisanie listu formalnego, rozprawki lub artykułu. Warto pamiętać, że na maturze liczy się precyzja dlatego wypowiedź nie powinna przekroczyć wymaganego limitu słów pomiędzy 200 a 250 słowami. Tematy i gramatyka które pojawią się na maturze z języka angielskiego to treści, które powinny zostać omówione podczas lekcji angielskiego w szkole.


Matura rozszerzona 2024 z języka angielskiego

Czy warto zdawać maturę rozszerzoną z języka angielskiego?

To zależy. Jeśli wybieramy się na studia to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że na większości kierunków wymagana jest matura rozszerzona z języka angielskiego. Wiele materiałów naukowych jest dostępnych w języku angielskim. Dodatkowo, wiele osób posługuje się językiem angielskim więc może nam się on przydać w przypadku jeśli chcielibyśmy wziąć udział w wymianie studenckiej. Nawet jeśli nie wybieramy się na studia (lub po studiach) angielski może być wymagany na stanowisku pracy o które się ubiegamy. W takim przypadku najczęściej trzeba okazać certyfikat znajomości języka – a matura może być właśnie takim dokumentem potwierdzającym znajomość angielskiego. A wysoki poziom angielskiego może przyczynić się do zdobycia lepszego stanowiska z dobrymi zarobkami.

Jeśli jednak nasze plany na przyszłość nie wiążą się z pracą w języku angielskim może wystarczyć nam tylko matura podstawowa z angielskiego. Pamiętajmy jednak, że angielski może przydać nam się również w życiu codziennym – nawet jeśli nie będziemy go używać w naszym życiu zawodowym. Jeśli chcemy podróżować to angielskim zdecydowanie nam się przyda. Ponadto wiele materiałów i stron internetowych jest w języku angielskim.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

angielski online

Subskrybuj | YouTube