Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
seriale po angielsku

15 NAJLEPSZYCH seriali do nauki angielskiego

Nauka angielskiego z anglojęzycznych seriali

Seriale po angielsku to jeden z najprzyjemniejszych sposobów nauki angielskiego. Oglądanie seriali umożliwia zapoznanie się z autentycznymi materiałami w języku angielskim. Dzięki temu możemy zanurzyć się w języku i uczyć się angielskiego miło spędzając czas. A połączenie przyjemnego z pożytecznym sprawi, że chętniej będziemy podchodzić do nauki.

Dlaczego warto oglądać seriale po angielsku?

Oglądanie seriali pomoże nam w:

zrozumieniu nieprzetłumaczalnych tekstów
Niektórych angielskich zwrotów takich jak na przykład idiomy po prostu nie da się przetłumaczyć. W takich wypadkach tłumacze zwykle zupełnie zmieniają dialogi, aby sens wypowiedzi został zachowany przez co dialog często traci ukrytą grę słów.

osłuchaniu się z językiem
Przy nauce języka niezwykle ważna jest nie tylko znajomość gramatyki czy słownictwa ale umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce. W czasie nauki angielskiego często bardziej się skupiamy na nauce form pisemnych niż na mówieniu przez co może się okazać, że osoba z bardzo dobrą znajomością angielskiego ma problemy, gdy ktoś pyta ją o drogę. Jest to spowodowane tym, że ucząc się języka nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu na ćwiczenie angielskiego w rozmowie. W wyniku tego z jednej strony mamy trudność z przełamaniem się by mówić po angielsku, a z drugiej możemy mieć problemy ze zrozumieniem osoby mówiącej. Wynika to z tego, że na lekcjach angielskiego jesteśmy przyzwyczajeni do powoli mówiących lektorów z piękną dykcją. Jednak w praktyce możemy się spotkać z różnymi akcentami, sposobami wysławiania się czy prędkością mówienia. Oglądanie seriali po angielsku z aktorami pochodzącymi z różnych krajów anglojęzycznych pozwoli nam doświadczyć całego spektrum sposobów mówienia.

Jak zacząć mówić po angielsku?

Jeśli masz problemy z mówieniem po angielsku to zapoznaj się 10 poradami jak zacząć mówić po angielsku.

poznaniu kolokwialnego czy też „żywego angielskiego”
Język angielski, tak jak każdy inny język nie składa się tylko z poprawnych słówek znalezionych w słowniku. Rodzimi użytkownicy angielskiego używają skrótów, slangu czy też wulgaryzmów, których nie poznamy na lekcjach.

nauce słownictwa i wymowy
Nauka słówek to podstawa podczas nauki języka. Im większy mamy zasób słownictwa tym lepiej będziemy w stanie porozumieć się w języku angielskim. Oglądając różnego rodzaju seriale po angielsku jesteśmy w stanie poznać słowa z wielu dziedzin, a przy tym usłyszeć ich wymowę.

poznaniu kultury kraju
Do osiągnięcia płynnej komunikacji potrzebujemy zarówno dobrej znajomości języka, jak i odpowiedniego kontekstu kulturowego. Oglądanie seriali po angielsku pomoże nam poznać kulturę danego kraju, zwyczaje i typowe zachowania jego obywateli.


seriale po angielsku

Jakie seriale po angielsku oglądać?

Oglądanie seriali ma być dla nas przyjemnym sposobem nauki dlatego powinniśmy wybierać seriale o tematyce, która nas interesuje. Dodatkowo najlepiej jeśli będzie ona dość różnorodna, abyśmy mogli poznawać coraz to nowe słówka, wyrażenia czy zwyczaje danego kraju. Ciekawym doświadczeniem będzie również obejrzenie zarówno amerykańskiego, jak i brytyjskiego serialu, tak abyśmy mogli porównać różnice między tymi dwoma krajami.

Angielski bez problemu kurs językowy ELLA


15 propozycji seriali po angielsku

Succession

Polski tytuł: Sukcesja
Sezony: 3
Lata produkcji: 2018-
Gatunek: dramat
Slogan: Take what’s yours.
Kraj: USA
Czas trwania: 60 minut
Kanał pierwotnej emisji: HBO
Netflix: Nie
Główne role: Brian Cox, Jeremy Strong

Serial Sukcesja śledzi losy rodziny Royów – właścicieli korporacji mediowej, Waystar Roco. Gdy u patriarchy rodziny Logana Roya dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia jego dzieci zaczynają walkę o przejęcie władzy w firmie.


Russian Doll

Polski tytuł:
Sezony: 2
Lata produkcji: 2019-
Gatunek: przygoda, komedia, dramat
Slogan: Dying is Easy. It’s Living That’s Hard.
Kraj: USA
Czas trwania: 30 minut
Kanał pierwotnej emisji: Netflix
Netflix: Tak
Główne role: Natasha Lyonne, Charlie Barnett

Serial opowiada o młodej kobiecie imieniem Nadia, którą wpadła w pętlę czasową. Wciąż umiera, by następnie powrócić na przyjęcie, które zostało wydane na jej cześć.


Mum

Polski tytuł:
Sezony: 3
Lata produkcji: 2016-2019
Gatunek: komedia
Kraj: UK
Czas trwania: 30 minut
Kanał pierwotnej emisji: BBC
Netflix: Nie
Główne role: Lesley Manville, Peter Mullan

Po śmierci swojego męża, Cathy próbuje odbudować sobie życie.


Fleabag

Polski tytuł: Współczesna dziewczyna
Sezony: 2
Lata produkcji: 2016-2019
Gatunek: komedia, dramat
Kraj: UK
Czas trwania: 27 minut
Kanał pierwotnej emisji: BBC Three
Netflix: Nie
Główne role: Phoebe Waller-Bridge, Sian Clifford

Komedia opowiadająca perypetie sarkastycznej młodej kobiety, tytułowej Fleabag, która stara się ułożyć sobie życie w Londynie po niedawnej tragedii.

Czy seriale po angielsku oglądać z napisami?

To zależy od naszego poziomu znajomości angielskiego oraz tego, czy jesteśmy przyzwyczajeni do słuchania angielskiego. Na początku naszej przygody z serialami po angielsku warto jest oglądać je z napisami. Jakimi napisami – polskimi czy angielskimi? Na wyższych poziomach zaawansowania tylko z angielskimi. Natomiast w przypadku osób początkujących są dwie opinie na temat właściwego podejścia do oglądania seriali. Niektórzy polecają oglądanie z angielskimi napisami, gdyż w innym przypadku za bardzo będziemy polegać na tłumaczeniach i nie będziemy starać się pogłębiać naszej wiedzy. Inni proponują zacząć od polskich napisów a następnie przejść na angielskie, aby nie zniechęcić się tym, że nie jesteśmy w stanie nic zrozumieć. Jednak od którejkolwiek sposobu nie zaczniemy, ważne jest by ciągle stawiać sobie nowe wyzwania. Naszym ostatecznym celem powinno być oglądanie seriali bez napisów, tak abyśmy mogli się bez przeszkód zagłębić w języku angielskim.

Friends

Polski tytuł: Przyjaciele
Sezony: 10
Lata produkcji: 1994-2004
Gatunek: komedia
Slogan: I’ll Be There For You
Kraj: USA
Czas trwania: 22 minuty
Kanał pierwotnej emisji: NBC
Netflix: Tak
Główne role: Jennifer Aniston, Matt LeBlanc

To już legendarny serial opowiadający o szóstce przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku. Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler oraz Ross to przeciętni dwudziestokilkulatkowie dla których najważniejsi na tym etapie życia są właśnie przyjaciele. Śledzimy ich losy gdy szukają miłości, walczą o swoją wymarzoną pracę oraz gdy ponoszą porażkę a ich przyjaciele są przy nich aby im pomóc.


ER

Polski tytuł: Ostry dyżur
Sezony: 15
Lata produkcji: 1994-2009
Gatunek: dramat, medyczny
Kraj: USA
Czas trwania: 44 minuty
Kanał pierwotnej emisji: NBC
Netflix: Nie
Główne role: Noah Wyle, George Clooney

Serial opowiada o losach lekarzy, pielęgniarek i pacjentów ostrego dyżuru w szpitalu w Chicago. Fabuła serialu skupia się na perypetiach zawodowych oraz osobistych personelu szpitala, a także na dolegliwościach zdrowotnych pacjentów.

Seriale medyczne

Chcesz uczyć się angielskiego medycznego z serialami? Sprawdź naszą listę 10 seriali medycznych do nauki angielskiego.

Downton Abbey

Polski tytuł:
Sezony: 6
Lata produkcji: 2010-2015
Gatunek: dramat, romans, kostiumowy
Slogan: War changes everything
Kraj: UK
Czas trwania: 58 minut
Kanał pierwotnej emisji: ITV
Netflix: Nie
Główne role: Hugh Bonneville, Phyllis Logan

Serial śledzi losy mieszkańców dworu Downton Abbey. Po śmierci spadkobiercy rodzinnego majątku, prawnym dziedzicem staje się jedyny męski potomek – prawnik z klasy średniej, Matthew. Z powodu swojego nieszlacheckiego stanu Matthew musi poślubić najstarszą córkę lorda Granthama, Mary. Akcja serialu dzieje się w drugiej dekadzie XX wieku i pokazuje panujące wtedy obyczaje oraz przemiany społeczne, które w tym okresie zachodziły w angielskim społeczeństwie.


Grey’s Anatomy

Polski tytuł: Chirurdzy
Sezony: 17
Lata produkcji: 2005-
Gatunek: dramat, romans, medyczny
Slogan: Everything changes.
Kraj: USA
Czas trwania: 41 minut
Kanał pierwotnej emisji: ABC
Netflix: Nie
Główne role: Ellen Pompeo, Chandra Wilson

Serial opowiada o losach młodej lekarki Meredith Grey, córki sławnej kobiety chirurga dr Ellis Grey. Akcja serialu toczy się w szpitalu w Seattle, gdzie Meredith i jej współpracownicy stają naprzeciw wielu wyzwaniom natury profesjonalnej oraz osobistej.

Jak osłuchać się z językiem angielskim?

Oprócz oglądania seriali po angielsku warto też oglądać filmiki na youtubie. Youtube to platforma na której można znaleźć wszelkiego rodzaju materiały – od prawdziwych wiadomości angielskojęzycznych, przez lifestylowe filmiki tworzone przez zwykłych użytkowników angielskiego, po filmy dotyczące nauki angielskiego (sprawdź kanał youtube English with ELLA).


Suits

Polski tytuł: W garniturach
Sezony: 9
Lata produkcji: 2011-2019
Gatunek: komedia, dramat, prawniczy
Slogan: Two lawyers. One degree.
Kraj: USA
Czas trwania: 44 minuty
Kanał pierwotnej emisji: USA Network
Netflix: Tak
Główne role: Gabriel Macht, Patrick J. Adams

Mike Ross, który nie ukończył studiów, dzięki swojej ponadprzeciętnej inteligencji i fotograficznej pamięci zdobywa pracę w kancelarii Harveya Spectera.

The Americans

Polski tytuł: Zawód: Amerykanin
Sezony: 6
Lata produkcji: 2013-2018
Gatunek: kryminał, dramat
Slogan: All’s fair in love and cold war.
Kraj: USA
Czas trwania: 44 minuty
Kanał pierwotnej emisji: FX
Netflix: Nie
Główne role: Keri Russell, Matthew Rhys

Serial śledzi losy pary agentów radzieckich, którzy udają zwykłe amerykańskie małżeństwo. Akcja serialu toczy się w czasach zimnej wojny.

Czy oglądać seriale po angielsku z gatunku fantastyki?

Seriale z gatunku fantastyki nie do końca nadają się do nauki języka, gdyż zawierają dużo wymyślonych nazw, słów, wyrażeń oraz zwyczajów i obyczajów. Dla przykładu wielce popularny serial Gra o tron (Game of Thrones) ma nawet swój własny język!


Homeland

Polski tytuł:
Sezony: 8
Lata produkcji: 2011-2020
Gatunek: kryminał, dramat
Slogan: The nation sees a hero. She sees a threat.
Kraj: USA
Czas trwania: 55 minut
Kanał pierwotnej emisji: Showtime
Netflix: Tak
Główne role: Claire Danes, Mandy Patinkin

Agentka CIA, Carrie Mathison podejrzewa uwolnionego z niewoli w Iraku żołnierza o planowanie zamachu terrorystycznego.


The Crown

Polski tytuł:
Sezony: 5
Lata produkcji: 2016-
Gatunek: dramat, historyczny
Kraj: UK
Czas trwania: 58 minut
Kanał pierwotnej emisji: Netflix
Netflix: Tak
Główne role: Claire Foy, Matt Smith

Serial opowiada o życiu Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii.


Sherlock

Polski tytuł:
Sezony: 4
Lata produkcji: 2010-2017
Gatunek: kryminał, dramat
Slogan: The Game is On
Kraj: UK
Czas trwania: 88 minut
Kanał pierwotnej emisji: BBC
Netflix: Tak
Główne role: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman

Współczesna historia najsłynniejszego fikcyjnego detektywa, Sherlocka Holmesa i jego partnera doktora Watsona. John Watson wraca z wojny w Afganistanie ranny. Poszukuje współlokatora, a jego znajomy zapoznaje go z ekscentrycznym Sherlockiem Holmesem, który wprowadza go w świat rozwiązywania spraw kryminalnych.

Jak poszerzyć słownictwo angielskie?

Oglądanie seriali po angielsku to tylko jeden ze sposobów na poszerzenie słownictwa. Zapoznaj się z artykułem 20 wskazówek jak poszerzyć słownictwo angielskie, by poznać inne metody nauki.

Young Sheldon

Polski tytuł: Młody Sheldon
Sezony: 4
Lata produkcji: 2017-
Gatunek: komedia
Kraj: USA
Czas trwania: 30 minut
Kanał pierwotnej emisji: CBS
Netflix: Nie
Główne role: Iain Armitage, Zoe Perry

Prequel serialu Teoria wielkiego podrywu (The Big Bang Theory), który śledzi perypetie dziewięcioletniego Sheldona Coopera i jego rodziny. Sheldon, który przeskoczył kilka klas zaczyna szkołę średnią wraz ze swoim starszym bratem.


The good place

Polski tytuł: Dobre miejsce
Sezony: 4
Lata produkcji: 2016-2020
Gatunek: komedia, dramat
Slogan: Find peace now!
Kraj: USA
Czas trwania: 22 minuty
Kanał pierwotnej emisji: NBC
Netflix: Tak
Główne role: Kristen Bell, Ted Danson

Po swojej śmierci Eleanor trafia do Dobrego Miejsca – miasta do którego trafiają „dobrzy ludzi” w swoim życiu pozagrobowym. Jednak Eleanor uważa, że zaszła jakaś pomyłka i nie powinna była tu trafić. Serial śledzi jej zmagania w stawaniu się dobrą osobą.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube