Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
słownictwo angielskie

20 wskazówek jak poszerzyć słownictwo angielskie

Dlaczego warto poszerzyć słownictwo angielskie?

Zwiększenie zasobu słownictwa to kluczowy element nauki języka. Bez znajomości odpowiedniej liczby słów, idiomów i wyrażeń nie jesteśmy w stanie się porozumiewać. Mówi się, że przeciętny native speaker języka angielskiego zna około 20 000 słów, z czego na co dzień używa około 5 000. Czy to dużo? Nie. Stąd też, powinniśmy aktywnie poszerzać słownictwo angielskie aby móc mówić płynnie.

Oto 20 wskazówek jak poszerzyć słownictwo angielskie.

Poznaj słownictwo angielskie odkrywając kulturę kraju anglojęzycznego

1. Czytaj książki po angielsku. Czytanie anglojęzycznych książek ułatwi nam zapamiętanie słownictwa – bo jest ono podane w kontekście. A na dodatek słowo klucz pojawia się w tekście wielokrotnie, ale tego świadomie nie zauważymy, bo jest to częścią całej opowieści. Podprogowo natomiast, nasz mózg już procesuje dane słowo, z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, ponieważ następuje samoistne zapamiętywanie i powtarzanie danego słowa czy konstrukcji. Jeśli chcesz w szybkim tempie poszerzyć swoje słownictwo angielskie, książki są na to najszybszym sposobem.

Ebooki czy klasyczne książki?

To zależy od indywidualnych preferencji. Nasz mózg przyzwyczai się bardzo szybko do ebooków, więc z tego punktu widzenia ebook ani nie przyspieszy ani nie opóźni przyswajanie nowego słownictwa angielskiego.

2. Zacznij czytać blogi ze słownictwem tematycznym. Czytaj blogi o języku angielskim, właśnie takie jak ten! Łatwiej będzie ci znaleźć słownictwo w danej tematyce i je zrozumieć.

3. Sprawdzaj słowa piosenek i je tłumacz na język polski. Weź swoja ulubioną anglojęzyczną piosenkę, której słowa pewnie już i tak znasz na pamięć i przeczytaj tekst. Następnie, przetłumacz go na język polski. To słownictwo już i tak znasz, więc kwestia jest tylko uporządkowania go w mózgu. To jedna z najefektywniejszych metod poszerzania słownictwa angielskiego na początku nauki.


Poznaj słownictwo angielskie powtarzając na bieżąco

4. Stwórz własne repetytorium słownictwa. Możesz stworzyć własne repetytorium słownictwa w aplikacji (na przykład Quizlet). Mogą to być słowa, których nauczyłeś się na platformie elearningowej, z filmu czy z książki.

5. Posortuj słownictwo tematycznie. Tworząc repetytorium słownictwa, podziel je na działy tematyczne. Pomoże to mózgowi tworzyć połączenia między słowami i wyrażeniami, a to sprawi że szybciej zapamiętasz materiał.

Mapa myśli

Ciekawym sposobem na sortowanie słownictwa jest tworzenie map myśli. Możemy użyć symboli, kolorów czy rysunków, aby posortować słownictwo w przejrzysty sposób.

6. Podziel naukę tematycznie. Skoro słownictwo sortujemy tematycznie, to podczas nauki powinniśmy się skupiać na jednym temacie na raz. Jeden tydzień możesz poświęcić na naukę o wyrażeniach używanych w restauracji, a inny na wyrażeniach przydatnych w wiadomościach email.

7. Ucz się słownictwa w kontekście. Złota zasada: „Jeśli chcesz czegoś zapomnieć, to ułóż to w liście”. Wniosek? Aby łatwiej się nauczyć danego słowa, koniecznie należy je ułożyć w zdaniu.

8. Zacznij pisać pamiętnik. Zacznij pisać krótkie, anglojęzyczne wypowiedzi. Nie musisz się skupiać na poprawności gramatycznej wypowiedzi, ale w ten sposób uświadomisz sobie jakiego słownictwa ci brakuje.


słownictwo angielskie

Poznaj słownictwo angielskie partiami

9. Wybierz najważniejsze słowa. Jeśli jesteś na poziomie początkującym, to zacznij od tysiąca najczęściej używanych słów. W ten sposób, zaczniesz bardzo szybko mówić i sporo rozumieć – co tylko zachęci cię do dalszej nauki.

10. Wybierz najprzydatniejsze słowa. Jeśli chcesz poszerzyć swój zakres słownictwa zastanów się najpierw, jakie słownictwo jest ci najczęściej potrzebne. Następnie zrób listę wyrażeń, których ci zawsze brakuje w języku angielskim i przejdź do ich wyszukania w Internecie. Samodzielne sporządzenie takiego zestawienia, natychmiast uruchomi mechanizmy zapamiętywania.

11. Ucz się częściej i mniej raczej niż rzadziej a więcej. Jeśli chcesz poszerzyć słownictwo, to rekomendujemy codzienne, krótkie powtórki. Jest to o wiele bardziej efektywna metoda, niż jednorazowe wkuwanie większej ilości materiału – z czego 50% i tak zapomnimy już po pierwszej godzinie.

12. Ucz się w krótkich sesjach. Udowodniono, że możemy się skupić na jednej rzeczy przez nie więcej niż 20 minut – następnie rozpraszamy się. Tak więc o wiele efektywniej będzie skupić się na poszerzaniu słownictwa przez 20 minut niż siedzieć nad czymś bezproduktywnie przez godzinę. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu ucząc się przez jedynie 20 minut dziennie – a do tego będzie to najefektywniejsza metoda poszerzania słownictwa.

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


słownictwo angielskie

Poznaj słownictwo angielskie ćwicząc różne aspekty języka

13. Pamiętaj o elementach gramatyki. Aby opanować słownictwo czasem musimy również uczy się gramatyki. Na przykład stopniowanie przymiotników jest niezbędne do zrozumienia co oznacza wyrażenie the best.

14. Powtarzaj za lektorem. Powtarzanie za lektorem nie tylko uruchomi w twoim mózgu zapamiętywanie, ale także pozwoli popracować nad wymowa i odpowiednim ułożeniem aparatu mowy do wymawiania obcych, anglojęzycznych dźwięków.

15. Mów do siebie na głos. Zacznij opisywać to, co robisz w języku angielskim. Jeśli w tej chwili czytasz tego bloga, to powiedz na głos I am reading a blog albo I am reading an article.


Poszerz słownictwo angielskie w sposób dopasowany do siebie

16. Ustal odpowiednią porę do nauki. Nad ranem nasz mózg jest najbardziej wypoczęty, ale niektórzy po prostu nie lubią się uczyć nad ranem i są o wiele bardziej efektywni wieczorami. Ustal sobie swoją indywidualną porę do nauki – wtedy, kiedy twój mózg najlepiej przyswaja nowe informacje.

17. Nie zniechęcaj się. Bywa tak, że ciągle się uczymy, powtarzamy, a mamy wrażenie, że niczego nowego się nie nauczyliśmy. Najprawdopodobniej problem jest w przywoływaniu nowych informacji – dajmy sobie po prostu dłuższą chwilę, aby nasz mózg mógł się oswoić ze słownictwem.


słownictwo angielskie

Poszerzanie słownictwa angielskiego dla zaawansowanych

18. Oglądaj filmy anglojęzyczne. Oglądanie filmów (lub seriali) w języku angielskim może poprawić zasób naszego słownictwa w dość szybkim tempie. Dzięki filmom nie tylko poszerzymy słownictwo, ale będziemy także aktywnie ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Oglądając film, staraj się robić notatki z nowego słownictwa. Możesz również zatrzymać film i cofnąć go, jeśli coś było niezrozumiałe.

Oglądanie filmów a poziom znajomości angielskiego

Należy pamiętać o tym, aby dostosować oglądany przez nas film do naszego poziomu. W praktyce, oznacza to, że oglądanie filmów będzie najkorzystniejsze dla uczniów na wyższym stopniu zaawansowania językowego. Dlaczego? Jeśli jesteśmy na poziomie intermediate i włączymy film, w którym jest używany język branżowy (np. prawniczy) lub przeplata się wiele idiomów w treści, to będziemy mieli bardzo duży problem ze zrozumieniem fabuły – nie mówiąc już o przyswajaniu nowego słownictwa. To może nas całkowicie zniechęcić do nauki języka, więc lepiej jest zostawić taką metodę nauki do momentu osiągnięcia przez nas wyższego poziomu zaawansowania.

19. Sprawdzaj wyrażenia w słowniku. Zdarza się, że myślimy, że znamy znaczenie danego wyrażenia, bo rozpoznajemy poszczególne słowa. Na zaawansowanym poziomie będzie się pojawiać coraz więcej idiomów, których znaczenia nie jesteśmy w stanie odgadnąć na podstawie zlepka słów. Aktywnie zacznij korzystać z anglojęzycznego słownika online (np. Longman, Merriam-Webster czy Oxford), gdy spotykasz się z nowym słownictwem.

20. Słuchaj podcastów na interesujące cię tematy. Poznawanie słownictwa związanego z twoimi zainteresowaniami zmotywuje cię do nauki. Jeśli interesują cię samoloty i chcesz poszerzyć słownictwo z tym związane, zacznij słuchać na ten temat podcastu. Rób krótkie notatki, żeby lepiej zapamiętać poznane słownictwo.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube