Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
jak szybko nauczyć się angieslkiego

Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Od czego zacząć naukę języka? Te pytania zadaje sobie wiele osób. Dzieci przyswajają język naturalnie. Nauka języka ojczystego odbywa się bez wysiłku – dlaczego? Po pierwsze mają ogromną motywację – rodzic jest dla nich najważniejszy i chcą się z rodzicami porozumiewać. Niestety, ta zdolność do przyswajania języka kończy się z początkiem wieku dojrzewania i później trzeba się języka aktywnie uczyć. Ważna jest też odpowiednia ilość kontaktu z językiem – jeśli jest go za mało, nauka języka może być nieefektywna. Obecnie język angielski jest wszędzie i wielu ludzi musi się go nauczyć, na przykład, aby podwyższyć swoje kwalifikacje w pracy. Często słyszymy o „przyspieszonych kursach”, kuszą nas hasła obiecujące, że opanujemy język w kilka tygodni. Czy szybka nauka angielskiego jest w ogóle możliwa?

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Oto nasze sekrety!


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Znajdź motywację

Jak szybko nauczyć się angielskiego nie tracąc po drodze motywacji? Poszukaj platformy językowej z elementami grywalizacji (czy też gamifikacji), która dostarcza dodatkowej motywacji do nauki języka angielskiego. W dzisiejszych czasach nie musimy już używać jedynie tradycyjnych metod nauki języków obcych. Mamy dostęp do coraz to nowszych rozwiązań online. Platformy językowe z elementami gamifikacji motywują nas do dalszego działania. Element rywalizacji z innymi, zdobywanie punktów i odznak daje nam realny obraz naszego postępu w nauce języka angielskiego. Jest to zdecydowanie przyjemniejsza forma nauki niż siedzenie w książkach czy nauka słówek na pamięć, zwłaszcza dla osób, które lubią czuć się częścią internetowej społeczności.

Motywacja zależy tak naprawdę od nas samych – każdego człowieka motywują inne rzeczy i każdy z nas ma inne cele. Zastanów się, dlaczego chcesz nauczyć się angielskiego? Robisz to dla siebie, chcesz zdobyć lepszą pracę, a może zamieszkać za granicą? Pomyśl też w jaki sposób poprawi się twoje życie kiedy osiągniesz swój cel. W ten sposób łatwiej będzie Ci utrzymać motywację na wysokim poziomie.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Ucz się przy każdej okazji

Warto uświadomić sobie, że nauka angielskiego nie kończy się w momencie, gdy zamykamy książkę czy aplikację. Jak szybko nauczyć się angielskiego? Możemy uczyć się cały czas. Nawet jeśli nie mieszkamy w kraju anglojęzycznym, angielski możemy dostrzec wokół siebie. Na opakowaniu produktu, który kupujesz w sklepie widzisz napis po angielsku – sprawdź co oznacza. Większość stron internetowych jest właśnie w języku angielskim – można się z nich nauczyć zarówno całych zwrotów, jak i pojedynczych słów. W ten sposób uczysz się zwrotów, które występują w pewnym kontekście i rzeczywiście być może Ci się przydadzą. Szansa na zapamiętanie takiego zwrotu jest o wiele większa niż na zapamiętanie czegoś, co jest dla Ciebie abstrakcyjne.

Jak szybko nauczyć się angielskiego, jeśli nie dysponujemy nadmiarem wolnego czasu? Najważniejsza jest systematyczność – jeśli masz akurat dużo pracy, nie stosuj wymówek. Skoro masz czas obejrzeć wieczorem serial, równie dobrze możesz poświęcić chociaż 10 minut dziennie na powtórzenie słówek. Nie chodzi o to, żeby poświęcać angielskiemu kilka godzin każdego dnia, bo nie zawsze jest to możliwe. Ważne, by nie stracić kontaktu z językiem.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Zapewnij sobie wygodne warunki do nauki

Aby się czegoś nauczyć musimy maksymalnie się na tym skupić. Na wszystko jest czas i pora. Kiedy uczysz się angielskiego, nie przeglądaj w międzyczasie Instagrama – robiąc kilka rzeczy na raz, 100% naszej uwagi musimy podzielić na kilka zadań. W ten sposób nie dajemy z siebie wszystkiego. Jeśli lubisz słuchać muzyki, gdy się uczysz, włącz coś spokojnego, co pozwoli Ci się wyciszyć. Upewnij się jednak, że muzyka Cię nie rozprasza. Do nauki warto wybierać dobrze oświetlone, przewietrzone pomieszczenia. Jeśli masz w pokoju bałagan, lepiej posprzątaj zanim zaczniesz się uczyć – na pewno pozytywnie wpłynie to na twój nastrój i zdolność skupienia uwagi. Zadbaj też o to, żeby nikt Ci nie przeszkadzał – nauka wymaga maksymalnego skupienia. Jeśli nie lubisz samotnej nauki, możesz poprosić kogoś o pomoc lub uczyć się razem. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób lubisz się uczyć.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Ucz się słówek z głową

Nauka nowego słownictwa spędza sen z powiek wielu osobom. Okazuje się, że stara metoda nauki z listy słówek wcale nie przynosi pożądanych efektów. Kto cieszy się na widok kilku stron słów napisanych drobną czcionką, które trzeba wykuć? Nawet jeśli nauczenie się tego na pamięć jest możliwe, później często nie wiemy jak użyć danego słowa w zdaniu. Koniecznie ucz się nowych wyrażeń w kontekście. Oczywiście, możemy się również uczyć niektórych słówek bez kontekstu – na przykład nazw rzeczy. Trochę gorzej bywa jednak z czasownikami. Kiedy przychodzi do ich użycia w zdaniu, nie wiemy czy potrzebujemy do danego czasownika jakiegoś przyimka, czy użyć po czasowniku bezokolicznika, a może formy z końcówką -ing? Tak naprawdę znamy tylko jego znaczenie, którego nauczyliśmy się na pamięć. W nauce słówek szczególnie pomocne są gry angielskie, takie jak Spelling Bee, w których nie mamy tłumaczenia danego słowa po polsku. Kojarzymy słowa z obrazkami, co pozwala nam łatwiej zapamiętywać. Dodatkowo uczymy się poprawnej pisowni.

Poza nauką słówek z kontekstu możemy również grupować słówka tematycznie. W ten sposób nie uczymy się rzeczy całkowicie od siebie oderwanych, a połączonych ze sobą, co wspomaga proces zapamiętywania. Jak szybko nauczyć się angielskiego poprzez grupowanie słów? Słówka możemy pogrupować na tzw. mapie myśli, czyli graficznym przedstawieniu wybranego zagadnienia. Pozwala ona na uporządkowanie słów i wyrażeń i łączenie ich ze sobą. Po narysowaniu mapy myśli mamy dokładniejszy obraz tego, co mamy do opanowania. Dobrym pomysłem przy tworzeniu takich map jest też uczenie się word-forming. Oznacza to, że ucząc się na przykład nowego czasownika, tworzymy od niego inne części mowy, takie jak przymiotnik czy przysłówek. W ten sposób poznajemy kilka podobnych do siebie (przez co łatwych do zapamiętania) słów.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Nie zapominaj o nauce wymowy

Oprócz tego, nauka online daje możliwość nauczenia się wymowy słówek. Jak szybko nauczyć się angielskiego, a zwłaszcza poprawnej wymowy? Korzystając z ćwiczeń audio możemy dowiedzieć się jak wymawia się dane słowo i mamy pewność, że wymowa ta jest poprawna. Wymowę możemy ćwiczyć tyle, ile potrzebujemy, ponieważ mamy możliwość powrotu do interesującej nas lekcji, kiedy tylko chcemy i odtwarzania materiałów dźwiękowych. Na kursach stacjonarnych ze względu na ograniczoną liczbę godzin, nauczyciele często nie skupiają się na poprawnej wymowie i nie mamy możliwości wielokrotnego powtarzania słówek. Próbując uczyć się wymowy na własną rękę możemy nieświadomie popełniać błędy, które potem ciężko już nam będzie skorygować. Wiele osób ma szeroki zasób słownictwa, ale native speakerzy mogą mieć problem ze zrozumieniem ich wypowiedzi, jeśli wymawiają słowa w niewłaściwy sposób. Może się to przyczyniać do zwiększenia bariery językowej i trudności w komunikacji.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Zapisz się na kurs angielskiego

Kursy językowe są źródłem motywacji dla wielu osób. Po pierwsze, wydajemy na kurs pieniądze, więc siłą rzeczy chcielibyśmy z niego w jakiś sposób skorzystać i coś z niego wynieść. Kurs odbywa się o konkretnej porze, więc znikają też wymówki typu „nie chce mi się”. Jesteśmy o wiele bardziej zmotywowani niż przy samodzielnej nauce. Zależnie od naszych potrzeb możemy wybrać kurs stacjonarny lub online. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu i wolisz uczyć się w domowym zaciszu, idealny dla Ciebie będzie kurs online. Mimo iż uczysz się sam, masz dostęp do wirtualnej społeczności ludzi, którzy mają podobne cele do twoich. Jak szybko nauczyć się angielskiego w ten sposób? Motywację zapewnia zdobywanie punktów, odznak i rywalizacja z innymi. Istnieje również opcja ciągłego śledzenia swoich postępów i porównywania ich z osiągnięciami innych. Grywalizacja sprawia, że nauka staje się zabawą. (zobacz artykuł: Grywalizacja a nauka języka angielskiego online by dowiedzieć się więcej).

Sprawdzony kurs angielskiego ELLA


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Często powtarzaj materiał

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Na pewno nie powinniśmy uczyć się nowego materiału każdego dnia. W nauce języka obcego nie chodzi o to, żeby przerabiać ogromne ilości materiału każdego dnia. Jest to na pewno bardzo ambitne, jednak nieskuteczne. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko zapamiętałeś, następnego dnia pamiętasz zaledwie ułamek tego, co już wydawało Ci się opanowane. Lepiej jest podzielić materiał, którego chcemy się nauczyć na więcej części i skupić się na opanowywaniu mniejszej ilości słówek jednorazowo, a następnie na dokładnym powtarzaniu. W ten sposób unikniemy frustracji, a nauka będzie bardziej efektywna. Co jakiś czas trzeba też zrobić sobie powtórzenie z tego, czego nauczyliśmy się przez ostatnie 3 czy 6 miesięcy. Pamiętaj, że bez ciągłego obcowania z językiem, zapominamy go.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Pamiętaj o zasadzie Pareta

Zasada Pareta odnosi się głównie do zjawisk z obszaru ekonomii i zarządzania, jednak jak się okazuje, ma swoje zastosowanie również w nauce języków obcych. Można powiedzieć, że 20% słów wykorzystujemy przez 80% czasu. Co to oznacza? Jak szybko nauczyć się angielskiego kierując się tą zasadą? Warto nauczyć się najbardziej podstawowych, najpopularniejszych słów i zwrotów, a dopiero potem poszerzać swój zasób słownictwa czy wiedzy na temat gramatyki angielskiej. Pamiętaj, że nie ma osoby, która zna wszystkie słowa w danym języku. Im wyższy poziom języka danej osoby, tym więcej zna słów. Z reguły są to tzw. „wyszukane” słowa, które z powodzeniem możemy zastąpić prostszymi wyrażeniami. Na początkowych etapach nauki można obejść się bez ich znajomości. Znając 20% najpopularniejszych słów, mamy już pewną bazę na której możemy opierać naszą dalszą naukę.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Użyj wyobraźni

Wyobraźnia może znacznie pomóc w nauce języka angielskiego. Jak szybko nauczyć się angielskiego przy użyciu wyobraźni? Nie trać czasu gdy jedziesz tramwajem czy pociągiem – w tym czasie można zarówno ćwiczyć swój angielski przy pomocy aplikacji jak i wyobrażać sobie różne scenki, które wymagają użycia języka angielskiego. Zastanów się, jakie słownictwo może Ci się przydać w danej sytuacji, jakie wyrażenia warto zastosować? Jeśli masz dostęp do internetu, możesz od razu sprawdzić wyrażenia, które będą Ci potrzebne. Nauka przy wykorzystaniu wyobraźni z pewnością będzie bardziej efektywna. Dodatkowo, zrobisz coś produktywnego w czasie, w którym normalnie byś się nudził.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Słuchaj języka

Uczenie się z podręcznika nie przyniesie wiele, jeśli nie będziesz wiedział jak brzmi język. Słuchanie innych ludzi mówiących w danym języku obcym i powtarzanie ich wypowiedzi to metoda nieświadomie używana przez dzieci, które uczą się mówić. Dzieci otoczone są językiem ze wszystkich stron i w końcu same zaczynają tworzyć najpierw proste, a później coraz bardziej skomplikowane wypowiedzi. Jeśli nie masz możliwości słuchania języka angielskiego na przykład za granicą, dobrym pomysłem będzie oglądanie filmów i seriali po angielsku. Na początkowym etapie nie musisz rezygnować z polskich napisów – staraj się jednak wsłuchiwać w dialogi bohaterów i wyłapać znane ci zwroty i słowa. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, możesz spróbować oglądać filmy bez napisów lub z napisami angielskimi. W ten sposób jeśli czegoś nie usłyszysz lub nie zrozumiesz, zobaczysz dane słowo zapisane na ekranie. Jest to świetna metoda na poznawanie nowych słów w kontekście i uczenie się ich wymowy w tym samym czasie.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z językiem? Jak szybko nauczyć się angielskiego słuchając „żywego” języka? Oglądanie seriali całkowicie w języku obcym nie będzie dobrym pomysłem – początkujący mogą szybko się zniechęcić i mieć wrażenie, że niczego się nie uczą. Z pomocą przychodzą narzędzia online, takie jak internetowe kursy języka angielskiego. Przygotowane tam materiały audio są dopasowane do poziomu ucznia i dają możliwość osłuchania się z językiem. Można je wielokrotnie odtwarzać, aby poćwiczyć wymowę czy zapamiętać daną frazę. W ten sposób osoba początkująca może oswoić się ze słuchaniem języka bez rzucania się na „głęboką wodę”.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Wybierz odpowiedni poziom języka angielskiego

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Dobranie odpowiedniego dla siebie poziomu języka angielskiego to klucz do sukcesu. Osoby ambitne mają skłonność do wybierania zbyt wysokiego poziomu, co skutkuje szybką demotywacją do nauki. Nic dziwnego, jeśli spotykamy się z konstrukcjami gramatycznymi lub słownictwem, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy, mamy trudności ze zrozumieniem tekstu czy wypowiedzi ustnej. Dodatkowo, jeśli uczymy się w grupie, automatycznie czujemy się gorsi, co negatywnie wpływa na naszą motywację. Z kolei z drugiej strony, jeśli wybierzemy za niski poziom, będziemy się po prostu nudzić i również nie nauczymy się zbyt wiele. W tym przypadku możemy wręcz poczuć się zbyt „pewnie” i przestać się uczyć. Przed rozpoczęciem nauki warto wykonać test poziomujący, aby dowiedzieć się na jakim poziomie angielskiego jesteśmy. Nauka na właściwym poziomie pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu motywacji i właściwe spojrzenie na własne umiejętności.


jak szybko nauczyć się angieslkiego

Miej więcej odwagi

Problemem większości osób uczących się języka angielskiego jest tzw. bariera językowa. Nawet osoby znające zasady gramatyczne i mające szeroki zasób słownictwa boją się mówić. Wynika to często z faktu, że teoretycznie mają język angielski dobrze opanowany, jednak brakuje im obycia w mówieniu i konstruowaniu wypowiedzi ustnych. Nawet jeśli używasz podstaw, staraj się jak najwięcej mówić. Każdy kiedyś zaczynał i nie sposób jest się nauczyć języka nic nie mówiąc – barierę językową musisz przełamać już na początku swojej nauki, co sprawia że później będzie Ci łatwiej. Ciężko jest się zmotywować, ale potem może być tylko lepiej. Nawet jeśli nie mówisz poprawnie gramatycznie, nie przejmuj się – wszystko przyjdzie z czasem. Nauka na własnych błędach jest bardzo skuteczna pod warunkiem, że zanadto się nimi nie przejmujemy. Ważne, żeby je poprawić, jednak trzeba pamiętać, że każdy je popełnia i jest to normalne w procesie nauki. Jak szybko nauczyć się angielskiego? Przede wszystkim dużo mówiąc.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Ewa Andrukiewicz

English language expert 🚀Nauczanie języka angielskiego to moja pasja. Pomogę bezproblemowo wdrożyć platformę elearningową do nauki angielskiego ELLA do każdej organizacji. 🔥

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube