Dni tygodnia po angielsku: wstęp
Dni tygodnia po angielsku, ich nazwy, mają zupełnie inną etymologię niż nazwy dni tygodnia w języku polskim. Aby ułatwić sobie ich naukę możemy zapamiętać, że każdy z nich kończy się na day (dzień). Oto dni tygodnia po angielsku:
Monday |
poniedziałek | |
Tuesday |
wtorek | |
Wednesday |
środa | |
Thursday |
czwartek | |
Friday |
piątek | |
Saturday |
sobota | |
Sunday |
niedziela |
Dni tygodnia po angielsku: weekdays vs. workdays
Saturday + Sunday = weekend
Monday – Friday = workdays – dni pracujące
Dni tygodnia po angielsku: skróty
Amerykanie często skracają nazwy dni tygodnia, warto więc znać poniżej przedstawione skróty. Można spotkać je zarówno w internecie, jak i w życiu codziennym.
Mon. |
Monday |
Tue. / Tues. |
Tuesday |
Wed. / Weds. |
Wednesday |
Thu. / Thurs. / Thur. |
Thursday |
Fri. |
Friday |
Sat. |
Saturday |
Sun. |
Sunday |
Ciekawostka: który dzień jest początkiem tygodnia?
W USA za początek tygodnia uznaje się Sunday, czyli niedzielę, a nie poniedziałek.
Dni tygodnia po angielsku: prepositions
on + dzień tygodnia
on Monday – w poniedziałek
on Mondays – w poniedziałki
on the weekend* – w weekend
on the weekends* – w weekendy
every Thursday = on Thursdays
*British English: at the weekend, at the weekends – dowiedz się więcej z artykułu at the weekend vs on the weekend
American English:
I’ll call you Monday. = I’ll call you on Monday.
The library is closed Mondays. = The library is closed on Mondays.
Przykłady:
I don’t like Sundays.
Nie lubię niedziel.
We go to the gym on Thursdays.
Chodzimy na siłownię w czwartki.
He’s going to see his parents on Sunday.
Jedzie odwiedzić rodziców w niedzielę.
Dni tygodnia po angielsku: przykłady
I have a job interview next Wednesday.
Mam rozmowę o pracę w przyszłą środę.
We always eat pizza on Fridays.
Zawsze jemy pizzę w piątki.
They’re not going to be here a week from tomorrow.
Nie będzie mnie tu za tydzień (licząc od jutra).
What are you doing on Saturday?
Co robisz w sobotę?
What plans do you have for Saturday?
Jakie masz plany na sobotę?
Jak dobrze znasz dni tygodnia po angielsku? Sprawdź!
Czwartek to…
Poniedziałek to…
Sobota to…
Wtorek to…
Niedziela to…
Środa to…
Piątek to…
Dni tygodnia po angielsku: Monday
To drugi dzień tygodnia w krajach anglosaskich. Nazwa pochodzi od staroangielskiego mondæg i oznacza dosłownie „dzień księżyca”. W zachodniej kulturze, jest to nielubiany przez wielu pierwszy dzień tygodnia pracy. Z drugiej strony dla innych poniedziałek jest „nowym początkiem” – dniem, w którym postanawiają wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu.
moon + day = Monday
Idiomy:
Monday morning quarterback – mądry po szkodzie, ktoś kto wyraża swoją opinię, daje rady gdy nie ma to już znaczenia
John always gives me advice after I’ve already made the wrong decision. He’s such a Monday morning quarterback.
Cyber Monday & Blue Monday
Cyber Monday
W Stanach jest to pierwszy poniedziałek po Thanksgiving (Święcie Dziękczynienia). Dosłownie oznacza „cyber poniedziałek” i właśnie tego dnia można liczyć na ogromne przeceny w internetowych sklepach. Zwyczaj ten przyjął się już w pewnym stopniu również w Europie. Cyber Monday poprzedza tzw. Black Friday, czyli czarny piatęk – piątek po Thanksgiving, podczas którego możemy z kolei liczyć na przeceny w sklepach stacjonarnych.
Blue Monday
Dosłownie „niebieski poniedziałek”. Zazwyczaj trzeci poniedziałek stycznia, który według niektórych naukowców jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Do ustalenia, który dzień jest najbardziej depresyjny zostało użyte specjalne równanie. Pod uwagę zostały wzięte m.in czynniki pogodowe, czas, który minął od Świąt Bożego Narodzenia, wskaźnik zadłużenia a także czas, który minął odkąd porzuciliśmy nasze postanowienia noworoczne. Teoria Blue Monday jest jednak uważana za pseudonaukową.
Dni tygodnia po angielsku: Tuesday
Trzeci dzień tygodnia, nazwa pochodzi od staroangielskiego tiwesdæg, gdzie Tiwaz (lub Tiw) to bóg nieba w germańskiej mitologii. W Stanach Zjednoczonych, to właśnie we wtorki odbywają się wybory (w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada). 24 października 1929 nazywany jest Black Tuesday czyli czarny wtorek. Tego dnia ceny akcji na nowojorskiej giełdzie gwałtownie spadły, co zostało uznane za przepowiednię Wielkiego Kryzysu, który nastąpił niedługo potem.
Idiomy:
A week from next Tuesday – dosłownie „tydzień po następnym wtorku”. Idiom oznaczający bliżej nieokreślony termin, w domyśle taki, który nigdy nie nadejdzie.
It will be a week from next Tuesday until I finish this assignment!
Dni tygodnia po angielsku: Wednesday
Czwarty dzień tygodnia. Nazwa pochodzi od staroangielskiego wodnesdæ, oznaczającego „dzień Wodena”. Woden, zwany też Odinem, to najwyższy z nordyckich bogów. Nieformalnie nazywa się ją również hump day (hump – garb). Nazwa ta oznacza, że połowa tygodnia pracującego jest już za nami.
W języku angielskim Wednesday może być również imieniem. Bohaterka popularnego filmu „Rodzina Addamsów” nazywała się Wednesday Addams.
Ash Wednesday
Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu w kościele katolickim. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem i wypowiada słowa „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”.
Dni tygodnia po angielsku: Thursday
Piąty dzień tygodnia, nazwa pochodzi od staroangielskiego þurresdæg, oznaczającego dzień „dzień Thora”. Thor to jeden z nordyckich bogów, boga burzy i piorunów, ale także patrona małżeństwa. W Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada obchodzone jest Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia.
Dni tygodnia po angielsku: Friday
Szósty dzień tygodnia, którego nazwa pochodzi od staroangielskiego frigedæg, oznaczającego dzień bogini Frigga. To bogini małżeństwa i opiekunka rodziny. Najbardziej wyczekiwany dzień ze względu na to, że w kulturze zachodniej rozpoczyna weekend.
Black Friday & Casual Friday
Black Friday
Dosłownie „czarny piątek”. W Stanach jest to piątek bezpośrednio po Dniu Dziękczynienia, w którym wiele sklepów ogłasza ogromne wyprzedaże. Tego dnia warto kupić po atrakcyjnej cenie na przykład sprzęt elektroniczny, trzeba się jednak nastawić na duże kolejki. Tuż po Black Friday możemy jeszcze zrobić zakupy w sklepach internetowych na Cyber Monday.
I’ll wait till Black Friday to get a new Kindle. I’m sure they’ll be on sale.
Poczekam na Black Friday żeby kupić nowego Kindle’a. Jestem pewien, że będą na wyprzedaży.
Casual Friday
W korporacjach jest to dzień, w którym pracownicy mogą ubrać się jak chcą, ponieważ nie obowiązuje ścisły dress code (sposób ubierania się w danym miejscu; w korporacji zazwyczaj obowiązuje formalny dress code).
I’m not wearing a suit to work today, it’s Casual Friday.
Nie zakładam dziś garnituru do praca, jest Casual Friday.
Dni tygodnia po angielsku: Saturday
Siódmy dzień tygodnia, którego nazwa pochodzi od staroangielskiego sæterdæg, oznaczającego „dzień planety Saturn”. W Stanach Zjednoczonych, większość meczów studenckich jest rozgrywanych właśnie w soboty. W większości krajów, sobota jest uznawana za część weekendu, więc jest dniem niepracującym. Stąd też określenie working Saturday (pracująca sobota).
I can’t go out on Friday. It’s a working Saturday this week.
Nie mogę wyjść w ten piątek. Mam w tym tygodniu pracującą sobotę.
Wiele popularnych programów telewizyjnych w Stanach jest transmitowanych właśnie w sobotę. Jednym z najpopularniejszych jest Saturday Night Live amerykańskiej telewizji NBC. Składa się ze skeczy wykonywanych przez komików i jest transmitowany na żywo.
Dni tygodnia po angielsku: Sunday
Pierwszy dzień tygodnia, a jego nazwa pochodzi od staroangielskiego sunnandæg, oznaczającego „dzień słońca”. W tradycji zachodniej jest zazwyczaj dniem poświęconym na odpoczynek, co często nazywane jest lazy Sunday (leniwa niedziela).
Idiomy:
Sunday best – najlepsze niedzielne ubranie
W tradycji chrześcijańskiej, niedziela to dzień, w którym odbywa się nabożeństwo kościelne. W dawnych czasach ludzie ubierali się na niedzielne nabożeństwo w swoje najlepsze, najbardziej eleganckie ubrania.
We’re wearing out Sunday best, we can’t go to a bar dressed like this.
Mamy na sobie nasze najlepsze, niedzielne ubrania. Nie możemy wyjść tak ubrani do baru.
Sunday driver – niedzielny kierowca
Idiom zaczął być używany w latach 20-tych XX wieku. Niedzielny kierowca, to kierowca, który rzadko jeździ samochodem, a gdy już wsiada za kółko, jedzie wolno, często powodując zator na drodze.
He’s such a Sunday driver. Personally, I think he can’t drive at all!
Dni tygodnia po angielsku a media społecznościowe: popularne hashtagi
Social media hashtags
#MCM (Man Crush Monday)
Tego hashtagu używamy, kiedy chcemy pokazać, że jakiś mężczyzna nas inspiruje, czy też podziwiamy go za osiągnięcia lub wygląd. Może być to zarówno osoba sławna, jak i z naszego otoczenia.
#mondayblues
Hashtag, którym możemy wyrazić nasze niezadowolenie i brak motywacji w poniedziałek.
#transformationtuesday
Szczególnie często spotykany w branży fitness, przy porównaniach sylwetki przed i po zastosowaniu planu treningowego i diety. Można go jednak używać również do tagowania zdjęć porównujących jak wyglądaliśmy w dzieciństwie i jak wyglądamy teraz.
#WCW (Woman Crush Wednesday)
Tego hashtagu używamy, kiedy chcemy pokazać, że jakaś kobieta nas inspiruje, czy też podziwiamy ją za osiągnięcia lub wygląd. Może to być ktoś, kogo znamy, lub też osoba sławna.
#humpday
Hump day to inne określenie, na środę, która jest „garbem” (hump), czyli środkiem pracującego tygodnia.
#TBT (Throwback Thursday)
Hashtagu używamy, gdy wstawiamy zdjęcie zrobione dawno temu. Throwback oznacza powrót do przeszłości.
#FBF (Flashback Friday)
Jeśli nie zdążyliśmy wstawić #tbt w czwartek, możemy to zrobić również w piątek używając hashtagu #fbf. Jest on jednak mniej popularny.
#TGIF (Thank God It’s Friday)
Dosłownie „Dzięki Bogu, (że) jest piątek”. Możemy go użyć, aby wyrazić swoje zadowolenie z faktu, że zbliża się weekend.
#Caturday
Tego hashtagu możemy użyć dzieląc się z innymi zdjęciami swojego kota. Cat + Saturday = Caturday.
#SundayFunday
Najczęściej używany pod zdjęciami, na których pokazujemy co ciekawego robiliśmy w niedzielę.
#SelfieSunday
Hashtag używany do tagowania selfie, które wstawiamy w niedzielę.
Add comment