Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, warto zwiedzić 10 najpopularniejszych miejsc w USA. Na naszej liście znajdują się nie tylko najpopularniejsze miejsca turystyczne w Stanach Zjednoczonych, ale także te najpiękniejsze. Co warto zwiedzić w USA? Oto 10 najpopularniejszych miejsc w USA.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Nowy Jork

Miasto Nowego Jorku (New York City) założyli Holenderscy osadnicy (Dutch settlers) w 1624 roku. Początkowo, osada (settlement) nazywała się New Amsterdam czyli Nowy Amsterdam. Ale w 1664 roku przejęli ją Brytyjczycy i zmienili jej nazwę na Nowy Jorku na cześć Księcia Yorku, Jamesa II.

Czy wiesz, że?

Nowy Jork ma dużo przezwisk. Oto kilka z nich:

Duże Jabłko (The Big Apple);
Miasto, które nigdy nie śpi (The City That Never Sleeps);
Stolica świata (The Capital of the World);
Centrum wszechświata (The Center of the Universe);
Duże miast (The Big City);
Miasto tak ładne, że nazwali je dwa razy (The City So Nice They Named It Twice);
Miasto imperialne (The Empire City);
Gotham.

W Nowym Jorku znajdziemy wiele atrakcji turystycznych (tourist attractions). Najsłynniejsze z nich to Statua Wolności (Statue of Liberty), Central Park, Empire State Building i Time Square. Ale to tylko mała cząstka ciekawych do zwiedzenia miejsc w Nowym Jorku.

Wybierasz się do USA? Odśwież angielski z ELLA.

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Statue of Liberty

Statua Wolności to miedziany posąg (a copper statue) przedstawiający kobietę trzymającą pochodnię (a torch) i tabliczkę (tabula ansata), na której wyryto (to inscribe) datę podpisania amerykańskiej konstytucji. Był to prezent dla narodu amerykańskiego (the American station) od Francji. Samą statuę składano (to assemble) w Paryżu w latach 1881-1884. W 1884 w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto konstrukcję podestu (pedestal). Oficjalne odsłonięcie Statuy Wolności odbyło się 28 października 1886 roku. Rzeźba jest symbolem wolności (freedom) i demokracji (democracy). Jej pełna nazwa to Wolność Oświecająca Świat (Liberty Enlightening the World).

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Central Park

To park w centrum Nowego Jorku, znajdujący się pomiędzy Piątą Aleją (Fifth Avenue) a Ósmą Aleją (Eighth Avenue). Oficjalnie otworzono go w 1857 roku. W 1964 roku uznano go za Narodowe Miejsce Historyczne (National Historic Landmark). W parku znajduje się 51 rzeźb (sculptures), 36 mostów i łuków (bridges and arches), 7 ozdobnych fontann (ornamental fountains) oraz 125 wodotrysków z wodą pitną (drinking fountains).

Wyróżniające się atrakcje Central Parku to:

Alicja (Alice) – rzeźba przedstawiająca postacie z “Alicji z krainy czarów”;
Balto – pomnik dedykowany psom z psiego zaprzęgu (dog sled), który w zimie w 1925 roku dostarczył leki przeciw epidemii błonnicy (diphtheria epidemic) do Nome na Alasce;
taras Bethesda (Bethesda Terrace) – jedna z pierwszych pięciu konstrukcji wybudowanych w parku;
Igła Kleopatry (Cleopatra’s Needle) – jeden z trzech obelisków (obelisk) z czerwonego granitu (red granite) na świecie;
most Łukowy (Bow Bridge) – drugi najstarszy most żeliwny (cast-iron bridge) w USA;
ogród Konserwatorium (Conservatory Garden) – jedyny formalny ogród na terenie parku;
Carousel – karuzela z 57 końmi i muzyką z organów parowych (calliope);
Central Park Zoo;

zamek Belweder (Belvedere Castle).

Czy wiesz, że?

Central park można zobaczyć w ponad 200 filmach.

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Fifth Avenue

Piąta Aleja to najsłynniejsza ulica handlowa w USA, która znajduje się na Manhattanie. Zaczyna się od północnej strony placu Waszyngtona (Washington Square) i biegnie aż do 143. ulicy w Harlemie. Jest jedną z najdroższych ulic na świecie.

Chociaż jest głównie kojarzona z prestiżowymi sklepami to jednak Piąta Aleja to nie tylko ulica handlowa. Znajdują się na niej również okazałe budynki mieszkalne, kościoły i inne historyczne budynki. Część Piątej Alei jest znana jako Mila Muzealna (Museum Mile) z powodu dużej ilości muzeów tam stojących. Najsłynniejsze z nich to The Met (The Metropolitan Museum of Art), muzeum Guggenheima (Guggenheim museum) oraz muzeum miasta Nowy Jork (Museum of the City of New York).

Inne znane obiekty znajdujące się na Piątej Alei to:

Rockefeller Center – największy kompleks budynków komercyjnych na świecie;
Empire State Building – wieżowiec z platformami widokowymi;
Nowojorska Biblioteka Publiczna (New York Public Library) – jedna z największych bibliotek w USA;
hotel Plaza – 20-piętrowy, pięciogwiazdkowy luksusowy hotel, który jest rozpoznawalnym obiektem często pokazywanym w filmach o Nowym Jorku;

katedra św. Patryka (St. Patrick’s Cathedral) – największa neogotycka katolicka katedra w USA.

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Metropolitan Museum of Art

Metropolitalne Muzeum Sztuki, znane powszechnie jako The Met, otworzono w 1870 roku. Znajduje się przy numerze 1000 na Piątej Alei. The Met jest jednym z największych muzeów na świecie. Na jego wystawach można znaleźć obrazy (paintings), instrumenty muzyczne (musical instruments), ubrania, broń (weapons), historyczne przedmioty oraz rzeźby (sculptures). A ponad 400 000 okazów można obejrzeć online na stronie muzeum (on the museum’s website).

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Czy wiesz, że?

Nieformalną maskotką The Met jest egipski fajansowy (faience) hipopotam o imieniu William.

Znane kolekcje The Met to:

Oręż i Zbroja (Arms and Armor);
Sztuka Azjatycka (Asian Art);
Skrzydło Amerykańskie (American Wing);
Sztuka Egipska (Egyptian art);
Instytut Strojów (Costume Institute);

Sztuka Islamska (Islamic art).

Broadway

Broadway lub teatr broadwayowski to ogólna nazwa 41 profesjonalnych teatrów znajdujących się przy ulicy Broadway w Dzielnicy Teatralnej (Theater District) i Centrum Lincolna (Lincoln Center). Aby teatr został uznany za “broadwayowski” musi mieścić przynajmniej 500 miejsc. Jeśli ma pojemność od 100 do 499 osób wtedy jest uznawany za teatr Off-Broadway. Teatr Off-Off-Broadway ma do 99 miejsc.

Czy wiesz, że?

W teatrach broadwayowskich rzędy są oznaczone literami alfabetu, a nie liczbami. Tak więc są rzędy od A do H i od J do Z, ale nie ma rzędu “I”. Jest to spowodowane tym, że litera “I” oraz rzymska jedynka wyglądają tak samo. Sprawiło to, że ludzie myśleli, że mieli bilety w pierwszym rzędzie, a kiedy okazywało się, że to rząd dziewiąty – dochodziło do kłótni. Aby tego uniknąć zlikwidowano rząd “I”.

Chociaż na Broadwayu wystawiane są sztuki, większość przedstawień to musicale. Oto kilka popularnych spektakli:

Upiór w Operze (Phantom of the Opera);
Chicago;
Niegodziwa (Wicked);
Koty (Cats);
The Rocky Horror Picture Show;

Nędznicy (Les Miserables).

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Empire State Building

Budynek Stanu Imperialnego stoi przy Piątej Alei na Manhattanie. Ma 103 piętra, a kiedy wybudowano go w 1931 roku był najwyższym budynkiem na świecie. Udostępnia dwa miejsca widokowe – Obserwatorium na 86. piętrze (86th Floor Observatory) oraz Najwyższą Platformę na 102. piętrze (Top Deck on the 102nd Floor). Sekretny balkon na 103 piętrze jest otwarty tylko dla VIP-ów. W pogodny dzień z miejsc widokowych można zobaczyć pięć stanów: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwanię, Connecticut i Massachusetts.

Czy wiesz, że?

Pary, które biorą ślub na 80 piętrze w Walentynki zostają członkami Ślubnego Klubu Empire State Building (Empire State Building Wedding Club). Co roku na swoją rocznicę mają zapewniony bezpłatny wstęp do obserwatorium.

10 najpopularniejszych miejsc w USA

9/11 Memorial and Museum

9/11 Memorial and Museum to pomnik i muzeum upamiętniające ofiary zabite 11 września 2001 roku podczas ataku na World Trade Center oraz zamachu bombowego z 1993 roku. Memoriał ukończono w 2011 roku, a muzeum w 2014 roku. Zostały wybudowane w miejscu, gdzie wcześniej stał World Trade Center.

Pomnik jest otoczony płytami na których wyryto imiona ofiar. Na placu, gdzie stoi memoriał zasadzono Ocalałe Drzewo (Survivor Tree) – gruszę, która ocalała atak. W muzeum jest ponad 14 tysięcy eksponatów, w tym 1 000 dostępnych dla zwiedzających. Pierwsza rzeczą umieszczoną w muzeum były Schody Ocalałych (Survivors’ Staircase), które służyły za drogę ewakuacyjną dla setek osób.

Oprócz oglądania eksponatów muzeum zapewnia wiele edukacyjnych możliwości:

od poniedziałku do piątku w południe pracownik muzeum opowiada szczegółową historię, któregoś z eksponatów – odbywa się to w cyklu wydarzeń pod nazwą “Historie, które opowiadają” (The Stories They Tell);
w każdy wtorek o 16:00 organizowany jest wykład “My tam byliśmy” (We Were There), podczas którego jeden z ocalałych lub członek rodziny opowiada o swoich doświadczeniach;
aplikacja 9/11 Museum Audio Guide – “Być świadkiem historii” (Witnessing History) – jest dostępna za darmo na iTunes;

co 15 minut jest wyświetlany dziesięciominutowy film dokumentalny – Odrodzenie w Punkcie Zero (Rebirth at Ground Zero).

10 najpopularniejszych miejsc w USA

Times Square

Times Square to plac na Manhattanie znajdujący się na skrzyżowaniu ulicy Broadway i Alei Siódmej (Seventh Avenue). Na początku nazywał się Longacre Square, ale zmienił nazwę w 1904 roku, kiedy to New York Times przeniósł tam swoją siedzibę. Chociaż w nazwie ma square – kwadrat to faktycznie plac ma kształt dwóch trójkątów (triangles). Jest łatwo rozpoznawalny z powodu dużej ilości reklam świetlnych wywieszonych na budynkach, których blask można zobaczyć z przestrzeni kosmicznej. Times Square to miejsce corocznej imprezy noworocznej, podczas której jest opuszczana noworoczna kula (New Year’s Eve ball drop).

Czy wiesz, że?

Popularne przezwiska dla Times Square to Wielka Biała Droga (The Great White Way) – nazwa wzięła się stąd, że ulica Broadway była jedną z pierwszych ulic oświetlonych białymi elektrycznymi żarówkami oraz Rozdroże Świata (The Crossroads of the World).

Popularne obiekty znajdujące się na Times Square to:

znak Coca-Cola;
Hard Rock Cafe New York;
sklep M&M’s World;
restauracja Planet Hollywood;
budka z biletami TKTS;

budynek One Times Square.

Carnegie Hall

To wielka sala koncertowa otwarta w 1891 roku. Została wybudowana w stylu neogotyckim włoskim renesansie z cegły i czerwonego piaskowca (Revivalist brick-and-brownstone Italian Renaissance style). Znajduje się przy numerze 881 na Siódmej Alei na Manhattanie. Jej nazwa pochodzi od pomysłodawcy i sponsora jej budowy – Andrew Carnegie. Jest jedną z najbardziej prestiżowych sal koncertowych dla muzyki klasycznej i popularnej.

Carnegie Hall ma trzy sale koncertowe. Pierwsza z nich to pięciopoziomowa Sala Główna (Main Hall), którą przemianowano na Isaac Stern Auditorium w 1997 roku na część skrzypka Isaaca Sterna. Druga, średniej wielkości sala nazywa się Zankel Hall – wcześniej znana jako Sala Recitalowa (Recital Hall). Oraz najmniejsza, znajdująca się na trzecim piętrze Sala Recitalowa Weil (Weill Recital Hall), która wcześniej była znana pod nazwą Kameralna Sala Muzyczna (Chamber Music Hall).

Czy wiesz, że?

Miasto Nowy Jork (New York City) znajduje się w stanie Nowy Jork (New York state). USA składa się z 50 stanów, które możesz poznać czytając wpis nazwy stanów w USA. Co ciekawe, stan Nowy Jork był jednym z 13 kolonii, który pierwsze utworzyły Stany Zjednoczone – możesz o nich przeczytać w artykule stany w USA.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Grand Canyon National Park

Park Narodowy Wielkiego Kanionu znajduje się na terenie stanu Arizona. Rozpościera się na przestrzeni 4 950 km². Wielki Kanion otrzymał status parku narodowego w 1919 roku, a 26 lutego 2019 roku obchodził swoją setną rocznicę. W 1979 roku został uznany za Miejsce Dziedzictwa Światowego (World Heritage Site) przez UNESCO. Nie jest on najgłębszym kanionem na świecie, ale jest najbardziej znanym – swoją sławę zawdzięcza barwnym i zachwycającym krajobrazom.

Wielki Kanion wydrążyła rzeka Kolorado (Colorado River), która odsłoniła bardzo stare, ale dobrze zachowane (well preserved) warstwy skalne (rock layers). Na terenie parku znajduje się około 1 000 jaskiń. Ale tylko 335 zostało zarejestrowanych, a jeszcze mniej opisanych i naniesionych na mapę. Tylko jedna jest otwarta dla zwiedzających – jaskinia Kopuł (Cave of the Domes) na płaskowyżu Podkowy (Horseshoe Mesa).

Inne popularne miejsca do zwiedzania w Wielkim Kanionie to:

Podniebny Spacer (The Skywalk) – platforma widokowa ze szklaną podłogą usytuowana 1219 metrów nad ziemią;
punkt widokowy Toroweap (Toroweap Overlook) – bardzo trudno dostępne miejsce, ale bez tłumów i z pięknym widokiem;
Droga Pustelnika (Hermit Road) – malownicza trasa na południowej krawędzi (South Rim) kanionu;
wieża obserwacyjna Pustynny Widok (Desert View Watchtower) – kamienna wieża;

wioska Wielkiego Kanionu (Grand Canyon Village) – centrum turystyczne.

Czy wiesz, że?

Najgroźniejszym zwierzęciem w parku jest wiewiórka, a ściślej mówiąc – susłouch skalny (rock squirrel). Stanowi zagrożenie dla ludzi, ponieważ potrafi pogryźć osoby, które próbują go karmić lub zrobić sobie z nim selfie.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Mount Rushmore

Góra Rushmore znajduje się w górach Black Hills w stanie Południowa Dakota. Jest znana z powodu wyrzeźbionych w skale twarzy czterech prezydentów USA: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna. Każdy z prezydentów został wybrany, aby reprezentować jedną z idei: narodzin (birth), wzrostu (growth), rozwoju (development) i ochrony (preservation) kraju.

Pomnik na Górze Rushmore ma wysokość 18 metrów. Jego budowa trwała 14 lat – od 4 października 1927 roku do 31 października 1941 roku. Początkowo w planach było wyrzeźbienie podobizn prezydentów do pasa, ale budżet był niewystarczający. Ponadto na tyłach pomnika miała powstać Sala Zapisów (Hall of Records), w której planowano zgromadzić artefakty historyczne związane z Ameryką. Ale z powodu braku pieniędzy i zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Drugą Wojnę Światową (World War II) prace nad skarbcem musiały zostać przerwane. W 1998 roku na jej miejscu wybudowano kryptę, w której umieszczono 16 porcelanowych paneli zawierających historię powstania pomnika na Górze Rushmore, tekst Deklaracji Niepodległości (Declaration of Independence), biografie czterech prezydentów oraz krótką historię USA. Skarbiec (repository) nie jest dostępny dla turystów – powstał z myślą zachowania historii dla potomności, która może się zastanawiać nad powodem powstania tego pomnika.

Czy wiesz, że?

Początkowo pomnik na Górze Rushmore miał przedstawiać czterech bohaterów Zachodu (West): Buffalo Billa – organizatora pokazów Dzikiego Zachodu Buffalo Billa (Buffalo Bill’s Wild West shows), Czerwoną Chmurę (Red Cloud) – wodza Siuksów oraz Lewisa i Clarka – dowódców korpusu Ekspedycji Odkrywczej (Corps of Discovery Expedition). Zdecydowano jednak, że bardziej uniwersalne postacie uczynią rzeźbę atrakcyjniejszą dla ogółu.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: South Beach Miami

Południowa Plaża (South Beach) to dzielnica znajdująca się w mieście Miami Beach na Florydzie. Leży pomiędzy oceanem Atlantyckim a zatoką Biscayne. Jest popularnym miejscem turystycznym z dużą ilością nocnych klubów, restauracji, butików i hoteli. South Beach wyróżniają budynki w style Art Deco oraz bardzo kolorowe wieże ratowników (colorful lifeguard towers).

Czy wiesz, że?

South Beach jest często nazywana SoBeSouth Beach.

Oto kilka ciekawych do odwiedzenia miejsc w South Beach:

ulica Lincolna (Lincoln Road);
ulica Droga Oceaniczna (Ocean Drive);
pomnik Holocaustu w Miami (Miami Holocaust Memorial);
świątynia Emanu-El (Temple Emanu-El);

Lummus Park.

Wskazówka

Planując podróż do USA zapoznaj się również z kuchnią amerykańską z artykułu 10 popularnych dań w USA.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Kennedy Space Center

Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego mieści się na wyspie Merrit (Merritt Island) w stanie Floryda. Jest to czynna baza startowa dla załogowych lotów kosmicznych NASA. Najbardziej znana jest jako miejsce odlotu Apollo 11 w czasie jego misji na księżyc. Jest również obiektem edukacyjnym, który uczy historii podróży kosmicznych.

Czy wiesz, że?

Na terenie Centrum Lotów Kosmicznych znajduje się Budynek Montażu Pojazdów (Vehicle Assembly Building – VAB), w którym montuje się elementy pojazdów kosmicznych. Jest on najwyższym jednopiętrowym budynkiem na świecie – ma 160 metrów.

Część kompleksu Centrum Kennedy’ego otwarta dla turystów jest podzielona tematycznie i nazwana Strefami Misji (Mission Zones):

Bohaterowie i Legendy (Heroes & Legends);
Za Bramą (Behind the Gates);
Wyścig Na Księżyc (Race to the Moon);
Wahadłowiec: Statek jak żaden inny (Shuttle: A ship like no other);
NASA Teraz + Później (NASA Now + Next).

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Walt Disney World Orlando

Świat Walta Disneya (Walt Disney World) jest znany również pod nazwami Kurort Świat Walta Disneya (Walt Disney World Resort) oraz po prostu Świat Disneya (Disney World). Park rozrywki mieści się w Bay Lake i Lake Buena Vista niedaleko Orlando na Florydzie.

Disney World ma cztery tematyczne parki rozrywki:

Magic Kingdom

Pierwszy z czterech parków otworzony 1 października 1971 roku. Stylistyka Magicznego Królestwa jest oparta na bajkach (fairy tales) i postaciach disneyowskich. Symbolem tego parku jest Zamek Kopciuszka (Cinderella Castle). Slogan Magicznego Królestwa mówi, że jest to “najbardziej magiczne miejsce na ziemi” (The Most Magical Place on Earth). Park jest podzielony na sześć tematycznych krain: Główna Ulica (Main Street, U.S.A.), Kraina Przygód (Adventureland), Kraina Dzikiego Zachodu (Frontierland), Plac Wolności (Liberty Square), Kraina Fantazji (Fantasyland) i Kraina Jutra (Tomorrowland).

Czy wiesz, że?

Pod Magicznym Królestwem znajdują się tunele, które umożliwiają pracownikom poruszanie się po parku niezauważenie. Powstały dlatego, że Walt Disney nie chciał, aby przyziemne czynności takie jak np. wywożenie śmieci psuły magię parku.

Epcot

Nazwa Epcot oznacza Eksperymentalny Prototyp Społeczności Jutra (Experimental Prototype Community of Tomorrow). Park otwarto jako drugi z kolei – 1 października 1982 roku. Jego tematyką przewodnią jest innowacja technologiczna i międzynarodowa kultura, a symbolem Statek Kosmiczny Ziemia (Spaceship Earth. Epcot jest podzielony na dwa obszary: Przyszły Świat (Future World) i Światowy Pokaz (World Showcase).

Disney’s Hollywood Studios

Park Hollywoodzkie Studia Disneya otworzono 1 maja 1989 roku jako trzeci w kolejności. Motywem są wyobrażone światy z filmu, telewizji, muzyki i teatru. Pierwszym symbolem parku była Uszasta Wieża (Earffel Tower), która wyglądała jak wieżą ciśnień z uszami Myszki Miki. Nazwa pochodzi z połączenia nazwy Eiffel Tower i słowa ear – ucho. Earffel Tower została zastąpiona przez Kapelusz Czarodzieja (Sorcerer’s Hat) inspirowany filmem Fantasia. W 2015 roku Sorcerer’s Hat został usunięty z parku. Park jest podzielony na 6 krain: Bulwar Hollywood (Hollywood Boulevard), Rzeka Echo (Echo Lake), Wielka Aleja (Grand Avenue), Kraina Toy Story (Toy Story Land), Dziedziniec Animacji (Animation Courtyard) i Bulwar Zachodzącego Słońca (Sunset Boulevard). W 2019 roku powstała nowa, siódma kraina – Gwiezdne Wojny: Kraniec Galaktyki (Star Wars: Galaxy’s Edge).

Disney’s Animal Kingdom

Ostatni z czterech parków – Królestwo Zwierząt Disneya otworzono 22 kwietnia 1998 roku. Jego tematyka jest poświęcona środowisku naturalnemu (natural environment) i ochronie zwierząt. Symbol tego parku to Drzewo Życia (Tree of Life). Animal Kingdom składa się z siedmiu tematycznych obszarów: Wyspa Odkryć (Discovery Island), Pandora – Świat Avatara (The World of Avatar), Afryka (Africa), Azja (Asia), Kraina Dinozaurów (DinoLand U.S.A.), Obserwacja Planety z Rafikim (Rafiki’s Planet Watch) i Oaza (Oasis).

W Disney World są również dwa parki wodne:

Disney’s Typhoon Lagoon

Tajfunową Lagunę Disneya otworzono 1 czerwca 1989 roku. Motywem tego parku wodnego jest spustoszona przez burzę tropikalna zatoka. Park wodny ma trzy obszary, na których ulokowane są atrakcje: Góra Mayday (Mount Mayday), Zatoka Kryjówka (Hideaway Bay) i Tajfunowa Laguna (Typhoon Lagoon).

Disney’s Blizzard Beach

Park otwarto 1 kwietnia 1995 roku. Tematem przewodnim Śnieżycowej Plaży Disneya jest topniejące wzgórze narciarskie. Większość atrakcji w tym parku znajduje się na Górze Gushmore (Mount Gushmore), która jest podzielona na trzy obszary – Zbocze Zielone (Green Slope), Zbocze Czerwone (Red Slope) i Zbocze Fioletowe (Purple Slope).


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: The White House

Biały Dom stoi przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii (Washington, D.C.). Jest siedzibą wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczony w czasie ich kadencji począwszy od Johna Adamsa. Był budowany od 13 października 1792 roku do 1 listopada 1800 roku. Jednak już 14 lat później został spalony przez Brytyjczyków i musiał zostać odbudowany – co nastąpiło w 1817 roku. Biały Dom mieści w sobie 132 pokoje, 35 łazienek, 8 klatek schodowych, 3 windy oraz obiekty, których na próżno szukać w zwykłym domu: tor do gry w kręgle (bowling lane), gabinet dentystyczny (a dentist’s office), sklep z czekoladą (a chocolate shop), kwiaciarnia (a florist), stolarz (a carpenter), kino (movie theater) oraz wiele innych.

Najbardziej znane pokoje Białego Domu to:

Pokój Dowodzenia (Situation Room);
Pokój Gabinetowy (Cabinet Room);
Gabinet Owalny (Oval Office);
Błękitny Pokój (Blue Room);
Sypialnia Lincolna (Lincoln Bedroom);
Żółty Owalny Pokój (Yellow Oval Room);
Pokój Traktatu (Treaty Room);

Sypialnia Królowej (Queens’ Bedroom).

Czy wiesz, że?

Biały Dom nie zawsze był znany pod tą nazwą. Wcześniej nazywano go Pałacem Prezydenckim (President’s Palace), Domem Prezydenta (President’s House) czy Rezydencją Władz Wykonawczych (Executive Mansion). Swoje obecne imię dostał od Theodora Roosevelta w 1901 roku.

Prezydent Stanów Zjednoczonych

Najważniejszego mieszkańca Białego Domu wybiera się w wyborach prezydenckich przeprowadzanych co cztery lata. Dowiedz się więcej o tym procesie z artykułu wybory prezydenckie w USA.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Niagara Falls

Wodospad Niagara leży na granicy Ontario w Kanadzie i stanu Nowy Jork. Składa się z trzech wodospadów: Wodospadu Amerykańskiego (American Falls), Wodospadu Welonu Panny Młodej (Bridal Veil Falls) oraz Wodospadu Podkowa (Horseshoe Falls) – nazywanym także Wodospadem Kanadyjskim (Canadian Falls). Stanowy Park Wodospadu Niagara jest uznawany za najstarszy stanowy park w USA – powstał w 1885 roku pod nazwą Rezerwat Niagara (Niagara Reservation).

Atrakcje Wodospadu Niagara:

Jaskinia Wiatrów (Cave of the Winds) – platforma widokowa blisko wodospadu;
Służąca Mgły (Maid of the Mist) – rejs łódką;
Kamienny Stół (Table Rock) – centrum turystyczne;
Wyspa Kozia (Goat Island);

Wyspy Trzech Sióstr (Three Sister Islands).

Czy wiesz, że?

Po raz pierwszy linoskoczek (tightrope walker) przekroczył Wodospad Niagara w 1859 roku. Zaś w 2012 roku po 116 letniej przerwie, wyczyn powtórzył Nik Wallenda – za zgodą rządu amerykańskiego i kanadyjskiego. Co ciekawe linoskoczek musiał mieć ze sobą paszport, aby móc go okazać stosownym władzom po przekroczeniu granicy.


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Golden Gate Bridge San Francisco

Most wiszący Golden Gate łączy San Francisco z Marin County w stanie Kalifornia. Rozciąga się na długości 1.6 km nad cieśniną Złota Brama (Golden Gate strait), od której pochodzi jego nazwa. Ukończono go w 1937 roku. Ma barwę międzynarodowej pomarańczy (international orange), która jest również kolorem skafandrów ciśnieniowych (pressure suits) astronautów NASA. Ogłoszono go jednym z Cudów Współczesnego Świata (Wonders of the Modern World). Jest najbardziej fotografowanym mostem na świecie.

Czy wiesz, że?

Pięćdziesiątą rocznicę budowy Golden Gate Bridge świętowano spacerem po moście (bridge walk) – most zamknięto dla samochodów, a otworzono dla ruchu pieszego. Jednak z powodu zbyt dużej ilości osób – około 300 000 chętnych wzięło udział w evencie, most, który zwykle jest wygięty w łuk spłaszczył się (flatten).


10 najpopularniejszych miejsc w USA

10 najpopularniejszych miejsc w USA: Yellowstone Park

Park Żółty Kamień (Yellowstone) jest położony na terenie trzech stanów: Wyoming, Montany i Idaho. Rozpościera się na przestrzeni około 8 991 km² – w większości na obszarze Wyoming. Jest pierwszym na świecie parkiem narodowych – otwarto go 1 marca 1872 roku.

Yellowstone ma ponad 10 000 hydrotermalnych miejsc (hydrothermal features) – są to między innymi gorące źródła (hot springs), gejzery (geysers), gorące źródła wypełnione błotem (mudpots), trawertynowe tarasy (travertine terraces) i fumarole (fumaroles). Pod parkiem znajduje się również aktywny wulkan (volcano), który jednak ostatni raz wybuchł przeszło 70 000 lat temu. A oto kilka popularnych hydrotermalnych miejsc:

Miska Gejzera Norris (Norris Geyser Basin);
Mamucie Gorące Źródła (Mammoth Hot Springs);
Fontanna Pojemnik Farby (Fountain Paint Pot);
Miska Gejzera Zachodni Kciuk (West Thumb Geyser Basin);

Gejzer Parowiec (Steamboat Geyser).

Na terenie Yellowstone żyje dużo stworzeń – około 300 gatunków ptaków (birds), 16 rodzajów ryb (fish) i 67 odmian ssaków (mammals). W skład bujnej fauny parku wchodzą: niedźwiedzie grizzly (grizzly bears), wilki (wolves), rysie (lynx), lisy (fox), łosie (moose) oraz najsłynniejsze okazy – stada bizonów (bison herds), które żyły na terenie parku od czasów prehistorycznych.

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube