Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
najpopularniejsze dania

10 popularnych dań w USA

Najpopularniejsze dania w USA

Kuchnia amerykańska znana jest na całym świecie. Hamburgery czy hot-dogi to potrawy, które zna chyba każdy. Czy jednak na tym kończy się kuchnia amerykańska? Okazuje się, że jest o wiele bogatsza w różnorodne potrawy niż mogłoby się wydawać. Niektóre najpopularniejsze dania amerykańskie nie są zbyt znane w Polsce. Oto 10 najbardziej znanych amerykańskich potraw:

najpopularniejsze dania

Fries with gravy

Fries with gravy, czyli frytki z sosem gravy (zrobionym z tłuszczu lub masła, w którym wcześniej smażone było mięso). Nazywane są również poutine. Najpopularniejsze dania w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie to właśnie między innymi fries with gravy. Oryginalnie pochodzą właśnie z Kanady, a dokładniej z prowincji Quebec, gdzie zostały rozpowszechnione w latach 50. XX wieku. Ten rodzaj frytek jest często podawany z tzw. cheese curds, czyli kawałkami zważonego mleka, które powstają w procesie produkcji sera cheddar. Zarówno w Stanach, jak i w Kanadzie organizowane są tzw. poutine festivals, czyli wydarzenia, na których serwowane są różne rodzaje frytek z sosem gravy i organizowane konkursy w jedzeniu tej potrawy.

Wybierasz się do USA? Odśwież angielski z ELLA.


najpopularniejsze dania

Macaroni and cheese

Macaroni and cheese, w skrócie mac and cheese to charakterystyczna amerykańska potrawa. Składa się z makaronu, sosu beszamelowego (mąka, mleko i masło) i roztopionego sera cheddar. Potrawa stała się popularna w 1937, kiedy marka Kraft zaczęła sprzedawać mac and cheese do samodzielnego przygotowania w domu. Mac and cheese szybko zyskała popularność ze względu na niską cenę i szybki czas przygotowania. W Stanach mac and cheese jest uważana za tzw. comfort food, czyli jedzenie, które pozwala poczuć się lepiej i rozładować stres, często kojarzące się z domem rodzinnym czy czasami dzieciństwa.


najpopularniejsze dania

Peanut butter and jelly

Peanut butter and jelly, w skrócie PB&J, czyli po prostu kanapka z masłem orzechowym i konfitura. PB&J najczęściej przygotowuje się z chlebem tostowym. Jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i najprostszych do przygotowania w domu przekąsek, stąd jej popularność wśród dzieci. Na początku XX wieku była przysmakiem w “wyższych sferach”, jednak w związku z pojawieniem się krojonego chleba i obniżeniem ceny masła orzechowego, rozpowszechniła się również wśród niższych klas społecznych. Podobnie jak mac and cheese, zyskała popularność w latach 30., czyli w czasie Wielkiego Kryzysu, ze względu na niską cenę i wysoką wartość energetyczną.

Chcesz poznać więcej kanapek śniadaniowych? Wejdź na nasz wpis amerykańskie śniadanie.


najpopularniejsze dania

Clam chowder

Clam chowder, czyli zupa rybna z małżami na bulionie mięsnym i śmietanie lub mleku z dodatkiem krakersów (ang. oyster crackers). Najczęściej dodawane są do niej warzywa takie jak pokrojone ziemniaki, cebula czy seler, jednak dodatki różnią się zależnie od regionu. Jej historia sięga XVIII wieku. Pochodzi z regionu Nowej Anglii (ang. New England) na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie została przywieziona przez osadników z Europy. Obecnie jest popularna w całym kraju, a najbardziej w jego północno-wschodniej części. Amerykańscy katolicy zazwyczaj jedzą clam chowder w piątki, kiedy powstrzymują się od jedzenia mięsa.


najpopularniejsze dania

Lobster roll

Lobster roll, czyli kanapka z mięsem z homara podawana w bułce. Oprócz mięsa, w środku możemy znaleźć dodatki i przyprawy, takie jak masło, majonez, sok z cytryny, sól i pieprz. Kanapka często jest podawana z frytkami albo chipsami ziemniaczanymi (ang. potato chips). Lobster roll był serwowany w stanie Connecticut już w 1929. Najpopularniejsze dania w stanie Maine i w nadmorskich prowincjach Kanady to właśnie między innymi lobster roll.


najpopularniejsze dania

Buffalo wings

Buffalo wings, czyli skrzydełka kurczaka smażone na głębokim tłuszczu w panierce z masła i sosu chili. Podawane na gorąco, z selerem (ang. celery sticks) lub marchewką (ang. carrot sticks) i dressingiem ranch lub blue cheese. Swoją nazwę zawdzięczają miastu, z którego pochodzą, czyli Buffalo w stanie Nowy Jork, gdzie zostały po raz pierwszy przygotowane przez Teresę Bellissimo w Anchor Bar w 1964 roku. Wcześniej, skrzydełka z kurczaka były wyrzucane lub używane do przygotowania bulionu. Popularność w skali krajowej zyskały w latach 70. i 80., a w roku 1994 zostały nawet dodane do menu sieci pizzerii Domino’s.


najpopularniejsze dania

Reuben sandwich

Reuben sandwich, czyli kanapka podawana na gorąco z peklowaną wołowiną (ang. corned beef), serem szwajcarskim (ang. Swiss cheese), kapustą kiszoną (ang. sauerkraut) i dressingiem rosyjskim (ang. Russian dressing – połączenie ketchupu i majonezu z dodatkiem m.in. chrzanu i przypraw). Do przygotowania Reuben sandwich najczęściej używa się chleba żytniego (ang. rye bread). Jedna z historii mówi, że kanapka została wynaleziona w hotelu Blackstone w stanie Nebraska. Właściciel hotelu grał w pokera z kilkorgiem znajomych, wśród których był też Reuben Kulakofsky, który zgłodniał i poprosił szefa kuchni o przygotowanie jedzenia. Szef kuchni przyrządził wtedy kanapki dla wszystkich graczy, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Niedługo potem kanapka zyskała lokalną sławę po wprowadzeniu jej do hotelowego menu. Jest teraz popularna w całych Stanach i zależnie od regionu, podawana z innymi dodatkami.


najpopularniejsze dania

Hot dog

Hot dog, czyli fast food popularny obecnie na całym świecie. Składa się z grillowanej lub gotowanej parówki (ang. hot dog) podanej w podłużnej bułce (ang. bun). Najbardziej popularnymi dodatkami do hot doga są ketchup, musztarda, cebula, majonez, relish (drobno pokrojone warzywa podawane jako dodatek do potrawy), chili (gulasz z papryki chili, fasoli, mięsa i pomidorów), kapusta kiszona czy ogórki kiszone (ang. pickles). Parówka frankfurterka oryginalnie pochodzi z Niemiec, jednak trudno jest dokładnie ustalić kto i kiedy spopularyzował hot dogi w Stanach Zjednoczonych. Hot dog z Nowego Jorku (ang. New York dog) jest uznawany za oryginalnego hot doga, niemniej jednak jest to również ważny element lokalnej kuchni Chicago. Hot dog był na początku swojego istnienia jedzeniem ulicznym dla klasy robotniczej. Należy do grupy tzw. finger food, czyli jedzenia, które możemy spożywać “w biegu”, bez użycia sztućców. Hot dog i hamburger to obecnie dwa najpopularniejsze dania typu fast food na świecie.


najpopularniejsze dania

Chicago-style pizza

Chicago-style pizza, inaczej zwana też deep-dish pizza, to pizza na grubym cieście pochodząca z Chicago. Pieczona w głębokiej blasze, przypomina bardziej ciasto niż tradycyjną pizzę. Na samym spodzie pizzy kładzie się ser, później pozostałe dodatki, najczęściej kiełbasę (ang. Italian sausage), a dopiero ostatnia warstwa to sos pomidorowy (ang. tomato sauce). Chicago-style pizza prawdopodobnie została wynaleziona w Pizzerii Uno w Chicago w 1943 i obecnie cieszy się popularnością w całych Stanach Zjednoczonych.

Inną popularną w Stanach, a szczególnie w Chicago, odmianą pizzy jest tzw. thin-crust pizza, czyli chrupiąca pizza na bardzo cienkim cieście. Najczęściej krojona w kwadraty, a nie w trójkąty jak tradycyjna pizza, stała się popularną imprezową przekąską. Najpopularniejsze dania na świecie to często różne odmiany pizzy.

najpopularniejsze dania

Sloppy joe

Sloppy joe, czyli kolejna z popularnych amerykańskich kanapek, jest nieco podobna do hamburgera. Składa się z mielonej wołowiny (ang. ground beef) lub wieprzowiny (ang. ground pork) podanej na bułce hamburgerowej, sosu pomidorowego lub ketchupu i sosu Worcestershire. Sloppy joes zyskały na popularności w latach 50. XX wieku. Według legendy, kanapki Sloppy joes powstały gdy kucharz Joe z kawiarni Floyd Angell’s w Sioux w stanie Iowa dodał sosu pomidorowego do kanapek z mięsem mielonym. Obecnie to jedna z najpopularniejszych i najprostszych do przygotowania w domu potraw amerykańskich. Najpopularniejsze dania amerykańskie to często różne wersje hamburgerów czy kanapek.


Słownictwo związane z amerykańską kuchnią:

bechamel sauce – sos beszamelowy
blue cheese dressing – dressing charakterystyczny dla kuchni amerykańskiej, składający się z niebieskiego sera, majonezu, maślanki lub jogurtu, octu i czosnku
broth – bulion
bun – bułka
buttermilk – maślanka
celery – seler
cheese curds – kawałki zwarzonego mleka, które powstają w procesie produkcji sera cheddar
chicken wings – skrzydełka z kurczaka
clams – małże
comfort food – jedzenie, które poprawia humor, redukuje stres
corned beef – peklowana wołowina
finger food – jedzenie, które można jeść bez sztućców, palcami
flour – mąka
fries – frytki
gravy – sos charakterystyczny dla kuchni amerykańskiej i angielskiej, zrobiony z tłuszczu lub masła, w którym wcześniej smażone było mięso
ground beef – mielona wołowina
ground pork – mielona wieprzowina
horseradish – chrzan
hot dog – hot dog, parówka
hot sauce – sos chili
Italian sausage – kiełbasa wieprzowa
jelly – konfitura
lobster – homar
mayonnaise (mayo) – majonez
milk – mleko
oyster crackers – solone krakersy, często serwowane jako dodatek do zupy clam chowder
peanut butter – masło orzechowe
pickles – ogórki kiszone
ranch dressing – dressing charakterystyczny dla kuchni amerykańskiej, składający się z maślanki, majonezu, czosnku, cebuli, musztardy i ziół
relish – drobno pokrojone warzywa podane jako dodatek do potrawy
rye bread – chleb żytni
sauerkraut – kapusta kiszona
snack – przekąska

Swiss cheese – ser szwajcarski

Chcesz wiedzieć więcej o potrawach amerykańskich? Zajrzyj do naszego wpisu rodzaje potraw po angielsku.


Zajrzyj do naszych ćwiczeń!


Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube