Sporty zimowe po angielsku: wstęp
Sporty zimowe po angielsku – jakie znasz? Gdy robi się zimno musimy często zrezygnować z naszych ulubionych sportów takich jak jazda na rowerze, surfing czy też kajakarstwo. Za to otwiera się przed nami szereg innych możliwości. Gdy tylko spadnie śnieg, śmiało możemy wyciągnąć sanki (a sled), narty (skis) czy też łyżwy (ice skates). Jeśli lubimy aktywnie spędzać czas, możemy to śmiało robić też w okresie zimowym. Oto lista sportów zimowych po angielsku.
Sporty zimowe po angielsku: słownictwo
toboggan – tobogan
Sporty zimowe po angielsku: sprzęt narciarski
Jeśli wybieracie się na narty należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria i sprzęt narciarski (ski equipment). Po pierwsze trzeba chronić oczy przed słońcem, śniegiem i wiatrem. Niektórzy noszą okulary przeciwsłoneczne (sunglasses), a inni wolą gogle (goggles). By chronić głowę przed urazami potrzebny jest odpowiedni kask (helmet). Do samej jazdy z górki przydadzą się kijki (ski poles), buty narciarskie (ski boots), narty (skis). Warto też odpowiednio się ubrać. Zaczynamy od pierwszej warstwy (base layer). Po angielsku często ta warstwa jest również nazywana wicking layer, czyli taka, która odciąga wilgoć z wnętrza i przenosi na powierzchnię. To warstwa tuż przy skórze, z materiałów syntetycznych (synthetic materials), które szybko odciągają wilgoć od skóry. Powinniśmy unikać bawełny (cotton), gdyż nie odciąga wilgoci, raczej nią nasiąka (to absorb), a wówczas również traci możliwości utrzymania ciepła. Druga warstwa to warstwa docieplająca (insulating layer), po angielsku zwana też warstwą środkową (middle layer). To zazwyczaj wszelkiego rodzaju swetry (sweaters), bluzy (sweatshirts) czy polary (fleece). Celem tej warstwy jest zatrzymanie ciepła, a do tego najlepiej służą materiały takie jak polar (fleece) czy też wełna (wool). Ostatnia warstwa to ochronna warstwa zewnętrzna (protection layer). Na nią składa się kurtka narciarska (ski jacket) i spodnie narciarskie (ski pants). Warto zwrócić uwagę czy kurtka i spodnie są wodoodporne (waterproof) i „oddychają” (breathable).
thermal underwear – bielizna termiczna
Sporty zimowe po angielsku: rodzaje wyciągów narciarskich
a T-bar lift – wyciąg orczykowy
Sporty zimowe po angielsku: sprzęt do hokeja na lodzie
W przypadku sprzętu do hokeja na lodzie (ice hockey equipment), potrzebujemy nieco więcej akcesoriów, by się chronić przed urazami niż w przypadku narciarstwa czy łyżwiarstwa figurowego. Tak jak w przypadku nart, przyda nam się kask (helmet), najlepiej z szybką (visor) ale też naramienniki (shoulder pads), nałokietniki (elbow pads), ochraniacz na zęby (mouth guard), ochraniacz krocza (a groin protector), nagolenniki (shin pads), ochraniacz szyi (a neck guard), ochraniacz żeber (rib protector).
ice skates – łyżwy
Sporty zimowe po angielsku: sprzęt do wędkarstwa podlodowego
Sprzęt do wędkarstwa podlodowego (ice fishing equipment) różni się nieco od tego potrzebnego do zwykłego wędkarstwa, choć również używamy wędki. Po pierwsze, potrzebna jest dość wrażliwa wędka (a sensitive rod), gdyż ryby biorą delikatniej podczas zimy. Wędka (a rod) będzie również krótsza niż ta, której używaliśmy latem. Żyłka (a line) również musi być odpowiednio dobrana tak, by nie zamarzła w wodzie.
a reel – kołowrotek
Sporty zimowe po angielsku: sprzęt do wspinaczki lodowej
Sprzęt potrzebny do wspinaczki lodowej (ice climbing equipment) bardzo się różni od wspinaczki skalnej. Potrzebne są przede wszystkim krótkie czekany (ice axes), za pomocą których pokonujemy oblodzoną ścianę, a do butów mocujemy raki (crampons). Ubezpieczamy się śrubami lodowymi (ice screws), które wkręcamy w lód. Oto słownictwo nawiązujące do wspinaczki lodowej.
a spring-loaded camming device/friend – friend
Sporty zimowe po angielsku: inny sprzęt
snowshoe – rakieta śnieżne
Add comment