Recenzja filmu po angielsku
Recenzja filmu po angielsku to a movie review. Czym jest recenzja? Recenzja to forma wypowiedzi pisemnej zawierająca opinie na temat danego filmu. Po co pisać recenzję filmu? Recenzje filmu pomagają potencjalnym widzom zdecydować czy chcą obejrzeć dany film, czy też nie. Chyba każdy z nas przeczytał kiedyś recenzje filmu przed wyjściem do kina. Ale czy każdy z nas potrafiłby ją napisać? Sprawdźmy czy znamy wszystkie elementy, które powinny zostać zawarte w recenzji filmu po angielsku.
Film vs movie
Amerykański angielski często różni się słownictwem z brytyjskim angielskim. W amerykańskim angielskim na film powiemy movie, a na recenzję filmu movie review. Natomiast w brytyjskim angielskim film to film, a recenzja filmu to film review.
a movie review (AmE) – recenzja filmu
Poznaj więcej różnic między amerykańskim a brytyjskim angielskim z artykułu American English vs British English.
Jak podejść do recenzji filmu po angielsku?
Najlepiej jest obejrzeć dany film co najmniej dwa razy (twice), w skupieniu. Warto jest też robić notatki (to take notes) podczas oglądania. Następnie, przed przystąpieniem do pisania wyszukać informacje (to do research) dotyczące filmu. Dane dotyczące tego, gdzie były robione zdjęcia, fakty dotyczące wydarzeń historycznych, obsadę filmu, etc. Potem trzeba już tylko zasiąść za klawiaturą komputera i zacząć pisać.
Jak napisać recenzję filmu? Najlepiej jest podzielić ją na akapity (do 300 słów maksimum) – sprawi to, że będzie ona bardziej przejrzysta. Warto jest też zwrócić uwagę na odbiorcę naszej recenzji. To, kto będzie naszym czytelnikiem powinno być decydującym czynnikiem w wyborze stylu naszej recenzji. Po zidentyfikowaniu odbiorcy będziemy mogli zdecydować czy powinniśmy zachować bardziej formalny styl, czy też możemy pozwolić sobie na użycie bardziej żartobliwych sformułowań, a może czy powinniśmy skupić się na przekazaniu jak największej ilości informacji. Powinniśmy też pamiętać, że nie ważne kto przeczyta naszą recenzję to powinna być ona poprawna gramatycznie, ze szczególnym naciskiem na czas.
an informative review – recenzja zawierająca dużo informacji
to support your observations with examples – poprzeć obserwacje przykładami
Jakiego czasu używamy do napisania recenzji filmu po angielsku?
Aby napisać recenzję filmu, wystarczy nam czas Present Simple. W formalnych recenzjach często jest też używana strona bierna (passive voice).
Elementy recenzji filmu po angielsku
Pisząc recenzję filmu zwykle podzielimy ją na trzy części. Oto elementy, które powinny zostać zawarte w recenzji filmu po angielsku.
1. Wstęp
Na początku recenzji powinniśmy zawrzeć podstawowe informacje dotyczące filmu. Nie musimy opisywać wszystkich elementów, ale należałoby zawrzeć te najważniejsze – tytuł filmu, gatunek oraz główna obsada aktorska.
miejsce akcji (setting)
The Twister is a 1996 movie about a group of storm chasers in Oklahoma. The movie was directed by Jan de Bont.
2. Rozwinięcie
W pierwszej części powinniśmy zawrzeć krótkie streszczenie fabuły filmu. Następnie możemy przejść do naszych opinie na temat poszczególnych elementów filmu takich jak muzyka, gra aktorska czy kostiumy.
- animacja (animation)
- dialogi (dialogues)
- efekty specjalne (special effects)
- gra aktorska (acting)
- kostiumy (costumes)
- muzyka (music)
- nastrój (mood)
wydanie opinii (to give an opinion)
The movie starts with an F5 tornado approaching the house of the main character, Jo Thorthon.
3. Zakończenie
Na końcu naszej recenzji powinniśmy zawrzeć naszą rekomendację (lub jej brak) dla danego filmu. Przy tym koniecznie powinniśmy podać przyczyny takiej opinii.
rekomendacja (recommendation)
If you like amazing visual effects, this is the movie for you.
Recenzja filmu po angielsku: rodzaje filmów
Przy pisaniu recenzji przydaje się znajomość gatunków filmu. Dzięki temu możemy jednym słowem przekazać naszemu czytelnikowi czego może się po danym filmie spodziewać. Nie musimy tłumaczyć, że na filmie wojennym (a war film) będzie dużo śmierci i przemocy, a na kreskówce (a cartoon) nie zobaczymy żywych aktorów.
a western – western
Slangowe gatunki filmowe
Niektóre rodzaje filmów mają swoje nieformalne określenia.
spaghetti western = western kręcony we Włoszech
Recenzja filmu po angielsku: przydatne słownictwo
Często w recenzjach zawieramy dodatkowe informacje o filmie takie jak czy film jest częścią serii, jakie są jego dochody (box office) lub jaki miał budżet (budget).
a sequel – kontynuacja
Recenzja filmu po angielsku: wstęp
We wstępie naszej recenzji skupmy się na przedstawieniu czytelnikowi opisywanego filmu. Podajmy kilka informacji, które pomogą mu go zidentyfikować. Jaki jest tytuł, gdzie rozgrywa się akcja filmu (setting) czy też kto napisał scenariusz (a script). Jednak nie wchodźmy w szczegóły, na to przyjdzie czas w rozwinięciu. We wstępie zawrzyjmy suche fakty. Oto wyrażenia przydatne w pisaniu wstępu recenzji filmowej.
Twórcy filmu
Często się tak zdarza, że dwa filmy mają taki sam tytuł. Podanie w recenzji nazwiska reżysera (director’s name) czy też scenarzysty (screenwriter) pomoże jej czytelnikowi odróżnić jeden film od drugiego.
a script – scenariusz
Who directed the movie?
The movie was directed by… – Film został wyreżyserowany przez…
Who produced the movie?
The movie was produced by… – Film został wyprodukowany przez…
Who wrote the script?
The script was written by… – Scenariusz został napisany przez…
Akcja filmu
We wstępie nie opisujemy fabuły filmu (plot), ale dobrze jest jednym zdaniem określić o czym mówi historia (story) i gdzie rozgrywa się akcja filmu (action).
The story unfolds in… – Historia rozgrywa się w…
Fakty o filmie
The movie was based on a true story. – Film jest oparty na prawdziwej historii.
Recenzja filmu po angielsku: rozwinięcie
Rozwinięcie jest najbardziej wyczerpująco napisaną częścią naszej recenzji. To tam zawieramy szczegółowe informacje na temat filmu – fabułę, opis elementów kreatywnych które zwróciły naszą uwagę oraz nasze opinie na temat filmu. W tej części recenzji możemy się naprawdę rozpisać, ale postarajmy się przekazać nasze myśli w sposób przejrzysty i uporządkowany. Oto słownictwo, które pomoże nam w napisaniu interesującej recenzji filmu.
Aktorzy
Na to jak nam się podoba film w dużej mierze wpływa gra aktorska. Ciekawa historia może być zrujnowana przez nieprzekonujących aktorów (actors). I na odwrót, przewidywalna fabuła może być uratowana przez uzdolnioną obsadę (cast) lub niezwykłe wyczyny kaskaderskie (stunts).
Who starred in the movie? – Kto grał w filmie?
a supporting actor – aktor drugoplanowy
John Smith is less convincing as [nazwa postaci] – John Smith jest mniej przekonujący jako [nazwa postaci]
Elementy wizualne
Na elementy wizualne filmu składa się wiele rzeczy – oświetlenie (lighting), montaż (editing) czy efekty specjalne (special effects). Oglądając film często ich nawet nie zauważamy – i tak powinno być. Efekty wizualne nie powinny być bardziej interesujące niż sam film – powinny go ulepszać. Jednak oglądając film na potrzeby recenzji powinniśmy zwrócić na nie uwagę – czy film nie zaliczył jakieś wpadki (a blooper), a może efekty nie wydawały się rzeczywiste.
lighting – oświetlenie
The Troya has spectacular costumes. – Troja ma spektakularne kostiumy.
Muzyka
Muzyka nadaje scenie odpowiednią atmosferę (atmosphere). Źle dobrana melodia może wybić widza z wyjątkowa przejmującego momentu w filmie. Warto jest wspomnieć w recenzji o muzyce, bo jest ona ważną częścią filmu.
a theme song – piosenka tytułowa
The theme song is catchy. – Piosenka tytułowa jest wpadająca w ucho.
Fabuła filmu
Opisując fabułę filmu pamiętajmy, żeby nie zdradzić całej historii wraz z zakończeniem (ending). Nawet jeśli film nam się nie podobał to czytelnik naszej recenzji ostatecznie sam zdecyduje czy obejrzeć film czy nie. Nie psujmy mu tego doświadczenia.
a villain – czarny charakter
The story has a twist in it. – Historia ma nagły zwrot akcji.
Recenzja filmu po angielsku: opinia
W recenzji zamieszczamy naszą opinię. Pamiętajmy jednak, żeby poprzeć ją powodami. Dzięki temu nasza recenzja będzie bardziej informatywna. Oto kilka przydatnych zwrotów, które ułatwią nam wyrażenie opinii.
John Smith‘s writing is witty. – Sposób pisania Johna Smitha jest błyskotliwy.
Opinia: przymiotniki
Recenzja filmu zawiera wiele opinii i opisów. Aby je ciekawie napisać potrzebna jest nam znajomość przymiotników.
third-rate – trzeciorzędny
Recenzja filmu po angielsku: rekomendacje
W zakończeniu naszej recenzji możemy zachęcić lub zniechęcić naszych czytelników do zobaczenia danego filmu.
Pozytywne rekomendacje
Pretty Woman is the best romantic comedy of the 20th century. – Pretty Woman jest najlepszą komedią filmową 20 wieku.
Negatywne rekomendacje
It is bound to be a box office failure. – To musi ponieść porażkę kasową.
Przykładowa recenzja filmu po angielsku: Free Willy
Free Willy is one of three movies telling the story of a friendship between a small boy and a killer whale named Willy. It’s a family drama directed by Sinom Wincer. The lead actors include Jason James Richter starring as Jesse and Keiko the orca, as the eponymous Willy. The cast includes August Schellenberg, Lori Petty, and Jayne Atkinson.
The movie begins with the scene of Willy being captured by a whaler, near the shore. We are then promptly introduced to the second main character, Jessie, who has been abandoned by his mother. The boy, along with other children, is detained by the police for stealing food and destroying property at an amusement park. As punishment, Jessie has to clean up graffiti. When working in the park, he meets the stubborn and uncooperative orca named Willy. Immediately, an unusual bond forms between the two.
Free Willy is a fantastic movie that in a very touching way teaches about friendship and family. It also shows us that animals should live in the wild. The movie is filled with beautiful footage of a swimming orca, which was mostly computer-generated. Breathtaking footage is accompanied by fantastic music, and Young Jason James Richter’s acting skills are nothing but to be admired, especially that his partner on set was a giant orca.
Free Willy is a great movie for the whole family. I recommend it to everyone who loves animals and moving stories of friendship between humans and animals.
Uwolnić orkę
„Uwolnić Orkę” to pierwszy z trzech filmów opowiadających o przyjaźni między małym chłopcem a orką imieniem Willy. To dramat rodzinny wyreżyserowany przez Simona Wincer. W głównych rolach występują Jason James Richter w roli Jessego i orka Keiko w roli tytułowego Willy’ego. A w pozostałych rolach możemy zobaczyć Augusta Schellenberg, Lori Petty oraz Jayne Atkinson.
Film rozpoczyna się od sceny schwytania Willy’ego przez wielorybników niedaleko brzegu. Następnie zostaje nam przedstawiony drugi bohater – porzucony przez swoją matkę dwunastoletni Jesse. Chłopiec wraz z innymi dziećmi zostaje złapany przez policję za kradzież jedzenia i zwandalizowanie parku rozrywki. Za karę Jessie musi zmyć graffiti. Pracując w parku spotyka tam upartą i niewspółpracująca orkę imieniem Willy. Od razu między tymi dwoma nawiązuje się niezwykła więź.
„Uwolnić Orkę” to świetny filmy, który we wzruszający sposób uczy o przyjaźni i rodzinie. Pokazuje również, że dzikie zwierzęta powinny żyć na wolności. Film jest przepełniony pięknymi zdjęciami pływającej orki, które w dużej części zostały stworzone za pomocą CGI. Zachwycającym zdjęciom towarzyszy rewelacyjna muzyka, a gra aktorska młodego Jasona Jamesa Richtera była nadzwyczajna, zwłaszcza, że jego partnerem była olbrzymia orka.
„Uwolnić orkę” jest świetnym filmem dla całej rodziny. Polecam go każdemu, kto kocha zwierzęta i piękne historie o przyjaźni między ludźmi i zwierzętami.
Artykuł po angielsku
Zapoznaj się też z poradami jak napisać artykuł po angielsku.