Poznawanie nazw sklepów w języku angielskim
Zwiększanie zasobów słownictwa jest wyzwaniem, które trzeba podjąć jeśli chcemy biegle mówić po angielsku. Terminologię związaną z robieniem zakupów (shopping) przygotowaliśmy w artykule język angielski w sklepie. To słownictwo podstawowe, przydatne w czasie wyjazdu za granicę lub do obsługi obcokrajowców. Jednak jeśli naprawdę chcemy rozszerzyć nasze słownictwo to warto poznać rodzaje sklepów po angielsku.
Naukę nazw sklepów warto zacząć od poznania najważniejszego słówka, czyli sklepu. Sklep po angielsku to zarówno shop i store. W amerykańskim angielskim (AmE) sklep to najczęściej store, a w brytyjskim angielskim (BrE) to shop. To jednak nie jedyna różnica. Niektóre sklepy mają całkiem różne nazwy, na przykład apteka to po angielsku pharmacy (AmE) albo chemist’s (BrE). Jeszcze inne sklepu mają kilka nazw, które nie mają związku z amerykańskim czy brytyjskim angielskim. Na przykład sklep z wyrobami tytoniowymi to zarówno tobacco shop, jak i tobacconist’s.
tobacconist’s – sklep z wyrobami tytoniowymi
Rodzaje sklepów po angielsku
Na świecie istnieje wiele typów sklepów. Mogą się one różnić między sobą wielkością (size), rodzajem produktów, które sprzedają czy ceną (price). Poznawanie rodzajów sklepów zacznijmy od sklepów, które mają różnorodny asortyment.
wholesale store – sklep hurtowy
Rodzaje sklepów spożywczych po angielsku
Kategoria sklepów spożywczych jest bardzo różnorodna. W sklepach spożywczych możemy kupić warzywa i owoce (vegetables and fruit), mięso (meat) czy wypieki (baked goods).
takeout – restauracja z posiłkami na wynos
Sklepy odzieżowe po angielsku
Oto sklepy sprzedające ubrania (clothes), buty (shoes) i dodatki (accessories).
women’s fashion store – sklep z odzieżą damską
Po słownictwo związane z zakupem ubrań zapraszamy do artykułu w sklepie odzieżowym.
Sklepy usługowe po angielsku
Temat rodzaje sklepów po angielsku zawiera również specjalne sklepy, które oferują wykonanie dla nas pewnej usługi. Na przykład w warsztacie samochodowym możemy naprawić nasz samochód (to repair the car), a w salonie fryzjerskim ściąć włosy (to cut hair).
service station – warsztat samochodowy
Rodzaje sklepów przemysłowych po angielsku
W sklepach przemysłowych nie kupimy produktów, które można spożyć. Zamiast tego kupimy sprzęt AGD (home appliances), meble (furniture) czy materiały budowlane (building materials).
trade fair – wystawa przemysłowa
Rodzaje sklepów po angielsku: tanie sklepy
Tanie sklepy oferują bardzo niskie ceny na swoje produkty. Zwykle mają one niską jakość (poor quality) lub są używane (used).
variety store – tani sklep wielobranżowy
Hobbystyczne sklepy po angielsku
Oprócz najpotrzebniejszych rzeczy, do sklepów chodzi się również po towary które umilą nam spędzanie czasu. Dlatego w artykule rodzaje sklepów po angielsku nie może zabraknąć sklepów, które nazwiemy hobbystycznymi. W tych typach sklepów można kupić książki (books), wędki (fishing rods) czy sprzęt sportowy (sports equipment).
toy store (AmE) – sklep z zabawkami