Prezentacja biznesowa po angielsku: wstęp
Prezentacja biznesowa po angielsku to wyzwanie, przed którym może stanąć każdy biznesmen i bizneswoman podczas spotkania biznesowego. Przygotowanie prezentacji (to prepare a presentation) pod względem merytorycznym jest bardzo trudne i wyczerpujące, a przygotowanie jej w innym języku dodatkowo może spowodować trudności. Aby ułatwić sobie wygłaszanie prezentacji (to give a presentation) dobrze jest zapoznać się z uniwersalnymi sformułowaniami i zwrotami, które pojawiają się podczas takiego wystąpienia. Nie ważne czy przygotowujemy krótką prezentację (a short presentation) czy szczegółową prezentację (a detailed presentation), pewnych etapów wygłaszanie prezentacji biznesowej nie da się pominąć.
a short presentation – krótka prezentacja
to prepare a presentation – przygotowywać prezentację
Business English
Do przygotowania prezentacji biznesowej potrzebna jest również znajomość Business English.
Struktura prezentacji biznesowej w języku angielskim
Każda prezentacja powinna mieć uporządkowaną strukturę, dzięki temu całe wystąpienie będzie mogło przebiegać sprawniej. Prezentację należy zacząć od wprowadzenia – powitań i zwięzłego zaprezentowanie planu naszego wystąpienia. Główną częścią jest oczywiście wygłoszenie naszej prezentacji i to powinno zająć nam najwięcej czasu, ale pamiętajmy żeby zostawić też kilka chwil dla wszelkich potencjalnych pytań. Musimy być przygotowani na to, że nasz publiczność będzie chciała zaangażować się w naszą prezentację.
Prezentacja biznesowa po angielsku: powitanie
Nasze wystąpienie musimy zacząć od powitania. Pokażemy tym nasze dobre wychowanie, a naszym słuchaczom okażemy szacunek. Jednak powitanie powinno być krótkie – nie chcemy niepotrzebnie przedłużać naszego wystąpienia. Musimy pamiętać, że nasi słuchacze poświęcają nam ich cenny czas.
Welcome to… – Witam w…
Angielski w biznesie
Poszczególne dziedziny biznesu wyróżniają się specyficznym słownictwem, które powinien znać każdy profesjonalista. Poznaj podstawowe słownictwo dla różnych branż z wpisu angielski w biznesie.
Prezentacja biznesowa: przedstawianie się
Gdy rozpoczynamy naszą prezentację biznesową, koniecznie musimy się przedstawić – powiedzieć jak mamy na imię oraz czym się zajmujemy – za jaki obszar jesteśmy odpowiedzialni. Nawet jeśli prezentujemy przed naszymi kolegami z pracy (work colleagues) warto szybko się przedstawić, gdyż nie wszyscy muszą wiedzieć kim jesteśmy. Część osób nawet jeśli kojarzy nas z widzenia nie będzie wiedziała jak mamy na imię.
The subject of my talk is… – Tematem mojej przemowy jest…
Nieformalny sposób przedstawienia się
Jeśli pracujemy w firmie, gdzie panuje koleżeńska atmosfera możemy przedstawić się używając mniej formalnych sformułowań.
Hi, I see some new faces so I’ll introduce myself first. I’m Adam. – Cześć, widzę tu kilka nowych twarzy więc najpierw się przedstawię. Jestem Adam.
PRZYKŁAD:
Good morning everyone. For those who don’t know me, my name is Adam and I work in the HR department.
Dzień dobry wszystkim. Dla tych, który mnie nie znają, mam na imię Adam i pracuję w dziale kadr.
Hello everyone. Before we begin, let me introduce myself. I’m Adam and I’m the CFO.
Cześć wszystkim. Zanim zaczniemy, pozwólcie, że się przedstawię. Jestem Adam i jestem dyrektorem finansowym.
Prezentacja biznesowa po angielsku: czas trwania
Warto zaznaczyć ile czasu będzie trwała prezentacja, aby dać odbiorcom pojęcie czego mogą się spodziewać i na jak długo będą musieli się skupić. Co więcej, może to podnieść zaangażowanie wśród słuchaczy – wiedząc że prezentacja jest krótka, łatwiej się na niej skupić.
Prezentacja biznesowa po angielsku: przedstawienie tematu
Zawsze należy przedstawić temat prezentacji. Będzie to zazwyczaj nasz pierwszy slajd. Warto, aby tytuł odzwierciedlał ogólny temat prezentacji, był łatwy do zrozumienia, a także przykuwał uwagę widzów. Jeśli już sam tytuł będzie zbyt skomplikowany, zniechęcimy tym naszych odbiorców.
Prezentacja biznesowa po angielsku: etapy prezentacji
Naszą prezentację możemy podzielić na kilka krótszych części – przez co łatwiej będzie słuchaczom uporządkować przekazywaną wiedzę.
Prezentacja biznesowa po angielsku: rozpoczynanie prezentacji
Rozpoczęcie prezentacji jest jednym z istotniejszych części naszego wystąpienia. Te pierwsze chwile pozwolą nam złapać uwagę naszych słuchaczy lub sprawią, że stracimy ich zainteresowanie. Warto jest więc zacząć nasze wystąpienie od czegoś ciekawego, co przyciągnie uwagę (to draw attention).
Prezentacja biznesowa po angielsku: przejścia między tematami
Jak już mówiliśmy, lepiej jest podzielić prezentację na kilka części, aby łatwiej było zrozumieć przekazywane informację. Uważajmy jednak na to, aby nie wyglądało to jakbyśmy skakali z tematu na temat. Musimy przygotować płynne przejścia między poszczególnymi częściami naszej prezentacji. Pomoże nam w tym signposting language, czyli zdania drogowskazy. Są to przydatne zwroty, które pomogą nam spójnie przeprowadzić słuchacza od jednego tematu do drugiego. Signposting language są zdaniami-przewodnikami, które służą do wyjaśnienia o czym mówiliśmy i o czym będziemy mówić dalej.
Podkreślanie ważności czegoś
We have to remember that… – Musimy pamiętać, że…
Jak powiedzieć „według badań”
Our data shows…. – Nasze badania pokazują…
Przedstawianie danych
This chart shows a breakdown of… – Ten diagram pokazuje podział…
Typy wykresów (charts) po angielsku
Prezentacja biznesowa po angielsku: przykłady
Postarajmy się zawsze zilustrować to, co chcemy przekazać przykładami (examples). W ten sposób, łatwiej będzie naszym słuchaczom zrozumieć to, o czym mówimy.
To give you an example… – Aby dać wam przykład…
Parafrazowanie w prezentacji biznesowej po angielsku
What I mean to say is… – Mam na myśli, że…
Prezentacja biznesowa po angielsku: dodawanie informacji
Co powiedzieć, jeśli omyłkowo zapomnieliśmy o czymś wspomnieć? Jak wrócić do poprzedniej części prezentacji tak, aby słuchacz nie był zdezorientowany?
Prezentacja biznesowa po angielsku: pytania
Podczas prezentacji biznesowej często będą się pojawiać pytania. Możemy albo zachęcać odbiorców do zadawania pytań w trakcie prezentacji, albo wyznaczyć kilka minut na pytania już po samej prezentacji. Decyzja należy do nas. Jeśli pytania zadawane podczas prezentacji mogą nas wybić z rytmu albo dodatkowo zdenerwować, warto zaznaczyć, że prosimy słuchaczy aby zadawali pytania dopiero PO naszej prezentacji, a nie w trakcie.
There will be time for questions after this presentation. – Czas na pytania będzie po tej prezentacji.
Kolejne pytania
I think we have time for one more question. – Myślę, że mamy czas na jeszcze jedno pytanie.
Podziękowanie za pytania
That’s an interesting question. – To ciekawe pytanie.
Odpowiedzi na pytania
I’ll come back to that question later if I may. – Jeśli mogę to wrócę do tego pytania później.
Ucinanie dyskusji
That’s exactly the opposite of what I’ve been saying here. – To dokładnie na odwrót tego o czym tu mówiłem.
Klaryfikowanie
Prezentacja biznesowa po angielsku: gdy nie znamy odpowiedzi
A jeśli nie znamy odpowiedzi na pytanie, które nam zadano? Nie należy panikować! Zawsze może się tak zdarzyć i dlatego przygotowaliśmy frazy, które pomogą nam z twarzą wyjść z opresji. Możemy wprost powiedzieć, że w danym momencie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie lub możemy postarać się skierować pytanie do publiczności lub z powrotem do osoby zadającej pytanie.
Prezentacja biznesowa po angielsku: zakończenie
Na zakończenie naszej prezentacji biznesowej, możemy użyć jednej z następujących fraz:
Prezentacja biznesowa po angielsku: rekomendacje
What we need to do is… – To, co musimy zrobić to…
Prezentacja biznesowa po angielsku: podziękowania
Thank you very much for your attention. – Bardzo dziękuję za uwagę.
Jak podziękować komuś po angielsku?
Sprawdź jak podziękować komuś po angielsku we wpisie thanks you czy thank you?
Prezentacja biznesowa po angielsku: przekazanie pałeczki
Jak rozpocząć prezentację biznesową po angielsku?
Nadal masz wątpliwości jak rozpocząć prezentację biznesową po angielsku? Oto przykładowa przemowa rozpoczynająca prezentację biznesową po angielsku.
Good morning everyone. Thank you all for coming today. I’m grateful you could all make it. Let me start by introducing myself. As some of you may know, I’m Adam and I’m the operations manager. What I’d like to talk about today is efficiency. I know that sounds like a very broad topic but I’ve divided my presentation into three parts. The first part will focus on energy efficiency and sustainability, in the second part I’ll talk about labor efficiency and then I’ll move on to operational efficiency. Don’t worry though, my presentation shouldn’t take more than 25 minutes. I’ll try to be as brief as possible – I know you’re all extremely busy with that new project. Please feel free to interrupt me if you have any questions. I’ve also allocated time for questions at the end of the presentation. Let’s begin.
Dzień dobry wszystkim. Dziękuję wszystkim za przybycie dzisiaj. Jestem wdzięczny/a że udało się wam wszystkim przybyć. Zacznę od przedstawienia się. Jak niektórzy z was już wiedzą, jestem Adam i jestem managerem operacyjnym. Dzisiaj chciałbym porozmawiać o wydajności. Wiem, że brzmi to jak bardzo obszerny temat, ale podzieliłem moją prezentację na trzy części. Pierwsza część skupi się na wydajności energetycznej i zrównoważonym rozwoju, w drugiej części omówię wydajność pracy, a potem przejdę do sprawności działania. Proszę się nie martwić, moja prezentacje nie powinna zająć więcej niż 25 minut. Postaram się mówić tak krótko, jak to możliwie – wiem, że jesteście bardzo zajęci z powodu tego nowego projektu. Proszę przerywajcie mi jeśli będziecie mieć jakieś pytania. Koniec prezentacji przeznaczyłem na pytania. Zaczynajmy.
Add comment