Egzamin ósmoklasisty
Reakcje językowe (lub funkcje językowe) to część egzaminu ósmoklasisty, która polega na sprawdzeniu znajomości wyrażeń i zwrotów używanych w codziennych sytuacjach. W tej części egzaminu pojawia się od 10 do 12 zadań. Zwykle są to pytanie typu wielokrotnego wyboru lub uzupełnianie luk. W poleceniu pytania pojawia się opis jakieś codziennej sytuacji, a odpowiedzi to możliwe odpowiedzi na daną sytuację. Zadaniem ósmoklasisty jest dobranie odpowiedniej do sytuacji odpowiedzi w języku angielskim.
Reakcje językowe: przykładowe pytania
Pytania sprawdzające znajomość reakcji językowych mogą być trudne jeśli nie zna się dobrze codziennych zwrotów i wyrażeń. Proponowane odpowiedzi zwykle nie odbiegają daleko od tematu polecenia, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeczytać polecenie i odpowiedzi.
1. Poproś osobę, z którą rozmawiasz przez telefon, aby mówiła trochę głośniej.
Could you take a message?
To pytanie jest bardzo proste jeśli znamy poszczególne zwroty używane w rozmowach telefonicznych. Call me oznacza „zadzwoń do mnie”. Speak up oznacza „mów trochę głośniej”. Take a message oznacza „przyjąć wiadomość”.
2. Chcesz usiąść na miejscu obok innego pasażera. Co powiesz?
Please, take a seat.
W tym pytaniu musimy zapytać innego pasażera „Czy to miejsce jest zajęte?”. Aby to zrobić potrzebna jest nam znajomość wyrażenia This seat is taken, które oznacza „To miejsce jest zajęte”. Zdanie I’d like an aisle seat, please przyda się nam w sytuacji, gdy kupujemy bilet i chcemy poprosić o miejsce przy przejściu. Natomiast Please have a seat użyjemy, gdy chcemy poprosić kogoś żeby usiadł.
3. Kolega proponuje ci wspólny trening. Jak odrzucisz propozycję?
I’d love to but I’m tired.
Aby uprzejmie odrzucić czyjąś propozycję użyjemy zwrotu I’d love to but I’m tired, czyli „Chciał(a)bym, ale jestem zmęczony/a”. Może się wydawać że zwrot Why not? może być poprawną odpowiedzią, bo zawiera słowo przeczące, ale tak naprawdę tego zwrotu używamy gdy chcemy przyjąć propozycję. Why not oznacza „Czemu nie?”. Thanks. I’m fine oznacza „Dziękuję. Mam się dobrze.”
4. Kolega opowiedział ci o swoim niedawnym wypadku. Jak wyrazisz współczucie?
I’m sorry to hear that.
I’m sorry to hear that oznacza „Przykro mi to słyszeć”. Zwrot I didn’t mean to hurt you oznacza „Nie chciałem/am cię skrzywdzić”, który używamy gdy chcemy kogoś przeprosić za krzywdę którą tej osobie wyrządziliśmy. Natomiast Oh, wow to okrzyk zdumienia, który nie wyraża współczucia.
5. Kolega pyta, czy twoja mama późno wraca do domu. Co odpowiesz?
Yes, she did.
W tym pytaniu trzeba zwrócić uwagę na czas w jakim napisane są odpowiedzi. Każda z tych odpowiedzi jest poprawną odpowiedzią na pytanie o powrót z pracy, ale w innym czasie. W poleceniu jest pytanie o to co twoja mama zwykle robi. Czyli poprawna odpowiedź powinna być w czasie Present Simple – No, she doesn’t. Gdyby pytanie było o przyszłość wtedy poprawną odpowiedzią byłoby zdanie z going to. Natomiast o przeszłości mówi zdanie z did.