Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA

Pobudzenie kreatywności w zespole

Dlaczego kreatywność ma znaczenie?

Kreatywność w zespole jest niezmiernie ważna. Innowacyjny zespół szybko przystosowuje się do nowych warunków pracy (to adapt to new work conditions), a także chętnie podejmuje nowe wyzwania (to take on new challenges). A każda innowacja, jak wiadomo, jest na wagę złota. Jednak nawet najwięksi innowatorzy (innovators) nie będą wykazywać się kreatywnością, jeśli środowisko pracy (work environment) na to nie pozwala, bądź do tego nie zachęca.

Jak promować innowacyjność?

Zadbaj o atmosferę

Luźna atmosfera (a relaxed atmosphere) zachęca do bycia kreatywnym. Jeśli atmosfera w pracy jest sztywna (stiff) lub stresująca (stressful), wówczas wydzielamy hormon zwany kortyzolem, który utrudnia koncentrację (concentration). Negatywna atmosfera w pracy ma ogromny wpływ na kreatywność zespołu i jego członków. Na atmosferę w pracy ma również wpływ wystrój biura (office decor) oraz organizacja w biurze – o czym często zapominamy.

Buduj zaufanie

Najważniejszym kapitałem Twojej firmy są ludzie. Wiadomo nie od dziś, że jeśli nie czujemy wsparcia od strony organizacji, w której pracujemy, trudno nam takiej organizacji zaufać (to trust). A jeśli nie ufamy naszemu pracodawcy, o wiele trudniej będzie nam o kreatywność. Należy przede wszystkim traktować ludzi sprawiedliwie (to treat people fairly) i z szacunkiem (with respect). Im bezpieczniej będzie się czuł zespół, tym więcej lojalności (loyalty) wykażą pracownicy.

Eliminuj toksycznych ludzi

Pozytywne myślenie (positive thinking) i pozytywny zespół budują pozytywne środowisko pracy. Jednak są ludzie, którzy są po prostu toksyczni (toxic). Szerzą negatywną atmosferę wśród członków zespołu (team members) i wzbudzają niechęć.


kreatywność

Współpraca jako podstawa

Jedna burza mózgów (brainstorming) może wiele wnieść do organizacji. Jeśli posadzimy w jednym miejscu wielu kreatywnych ludzi (creative people), będą oni od siebie odbijać pomysły i wzajemnie się napędzać do wymyślania kolejnych pomysłów. Dzielenie się wiedzą (to share knowledge) w ramach organizacji pozwala szybciej odkrywać nowe rozwiązania (to discover new solutions).

Jak najmniej papierków

Biurokracja (bureaucracy) jest zmorą wszystkich z nas. To także spora bariera (a barrier) jeżeli chodzi o kreatywność. Rygorystyczne przepisy (strict rules) zniechęcają do kreatywnych działań, zwłaszcza jeśli są niezrozumiałe.

Wysokie poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości (self-esteem) ma spory wpływ na naszą kreatywność (creativity) i innowacyjność (innovation). Chociaż poczucie własnej wartości jest sprawą indywidualną (an individual matter), to można wspierać pracowników (to support employees) w tym zakresie. Należy tworzyć w pracy poczucie, że nawet jeśli pomysł okaże się chybiony, nic się nie stanie.

Pozwól na anonimowość

Każdy z nas jest inny. Wielu pracowników nie będzie czuć się komfortowo dzieląc się swoim pomysłem na forum. Dobrze jest umożliwić pracownikom przedstawienie swoich pomysłów anonimowo – na przykład poprzez stworzenie dla nich pudełka z sugestiami (a suggestion box).

Dawaj informacje zwrotne

Informacje zwrotne (feedback) powinny skupiać się nie tylko na negatywach, ale przede wszystkich na pozytywnych aspektach pracy danego pracownika. Konstruktywna informacja zwrotna (constructive feedback) pomoże pracownikowi w wykonywaniu obowiązków (to perform their duties), a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na jego pewność siebie (confidence).

Porażka oznacza sukces

Pokaż swojemu zespołowi, że każda porażka jest również poniekąd sukcesem, bo dowiedzieliśmy się jak czegoś NIE robić. To kolejne doświadczenie, które pozwala zespołowi rozwinąć skrzydła.

Pobudzenie kreatywności w zespole nie jest łatwym zadaniem, ale nie jest też niewykonalne. Koniecznie sprawdź również nasze propozycję na 50 najciekawszych benefitów pracowniczych – które mogą posłużyć jako inspiracja do urozmaicenia środowiska pracy.

oferta-platforma-ELLA-dla-firm

Add comment

angielski online

Subskrybuj | YouTube