Zacznij się uczyć angielskiego. Zobacz ofertę >
ELLA
Zmysły po angielsku

Zmysły po angielsku

Zmysły po angielsku

Człowiek posiada pięć podstawowych zmysłów (senses) – słuch, smak, wzrok, dotyk oraz węch. Są konieczne, by odbierać bodźce zewnętrzne (external stimuli). Czasami też mówimy o szóstym zmyśle (sixth sense) czyli tak naprawdę intuicji (intuition). Czasami jesteśmy pewne rzeczy w stanie przewidzieć wręcz bezpodstawnie. Oto zmysły po angielsku:

sight – wzrok
sound – słuch
smell – węch
taste – smak

touch – dotyk

Zmysł wzroku

Prawdopodobnie najważniejszy ze wszystkich zmysłów człowieka. Nasze oczy (eyes) rozpoznają kolor (color), rozpoznają kształty (shapes), oceniają odległość (distance) przedmiotów. Czasami jednak, miewamy problemy ze wzrokiem takie jak krótkowzroczność (short-sightedness) czy dalekowzroczność (far-sightedness). Zerknijmy na słownictwo związane z problemami ze zmysłem wzroku.

achromatopsia – ślepota barw
astigmatism – astygmatyzm
blindness – ślepota
cataract – zaćma
far-sightedness – dalekowzroczność
glaucoma – jaskra
old-sightedness – starczowzroczność
short-sightedness – krótkowzroczność

strabismus – zez


Zmysły po angielsku

Zmysł słuchu

Kolejnym zmysłem, który chcemy omówić w artykule zmysły po angielsku jest zmysł słuchu. Zmysł słuchu pozwala nam słyszeć dźwięki (to hear sounds). Nasze uszy odbierają fale dźwiękowe (sound waves), ale nie wszystkie! Istnieją pewne częstotliwości (frequencies) dźwięków, których nie słyszymy (poniżej 16 Hz i powyżej 20000 Hz). Za to na przykład psy słyszą dźwięki już od 15 Hz. U niektórych osób mogą wystąpić problemy ze słuchem (hearing problems) takie jak głuchota (deafness) czy też niedosłuch (hypoacusis). U osób starszych ryzyko niedosłuchu jest znacznie wyższe.

acoustic neuroma – nerwiak nerwu słuchowego
deafness – głuchota
ear infection – infekcja ucha
earache – ból ucha
hearing loss – utrata słuchu
hypoacusis – niedosłuch
labyrinthitis – zapalenie błędnika
otosclerosis – otoskleroza

tinnitus – szum w uszach

Szukasz sprawdzonego kursu do nauki angielskiego?


Zmysły po angielsku

Zmysł węchu

Węch pozwala nam wykryć zapachy (fragrances) i inne cząsteczki chemiczne. Bez zmysłu węchu trudniej byłoby nam rozpoznawać również smaki (flavors). Jak działa zmysł węchu? Kiedy wdychamy powietrze (breathe in air) zapachy wlatują do naszego nosa (nose). W nosie mamy receptory (receptors), które identyfikują zapachy a następnie wysyłają te informacje do naszego mózgu (brain). Stopień intensywności w jakim odczuwamy zapachy zależy od bardzo wielu czynników, tylko niektóre z nich to hormony (hormones), predyspozycje genetyczne (genetic predisposition), płeć (sex) czy kondycja (condition).

anosmia – anosomia, całkowita utrata węchu
cacosmia – kakosmia, napadowe odczuwanie nieprzyjemnych i odrażających zapachów
dysosmia – zaburzenie węchu
hyperosmia – hipersomia, nadwrażliwość węchu
hyposmia – hiposomia, osłabiony węch
parosmia – parosmia, węch opaczny

phantosmia – fantosomia, halucynacje zapachów


Zmysły po angielsku

Zmysł dotyku

Kolejny zmysł w temacie zmysły po angielsku to zmysł dotyku. Zmysł dotyku zbiera bodźce dzięki największemu organowi (organ) w naszym ciele, czyli skórze (skin). W skórze znajdują się nerwy czuciowe (sensory nerves), które informują nasz mózg o ewentualnych zagrożeniach, ale i o pozytywnych odczuciach. Najwrażliwsze miejsce w którym znajdują się zakończenia nerwowe to opuszki palców. Oto tylko niektóre z odczuć odbieranych przez zmysł dotyku:

cold – zimno
hot – ciepło
itch – swędzenie
pain – ból
pressure – nacisk
pricking – kłucie
rough – szorstkość
smooth – gładkość

vibration – wibracje

Odczuwanie dotyku przez nerwy czuciowe w skórze jest nazywane czuciem powierzchownym (superficial sensation). Istnieje również czucie głębokie (deep sensibility), dzięki któremu potrafimy poczuć ból mięśni czy stawów. Nerwy czuciowe wewnątrz ciała mają na przykład mięśnie (muscles), więzadła (ligaments), ścięgna (tendons) czy okostna (periosteum).

dysesthesia – nieprawidłowe odbieranie bodźców
hyperaphia – nadwrażliwość dotykowa

hypoesthesia – hipestezja, osłabienie czucia


Zmysły po angielsku

Zmysł smaku

To dzięki zmysłowi smaku możemy rozpoznać jak smakuje jedzenie. Za smak są odpowiedzialne kubki smakowe (taste buds), które znajdują się na języku (tongue). Na smak mają wpływ różne czynniki takie jak temperatura (temperature), konsystencja (texture) czy twardość pokarmu (hardness of food).

Podstawowe smaki:

sweet – słodki
salty – słony
bitter – gorzki
sour – kwaśny

umami – smak umami

Co ciekawe, smak umami został opisany dopiero w 2000 roku, kiedy okazało się, że mamy receptory które wykrywają dokładnie ten smak. Jak smakuje umami? Podobno jak bulion.

ageusia – ageuzja, brak odczuwania smaku
cacogeusia – kakogeuzja, odczucie nieprzyjemnego smaku
dysgeusia – dysgeuzja, zaburzone odczuwanie smaku
hypergeusia – hipergeuzja, wzmożone odczuwanie smaku

hypogeusia – hipogeuzja, osłabione odczuwanie smaku

Rozpocznij kurs angielskiego online na platformie ELLA

angielski online

Subskrybuj | YouTube