Dzień Matki: Mother’s Day
Dzień Matki (Mother’s Day), czyli święto w którym celebruje się matki (mothers), macierzyństwo (motherhood) i matczyne więzi (maternal bonds) to święto obchodzone w wielu krajach. Jednak w odróżnieniu od podobnych świąt, jak Dnia Kobiet (Women’s Day), Dzień Matki nie jest obchodzony w tym samym dniu na całym świecie. Tak, tylko Polska świętuje ten dzień 26 maja.
Kiedy świętujemy Dzień Matki?
Dzień Matki w wielu krajach to święto ruchome, czyli takie które nie ma ustalonej daty. Na przykład w anglojęzycznych krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Nowa Zelandia i Australia, Dzień Matki obchodzi się w drugą niedzielę maja. Inne przykłady krajów w których Dzień Matki ma ruchomą datę to:
Francja, Szwecja, Tunezja – ostatnia niedziela maja.
Natomiast przykłady krajów, które mają ustaloną datę tego święta to:
Malawi – 15 października.
Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych
W XIX wieku po wojnie secesyjnej (American Civil War) Ann Maria Reeves Jarvis zorganizował komitet, który miał ustanowić Dzień Przyjaźni Matek (Mother’s Friendship Day). To święto miało pomóc zjednoczyć (to reunited) rodziny rozdzielone przez wojnę poprzez uczczenie (to honor) matek. Jednak Ann Jarvis zmarła zanim osiągnęła swój cel. Jej córka, Anna Jarvis kontynuowała jej dzieło. Jej starania spowodowały, że po raz pierwszy Dzień Matki świętowano na mszy 12 maja 1907 roku. Dzień Matki zdobył popularność i do 1911 roku był już świętowany w prawie każdym stanie (state). W 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ogłosił drugą niedzielę maja świętem narodowym (national holiday) celebrującym matki.
Innymi osobami, które starały się ustanowić Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych były Julia Ward Howe oraz Juliet Calhoun Blakeley. Julia Howe organizowała w Bostonie obchody Dnia Matki, jako dnia w którym matki na całym świecie miały dążyć do osiągnięcia pokoju na świecie (world peace). Jednak po 10 latach przestano organizować te obchody. Natomiast Juliet Calhoun Blakeley miała dokończyć kazanie (sermon) zmartwionego pastora, w którym to nawoływał inne matki żeby do nie dołączyły. Jej synowie tak się wzruszyli, że przysięgli wracać każdego roku do tego kościoła w Albionie, aby oddać jej hołd (to pay tribute). Nawoływali też innych żeby czcili swoje matki i dzięki ich staraniom w latach osiemdziesiątych XIX wieku kościół Metodystyczny Kościół Episkopalny (Methodist Episcopal Church) w Albionie ustanowił drugą niedzielę maja dniem czczenie matek.
Życzenia na Dzień Matki
Matka (mother), mama (mom), mamusia (mommy) – jak złożyć życzenia (to wish) mamie po angielsku? Najbardziej popularne życzenia na Dzień Matki to Happy Mother’s Day!, czyli Szczęśliwego Dnia Matki. Zwykle są wypowiadane jako zakończenie dłuższych i bardziej osobistych życzeń.
You mean the world to me. – Jesteś dla mnie całym światem.
Idiomy o matce
Idiomy to wyrażenia, które mają inne znaczenie niż mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka (to również idiom!). W święto wszystkich mam sprawdźmy jakie angielskie idiomy mamy.
Susan jest taka szczupła. W ogóle nie wygląda jak ciężarna kobieta.
Spójrz na tego faceta! Ale ma brzydką twarz!
Anna także jest zapaloną rowerzystką. Jaka matka, tak córka.
Avah to taka nadopiekuńcza matka. Nie pozwala swoim dzieciom jeść fast foodów.
Chyba prawie wszyscy przyszli na tę imprezę.
Tom to taki maminsynek. W ogóle nie bawi się ze swoim ojcem.