Jaka jest poprawna forma czasownika come po dodaniu -ing?
Poprawna wersja come po dodaniu końcówki -ing to coming. Zgodnie z zasadami tworzenia czasowników z -ing dla czasowników z końcówką -e, w czasownikach zakończonych na -e pomija się -e przed dodaniem końcówki -ing. Inne przykłady takich czasowników to:
take ⇨ taking
Wyjątki przy dodawaniu końcówki -ing do czasowników z końcówką -e
Każda reguła ma wyjątki. Oto czasowniki, w których nie pomija się końcówki -e przy dodawaniu -ing.
be ⇨ being
Czy forma comming jest używana?
Nie, comming to przestarzała forma come. Można znaleźć źródła w których ta forma została użyta, ale we współczesnym angielskim jest ona niedopuszczalna.
Skąd wątpliwości wobec pisowni coming?
Ponieważ istnieją czasowniki, którym podwajamy ostatnią literę przy tworzeniu czasowników z -ing. Jednak zasada mówiąca o podwajaniu liter dotyczy czasowników zakończonych na spółgłoskę. Natomiast ostatnia litery w come to samogłoska.
Nie wszystkim czasownikom zakończonym na spółgłoskę podwajamy ostatnią literę. Dotyczy to tylko jednosylabowych czasowników mających trzy ostatnie litery w konfiguracji: spółgłoska, samogłoska i spółgłoska. Do takich czasowników należą:
hit ⇨ hitting
Wyjątek przy dodawaniu końcówki -ing do czasowników jednosylabowych
Wyjątkiem do tej reguły są czasowniki jednosylabowe zakończone na konfigurację liter spółgłoska, samogłoska i spółgłoska, ale zakończone na litery w, y lub x. W tym wypadku nie podwajamy ostatniej spółgłoski w tych czasownikach.
snow ⇨ snowing
Dodatkowo, czasownikom dwusylabowym zakończonym na tę samą konfigurację liter również podwajamy ostatnie litery. Ta zasada obowiązuje tylko jeśli akcent pada na ostatnią sylabę. Oto przykłady takich czasowników:
upset ⇨ upsetting
Więcej zasad tworzenia czasowników z -ing można znaleźć w artykule gerund vs infinitive.
Czy forma gerund to czasowniki z -ing?
Tak, ale nie tylko. Czasowniki z -ing mają dwie formy, które reprezentują różne funkcje które czasownik z -ing sprawuje w zdaniu. Forma gerund funkcjonuje w zdaniu jako rzeczownik, natomiast Present Participle jako czasownik albo przymiotnik.
(gerund)
(Present Participle)
Warto też zaznaczyć, że czasowniki w gerund oraz Present Participle wyglądają identycznie i są tworzone na takich samych zasadach.
Sprawdź również dlaczego słowo wood może sprawiać problemy w artykule wood vs woods.